Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - grze_sio1

#1
Zakres 1 w 2014
Zakres 2 wczoraj

Dzięki za wiedzę, wsparcie i pomoc. Pozdrawiam i życzę powodzenia przyszłym zdającym.
#2
Oczywiście są to postępowania administracyjne. Wykonywane są innym trybem, ale ściśle związanym z art. 95 UoGN.
Co do zapisu "w szczególności", to można domniemywać, że gdyby tego rodzaju mapy nie były wykonywane trybem UoGN i rozp. w sprawie podziałów to były by wymienione w paragrafie 75. Ale to tylko moje przemyślenia. :):)

Próbowałem dodać załączniki, ale wyskoczył błąd serwera. Podeślij proszę w prywatnej wiadomości adres email to prześlę Ci te fragmenty. 
#3
W par. 75 Standardów mamy wymienione wszystkie mapy wykonywane na potrzeby postępowań sądowych i administracyjnych. Nie ma tam map wykonywanych np. Specustawą czy art. 73.
A książce "Podziały nieruchomości" P. Bojara jest podobny pogląd jak Pana Marca i Grzechnika. Chyba Panowie się znają :):)
#4
Jasne że nie będziemy skanować mapy. Ale jeżeli na mapie, która posłużyła do założenia KW nieruchomości mamy szczegóły sytuacyjne świadczące o przebiegu granic no to już jest istotne. Reasumując moje zdanie jest takie, że księgi wieczyste mają ogromne znaczenie nie tylko w odniesieniu do oznaczenia nieruchomości, ale również w odniesieniu do przebiegu granic.
#5
Wracając do Twojego pytania o zgodność Kw z EGIB to nie tylko oznaczenie nieruchomości. Zdarza się również, że w KW jest mapa, która nie została ujęta w procesie modernizacji EGIB. Współrzędne są na mapie lub w zasobie. Wtedy obowiązuje Cię ta właśnie mapa. 
#6
Mapy wykonuje się zgodnie z rozporządzeniem w sprawie podziałów.
Podział z art. 73 ustawy  jest związany z art. 95 ust. 3 UoGN dotyczącym wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa.
#7
Pytania testowe / Odp: Pytania testowe nr 11 z 2015
Piątek 12 Luty 2016, 15:17:09
15 ABD - art 2 ust. 8) PGIK - kataster nieruchomości to ewidencja gruntów i budynków
58 AC - par. 2,3 Rozp w sprawie uwierzytelniania
#9
Może użyłem złego słowa. Chodziło mi głównie o to czy droga konieczna jest służebnością gruntową.

JKBSRWK
Spotkałeś się z drogą konieczną jako służebnością osobistą ??
#10
Wywłaszczenie nie zatwierdza podziału.

Zgodnie z art. 116.2 UoGN do wniosku o wywłaszczenie trzeba dołączyć mapę z projektem podziału i decyzję zatwierdzającą ten podział.   

Decyzja o nabyciu własności lub użytkowania wieczystego oraz decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości zatwierdza projekt podziału.
art. 96.1b UoGN
#11
A czy drogę konieczną możemy uznać jako specyficzny rodzaj służebności gruntowej ??
#12
Mam jeszcze jedną wątpliwość do tego pytania. Czy akt ugody mogą podpisać pełnomocnicy ??
Z par. 21.1 Rozporządzenia w sprawie rozgraniczania wynika, że mogą natomiast z wzoru aktu ugody już nie. Zwróćcie uwagę, że w protokóle granicznym jest informacja o pełnomocnikach natomiast w akcie ugody już tego nie ma.
Jakie jest Wasze zdanie ?? 
#14
W odniesieniu do art. 95 to chodzi mi o to, ze jest to opcja. Jeżeli mamy taką możliwość (np. na działce jest budynek) to możemy z tego skorzystać.

"Powiększenie nie dotyczy tylko terenów rolnych chociaż zapis w ustawie może na to wskazywać."
art. 93.2a dotyczy tylko nieruchomości rolnych
art. 93.1   dotyczy nieruchomości innych niż rolne

Dla mnie to jest różnica wiec bym to pisał.

Oczywiście nie jestem zwolennikiem pisania wszystkich możliwych przypadków. Nie o to chodzi. Ale w mojej ocenie należy tu wspomnieć o innych opcjach podziału, niż z góry zakładać że jest to nieruchomość rolna i dzielić z  art. 93.2a. Oczywiście zostawiam to do oceny każdemu z osobna i nikogo do niczego nie zmuszam. :):)
#15
Cytat: jkbsrwk w Poniedziałek 08 Luty 2016, 22:26:00
art. 95- którym "celem" chcesz to zrobić?
art. 93- który plan dopuszcza wydzielenie działki o powierzchni 50m2?
art. 94- przepisy odrębne to KC i temat zasad współżycia społecznego.

Nie doszukiwałbym się na siłę rozwiązań. Moim zdaniem to ewidentnie chodzi o powiększenie nieruchomości sąsiedniej.

art. 95.7 - np. wydzielenie działki budowlanej
art. 93 - plany zakładają możliwości wydzielenia mniejszych działek pod powiększenie sąsiednich. Warunkiem jakie muszą być spełnione to normatywy powierzchniowe działek po podziale i połączeniu oraz szerokości frontów ( stąd opiniowanie zgodnie z planem miejscowym). 

Zakładacie z góry że tereny są rolne lub leśne lub wykorzystywane jako rolne lub leśne. A z pytanie to nie wynika. Co w przypadku gruntów zabudowanych.  Osobiście wykonywałem podziały nieruchomości wykorzystywanych na cele inne niż rolne i leśne właśnie tymi trybami.