Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - zurek86

#1
W trakcie badania stanu prawnego gruntów pod istniejącą drogą wojewódzką okazało się, że w drodze tej od czasu jej poszerzenia 40 lat temu, znajduje się część prywatnej nieruchomości. W jaki sposób można uregulować tę sprawę? Ustosunkuj się do możliwości wywłaszczenia i zasiedzenia? Kto wydaje decyzję o podziale nieruchomości dla realizacji tego celu?

W jaki sposób można uregulować tę sprawę?
Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawy reformujące administrację publiczną z dnia 13 październik 1998 r Nieruchomości pozostające w dniu 31.12.1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego , nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem (czyli wypłaca Skarb Państwa w odniesieniu do dróg wojewódzkich).

Ustosunkuj się do możliwości wywłaszczenia i zasiedzenia?
Od 1 stycznia 1999 r. grunt pod drogą publiczną może być własnością Skarbu Państwa lub samorządu, a jeżeli tak nie było, to przechodzi z mocy prawa na ich własność (za odszkodowaniem). Nie jest więc możliwe zasiedzanie drogi po tej dacie.

Kto wydaje decyzję o podziale nieruchomości dla realizacji tego celu?

Podstawą do ujawnienia w KW przejścia na własność SP lub JST nieruchomości, jest ostateczna decyzja, w związku z czym nie wydaje się decyzji o podziale nieruchomości.

Podstawa prawna w odpowiedzi.

Jak myślicie ma to sens i co byście dopisali jeśli chodzi o wywłaszczenie?
#2
[2] 1. Proszę opisać kto, w jaki sposób i w jakim trybie może dokonać wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Podaj kolejność czynności formalnych i technicznych. Opisz kwestie skutecznego zawiadomienia stron.

Propozycja odpowiedzi:
Kto:
ustawa Pgik art. 39 ust 3
w jaki sposób i trybie:
ustawa Pgik art. 39 ust 1

Zgłoszenie pracy do PZGiK
Pobranie materiałów niezbędnych do wznowienia
Analiza dokumentów pozyskanych z PZGiK
Zawiadomienie stron zgodnie z ustawą PGiK\
Czynności na gruncie protokół zgodny z rozporządzeniem - standardy
szkic polowy zgodny z rozporządzeniem ww.
Pomiar kontrolny osnowy i szczegółów terenowych
Stabilizacja znaków granicznych i pomiar
Opracowanie wyników pomiaru zgodnie z rozporządzeniem ww.§ 30
sporządzenie operatu technicznego zgodnego z rozporządzeniem ww.

Odnośnie  kwestie skutecznego zawiadomienia stron pisałbym z KPA art. 44

Co myślicie?
#3
[2] 2. W trakcie czynności wykonywanych przez geodetę uprawnionego w toku postępowania o rozgraniczenie nieruchomości, a dotyczących ustalenia przebiegu granic, wystąpił spór. Mimo nakłaniania geodety nie doszło do zawarcia ugody. Nie ma także dowodów ani zgodnego oświadczenia stron dających podstawę do wydania przez wójta decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości. Proszę opisać, jaki powinien być dalszy tok postępowania w takiej sprawie: geodety uprawnionego, wójta i sądu.

Moja odpowiedz była by następująca :

Geodeta uprawniony:
Ustawa Pgik art. 34 ust 1 oraz Rozporządzenie w/s rozgraniczenia nieruchomości § 15

Wójt:
Ustawa Pgik art. 34 ust. 2

Sąd:
Ustawa Pgik art. 34 ust. 3 , art. 36 oraz art. 37

Do tego podał bym jeszcze do podstawy prawnej Kodeks cywilny


Jak myślicie?
#4
[2]Przedsiębiorca otrzymał zlecenie na wykonanie mapy z projektem podziału nieruchomości. Teren podziału objęty jest obowiązkiem sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale plan ten do tej pory nie został sporządzony. Co to oznacza? W jaki sposób można wykonać podział na tym terenie? Jakie są warunki przeprowadzenia podziału? Czy ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego są wiążące przy ustalaniu planu miejscowego? Proszę podać podstawę prawną.

Odpowiedz na to pytanie znajduje się w ustawie o gospodarce nieruchomościami tj. art. 94 ust. 2,3 oraz art. 93 ust. 4,5  oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art. 9 ust.4

RoBoCIK połączył wiadomości: Czwartek 16 Marzec 2017, 10:47:21

Jak myślicie?
#5
[2] W trakcie ustalenia granic nieruchomości w procesie aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków strony zgodnie wskazały granicę wyraźnie sprzeczną z istniejącą dokumentacją zgromadzoną w PZGiK. Jak powinien w takim przypadku postąpić geodeta? Kiedy w roboczej bazie danych ujawnia się współrzędne punktów granicznych uzyskane w wyniku pomiaru.

Jeżeli geodeta przeprowadził ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych ww. przypadku idąc trybem § 39 rozporządzenia egib powinien zastosować § 39 ust. 3rozporządzenia egib nie zgadzając się na ustalenia stron, które między sobą zawarli w zakresie przebiegu granicy.
Odnośnie ujawnienia w roboczej bazie współrzędne punktów granicznych wykonuje się zgodnie jak opisano to w rozporządzeniu w/s standardów § 67 ust. 3

Jak myślicie będzie czy coś jeszcze, ewentualnie do pierwszej część pytania może jakieś ciekawe rozwiązania.
#6
[2] Wykonawca wykonujący na zlecenie osoby fizycznej ustalenie granic w terenie przepisów o rozgraniczeniu nieruchomości oraz w trybie przepisów w sprawie ewidencji gruntów i budynków musi wziąć pod uwagę różnego rodzaju materiału. Proszę podać jakie to są materiały uwzględniając hierarchię kolejności ich rozpatrywania w przypadku braku dokumentów w PZGiK oraz podać zasadniczą różnicę w przyjmowaniu tych materiałów.

Rozporządzenie w/s rozgraniczenia nieruchomości § 5 ust.1 pkt. 2 oraz ust. 2,3, a także § 6.1 § 7

jak myślicie coś jeszcze?
#7
[2] Geodeta otrzymał zlecenie na wydzielenie z większej nieruchomości działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Czy możliwe jest wydzielenie działki, jeżeli dla przedmiotowego terenu brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do jego sporządzenia? Jeżeli tak, jakie warunki powinny być spełnione oraz jakie dokumenty i z jakimi klauzulami powinny być dołączone do wniosku o podział?

W tym przypadku mowa jest o art. 95.7 ustawa o gospodarce nieruchomościami- wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego. Ponadto należy nadmienić i zaznaczyć, że art. 93 ust 3b ww. ustawy również będzie miał tu zastosowanie. Jednocześnie jeżeli brak jest MPZP to będzie konieczne wystąpienie do wójta prezydenta z wnioskiem o wydanie decyzji o warunki zabudowy.
Do wniosku o podział należy dołączyć takie dokumenty jak:
- odpis księgi wieczystej bądź zaświadczenie o stanie prawnym
- wypis z rejestru gruntów egib
- kopia mapy ewidencyjnej obejmującej oprzar inwestycji
- decyzja o warunka zabudowy
- pozwolenie o którym mowa w art. 96 ust. 1a w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków
- protokół z przyjęcia granic
- wykaz zmian gruntowych
- wykaz synchronizacyjny jeżeli oznaczenie działek ewidencyjnych w egib jest inne niż w kw
- mapa z projektem podziału

Ostateczna decyzja ztwierdzająca mapę z podziału nieruchomości stanowić będzie przez organ, który wydał decyzję na mapie z podziału nieruchomości adnotację otreści ,,Niniejszy podział został zatwierdzony decyzją  z dnia nr z podpisem upoważnionej osoby"

Jak myślicie może być? 
#8
[2] Na jakie elementy i dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę przy badaniu stanu prawnego nieruchomości przy jej podziale?

Odpowiadając na powyższe pytanie należało by zwrócić szczególną uwagę czy dana nieruchomość ma uregulowany stan prawny czyli posiada KW oraz czy nie posiada żadnych obciążeń w dziale III (jeśli jest KW). Ponadto stan prawny nieruchomości będzie miał znaczenie przy przyjęciu granic nieruchomości do podziału. Precyzyjnie zostało to opisane w rozporządzeniu w/s sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości § 6 oraz w części § 7.1
Powołałbym jeszcze ustawę o księgach wieczystych i hipotece podał, że KW prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości art.1.1 oraz art. 26


#9
[2] Jakie podmioty wykazuje się w ewidencji gruntów? Jak ten przepis jest realizowany w przypadku wspólnot gruntowych? Do kogo wspólnota gruntowa będzie mogła się odwołać w przypadku niezadowalającego w tym zakresie działania starosty?

Rozporządzenie w/s egib
§ 10 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2
§ 17 pkt. 10
ustawa o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych art. 6 oraz art. 6a , art. 8a ust.5,6,
do Wojewody będzie mogła się odwołać wspólnota gruntowa.
#10
[2] Inwestor wyłoniony w trybie przetargu na budowę drogi gminnej przygotowuje wniosek o wywłaszczenie nieruchomości. Jakie działania winien podjąć geodeta przed złożeniem wniosku o wywłaszczenie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami:Art. 116 ust.2. Szczególną uwagę geodeta musi zwrócić na dokumenty z przebiegu rokowań , o których mowa w art. 114 ww. ustawy.
podstawa prawna
ustawa o gospodarce nieruchomościami
rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu podziałów nieruchomości
#11
Mając działkę rolną o powierzchni 0,6000ha  chciałbym ją podzielić na 0,3000ha sprzedać osobie która nie prowadzi gospodarstwa rolnego, a następnie ta osoba chce wnioskować o decyzję pod budowę domu jednorodzinnego. Pytanie czy to jest możliwe zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego Dz.U.2016.1579 a także przepisami dotyczącymi podziałów działek rolnych czyli ust. KC i standardów z 2011roku, a także ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych? Czy ta osoba po zakupie działki ode mnie otrzyma wogóle decyzję pod budowę od np wójta???
#12
W trakcie procesu scalenia i podziału nieruchomości wykonywanych jest, wiele czynności, którymi są:
- podjęcie uchwały przez radę gminy o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości , wraz z określeniem granic zewnętrzynych
- wszczęcie postępowania przez organ jednoosobowy gminy
- zgłoszenie w sądzie wieczysto-księgowym wniosku o ujawnienie w KW przystąpienia do scalenia i podziału nieruchomości,
- powiadomienie właścicieli i uw nieruchomości, stanowiących przedmiot scalenia i podziału o wszczęciu postępowania,
- wybór rady scalenia
- opracowanie projektu uchwały rady gminy o scaleniu i podziale
- wydanie opinii o projekcie uchwały przez radę uczestników scalenia
- wyłożenie projektu do wglądu w urzędzie gminy na okres 21 dni
- składanie wniosków do projektu uchwały przez uczestników scalenia
- zaopiniowanie wniosków przez radę uczestników scalenia
- podjęcie uchwały przez radę gminy o scaleniu i podziale
- zamknięcie istniejących Kw
- założenie nowych KW (ujawnienie prawa)
- ujawnienie stanu faktycznego i prawnego w EGiB (katastrze nieruchomości)
- wyznaczenie granic nowopowstałych nieruchomości na gruncie
- wprowadzenie uczestników scalenia na nowe nieruchomości
Podstawa Rozporządzenie w sprawie scalenia i podziału
ustawa o gospodarce nieruchomosciami
#13
27. W postępowaniu o podział nieruchomości należało dokonać przyjęcia granic w oparciu o dane wykazane w katastrze nieruchomości, w związku z czym geodeta wykonawca zawiadomił wszystkie sąsiadujące z dzieloną nieruchomością strony. Jedna ze stron powiadomiła geodetę, że nie może wziąć udziału w oznaczonym terminie  z powodu umówionej wizyty lekarskiej. Jakie powinno być dalsze działanie geodety?

Odpowiedz : Powinien przyjąć takową informację jako usprawiedliwione niestawiennictwo i ponownie poinformować o czynnościach na gruncie wyznaczając kolejny termin.
dodał bym ustawa Pgik art. 32
#14
Egzaminy / egzamin 14 grudnia 2016
Piątek 14 Październik 2016, 15:44:48
Zawiadomienie otrzymałem mailem, że egzamin odbędzie się 14 grudnia 2016r. Dokumenty składałem na zakres 2 muszę zaznaczyć, że przenosiłem termin z października na grudzień. P.S. widząc jakie były pytania to żałuję:)
#15
Egzaminy / egzamin 12 października 2016
Piątek 26 Sierpień 2016, 12:43:52
egzamin 12 październik 2016

RoBoCIK połączył wiadomości: Piątek 26 Sierpień 2016, 12:46:00

zakres 2- zawiadomienie o egzaminie 12.10.2016r.
#16
Współwłaściciele mający łącznie 51 % udziałów w nieruchomości przewidzianej w miejscowym planie zagospodarowania  miejscowego pod budownictwo mieszkaniowe pragną dokonać jej podziału. Jednak trzeci  współwłaściciel nie wyraża zgody na podział. Czy dwaj współwłaściciele mogą osiągnąć swój cel na drodze administracyjnej i w jaki sposób?

wydaje mi się, że tylko drogą sądową? ale mogę się mylić
#17
23. Geodeta otrzymał zlecenie na ustalenie granicy nieruchomości nabywanej przez Gminę. W trakcie ustalenia granicy między sąsiadami powstał spór co do jej przebiegu. Jakie powinno być dalsze działanie geodety. Czy możliwe jest rozgraniczenie spornych nieruchomości?
1.W związku z powyższym należy nadmienić, że jest wykonane ustalenie granic w pierwszej kolejności:
Protokół graniczny +szkic (integralna część)– opis na szkicu granicy spornej jako ,,sporna czyli S" przekazanie operatu do ośrodka i ten etap pracy zakończony.
Podstawa prawna  rozporządzenie egib
2.Natomiast odnośnie drugiej części pytania tj:
Rozgraniczenie jest możliwe ale z urzędu lub na wniosek strony wtedy następuje wszczęcie postępowania administracyjnego(wójt, burmistrz, prezydent miasta) i resztę czynności zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rozgraniczenia nieruchomości czy też KPA i ustawy gik.
#18
Egzaminy / egzamin 16 grudnia 2015
Piątek 30 Październik 2015, 20:20:11
Dokumenty wysłałem 15 października 2015 r. Zawiadomienie otrzymałem 30 października 2015 r . o terminie egzaminu dnia 16 grudnia 2015 r. Czas na przygotowania :) O0 :))
sYsTEM połączył wiadomości: 30 Październik 2015, 20:20
na zakres 2
#19
Wykaz prac  przed wejściem nowego rozporządzenia w 2014 roku należało przygotowywać bez podania KERG-ów natomiast dopytywałem się osób podchodzących do egzaminu na początku roku 2015 ,że należy w wykazach prac podawać również KERGI danych prac.
Pytanie moje jest takie? Jeżeli mam te wykazy prac do 2014 roku bez KERGów czy mogę je po prostu dopisać i przekazać komisji oraz dziennik praktyk ,który założyłem po wejściu rozporządzenia .