Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - monika_wyc

#1
Cytat: Lupus w Wtorek 13 Maj 2014, 10:32:22
Planowałem faststatic i wyrównanie przez ASG

Chodzi o to, że są godziny w których nad danym obszarem jest więcej lub mniej satelitów w odpowiedniej konfiguracji.
Wiem, że warto sprawdzić to przed wyjazdem w teren a nie po zrobieniu całości pomiaru dowiedzieć się, że lepiej to było zrobić np. dwa dni wcześniej bo zamiast 7 satelit w wizurze >10 stopni dostałbym 12.

Są takie narzędzia bo pamiętam je ze studiów (a skoro były w takiej prehistorii to istnieją też dzisiaj)

z poradnika ASG:

Konstelacja satelitów GNSS
Aby zapewnić podczas pracy w terenie jak najwyższy komfort pomiaru oraz optymalne pod względem konstelacji satelitów warunki pomiarowe należy każdorazowo przed rozpoczęciem pomiaru zapoznać się z prognozowanym układem satelitów w czasie dnia w miejscu, gdzie planujemy wykonać prace. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy to niepotrzebnie tracimy w terenie czas czekając na poprawę rozłożenia satelitów na niebie lub wzrost liczby satelitów uczestniczących w rozwiązaniu. Zarówno w przypadku pomiarów w czasie rzeczywistym, jak i zaplanowanych do późniejszego post-processingu optymalizacja konstelacji satelitarnej leży u podstaw osiągnięcia zadowalających wyników.
Na rynku istnieje wiele programów do wizualizacji parametrów konstelacji satelitarnej GPS, GLONASS, Galileo i innych systemów GNSS, bazujących na danych z almanachu satelitarnego. Zasada obsługi wszystkich tego typu programów jest podobna:
1) aktualizujemy almanachy poszczególnych systemów satelitarnych, które nas interesują,
2) wybieramy, które systemy i satelity będą brane pod uwagę w prognozie,
3) podajemy współrzędne przybliżone miejsca, w którym planujemy wykonywać pomiar (najczęściej wystarczy znajomość współrzędnych ? i ? z dokładnością ok. 0,1°),
4) ustawiamy maskę elewacji w miejscu obserwacji (jeśli posiadamy obraz horyzontu to możemy uwzględnić lokalne przeszkody terenowe, jeśli nie to najczęściej wybieramy maskę taką jak w ustawieniach odbiornika, np. 10°),
5) ustawiamy interesujący nas okres czasu,
6) po wykonaniu przez program obliczeń otrzymujemy wykresy, diagramy lub tabele z wartościami parametrów tj. DOP, liczba satelitów, planowane rozłożenie satelitów na niebie, etc.
Poniżej prezentujemy listę wybranych, w większości darmowych programów tego typu:
? Javad Justin (http://www.javad.com/jgnss/products/software/justin.html),
? Leica Geo Office (http://www.leica-geosystems.com/en/Leica-Geo-Office_4611.htm),
? Navcom Satellite Predictor Tool (http://satpredictor.navcomtech.com/),
? Topcon Mission Planning (http://www.topconpositioning.com/products/software/updaters-and-utilities/utilities),
? Trimble Planning Online (http://www.trimble.com/GNSSPlanningOnline/).

Czasem warto sprawdzić, ale trzeba troszkę czasu aby się wczytać
Pozdrawiam
#2
Cytat: Jigs w Poniedziałek 12 Maj 2014, 09:46:50
wg. mnie Dużo zależy na jaką komisję trafisz - oznaczenie karteczkami samoprzylepnymi poszczególnych przepisów oraz zaznaczone markerami konkretnych artr i par to raczej nie ma problemu jednakże jakieś wypisane podpowiedzi może być różnie - jeszcze nie pojawił się post ,że kogoś wyrzucili albo ,że zabrali mu materiały.
Jak dla mnie vademecum pomaga szybciej odnaleźć przepisy ale należy pamiętać ,że to są tylko teksty ustaw i rozporządzeń ,które możesz równie dobrze wydrukować i spiąć w segregatorze.
Ja powiem tak przez chwilę uczyłam się tylko z wydrukowanych ustaw a potem kupiłam Vademacum- i już się z nim nie rozstawałam- jest bardzo, bardzo wygodne :)- do szukania odpowiedzi w testach jedyne! Owszem można sobie wydrukować i spiąć ustawy ale ja mając jedno i drugie na egzamin wzięłam Vademecum.
Można mieć kolorowe karteczki z nazwami ustaw aby szybciej je na teście otworzyć a nie patrzyć w spis treści - choć w pewnym momencie znałam już na pamięć numerki podstawowych rozporządzeń  i nawet karteczki nie były konieczne :)
Można sobie a nawet jest to bardzo pomocne na teście zaznaczać znalezione odpowiedzi do testów kolorowym markerem. Innym kolorem odpowiedzi do pytań opisowych- wtedy jak coś kojarzymy że w danym rozp. było zamalowane szybko rzuci się w oczy.
Ale wiadomo każdemu może odpowiadać co innego, u mnie na egzaminie nie wszyscy mieli Vademecum.
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 23 kwietnia 2014
Piątek 09 Maj 2014, 08:11:02
Cytat: support w Czwartek 08 Maj 2014, 20:48:51
3. Które akty prawne i w jaki sposób rozstrzygają o stosowaniu osnów związanych z realizacją lub funkcjonowaniem obiektów budowlanych. Proszę podać tylko informacje podstawowe.

Jak się teraz tak na spokojnie czyta pytania to fakt można było to wszystko napisać... ale w ciągu 1 godziny nie sposób przeczytać , przemyśleć i napisać to co należy...:)
W pytaniu 3 z tym rozporządzeniem  "w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie" to pojechali po bandzie ;) w życiu bym na to nie wpadła:) w zarysie np. o mapach są tylko "rzucone" hasła  na egzaminie jeśli się chce to wszystko rozwinąć i opisać nie ma szans zdążyć ze wszystkim ( w pytaniu jest napisane "w jaki sposób" więc nie da się tylko wymienić wszystkiego w punktach jak w zarysie...)...u nas czas był największym problemem... teraz już wiem że moje 15 pkt to był wyczyn:)

support - te zarysy bardzo się przydadzą przyszłym zdającym! dobra robota:) !!!
#4
8 dni, 6 godz. 45 min. - taki czas spędzony na forum przyczynił się do zdania:)
Nauka, nauką ale forum to podstawa! Z nim o wiele łatwiej. Pozdrowienia dla Mariusza który nas odwiedził na egzaminie.
Dzięki!
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 23 kwietnia 2014
Czwartek 24 Kwiecień 2014, 21:09:51
napiszę co udało mi się napisać na pytanie 3 - treść mniej więcej: Jakie akty normatywne  i w jaki sposób regulują osnowy do obsługi realizacji i dalszego funkcjonowania obiektów budowlanych.

Napisałam:
Ze standardów:

§ 61. b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu
i podłoża i odkształceń obiektu.
3. Na obiektach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, zakłada się osnowę realizacyjną, specjalnie zaprojektowaną do wykonania pomiaru pierwotnego oraz pomiarów następnych, składającą się z:
1) punktów kontrolowanych:
a) przyłożenia,
b) zaczepienia,
c) celowania;
2) stanowisk instrumentów pomiarowych związanych z badanym obiektem lub założonych w jego sąsiedztwie.

oraz

§ 51. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych, pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów budowlanych wykonuje
się w oparciu o osnowę geodezyjną, pomiarową lub realizacyjną.
Osnowa realizacyjna
§ 52. 1. Osnowę realizacyjną zakłada się, gdy:
1) bezpośrednio z istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej nie można dokonać tyczenia;
2) dokładność istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej jest zbyt niska do potrzeb inwestycji;
3) istniejąca pozioma osnowa geodezyjna i osnowa pomiarowa podczas realizacji inwestycji może zostać zniszczona.
2. Osnowę realizacyjną nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i wyrównuje metodą najmniejszych kwadratów z obliczeniem błędów średnich położenia punktów.
3. Osnowa realizacyjna pod względem konstrukcyjnym może być:
1) siecią jednorzędową;
2) siecią dwurzędową zakładaną dla złożonych i dużych inwestycji realizowanych etapami.
4. W przypadku sieci dwurzędowej:
1) osnowę I rzędu nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i pokrywa się nią cały obszar inwestycji;
2) osnowę II rzędu nawiązuje się do osnowy I rzędu i zakłada się ją w dostosowaniu do potrzeb określonego etapu inwestycji.

trochę własnymi słowami bo nie było czasu na pisanie dokładnie.
Można było jeszcze coś napisać z Normy - pomiary realizacyjne.

2 pozostałe pytania o sprawdzeniu projektu zagospodarowania i o mapach do celów projektowych są już na forum opisywane, więc nie powtarzam.
#6
Cytat: kasiuniasw w Czwartek 24 Kwiecień 2014, 14:22:39
Całe zamieszanie będzie trwać dopóki rzekomy test wielokrotnego wyboru nie pojawi się w praktyce :)
Mam jeszcze takie pytanie (raczej do zdających już wcześniej):
Czy przed rozpoczęciem egzaminu osoba wyjaśnia że test polega na zaznaczeniu jednej prawidłowej odpowiedzi?

tak mówi wyraźnie że jedna jest prawidłowa
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 23 kwietnia 2014
Czwartek 24 Kwiecień 2014, 12:21:09
Cytat: vanilllia w Czwartek 24 Kwiecień 2014, 10:11:07
monika_wyc gratulacje :) a jak komisja nastawiona? Mili czy raczej bez okazywania uczuc? :p

Jak dla mnie pozytywne wrażenia:)
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 23 kwietnia 2014
Czwartek 24 Kwiecień 2014, 09:51:22
Witam,
Dotarłam do domu więc opisze:) Zdałam:) 60/60 z testu:) 15 opisowe.
Ja zdawałam na IIIp, opisowe - trudność podstawowa to za mało czasu. Zwykle jak były na egzaminie pytania z mapy d.c.p. to były w stylu - co nowego wprowadziły rozporządzenia- a teraz pytanie dotyczyło wszystkiego co dotyczy map- opisać wszystkie rozporządzenia- maskra- mi na 3 pytanie odnośnie osnów zostało 7 min- a trzeba było się zastanowić co pisać:)
Pytanie 3 brzmiało: jakie akty prawne mówią i co mówią o osnowach do realizacji i obsługi funkcjonowania obiektów budowlanych- chodziło o osnowy realizacyjne i osnowy do pomiaru stanu wyjściowego i pomiarów kontrolnych- np. odkształceń itp.
Wieczorem napiszę odpowiedzi  na pytania - dokładnie.
Więc pytania proste ale trudność za mało czasu- u nas każdy kto zdał miał po 15 pktów- minimum:) jeden kolega miał 18 (gratulacje:))
Test - dużo nowych pytań ale proste do znalezienia. Duzo pytań takich że treść pytania z bazy 1560 ale inne odpowiedzi- także jak ktoś się orientuje gdzie czego szukać będzie ok
Ja miałam 60 pktów:) z testu- testy u nas wszyscy zdali, pytania które pamiętam:

1. Co jest objęte prawem autorskim- odp. utwory kartograficzne
2. Kto ma prawa do programu jak informatyk jest zatrudniony u pracodawcy- odp. tylko pracodawca
3. Prawo o miarach- jakie miary można stosować - z początku Prawa o miarach odp.
4. Jakie są klauzule tajności - odp. ściśle tajne
5. Komu doręcza się odpis decyzji o warunkach zabudowy - odp. wszystkim wnioskodawcom
6. Z ustawy o działach w adm. rządowej- urząd który nie jest objęty zakresami działów i prezes Rady Ministrów ma nadzór- tam są wymienione i był jeden z nich
Parę pytań z ustawy o planowaniu:
- gdzie są tereny inwestycji celu publicznego- odp. w planie miejscowym
- coś w sytlu kiedy wywłaszczenie-odp. cel publiczny i słuszne odszkodowanie

Pytania z ustnych w naszej grupie:
- co mierzymy w sieciach gazowych przy inwentaryzacji, w gazach góra rury ochronnej ważna, w kablach mierzymy wysokościowo taśmę!
- co to punt adresowy
- służba geodezyjna omówić
-skład operatu technicznego
- osnowy pomiarowe jak zakładamy
- różnica RTK i RTN
- grupy szczegółw,
- generalizacja
- pomiar studzienki telekomunikacyjnej- dokładnie rysunek co mierzymy
PRZECZYTAĆ WYTYCZNE G4.4 te o inwentaryzacji , co mierzymy w sieciach- to umieć dokładnie!

- klasy dróg? tego nie wiem :)
- co to pas drogowy i linie rozgraniczające drogi
- jakie dokumenty potrzebne do wpisu do KW
- jakie użyki- jaka powierzchnia wykazujemy w ewidencji- 1 ar najmniejszy, sady większe od 10ar, czy wykaże na mapie las o powierzchni mniej niż 10ar( nie)
- czy trzeba aktualizować użytki na mapie - nie opis że nie wymienione w egib
- co może zawierać mapa do celów projektowych
- czy opisy topograficzne osnowy pomiarowej aktualizują baze osnów szczegółowej- NIe
- czy jak mierzymy szczegóły dla projektanta nie objęte bazami danych czy gdzieś są aktualizowane w zasobie- nie, to tylko na mapie dla projektanta
- zasady pomiaru granicy w łuku nie stabilizowane- generalizacja i pomiar jak szczegóły I grupy!!- 10cm strzałka
- na jakiej skali mapie robimy wywiad terenowy- takiej jaka jest w zasobie prowadzona ( jak 1:2000 to na takiej)
- szkielet sytuacji co to- tutaj nie pamiętam dokładnie o co chodziło

reszta jakieś proste ze standardów







#9
Cytat: MichalW w Sobota 19 Kwiecień 2014, 10:16:45
Mail od GUGiK-u:
"Witam,
W odpowiedzi na pismo, przekazane poczta elektroniczną w dniu 7 kwietnia 2014 r. uprzejmie informuję, że pytania egzaminacyjne, występujące w poprzednich latach, opracowywane były wg przepisów obowiązujących na dzień przygotowywania tych pytań.
W dniu 3 marca 2014 r. na stronie internetowej GUGiKu został zamieszczony aktualny wykaz przepisów prawnych. Oznacza to, że pytania egzaminacyjne, które pojawią się na kolejnych postępowaniach kwalifikacyjnych, przygotowywane będą na podstawie aktualnego wykazu aktów prawnych."
:idiot2:

Nie żartuj że ty wysłałeś do Gugiku pytanie z jakich aktów prawnych są opracowywane pytania!.... ludzie naprawdę się nie ośmieszajmy, co oni sobie pomyślą o kandydatach na uprawnionych! Litości. Nie zazdroszczę osobie która musi odpowiadać na takie pytania:)
#10
Cytat: lesze16 w Czwartek 17 Kwiecień 2014, 18:34:36
Ja mam jeszcze pytanie, bo nie mogę znaleźć odpowiedzi. Kogo zawiadamiamy (zarządcę, właściciela, użytkowanika wieczystego, władającego) w takiej sytuacji i jaka jest do tego podstawa prawna?

rozporządzenie- ochrona znaków - paragraf 5,6,7
#11
Cytat: vanilllia w Czwartek 17 Kwiecień 2014, 09:44:18
Dokładnie tak.
Właśnie zapomniałam dodac z G1-6 :)

haha- właśnie po to jest i powinno być to forum ;) aby dokładnie rozpracować każdy problem - co kilka głów to nie jedna;):):)
A najlepsza i najefektywniejsza nauka to rozwiązywanie konkretnych problemów:)
#12
też to miałam napisać, jeszcze znalazłam i można jeszcze dodać z G1.6:

§ 23 Odtworzenie punktu
Odtworzenie zniszczonego punktu geodezyjnego osnowy poziomej powinno być dokonane z błędem nie większym niż 0,01 m. W wyjątkowych przypadkach (trudny teren, gdzie ewentualne wznowienie punktu wiązałoby się ze znacznymi kosztami), dopuszcza się odtworzenie punktu z błędem nie przekraczającym 0,03 m.
Sposób odtworzenia punktu podany jest w wytycznych technicznych G-1.5, § 45.
Nie podlegają odtworzeniu punkty zlokalizowane w miejscach stwarzających zagrożenie ponownego zniszczenia znaków. W koniecznych przypadkach punkty takie należy odtwarzać i markować jedynie na czas wykonywania pomiarów.

Tyle ze starych instrukcji. Odtwarzanie to stabilizacja punktu w tym samym miejscu - wiąże się ze stabilizacją- w wyjątkowych sytuacjach można markować- ale to tylko wyjątek.

Także jest stabilizacja i trzeba z uwagi na wymianę zniszczonych znaków- zawiadomienia właścicieli i władających.
#13
odpowiedz vanilli - 2 część -ok,
odtworzenie masz zdefiniowane w zał. nr 1 rozp w spawie osnów rozdział 6, pkt.23- po odtworzeniu punktu należy go powtórnie zastabilizować, wg mnie markować tylko nie możesz- jeśli tylko go zamarkujesz to nie jest pkt. osnowy szczegółowej
#14
popieram wallyto,
Można podeprzeć się starymi wytycznymi G4.1 i tamtą definicją generalizacji w czasie pomiaru -"należy mierzyć...". Pomiar ogrodzenia o śr. mnijeszej niż 30cm w osi- to generalizcja w trakcie pomiaru.
Generalizacja w trakcie redakcji mapy opisana jest w załączniku nr. 7 rozp. MZ i BDOT500 -np. przy generowaniu mapy w skali 1:1000 itd.
#15
Pytania testowe / Odp: Pytania testowe 19.03.2013
Czwartek 10 Kwiecień 2014, 18:36:30
Cytat: jerro w Czwartek 10 Kwiecień 2014, 18:17:54
pyt. 57 - powinno być c

https://ewmapa.pl/pytania-testowe/pytania-z-rozporzadzenia-w-sprawie-materialow-geodezyjnych-i-kartograficznych-oz/msg4529/#msg4529
podstawa prawna już zmieniona, i teraz w tym rozporządzeniu jest mowa iż materiały te podlegają ochronie zgodnie z przepismi o ochronie informacji niejawnych- dawniej było napisane wprost iż są to materiały z klauzulą poufne. A z ustawy o ochronie informacji niejawnych nie sposób dojść jaką te materiały mają klauzulę- więc pozostaje zostawić- klauzula :poufne"- i odp C