Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - sfl

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 26 listopada 2014
Środa 26 Listopad 2014, 22:01:36
Zakres 2
1) Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział w oparciu o taką mapę? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się i utrwala na gruncie nowe punkty graniczne znakami granicznymi?
2) Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy, przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?
3) Co ma na celu modernizacja ewidencji gruntów. W jaki sposób przy modernizacji ewidencji ustalana jest linia brzegowa wód śródlądowych nie będących drogami wodnymi.

#2
Normy / Odp: wykaz norm obowiązujących w geodezji i kartografii
Poniedziałek 17 Listopad 2014, 21:29:12
Radze zajrzeć do bibliotek na politechnikach i uniwersytetach, większość norm jest dostępna
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 17 września 2014
Poniedziałek 17 Listopad 2014, 21:11:49
Dodatkowo starosta zatwierdza podział nieruchomości w przypadku zwrotu wywłaszczonej nieruchomości
Ustawa GN

CytatArt 96
1b. W przypadku wydzielenia nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa, albo w przypadku wydzielenia części nieruchomości na potrzeby zwrotu wywłaszczonej nieruchomości nie wydaje się decyzji, o której mowa w ust. 1. Ostateczna decyzja o nabyciu własności lub użytkowania wieczystego albo ostateczna decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości zatwierdza podział.

Art. 142
O zwrocie wywłaszczonych nieruchomości, zwrocie odszkodowania, w tym także nieruchomości zamiennej, oraz o rozliczeniach z tytułu zwrotu i terminach zwrotu orzeka starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, w drodze decyzji
#4
A jak się do tego mają zapisy rozporządzenie ws sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości:

Cytat§ 6.1.Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
1)księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
2)danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2.W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

zgodnie z powyższym w przypadku niezgodności KW i EGiB granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się zgodnie z danymi wykazanymi w KW

i dalej

Cytat§ 9.1.Mapa z projektem podziału nieruchomości zawiera w szczególności:
....
12)wykaz synchronizacyjny, w przypadku gdy w księdze wieczystej - lub w razie jej braku - w innych dokumentach określających stan prawny nieruchomości, nieruchomość podlegająca podziałowi posiada inne oznaczenia i inną powierzchnię niż w katastrze nieruchomości;

W zarysie odpowiedzi nie ma w ogóle wzmianki o wykazie synchronizacyjnym, który przecież zgodnie z rozporządzeniem sporządza się własnie w takich przypadkach niezgodności KW i EGiB.

Dlaczego zapisy rozporządzenia ws sposobu i trybu podziałów nieruchomości zostały pominięte w zarysie odpowiedzi, przecież pytanie brzmi: "Proszę wyjaśnić dlaczego i jaką powierzchnię oraz nr działki należy przyjąć do podziału nieruchomości jeśli w księdze wieczystej, powierzchnia i nr działki Jana Nowaka jest inna niż w operacie ewidencji gruntów i budynków? Jakie czynności należałoby podjąć aby tę rozbieżność wyeliminować ? "
#5
niania_2009 czyżbyś sugerowała, że jeżeli przy wznawianiu znaków granicznych nie wykonamy tak naprawdę wznowienia a jedynie odszukamy punkty, które przez cały czas były na gruncie w prawidłowym miejscu, a właściciel ich po prostu nie widział stąd zamówił usługi geodezyjne to nie ma potrzeby zawiadamiać w ogóle, bo tak naprawdę nic ze znakami nie robiliśmy?


#6
Cytat: Beduin w Środa 12 Listopad 2014, 12:20:22
zgadzam się z tobą Roland, informacja z pytania że "3 dni temu wyszło z poczty" nic nam nie mówi. Czyli od daty pierwszego awizo musi minąć 21 dni [14+7].


Krzyk napisał:
''ale w przypadku rozgraniczenia doręczenie musi być skuteczne zgodnie z kpa, czyli oprócz 14 dni na poczcie trzeba powiesić na tablicy ogłoszeń w urzędzie również na czternaście dni"

możecie mi napisać gdzie jest podstawa prawna dotycząca tego : "oprócz 14 dni na poczcie trzeba powiesić na tablicy ogłoszeń w urzędzie również na czternaście dni"

Takie rzeczy to w trybie rozporządzenie ws EGiB i to podczas ustalania przebiegu granic nieruchomości a nie podczas rozgraniczeń
§ 38
Cytat4. W przypadku gdy właściciele, użytkownicy wieczyści oraz władający, o których mowa w ust. 1, nie są znani lub
nie jest znane ich miejsce zamieszkania, na wniosek wykonawcy starosta zamieszcza na stronach internetowych
Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń starostwa powiatowego przez okres co najmniej 14 dni
informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1–3, z tym że ostatni dzień tego okresu powinien nastąpić nie później niż
8 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia czynności podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek
ewidencyjnych.

Informacja, że 3 dni temu wyszło z poczty jak dla mnie jest tu jedynym konkretnym punktem odniesienia stąd uwzględniłbym jednak te 3 dni utożsamiając je z datą kiedy minęło 14 dni od pierwszego awizo plus informacja że otrzymujemy je w dniu wznowienia wskazuje że zawiadomiliśmy stronę tylko na 3 dni przed a nie na 7 dni (wymagane). Stąd jednoznaczna odpowiedź że nie zawiadomiono skutecznie i należy powtórzyć procedurę.
Jeżeli przyjąć rozważania powyżej to nie ma jednoznacznej odpowiedzi i trzeba odpowiadać dwojako. Myślicie że takiej dwojakiej odpowiedzi oczekiwałaby komisja?
#7
Jeżeli (jak wynika z treści pytania) pismo wyszło z poczty 3 dni temu i trafiło do geodety w dniu wznowienia znaków granicznych. To nie spełniono wymogu zawiadomienia przynajmniej na 7 dni przed terminem czynności (tutaj jedynie 3 dni). Geodeta powinien więc wyznaczyć nowy termin i jeszcze raz zawiadomić strony o czynnościach wznowienia znaków granicznych. Wynika więc z tego, że najlepiej zawiadamiać przynajmniej na 3 tygodnie przed bo pismo leży 2 tygodnie na poczcie i wówczas jest doręczone plus tydzień wymagany ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne (dodatkowo należy dodać 1-2 dni na przetransportowanie przesyłki z placówki naszej poczty do poczty adresata).
#8
Dodatkowo w przypadku gdy były dowody i wójt wydał decyzję o rozgraniczeniu zgodnie z PGiK po 12 lipca 2014
Art 23 ust3
Organ administracji publicznej przekazuje właściwemu staroście odpisy ostatecznych decyzji administracyjnych wraz z załącznikami oraz innymi dokumentami stanowiącymi integralną ich część, w sprawie o:
f) rozgraniczeniu nieruchomości
#9
Egzaminy / Odp: egzamin 17 września 2014
Środa 05 Listopad 2014, 21:54:54
A co do pytania 3 wojewoda zatwierdza podziały nieruchomości w następujących przypadkach:
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich
-wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej
-wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej
-wydając decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego
-wydając decyzję o przejściu na własność SP lub JST nieruchomości pozostających w dniu 31 grudnia 1998 roku w ich władaniu, nie stanowiące ich własności a zajęte pod drogi publiczne
coś jeszcze?

A jakby pytanie brzmiało: Kiedy starosta zatwierdza podziały nieruchomości:
-wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych
-wydając decyzję o wywłaszczeniu nieruchomości objętych miejscowym planem odbudowy w trybie Ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu
Czy coś więcej przychodzi wam do głowy? (Podział przy wywłaszczeniu w trybie Ustawy o GN zatwierdza chyba standardowo wójt..)
#10
Egzaminy / Odp: egzamin 17 września 2014
Niedziela 02 Listopad 2014, 21:24:38
Chciałbym wrócić do pytania 2 zakres 2

Cytat2. Współwłaściciele maja 51% udziałów w nier. przeznaczonej w mpzp pod budynki mieszkaniowe, pragną dokonać podziału. Jedna trzecia współ. się nie zgadza. Czy dwaj współwł. mogą osiągnąć swój cel na drodze administracyjnej? W jaki sposób.

Zgodnie z Ustawą kodeks cywilny
CytatArt. 199.
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
W związku z powyższym większość współwłaścicieli może wystąpić do sądu o uzyskanie orzeczenia zastępującego zgodę pozostałych współwłaścicieli na podział nieruchomości. Po uzyskaniu takiego orzeczenia podział nieruchomości będzie możliwy w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, której przepisy mówią, że:
Cytat
Art 97
2. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych.
Najprawdopodobniej należy wówczas dołączyć do wniosku o podział nieruchomości orzeczenie sądu zastępujące zgodę pozostałych współwłaścicieli na podział nieruchomości.


Proszę osoby, które były na egzaminie o ewentualne potwierdzenie bądź wyprowadzenie z błędu.
#11
A co do ustanowienia samego prawa własności lokali dla lokatorów, czy nie należałoby dodać zapisów z Ustawy o własności lokali

CytatRozdział 2
Ustanowienie własności lokalu
Art. 7.
1. Odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.
2. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.
Art. 8.
1. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:
1) rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
2) wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.
2. Współwłaściciele mogą w umowie określić także sposób zarządu nieruchomością wspólną.
3. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu może być zawarta albo przez współwłaścicieli nieruchomości, albo przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu.
#12
Zgodnie z Ustawą o GN
CytatArt. 97.
1. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.
1a. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:
1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości w szczególności oświadczenie, o którym mowa w art. 116 ust. 2 pkt 4;
2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nie-ruchomość podlegającą podziałowi;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2;
3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
4) wstępny projekt podziału, z wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95;
5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
6) wykaz zmian gruntowych;
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
8) mapę z projektem podziału.
1b. Jeżeli jest wymagane wyrażenie opinii, o której mowa w art. 93 ust. 4 i 5, lub uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, dokumenty wymienione w ust. 1a pkt 5–8 dołącza się do wniosku o podział nieruchomości po uzyskaniu pozytywnej opinii lub pozwolenia. Dokumenty te podlegają przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Dlaczego w praktyce miałoby być inaczej  ;)
#13
Czy nie należałoby dodać, że o ustaleniu linii brzegowej rozstrzyga organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego w przypadku gdy ustalenie takie jest niezbędne w związku z budową urządzeń wodnych lub kształtowaniem nowych koryt cieków naturalnych.

Prawo wodne
Art 15
Cytat9. Jeżeli ustalenie linii brzegu jest konieczne w związku z wykonaniem urządzeń wodnych lub kształtowaniem nowych koryt cieków naturalnych, postępowanie w sprawie ustalenia linii brzegu przeprowadza się łącznie z postępowaniem w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego.
10. Decyzja o ustaleniu linii brzegu może być wydana po uzyskaniu przez zakład pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie niecierpiących zwłoki budowli regu-lacyjnych.
10a. Organem właściwym w sprawach, o których mowa w ust. 9 i 10, jest organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego.
#14
A czy punkty są przesunięte o stały wektor czy każdy w inną stronę? Ogólnie znamy rozp ws standardów, które mówi, że jeżeli dokonaliśmy pomiaru z taką samą dokładnością co pomiary udostępnione z PZGiK a odchylenie liniowe przekracza 15cm to ujawniamy współrzędne z naszego pomiaru. Ale co jeżeli punkty te zostały np. przesunięte umyślnie lub nieumyślnie przez właściciela ?  sprawdzenie tego to już niestety inny asortyment prac  ;)
#15
Ale przecież nie zmieniasz granicy tylko współrzędne punktów granicznych a to chyba różnica. Czy na gruncie istnieją wszystkie punkty graniczne czy tylko część?  I najważniejsze czy w Twoim przypadku zachodzi sytuacja przewidziana w rozporządzeniu ws standardów:

Cytat5. W przypadku gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki sytuowane w odległości nie większej niż 4,0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie w PZGiK brak jest danych określających położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością, wykonawca pozyskuje niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru.
6. Pomiar punktów granicznych, które nie są na gruncie oznaczone w postaci znaków granicznych, poprzedzają czynności mające na celu ustalenie położenia tych punktów na gruncie w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy lub w trybie przepisów art. 39 ustawy.