Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - manodrum1983

#1
[2] Jak skonstruowana jest księga wieczysta. Jaki jest udział geodezji w jej tworzeniu i prowadzeniu? Czy istnieje ustawowy obowiązek zakładania księgi wieczystej?

Bardzo proszę o zarys odpowiedzi na wątek udziału geodezji w tworzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych.
Pozdrawiam
#2
[2] Proszę wymienić w jakim trybie i na czyją rzecz można przejąć nieruchomość bądź ich części, niezbędne na realizację celów publicznych. Proszę podać podstawy prawne tych działań.


NIeruchomość można przejąć na rzecz SP lub odpowiedniej JST, w trybie UoGN oraz specustaw.

Czy na forum figuruje zarys odpowiedzi na to pytanie? Jeśli nie to bardzo proszę o zarys takiej odpowiedzi lub jakieś ukierunkowanie.
Pozdrawiam
#3
[2] Proszę o podanie co najmniej 3 sytuacji kiedy podział nieruchomości jest zatwierdzany aktami prawnymi wynikającymi z innych przepisów niż przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami i jakie organy wydają te akty prawne. Jaka dokumentacja geodezyjna powinna być sporządzona w celu zatwierdzenia takich podziałów?


Czy może być taka odpowiedź:

1. Decyzja o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (ZRiD). Wydaje wojewoda lub starosta. Dokumentacja geodezyjna to mapy z projektem podziału (czy tylko?)
2. Podziały w związku z uwłaszczeniem spółdzielców zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych? Jakie organy wydają te akty prawne i jaka dokumentacja geodezyjna jest sporządzana?
3. Czy można tutaj wymienić podział rolny?  Dokumentacja to mapa z projektem podziału i protokół przyjęcia granic. Tylko, że ten podział nie jest zatwierdzany przez żaden organ. Nie wiem czy można w odpowiedzi na to pytanie wymienić podział rolny?

Czy w odpowiedzi do tego pytania można wymienić jakieś inne specustawy??
Pozdrawiam
#4
Tak dla pewności:

Jeśli według KPA doręczenie pisma uważa się za skuteczne z upływem czternastego dnia od dnia pierwszego zawiadomienia, a dzień
ten przypadł na 3 dni przed wyznaczonym terminem  wznowienia znaków granicznych, to czy nie jest tak, że teoretycznie adresat
otrzymał zawiadomienie o czynnościach trzy dni przed wyznaczonym terminem (czyli za późno). Czy nie jest to podstawą dla geodety do
wyznaczenia nowego terminu wznowienia znaków granicznych?

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do moich uwag. Pozdrawiam
#5
Witam,
w sprawie przekładania terminów egzaminu podzielę się swoimi doświadczeniami. Z przyczyn zawodowych (głównie delegacje) byłem zmuszony do dwukrotnego przekładania egzaminu. Za pierwszym razem, po ustaleniu terminu przez GUGiK, wystosowałem prośbę o przełożenie egzaminu o ok. miesiąc. GUGiK bezproblemowo wyznaczył mi nowy termin, najbliższy podanej przez mnie dacie. W drugim przypadku nie było już tak łatwo, zależało mi bowiem na przystąpieniu do egzaminu trochę wcześniej niż ustalił to GUGiK. Po kilku telefonach i mailach udało mi się w końcu ustalić wcześniejszy termin. Na bazie moich doświadczeń stwierdzam, że jest możliwość przełożenia terminów egzaminu. Mój kolega również wnioskował w tej kwestii, również i jemu udało się przesunąć egzamin o jeden termin do przodu. Pozdrawiam.
#6
Witam,
do sprawnego przesuwania widoku mapy w Microstation służy kombinacja lewy shift + LM. W ten sposób można precyzyjnie przeglądać rysunek. Na pewno używanie w tym celu samego scrolla byłoby wygodniejsze, ale uważam, że praca z shiftem nie przysparza większego problemu.
Ustawienia dotyczące myszki w wersji V8 (2004) można zmieniać wchodząc po kolei Przestrzeń robocza > Preferencje > Mysz. Można tam przypisać funkcje samemu scrollowi, jak również jego kombinacji z shiftem oraz ctrl.

w książce nt. Microstation pisze, iż "znaczenie przycisków myszy może być zmodyfikowane poleceniem Przestrzeń robocza > Przypisanie klawiszy...
W otwartym oknie trzeba wybrać z listy modyfikowany klawisz, a następnie kliknąć nową kombinacją klawiszy duży przycisk w polu Obszar definiowania przycisku." Przyznam, że próbowałem w ten sposób przypisać znaczenie przycisków myszy, ale się nie udało.
Tak jak pisałem na początku, polecam kombinację lewy shift + LM. Pozdrawiam
#7
Różnica między układem wysokościowym ŁAM (obowiązującym na terenie miasta Łodzi) a Kronsztad '86 wynosi 0.286 m. Dla przykładu:

- jeśli wysokość normalna w  układzie Kronsztad '86 ma wartość 200 m.n.p.m. to w układzie ŁAM - 200.286

Pozdrawiam
#8
Witam. Bardzo polecam to forum.Bardzo dobra rzecz się stała, że brać geodezyjna nawzajem się wspiera i pomaga sobie.Trafiłem na to forum krótko przed egzaminem, czasu już nie było zbyt dużo, ale treść forum i pomoc ludzi na nim piszących okazała się zbawienna i wielce pomocna. Egzamin z zakresu pierwszego pisałem 7.11.2013 r. Pytania jakie wtedy pojawiły się opisałem w  zakładce "egzaminy na uprawnienia" pod datą 7.11. Niestety forum to już nie jest dostępne.
Przypomnę pytania:
pisemny:
1) uprawnienia geodety wykonującego czynności geodezyjne w terenie - wstęp na grunt itp.
2) sieci modularne
3) dokładności pomiarów wysokościowych - rozp. standardy

ustny: czynności geodety od wytyczenia po inwentarkę
sprawdzenie niwelatora
met. zakładania osnów
kontrola pomiarów sytuacyjno- wysokościowych

Pozdrawiam
#9
Egzaminy / Odp: egzamin 7 listopada 2013
Piątek 08 Listopad 2013, 23:19:42
Zdawałem na zakres 1. Moje pytania na ustnym:
1. Czynności geodety przy tyczeniu budynku --> słowo klucz pozwolenie na budowę
2. Kontrola pomiarów sytuacyjno - wysokościowych
3. Wszystko o sieciach kątowo - liniowych
4. Jak często sprawdzamy niwelator? Omówić rektyfikację.
5. Dopuszczalne rozbieżności przy inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu.