Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - eloziomce

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 12 czerwca 2014
Piątek 13 Czerwiec 2014, 12:05:28
Witam!

Mój egzamin prowadził pan Zenon Marzec. W komisji była jeszcze pani Ludmiła Pietrzak, pan Jan Cegła (tak mi się wydaje, wybaczcie jeśli przekręcam), pani prezes SGP w Olsztynie (nie znam imienia i nazwiska) i jeszcze jeden pan w wieku ok. 35 lat.

Egzamin odbył się na III piętrze w sali nr 1.

Testu w tej chwili nie podam, może znajdę chwilę później. Zaznaczałem sobie miejsca w przepisach gdzie sprawdzałem odpowiedzi. Miałem 55/60.

Pytania opisowe znacie.

1-sze pytanie o odtworzeniu poziomej osnowy szczegółowej jak dla mnie było nie do końca na I zakres. W wyszczególnieniu przepisów rozp. w sprawie osnów obejmowało dosłownie kilka artykułów dot bdSOG i bdPRPOG, a odpowiedź znajdowała się w załączniku dot. osnowy szczegółowej. Zresztą kilka zdań dosłownie. Napisałem jeszcze o obowiązkowej kontroli położenia znaku podziemnego w zakresie kątów i długości z punktami nawiązania. Jeśli jest w dopuszczalnych odchyłkach to aktualizujemy opis, operat do ODGiK i tyle. Jeśli natomiast jest za duża rozbieżność wtedy zawiadamiam starostę o zniszczeniu znaku na skutek zniszczenia zarówno znaku nad-, jak i podziemnego. Podstawa prawna: 1. rozp. o osnowach, 2. rozp o ochronie znaków. Wiem, że w wyt. techn. było o tym więcej ale jakoś ich nie drukowałem na I-kę... To trochę nie mój zakres w końcu ale jak widać byłem w błędzie.

2-gie pytanie dot. mdcp pod sieć uzbrojenia terenu i zasady jej opracowania. Wodolejstwo straszne, pytanie zdecydowanie za szerokie na 20 minut. Zacząłem od rozp. o GESUT i ZUDP, potem płynnie o zasadach mdcp popłynąłem z rozp. o rodzaju i zakresie czynności geod. w bud. I tu się zatrzymałem. uznałem, że nie zdążę reszty i miałem rację. Wiem, że jeszcze w kolejce były standardy a i jakby się pomyślało to i coś więcej ale zwyczajnie nie dało się tego napisać w tak krótkim czasie.

3-cie pytanie dot. zasad tworzenia i aktualizacji BDOT500. No i znowu płyniemy, rozp. w sprawie bdGESUT, BDOT500 i m. zas. Zdążyłem jeszcze dodać z ustawy PGiK w jakim zasobie i kto ją utrzymuje.

Z 15 czy 16 osób zaliczyło 5. Miałem 15/21 czyli na styk.

Ustny, wydaje mi się, że z racji małej ilości uczestników, był prosty. Dostałem 4 pytania:
1) jakie obiekty się tyczy, jakie dokumenty gdzie się załącza i jakie wpisy - PBud i rozporządzenie GESUT i ZUDP (35-latek)
2) niwelacja siatkowa - standardy i wytyczne techniczne (pani prezes SGP w Olsztynie)
3) co robimy przy ciągu wiszącym - standardy (pani Pietrzak)
4) szczegóły jakich grup tworzą elementy SUT, jakie inne są w trzech grupach, kiedy skarpa jest szczegółem 3. grupy - standardy + gdy dół skarpy to linia brzegu (pan Cegła - chyba...)
5) dziękujemy, proszę wyjść i poczekać (pan Marzec)

Po chwili zawołano mnie i przekazano pozytywny wynik. Zdałem zakres I-szy.

Moje spostrzeżenia:
- jak wchodzicie to uważajcie na prawą nogę, przy drzwiach w rogu jest wiatrak i można się potknąć. Nic lepszego jak polecieć na pysk na start :D:D Na pewno by pomogło rozładować stres...
- komisja sztywna ale wejdźcie z uśmiechem a odpowiadając patrzcie na pytającego. Ja wręcz przekręcałem krzesło (było tam mało miejsca i posadzili mnie na wprost pana Marca) i zwracałem się twarzą do rozmówcy.
- nie dajcie się zjeść bez walki jak filet. Miałem raz zaćmę ale po prostu poprosiłem pana Cegłę o powtórzenie całego pytania aby od nowa zebrać na nowo myśli.
- zachowajcie spokój przy szpilkach typu "a czy na pewno?". Można na nowo powtórzyć swoją odpowiedź i po kolei analizować co się mówiło.

Dziękuję twórcom forum i użytkownikom za wielką pomoc w nauce.

Życzę spokoju i szczęścia zdającym. Aha, no i jeszcze jedno, pamiętajcie - jesteście skazani na sukces. Tak mówił mój dziekan na wręczeniu dyplomów we wrześniu, gdy cała sala była już po bezowocnym szukaniu pracy :D
#2
Proszę opisać, w jaki sposób ustawodawca zdefiniował infrastrukturę informacji przestrzennej oraz kto koordynuje tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ustawa IIP (Dz.U.2010.76.489) powstała w konsekwencji uchwalenia Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).

Według niej Unia Europejska (UE) tworzy infrastrukturę INSPIRE, mającą pozwolić na upowszechnienie zharmonizowanych informacji geograficznych i środowiskowych. Informacje te są dostępne za pośrednictwem internetu.

Stąd całe zamieszanie z informatyzacją kraju (Ustawa Informatyzacja działalności podmiotów ... Dz.U.2013.235), a w naszym, geodezyjnym ujęciu zmiany w Art. 4 PGiK (bazy danych).

Zatem:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(...)
2) infrastrukturze informacji przestrzennej - rozumie się przez to opisane metadanymi zbiory danych przestrzennych oraz dotyczące ich usługi, środki techniczne, procesy i procedury, które są stosowane i udostępniane przez współtworzące infrastrukturę informacji przestrzennej organy wiodące, inne organy administracji oraz osoby trzecie;

Art. 4.
1. Infrastruktura informacji przestrzennej, zwana dalej ,,infrastrukturą", obejmuje zbiory danych przestrzennych, zwane dalej ,,zbiorami":
1) odnoszące się do terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub z nim powiązane;
2) występujące w postaci elektronicznej;
3) utrzymywane przez:
a) organ administracji lub w jego imieniu, które zgodnie z jego zadaniami publicznymi są tworzone, aktualizowane i udostępniane,
b) osobę trzecią, której umożliwiono włączenie się do infrastruktury;
4) należące co najmniej do jednego z tematów danych przestrzennych określonych w załączniku do ustawy.
(...)

Art. 5.
1. Tworzenie, aktualizacja i udostępnianie zbiorów metadanych infrastruktury, zwanych dalej ,,metadanymi", jest zadaniem organów administracji, odpowiedzialnych w zakresie swojej właściwości za prowadzenie rejestrów publicznych zawierających zbiory związane z wymienionymi w załączniku do ustawy tematami danych przestrzennych, oraz osób trzecich, których zbiory włączane są do infrastruktury.
(...)

Art. 18.
1. Tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury jest koordynowane przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
(...)

Art. 19.
1. Minister właściwy do spraw administracji publicznej wykonuje zadania, o których mowa w art. 18, przy pomocy Głównego Geodety Kraju, który:
1) opracowuje projekty planów udziału organów administracji w tworzeniu i funkcjonowaniu infrastruktury, dokonując z organami wiodącymi niezbędnych uzgodnień mających na celu zapewnienie kompletności tej infrastruktury pod względem tematycznym, obszarowym i zmienności w czasie, jak też zapobieganie zbędnemu pozyskiwaniu tych samych danych przez więcej niż jeden organ administracji;
2) monitoruje, we współpracy z organami wiodącymi, przebieg prac w zakresie tworzenia i funkcjonowania infrastruktury oraz jej rozwoju;
3) sporządza projekty informacji i sprawozdań, o których mowa w art. 18 ust. 2;
4) organizuje przedsięwzięcia i prowadzi działania wspierające rozwój infrastruktury;
5) współpracuje z Komisją Europejską w sprawach związanych z infrastrukturą;
6) współpracuje z wojewodami i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie ich działań dotyczących tworzenia i funkcjonowania infrastruktury;
7) określa, w ramach dwustronnych porozumień, zakres i warunki wymiany danych o obiektach położonych na granicach między Rzecząpospolitą Polską i państwami sąsiednimi oraz przylegających do tych granic, kierując się dążeniem do zapewnienia spójności danych w ramach europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej.
2. Główny Geodeta Kraju odpowiada za kontakty z Komisją Europejską w sprawach określonych ustawą.

Podstawa prawna: Infrastruktura informacji przestrzennej (Dz.U.2010.76.489)
#3
czy to wykonawca prac geodezyjnych ma obowiązek powiadamiania starosty? Rozp w sprawie ochrony znaków wyraźnie jest zaznaczone, że powiadamia albo właściciel albo wykonawca wykonujący na zlecenie organu przeglądu i konserwacji znaków.

zastanawia mnie wciąż czy to wykonawca prac pobocznych, nie związanych z przeglądem i konserwacją znaków, powinien powiadamiać starostę.

co myślicie na ten temat?

pozdrawiam!
#4
Z praktyki wiem, że najważniejszym parametrem planowania pomiarów jest właściwe umieszczenie pktów czyli kontrola horyzontu. Jeżeli sytuacje jest podbramkowa to rzeczywiście warto sprawdzić co gdzie poleci. Używałem Trimble Businness Center. Super program choć trochę pokręcony i niejasne momentami ale dużo dobrych opcji.
#5
Oprócz braku znaków drogowych nie widziałem też innych rzeczy. Na przykład nie ma też żywopłotu, słupków hekto i kilometrowych, itp. Poza tym symbole obiektów kategorii klas SU są dla mnie w części nie do rozszyfrowania nawet przy patrzeniu na wzór w załączniku... Ciężka sprawa.
#6
A Leica w woj. pomorskim wymyśliła coś takiego - zrobili raport z wektorów/baselines między pktami zakładanymi za pomocą RTN (sic!). Kontroler liczy wektory między pktami i prawdopodobnie redukuje je na elipsoidę. Po tym mamy coś na wzór wektorów ze statyki i można wszystko rzucić do równoczesnego wyrównania w geonecie.

Ociera się o absurd ale tak to rozwiązano aby obejść problem.
#7
Ja radziłem sobie w taki sam sposób - jedno przejście niwelacją geometryczną z reperu na ścianie na palik czy jakiś stały szczegół, dołączasz dziennik niwelacji i zamierzasz go RTN. Przechodziło. rzadko kiedy masz repery ziemne.
#8
Archiwalne wątki / Error przy uruchamianiu Quizów
Sobota 18 Styczeń 2014, 20:17:31
Witam!

Sprawdzałem już na kilku komputerach i ciągle to samo "unexpected parse error...". Nie mogę uruchomić żadnego quizu.

Czy ktoś wie jak to ominąć?

Macie taki problem?

Dziękuję za pomoc.