CAD + nakładka geodezyjna (opinie/doświadczenia)

Zaczęty przez jkbsrwk, Poniedziałek 28 Grudzień 2015, 14:55:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

goodspeed

ja używma cgeo do obliczeń, do rysowania map turbomapa, do obsługi inwestycji mapa sg.

maxpor

Na co dzień pracuję w swoim powiecie, od czasu do czasu w sąsiednim lecz tam również korzystają z geo info (wielkopolska).
Np. powiat poznański udostępnił bezpłatnie wersję geoinfo delta (do 400 obiektów) która działa tylko w granicach powiatu.

demol

fajnie, jak masz taką możliwość i pracujesz tyko z jednym ośrodkiem. Na śląsku byś musiał mieć z 5 różnych wersji jak nie więcej

maxpor

Ja dużych obiektów robię mało ale jak się trafi to jest ochota żeby to śmigało.
Prawdopodobnie dostosuję się do oprogramowania w ODGiK bo niestety z tym nie wygramy...

jkbsrwkAutor w?tku

Ja pracuję na Mikromapie i GoKarcie. I uważam, że to rozsądne połączenie cena/jakość jeśli ktoś potrzebuje opracowywać mapy w środowisku Cad. Tak jak napisał adzik7. Mikromap jest potrzebny do wszelkich transformacji, kalibracji, wstawiania tabelek itd. GoKarta używam do opracowywania MDCP dla projektantów i kupiłem go z myślą w przyszłości o GML. Dlatego taki zestaw uznałem za odpowiedni i w rozsądnej cenie (do tego Winkalk). Ale przede wszystkim kwestia do czego tego potrzebujesz. No i jeśli chodzi o szybkość/wydajność dużo zależy od Cada jakim dysponujesz. Przetestowałem chyba wszystkie dostępne i na prawdę bywa różnie :D Oczywiście najlepiej wypadł AutoCad ale jest za drogi moim zdaniem na potrzeby mojej geodezji. Co do Mapy SG, jest dwa razy droższa niż GoKart na moje potrzeby nie mogłem się do niej przyczepić do niczego, ale też nie widziałem sensu w dopłacaniu 1000zł :) Tak czy siak po tych kilku miesiącach wyboru nie żałuję i polecam.

adzik7

W Mapie-SG mogę kalibrować raster tylko na dwa punkty, przez co i tak kalibruję w MM. Coraz częściej zdarza się, że z ODGIK rastry są już z plikiem z danymi do kalibracji to ułatwia sprawę. Przy rastrach czarno-białych (nie w skali szarości, tylko cz-b) chodzi rewelacyjnie. Przy kolorach widać, że trochę zwalnia i jest trochę kłopot z ustawianiem przeźroczystości i nakładania się rastrów (np. nakładka S i U osobno). Kiedyś miałam w jednym pliku pokalibrowane rastry dla mdcp o pow. prawie 100 ha i nawet dało się pracować. Z tym że oprócz ustawiania jasności, kontrastu, przenikania itp nie da się robić żadnych operacji na rastrach - przycinać, łączyć - to robię w MM.

maxpor

Dzięki za odpowiedź. Jest tak jak się spodziewałem.
Jeżeli chodzi o pracę na wielu rastrach mapa-sg dobrze się spisuje?
W moim powiecie już na horyzoncie jest geo-info i jego obiektowość wraz z wrodzoną topornością. Wykonawca będzie tworzył plik delty a ośrodek będzie tylko weryfikował poprawność importu i topologii.

adzik7

Ja korzystam i z Mikromapy i z nakładki SG-Mapa. Jestem z tej kombinacji dość zadowolona i nie wyobrażam sobie korzystania tylko z jednego z tych programów. Mikromapa jest dla mnie niezastąpiona przy obróbce danych z pomiaru i rysowaniu roboczych szkiców i przy niewielkich obiektach. Sama opcja wrzucania punktów z segregacją na warstwy jest zdecydowanie prostsza niż w SG-Mapie (przynajmniej nie znam metody nie wymagającej kombinacji) - ponadto możliwość wyświetlania jednocześnie kodów i wysokości puntów jest tam przydatna. Kalibrację rastrów i transformację map też zdecydowanie wolę w MM.
Z kolei SG-Mapy używam głównie do opracowania map wynikowych oraz mdcp po wstępnym opracowaniu punktów w MM. Przy dużej ilości obiektów na mapie cad chodzi szybciej.
Co do GMLa nie wypowiem się, bo "u nas" jest to dopiero w zarodku :)

maxpor

Ma ktoś doświadczenie z przejścia z mikromap na cad+nakładka?
Mikromap jest tak dobrze skrojony że strach się przesiadać no ale kiepsko (wolno) radzi sobie z większymi obiektami (np. mapa całej wsi) czy wieloma rastrami. zastanawiam się więc czy jest sens ładować się w cada czy może kombinować trochę tu trochę tam.
Na horyzoncie przecież jest gml (u mnie via geoinfo).

jkbsrwkAutor w?tku

#7
Jestem po testach GoKarta. Generalnie na moje potrzeby wypadł bardzo dobrze. Widzę w nim drobne niedociągnięcia ale do obejścia, więc jestem na tak. Testowałem go na GstarCadzie ale tylko w formie zabawy pierwsze wrażenie ok. Teraz robiłem pełną MDCP, żeby wysłać projektantowi do oceny na ZwCadzie. ZwCad sypał się co 20 minut i nie radził sobie ze wszystkimi funkcjami. Wystraszyłem się, że z GoKartem jest coś nie tak ale włączyłem AutoCada i chodził super płynnie i w ogóle już ZwCada nie włączyłem tylko w Autocadzie skończyłem mapę. Także nakładka wybrana. Teraz zastanawiam się między BricsCadem i GstarCadem ale muszę jeszcze potestować, czy też nie będzie takich przygód. Na razie pewnie kupię samego GoKarta :)

A co do pana Plensa nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania. Więc olałem temat ze względu na dwukrotnie wyższą ceną i zniechęcenie do przyszłego wsparcia technicznego. Za to Geox bardzo chętny do współpracy i odpowiadania na wszelkie pytania a to też jest dla mnie bardzo istotne.

demol

o gml'u niestety Ci nie powiem, bo nie używam :d fakt faktem, Mapa sg jest w dwóch wersjach jedna pod mapę z K1 a nowsza (Mapasg 2014) pod nowe rozporządzenie. Oczywiście kupując MapęSG masz to i to. Co do gml'a możesz ściągnąć próbną wersję (chyba 30 albo 15 dni - rejestracja na www jest darmowa podajesz maila i przesyła Ci linka do plików).

Wersja PRO obsługuje VBA, które potrzebuje MapaSG (chyba o to chodziło, Pan Plens Ci wytłumaczy:D )

jkbsrwkAutor w?tku

demol a nie wiesz jak sobie radzi z gml'em? ja mam starą wersję i nie mam jak sprawdzić jak sprawuje się najnowsza pod tym względem :) A dlaczego wersja PRO? Ona od klasycznej różni się tym, że pracuje w 3D co do Mapy SG jest zupełnie nie potrzebne?

demol

#4
Ja używam BricsCada (praktycznie to samo co autocad) + nakładka MapaSG, ja jestem do niej przyzwyczajony, zawsze na niej pracowałem. Może i ma jakieś tam niedociągnięcia ale jaki program ich nie ma. Pan Plens (autor) chętnie pomaga tel/mail także nie ma źle :D
Bricscad w wersji PRO (niższa nie może być) to jakieś 2500zł a MapaSG chyba ok. 2000zł (pewniejsze ceny i kontakty wygoogluj bo nie wiem czy można tu linki wstawiać:P) jakby co Pan Plens załatwia też Bricscada

jkbsrwkAutor w?tku

#3
AutoCad odpada dlatego stawiam raczej na Bricscada, a c-geo na tyle na ile znam to jest dla mnie na poziomie Mikromapy/Winkalka a i dxf nie wychodzi rewelacyjny:) Generalnie raczej jakieś środowisko Cad + nakładka :)

support

Cad to drogie rozwiązanie i może lepiej zainwestować w  GstarCad, lub jeżeli dla projektantów tylko mdcp i w drugą stronę plan zagospodarowania to inwestycja w c-geo nie była by złym rozwiązaniem a zamiast kdc to gml  :D
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.