Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - evilman

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 2 sierpnia 2012
Środa 23 Kwiecień 2014, 22:16:28
Co do pytania 1 to takim instrumentem nie pomierzymy osnowy wysokościowej metodą trygonometryczną z uwagi na fakt, że 20" to jednak ponad 60cc (0.0062g), natomiast standardy dopuszczają jedynie 30cc.
#2
Cytat: crooger w Poniedziałek 07 Kwiecień 2014, 21:58:31
a owszem, owszem czasem się pojawiają dzienniki rozbiórki.
sam robiłem parę razy inwentaryzację wyburzenia. wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących budynku i wyrys z mapy z wydrapaną treścią to wyniki roboty, nie licząc pozostały stron operatu (nie)potrzebnych inspektorom i ustawodawcy.

A dodatkowo w trakcie rozbiórki, często wykonuje się monitoring otoczenia (czy w wypadku odciążenia gruntu otaczające budynki nie zaczną się przemieszczać, podobnie jak w trakcie wykonywania wykopu) w przypadku dużych rozbiórek. Geodeta sporządza wtedy operaty i może dokonać wpisu w dzienniku rozbiórki.
Jak można często zauważyć na stronie tytułowej dziennika często jest tytuł: dziennik budowy/rozbiórki, więc jest też tam miejsce na wpis geodety.
#3
Przypadkiem znalazłem na forum takie pytanie: Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie  Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej. Proszę uzasadnić swoją wypowiedź.

Nie wiem na ile jest to aktualne zagadnienie.
Zastanawiam się czy nie ma w tym pytaniu jakiegoś haczyka. Czy wykonawca zwykłej mapy do celów projektowych po wznowieniu znaku (bo faktycznie mógł mu się przydać) był obowiązany do zawiadamiania właścicieli/władających. Czy takich zawiadomień nie wykonują podmioty trudniące się konserwacją i modernizacją osnowy?
Teoretycznie jest napisane w rozporządzenie par. 10.2, że konserwację przeprowadza się doraźnie w związku z uszkodzeniem znaku, ale czy należy to też do geodety wykonującego inne niż związane z osnową prace?
Co należy zrobić po odtworzeniu znaku w trakcie wykonywania pracy oprócz aktualizacji opisu topograficznego?
#4
Dużo zależy od komisji. Jak lubią czytać to będą czytać, a na ustnym zapytają o to co im akurat po głowie chodzi, choć czasami wczuwają się w prace które wykonywałeś. W sumie jest to poniekąd logiczne, bo skoro coś robiłeś to powinieneś to umieć na tip top a oni i tak Cię złamią na jakimś Prawie wodnym :P
#5
Dostałem z GUGiKu takiego maila:

"W odpowiedzi na pismo, przekazane pocztą elektroniczną w dniu 13 lutego 2014 r. uprzejmie informuje, że Pana wniosek pod względem formalno -?? prawnym jest kompletny i czeka na przekazanie Komisji kwalifikacyjnej. Na chwilę obecną nie został jeszcze ustalony termin postępowania kwalifikacyjnego."
Skoro nie został przekazany komisji kwalifikacyjnej to postępowanie nie zostało wszczęte a z tego wynika, że obowiązuje nowa forma egzaminu. W innym wątku czytałem, że ktoś zasięgał informacji w GUGiK i wnioski złożone do dnia 22.02.2014r. będą skutkowały przystąpieniem do egzaminu w formie starej.
Niech ktoś mi wyjaśni:
Złożyłem dokumenty 5.02, rozporządzenie zostało ogłoszone 07.02 więc na dobrą sprawę nie miałem informacji dotyczącej trybu postępowania kwalifikacyjnego i składałem dokumenty będąc przekonany o tym, że będzie mnie obowiązywała stara forma egzaminu tym bardziej, że wszystko dokumentowałem wg starego rozporządzenia. Czy wniosek po wstępnej weryfikacji nie powinien być od razu przekazany komisji.
Wydaje mi się, że nie tylko ja jestem w takiej sytuacji, bo nowe rozporządzenie i przepisy przejściowe trochę mieszają. Mam nadzieję, że duża rzesza przystępujących do egzaminu w okresie obowiązywania przepisów przejściowych będzie w stanie postawić na swoim.
#6
z rozpoczęciem nauki do uprawnień jest jak ze skokiem na bungee - trzeba się przełamać i wskoczyć w wir przepisów i ustaw :P
#7
Ja zrobiłem sobie kilka tomów rozporządzeń i ustaw posegregowanych tematycznie (i skojarzeniowo) i zbindowałem a na pierwszej stronie umieściłem spisy treści. mam nadzieje, że to nie będzie jakiś problem.
A czy w ogóle w trakcie egzaminu ktoś ogląda materiały z których korzystasz.
Prawnicy w trakcie egzaminu mieli kiedyś dostęp do komputera z lexem, a więc do wszystkich ustaw, rozporządzeń, wyroków i takich tam. Nie wiem jak jest teraz. Ale przy uprawnieniach geodezyjnych mają straszne obostrzenia.
#8
ja złożyłem wniosek 5 lutego, 13 próbowałem się dodzwonić do GUGiK, ale nie trafiłem na otwartą linię  :P
wysłałem maila i wczoraj dostałem odpowiedź, że wniosek jest poprawny pod względem formalno-prawnym i że nie został jeszcze wyznaczony termin postępowania kwalifikacyjnego. Myślę, że jeszcze sporo wody w Wiśle przepłynie zanim zostanie wyznaczony, sądząc po Waszych doświadczeniach.