Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - poke

#1
Moim zdaniem należy kierować się tym:
§ 9. 1. Aktualizacji danych ewidencji, ich uzupełnienia lub zmiany dokonuje się, jeżeli:
6)   istniejąca numeracja porządkowa budynków zawiera wady utrudniające jej wykorzystywanie;
Ponieważ nastąpił podział zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a tym planie powinni już określić nr porządkowy nowo wybudowanego budynku.
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 08 Czerwiec 2014, 20:25:09
Dlatego wnioskuje też o zmianę nr porządkowych nieruchomości sąsiednich.
#2
A co mysłicei o par. 3.3  i 3.4 z rozp. w sprawie ewidencji , miejscowości ulic i adresów oraz par. 5 rozp. PRNG?
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 8 maja 2014
Niedziela 08 Czerwiec 2014, 16:32:17
Cytat: ela83 w Czwartek 08 Maj 2014, 21:32:59

czy można zmienić użytek z lasu i jeśli tak to na jaki jeśli las zostanie wycięty - nie można.


Ustawa o lasach:
art.13. 2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów.
3. 1) w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego
2) w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
art. 7
art. 9
#4
A co tu wykorzystałeś w tym zarysie z Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267)?
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 08 Czerwiec 2014, 00:24:27
Już wiem art.49 ;)
#5
A do ewidencji gruntów wpisuję się posiadacza samoistnego wg art.art. 336 i art. 339 KC?
#6
"Wprowadzenie uczestników postępowania na nowe nieruchomości"
- tak się zastanawiam czy to napewno wykonuje geodeta bo nigdzie nie jest sprecyzowane?
#7
PGIK:
,, art.29 Rozgraniczenie ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów."
Art. 31.
1.Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta( burmistrza prezydenta miasta).
2. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
3. Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są on niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje jej przebiegu.
4. W razie sporu co do przebiegu lini granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.

Rozporządzenie w sprawie rozgraniczanie nieruchomości:
§13. W razie sporu co do przebiegu granicy, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Podczas negocjacji geodeta przedstawia stronom wszystkie dowody i argumenty za proponowanym przebiegiem granicy, a także informuje, że w razie braku ugody do rozpatrzenia sprawy właściwy jest sąd.
§14.
Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadzi do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy.
Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.
Po sporządzeniu aktu ugody geodeta wykonuje czynnościm o których mowa w  §11 pkt 2 i 4( stabilizuje punkty graniczne i wykonuje pomiar granicy, a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu)

"Nie wolno spisywać aktu ugody gdy wyniknie spór pomiędzy geodetą, który posiada dokumenty prawne i techniczne jednoznacznie określające przebieg granicy a stronami, które w zgodnych oświadczeniach wskazują jej przebieg." - ninia_2009

Nawiązując do pierwszego zarysu na to pytanie: geodeta nie jest stroną postępowania, więc nie może z być z nim sporu.
KPA art.28" Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek"


Za spór graniczny można uznać przypadki:
1) związane ze stwierdzonymi rozbieżnościami pomiędzy stanem wynikającym ze zgromadzonych dokumentów a stanem faktycznym na gruncie, gdy choć jedna ze stron postępowania kwestionuje przebieg granicy
2) wskazania przez jedną stronę postępowania rozgraniczeniowego pod nieobecność drugiej takiego przebiegu granicy, który odbiegałby od stanu faktycznego na gruncie
3) braku zgodnego wskazania przebiegu granic nieruchomości na gruncie podczas rozprawy granicznej
4) gdy istnieją dokumenty określające granice przylegających nieruchomości, a brak jest jednej ze stron

Geodeta upoważniony do wykonania czynności ustalenia przebiegu granic powinien odmówić spisania takiej ugody, gdyby jej treść była wyraźnie sprzeczna ze zgromadzonym w sprawie miarodajnym materiałem dowodowym.- wyrok NSA z 9 czerwca 1997 r, S.A. Ka 2492/95

Według NSA w Krakowie z 27 grudnia 1995 r SA/Kr 1301/95
Ugoda jest ważna gdy:
1) zawarta ugoda graniczna jest ugodą w rozumieniu art. 917KC- musi zawierać wzajemne ustępstwa stron
2) zawarta ugoda dotyczy ustalenia przebiegu rozgraniczanych granic
3) w jej zawarciu uczestniczyły uprawnione podmioty

Wg KC art. 917 
,,Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego miedzy nimi stanu prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać"

Zawarta przez strony ugoda wywołuje skutki prawne od daty jej podpisania i nie podlega zatwierdzeniu przez organ prowadzący postępowanie administracyjne, a jej wzruszenie możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie zasad określonych przez prawo cywilne w postępowaniu przed sądem.


sYsTEM połączył wiadomości: Sobota 07 Czerwiec 2014, 12:22:17
Jeszcze zapomniałem o akcie ugody par. 21!
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 13 czerwca 2014
Środa 04 Czerwiec 2014, 20:35:05
Ja też mam egzamin w tym terminie. Skąd wiecie że przewodniczącym będzie Zenon Marzec? Mi podpisywał Cegielski?
#9
Witam,
ostatnio też się nad tym zakresem zastanawiałem. Bo jeśli do tej pory wszyscy zdawali egzamin, to stwierdzenie z ustawy deregulacyjnej: "zachowują prawo ubiegania się o uprawnienia zawodowe ... na dotychczasowych zasadach..." oznaczałoby, że prawo do egzaminu też "zachowują". Pewnie dopiero jak ktoś zda zakres 3 w tym roku to się dowiemy.
#10
Witam,
w załączniku nr 1 do rozporządzenia jest taka wzmianka:
"INFORMACJE
W przypadku zapełnienia dziennika wpisami przed ukończeniem praktyki osoba odbywająca praktykę powinna uzyskać
nowy dziennik.
Zamieszczany na stronach opis czynności należy zakończyć wskazaniem identyfikatora ewidencyjnego materiału nadanego dokumentacji geodezyjnej lub kartograficznej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego."

Więc albo kupujesz nowy dzienniczek, albo robisz selekcję prac wpisywanych do dzienniczka, trudny wybór bo tak czy inaczej musisz spełnić minima.
#11
Dokumentować możesz po staremu, ale tylko to co już masz, sprzed 22 lutego.
Rozporządzenie już obowiązuje, więc według przepisów trzeba wypełnić zakres prac z załącznika 2 rozporządzenia. Tak to widzę. Wątpliwości najlepiej wyjaśnić z GUGiK.
#13
Witam,
zgadzam się z kolegą "pajak". Jeśli ktoś ma już rok praktyki i zdąży złożyć wniosek przed 22 lutego to liczba prac jest taka jak po staremu, czyli nie do końca określona. A Ci, którzy nie zdążą przed 22 lutego to muszą liczyć się już z wymaganiami co do rodzajów i liczby prac, które określa nowe rozporządzenie. Więc, przypuszczalnie, będą musieli zakupić nowy dzienniczek i w nim już uzupełnić braki realizując kolejne prace.