Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - los.karolinos

#1
Pracowałam w geodezji w Stanach. BAJKA :) Nie ma ośrodków, biurokracji i ludzie jakoś lepiej do siebie nastawieni...
Niedługo pracowałam bo 2 razy po 3 miesiące po czwartym i piątym roku studiów jako stażyści pojechaliśmy z paroma znajomymi. Szału z kasą nie było bo 11-12 $ za godzinę ale udało się kawał Stanów zwiedzić. Niektórzy znajomi tam zostali i bardzo są zadowoleni. Tylko trzeba miec zielona kartę lub wizę załatwioną przez firmę, która chce nas zatrudnić co dość długo trwa i nie zawsze jest pewność, że się ją dostanie. Teraz mają tam trochę kryzys i nie najlepiej się dzieje... Co do pracy w geodezji w Europie to sama jestem ciekawa jak sprawa wygląda ...
#2
Dzięki forum zdałam najpierw zakres 1 w sierpniu 2013, a 7 maja 2014 zakres 2.
Zakres 2 wymagał dużo więcej przygotowań i tu nieoceniona pomoc użytkowiników forum.
Wielkie dzięki!!!
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 7 maja 2014
Czwartek 08 Maj 2014, 06:12:11
Pytania na ustnym:
- jak się ustala linię brzegu, na podstawie jakich przepisów itp
- kiedy o rozgraniczeniu orzeka sąd,
- w jakich przypadkach stabilizuje się osnowę przy pracach z zakresu 2 (odpowiedź w wyjaśnieniach gugiku do standardów),
- mpzp, studium, warunki zabudowy,
- na jakiej podstawie wykonam pomiar jeżeli właściciel działki nie chce mnie wpuścić na działkę,
- scalenie i podział. Scalenie i wymiana, połączenie i ponowny podział
Komisja Pana Marca bardzo wymagająca.
#4
Podstawa prawna do punktu:
1) Art. 36 PGiK
2) Art. 918 KC
3) Art. 34 PGiK
4) Art. 33 PGiK
5) Art. 39 PGiK
6) ??? ma ktoś pomysł ???
#5
Zakres 2 - 7 maja 2014 sala nr 1 III piętro. Wniosek wysłany 23 października 2013 r.
Czy ktoś orientuje się jak wygląda sprawa części wstępnej postępowania? Czy jeżeli już mam wyznaczony termin to znaczy, że dokumenty już sprawdzili i się już do niczego nie powinni przyczepić?
#6
Znalazłam taką odpowiedź na to pytanie wg książki Dariusza Felcenlobena pt. 'Rozgraniczanie nieruchomości':
'Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o wszczęci postępowania rozgraniczeniowego oraz będoącymi stronami tego postępowania, będą zatem osoby  (fizyczne i prawne), którym przysługuje ochrona prawna w zakresie wykonywania swego prawa w stosunku do nieruchomości i będą to:
-właściciele i współwłaściciele nieruchomości,
-użytkownicy wieczyści,
-posiadacze samoistni, jeżeli na ich korzyść przemawia domniemanie z art. 341 k.c. o zgodności posiadania ze stanem prawnym,
-osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone związane bezpośrednio z uprawnieniem do korzystania ze wspólnej nieruchomości - służebność gruntowa, użytkowanie gruntu,
-wspólnoty gruntowe.
(...)
Stroną w postępowaniu rozgraniczeniowym może być także następca prawny właściciela nieruchomości - na podstawie art. 30 par. 4 k.p.a - który stanowi, że w sprawach dotyczących praw zbywalnych i dziedzicznych w razie zbycie prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępuję jej następcy prawni.
(...)
Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego z urzędu, lecz niebędącymi stronami tego postępowania są także:
1. Organizacje społeczne - na zasadach określonych w art. 31 k.p.a,
2. Prokurator - na podstawie art. 182 k.p.a,
3. Rzecznik Praw Obywatelskich - na podstawie art. 14 pkt 6 ustawy z 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147) - na prawach przysługujących prokuratorowi.'
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 22 sierpnia 2013
Poniedziałek 03 Luty 2014, 21:40:32
Pytanie opisowe jakie były na zakres 1 tego dnia to:
1. Sieci modularne i czy można pomierzyć studnię kanalizacyjną tą metodą.
2. Pomiary wysokościowe.
3. Prawa i obowiązki wykonawców prac geodezyjnych.
#8
Mój wniosek doszedł do GUGiKu 22 października czyli do 22 lutego ustawowo powinni mi wyznaczyć termin egzaminu ... I 22 lutego mija mi pół roku od poprzedniego egzaminu, czyli czas kiedy jestem zwolniona z testów ... czy wiecie może co w takim przypadku jeżeli nie ma egzaminów w lutym, tylko dopiero w marcu? Przepadają testy? :/ Dodam, że Pani z GUGiKu dzwoniła końcem listopada proponując termin 17 grudnia ale stwierdziłam, że to nierealne przygotować się w 3 tygodnie ...
#9
Najgorsze są pokerowe twarze komisji ... żadnych emocji podczas odpowiadania na pytanie, żadnego skinienia głową, żadnej zachęty czy potwierdzenia, że mówisz na temat ... ale najwidoczniej było na temat bo zdane ;)
#10
Wszystkich ustaw i rozporządzeń w Vademecum 2012 czy 2014 nie znajdziesz. A czasem jak już są to mogą być bardzo okrojone. Przykładowo rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w Vademecum 2012 jest tak okrojone, że nie zawiera rozdziału 6 pt. Studnie ... A pytanie opisowe na zares 1 dotyczące warunków usytuowania studni na działce kiedyś pojawiło się (już nie pamiętam kiedy). Dlatego warto sobie to posprawdzać i dodrukować. Walizka jak najbardziej ;)
#11
Zdany zakres 1. Forum baaardzo pomocne :)
#12
Egzaminy / Odp: egzamin 22 sierpnia 2013
Czwartek 22 Sierpień 2013, 21:49:06
Ustny zdali wszyscy. Czyli 5 osób( 2 z zakresu 2 i 3 z zakresu 1).
Egzamin skończył sie po 20.
Jutro też będzie 'Pan Poseł' więc trzeba przygotować się na niezbyt miłe docinki.
Reszta komisji w porządku.
Moje pytania na ustnym zakres 1:
1. Z jaką dokładnością mierzymy szczegóły poszczególnych grup dokładnościowych i z czego to wynika?
2. Podaj warunki teodolitu/tachimetru.
3. Metody pomiaru wysokościowego.
Czyli łatwe i powtarzające się w przeszłości.
Forum było bardzo pomocne. Dzięki!



#13
Pytania ustne / Odp: Pytania z egzaminu ustnego - zakres 1
Niedziela 18 Sierpień 2013, 15:24:19
Cytat: mrB w Poniedziałek 20 Maj 2013, 21:34:58
możecie pomóc mi z tyczeniem łuku?
gdybym sam miał kombinować, to wymyślałbym coś o wytyczeniu środka okręgu na którym oparty jest łuk, potem rozciągnięcie sznurka o długości promienia i jazda.
ale domyślam się, że środka okręgu nie znajdę, więc może wytyczenie końców łuku których współrzędne zczytam z mapy, potem oba końce łączę linią którą będę traktował jako linię pomiarową w pomiarze ortogonalnym, w ten sposób łatwo będzie wytyczyć z niej środek łuku za pomocą np. węgielnicy i tym sposobem główny łuk będę dzielił na coraz mniejsze stosując tą samą taktykę?


PS naprawdę mogą spytać się o błędy inklinacji i deklinacji? bo o ile libelki i oś celową zrektyfikować potrafię, to te błędy wydają mi się czymś kosmicznym ;]

Czy nie chodzi czasem o tyczenie łuku wg. P. Gocała 'Geodezja inżynieryjno-przemysłowa' cz.1?
Rozdz. 11.4. Tyczenie łuków kołowych w płaszczyźnie poziomej
11.4.1. Tyczenie punktów głównych

Podstawową krzywą wprowadzaną w załamaniach dwóch prostych odcinków osi trasy jest łuk kołowy (rys. 93).
W projektach technicznych łuk taki powinien być jednoznacznie określony przez dowolne dwie wielkości z poniżej wymienionych:
R - promień łuku kołowego,
? - kąt środkowy zwany też kątem zwrotu stycznych lub kątem załamania trasy,
L - długość łuku kołowego,
t - długość stycznej głównej.
Tyczenie łuku prowadzone jest w dwóch etapach. Rozpoczyna się od wyznaczenia położenia jego punktów głównych a następnie tyczy się punkty pośrednie. Do punktów głównych należą dwa punkty styczności łuku kołowego z ramionami kąta wierzchołkowego ß i punkt środkowy S.
Jeden z punktów styczności jest początkiem P, a drugi końcem K łuku kołowego oznaczonych zgodnie z prowadzonym kilometrażem trasy. Na rysunku 93 przedstawiono wielkości charakteryzujące łuk kołowy oraz zaznaczono elementy geometryczne, które mogą być na podstawie tych wielkości obliczone i wykorzystane do tyczenia punktów głównych P, S, K. Podstawowe związki pomiędzy poszczególnymi wielkościami ujmują następujące wzory:
- długość stycznej głównej
t=PW=KW=R*tg(?/2)
- odległość wierzchołkowa
b=WS=R*[(1/cos(?/2) - 1]
{...}
Zestawione powyżej wzory umożliwiają przygotowanie danych do tyczenia punktów P, S, K jeśli znane są przynajmniej dwie z czterech wielkości charakteryzujących łuk kołowy (R, ?, L, t).
Przy dostępności wierzchołka W, lokalizowanie punktów P i K polega na odłożeniu od tego wierzchołka długości stycznej głównej t wzdłuż obydwu ramion kąta ß. Środkowy punkt główny łuku kołowego można wytyczyć np. metodą biegunową z punktu W przez odłożenie długości b wzdłuż dwusiecznej kąta ß.
{...}
Tyczenie punktów pośrednich z punktów głównych P lub K polega na odłożeniu od stycznej głównej kąta ?i i odległości ci.

//edit by support
przykro mi ale podawanie całej pozycji książkowej w pdf jest zakazane prawnie, jeżeli chcesz pomagać to ocr'em wydziel jedynie to co jest niezbędne
#14
Papiery wysłane 23.04.2013r. termin egzaminu 22.08.2013r. ... coraz bliżej ... :-\

//edit by support
mam nadzieję do zobaczenia i powodzenia