Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - kokarolcia

#1
Jakie pomiary należy wykonywać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych?
W odpowiedzi na to pytanie przydadzą się Standardy
§ 11. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu sesji pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS ustala się wysokość anteny odbiornika z dokładnością do 0,01 m.
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
  1)   w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich - 0,12 m (dx, dy ? 0,12 m);
  2)   w odniesieniu do wysokości - 0,09 m (dh ? 0,09 m).

oraz ewentualnie uwaga GUGiK z wyjaśnień do Standardów iż ASG_EUPOS iż Dane określające położenie stacji referencyjnych traktuje się jak osnowę geodezyjną. Do zakładania takiej osnowy mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 352).
Jeżeli dane określające położenie tych stacji zostały włączone do PZGiK, to podobnie jak pozostałe dane PZGiK stanowią one własność SP i mogą być udostępniane na tych samych zasadach.


Czy do odpowiedzi na powyższe pytanie należy dodać jeszcze coś? Mam wątpliwość szczególnie do tej drugiej części - o wskazówkach do wykonywania pomiarów?


//proszę w temacie wątku pisać pytanie w wersji skróconej, całą wersję w treści wątku
Brook
#2
W ramach opracowywania 'nowych pytań' opublikowanych przez GUGIK mam pewną wątpliwość.
Próbując odpowiedzieć na to pytanie, wyszłabym z Prawa budowlanego - art. 34
Art. 34. 3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1)   projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;


Rozszerzając odpowiedź, zacytowałabym Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z dnia 27 kwietnia 2012 r.) art. 7- 10, gdzie szczegółowo wymienione jest co powinny zawierać takie mapy - w części opisowej i graficznej

Dochodzi do tego również ROZPORZĄDZENIE MGPiB z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. art. 4-6 który również wskazuje na cechy map do celów projektowych.

Jak do tego dodamy standardy z 2011, art. 79 i 80 to otrzymamy kilka stron i całą godzinę poświęcimy na 1 odpowiedź.
Proszę o poradę w którym kierunku  poprowadzić odpowiedź, wyraźnie w pytaniu jest o mapę do celów projektowych przy tworzeniu projektu budowlanego, czyli wg Prawa budowlanego - o projekt zagospodarowania działki i terenu.
Co sądzicie?

#3
Poszukuję odpowiedzi na powyższe pytanie.
Z norm prawnych przychodzi mi tylko aby zacytować Rozporządzeniu MSWiA z 9 listopada 2011 w sprawie standardów technicznych,
§ 63. 1. Opracowanie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych obejmuje:
  1)   przetworzenie danych obserwacyjnych uzyskanych w wyniku pomiarów do zbiorów współrzędnych prostokątnych płaskich oraz wysokości punktów w państwowym systemie odniesień przestrzennych;
  2)   utworzenie, na podstawie zbiorów danych pozyskanych przez wykonawcę z PZGiK oraz z przetworzonych danych obserwacyjnych, o których mowa w pkt 1, roboczej bazy danych obiektów przestrzennych;
  3)   edycję, na podstawie danych zawartych w roboczej bazie danych, odpowiednich map lub innych opracowań kartograficznych oraz raportów w postaci rejestrów, wykazów, zestawień.
2. Treść roboczej bazy danych wykonawca porównuje z treścią ortofotomapy cyfrowej w celu wyeliminowania błędów grubych dotyczących położenia i właściwości topologicznych obiektów objętych tą bazą, jeżeli organ, do którego zgłoszone zostały prace geodezyjne i kartograficzne, udostępni wykonawcy odpowiednią ortofotomapę cyfrową.


art 67 i 68 tegoż rozporządzenia mówi o dokładnościach , ale dotyczących wyłącznie puktów granicznych i przypadków rozbieżności w powierzchni działek. Czy myślicie że w odpowiedzi wystarczy zacytować wyłącznie to jedno rozporządzenie i art.63??
Czyli o potrzebie decydowałby wyłącznie wykonawca prac, na podstawie wykonanego wywiadu i pomiaru terenowego oraz porównania z ortofotomapą.

Mam jednak wrażenie że ta odpowiedź jest niewystarczająca na 7 pkt a nie wiem czym się jeszcze podeprzeć ;)
#4
Tak sobie myślę, bo robi się okropny bałagan z tym nowym rozporządzeniem...

Niedookreślone są kwestie związane z:
-sposobem przeprowadzania egzaminu - czy test wielokrotnego wyboru
- uznaniem praktyki zawodowej (ktoś kto składał w listopadzie papiery skąd miał wiedzieć że na 2 ma być EGiB albo że na 1 ma być tyle a tyle robót)

Wiem, że do GUGiK jak dotychczas wpłynęło ponad 500 wniosków.
Czy ktoś z Was należy do stowarzyszenia Geodetów lub innej oficjalnej insytucji, być może należałoby napisać oficjalny wniosek/petycję/ prośbę/ czy nie wiem jak TO jeszcze nazwać aby od strony prawnej wymóc niejako aby wszyscy co złożyli dotychczas papiery mieli prawo zdawać według starych zasad. Przecież inne rozwiązania nie są sprawiedliwe - jak ktoś składał wniosek według starych zasad, to też powienien mieć prawo w ten sam sposób zdawać egzamin.
Pojedyncze 'skargi' nie mają sensu bo to Oni wydają uprawnienia i lepiej nie być na czarnej liście, ale myślę że kilkuset osobowa grupa nie może być traktowana jak powietrze.
Co sądzicie??
#5
Poszukuję zestawienia 'nowych' symboli które wprowadziło rozporządzenie w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej z 2013 roku.

Tak z ciekawości próbowałam to znaleźć na googlu ale nie jest łatwo.
Sama wydobyłam takie zmiany jak:
ekran akustyczny, kort tenisowy, bieżnia, skocznia narciarska, tor saneczkowy, chłodnia, komin, poler, odbój, suwnica, taśmociąg, śmietnik, bariera, obszar objęty drenowaniem, wylot kanału, turbina wiatrowa,
#6
Na razie tyle udało mi się zestawić, pracuję nadal.
W najbliższym czasie zamieszczę zestawienie z ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa, administracji rządowej i wojewodzie
Jeśli ma ktoś jakiś zbiór z testami z najnowszych przepisów, m.in  w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznychoraz mapy zasadniczej proszę o współudział dla dobra ogółu
:)