Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - eliza86

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 25 czerwca 2014
Wtorek 10 Czerwiec 2014, 17:31:56
no cóż, egzamin na nowych zasadach, dostałam informację o konieczności uzupełnienia wykazu prac o prace związane z zakładaniem i pomiarem osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych. mam się stawić 25 czerwca o 8:00 w sali B XII piętro, na posiedzeniu Zespołu Kwalifikacyjnego. Z pisma nie wynika, że po uzupełnieniu braków będę mogła przystąpić do planowanego egzaminu, bo pola o dacie i miejscu przeprowadzeniu egzaminu pozostały puste...próbuję się tam dodzwonić ale niestety nikt nie odbiera. pismo od GUGIKu w załączniku. co myślicie?
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 25 czerwca 2014
Niedziela 08 Czerwiec 2014, 18:55:06
Mnie się wydaje, że nie ma sensu. Dostał ktoś powiadomienie od komisji?
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 25 czerwca 2014
Poniedziałek 02 Czerwiec 2014, 11:11:42
Cytat: link2jack w Poniedziałek 02 Czerwiec 2014, 08:48:08
Słowo "typują" jest w obecnej sytuacji jak najbardziej na miejscu gdyż dopiero jutro zbiera się komisja która zdecyduje czy dopuści nas do egzaminu. Składałem dokumenty zgodnie z starymi zasadami wiec sądze że w najlepszym wypadku bede musiał tylko dowieść brakujące...

edit.: Prawdopodobnie w środę bądź czwartek otrzymamy wiadomość @ o wyniku prac komisji.

hej, ja również zdaję 25 czerwca, skąd w ogóle wzięła się ta informacja? wiesz coś więcej? miałam zamiar dzwonić do szanownego GUGIKU ale skoro piszesz, że wszystko wyjaśni się w środę,to poczekam. może nam się uda. a jeśli nie, to myślę, że nie będzie tak źle. mam zamiar skupić się na obecnych pytaniach,tzn. na odpowiedziach do starych testów, bo wiele pytań ma przecież kilka możliwych odpowiedzi, może na tym będą polegały zmiany? trzeba wziąć się za naukę i mieć nadzieję, że jako pierwsi - będziemy traktowani ulgowo :)
#4
Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie  Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej. Proszę uzasadnić swoją wypowiedź.

Ochrona znaków polega m.in. na doręczeniu właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością oraz staroście zawiadomienia  o wymianie zniszczonych lub uszkodzonych znaków.
Zawiadomienie o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej, zgodnie z zapisem paragrafu 6 RMSWiA z dnia 15 kwietnia 1999r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, powinien otrzymać Jan Kowalski, Zarząd Dróg i Urządzeń Miejskich oraz starosta.
#5
Zakładanie i prowadzenie mapy zasadniczej należy do zadań starosty [pgik Art. 4.1a,b]. Mapa zasadnicza powstaje/jest aktualizowana w skutek geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej [Rozporządzenie MSWiA z 09.11.2011 r. w sprawie standardów  § 61,63]
Według  Rozporządzenia MAiC z 12.02.2013 r. w sprawie GESUT, BDOT oraz MZ: § 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:
1.   bazie danych EGiB (ewidencja gruntów i budynków);
2.   bazie danych GESUT (geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu;
3.   bazie danych PRG (państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju);
4.   bazie danych PRPOG (państwowy rejestr podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych);
5.   BDOT500 (baza danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000);
6.   BDSOG (baza danych szczegółowych osnów geodezyjnych).
Treść mapy zasadniczej stanowią obiekty pozyskane z w.w. baz danych, a ich wykaz stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia. Katalog obiektów stanowiących treść mapy zasadniczej oraz Modelu Podstawowego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. Obiekty, o których mowa, podlegają generalizacji i wizualizacji kartograficznej.
Standardy techniczne tworzenia mapy zasadniczej określa załącznik nr 7 do rozporządzenia. Schematy aplikacyjne UML i GML dla mapy zasadniczej oraz Modelu Podstawowego określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
System teleinformatyczny, w którym tworzy się mapę zasadniczą w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, zapewnia w szczególności:
1.   kontrolę dostępu do danych i autoryzację użytkowników systemu;
2.   identyfikację źródła obiektów stanowiącego podstawę do tworzenia mapy zasadniczej;
3.   generalizację i wizualizację kartograficzną obiektów mapy zasadniczej;
4.   generowanie i redakcję kartograficzną treści mapy zasadniczej;
5.   przetwarzanie treści mapy zasadniczej do postaci zbiorów danych w formie cyfrowej lub dokumentów elektronicznych GML, w formacie zgodnym ze schematem aplikacyjnym.

Podstawa prawna:
1.   Rozporządzenie MAiC z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (§ 15-21)
2.   Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (§ 61, 63)
3.   Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Art. 4.1)
#6
Znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnów: geodezyjnej poziomej i wysokościowej, grawimetrycznej i magnetycznej oraz urządzenia zabezpieczające, w tym sygnalizujące znaki oraz budowle triangulacyjne, podlegają ochronie polegającej na:
1.   doręczeniu właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością oraz staroście zawiadomienia o umieszczeniu znaku na nieruchomości, zwanego dalej "zawiadomieniem". Obowiązek doręczenia zawiadomienia spoczywa na wykonawcy prac geodezyjnych, który przed tym doręczeniem powinien wyjaśnić właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością warunki umieszczenia znaków lub wykonywania ich przeglądu i konserwacji oraz, w miarę możliwości uzgodnić termin przystąpienia do tych prac;
2.   wykonaniu przeglądu i konserwacji znaków. Przegląd i konserwację znaków zapewniają:
1.   Główny Geodeta Kraju - w zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznej i magnetycznej;
2.   MON - w zakresie osnów, o ktorych mowa w pkt. 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w trwałym zarządzie komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez MON oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim;
3.   starosta - w zakresie osnowy geodezyjnej klas niższych niż wymienione w pkt.1.
Wykonawca przeglądu i konserwacji znaków, w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaku lub zagrażania przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym starostę. Starosta przeprowadza niezwłocznie sprawdzenie stanu znaku oraz usuwa pozostałości po zniszczonych lub uszkodzonych znakach oraz przekazuje protokół czynności marszałkowi województwa, a w przypadku, gdy zawiadomienie dotyczy osnowy I i II klasy oraz osnowy grawimetrycznej czy magnetycznej - również Głównemu Geodecie Kraju, następnie starosta wnioskuje o przeprowadzenie postępowania w celu ustalenia i ukarania sprawcy wykroczenia.
3.   ustawianiu urządzeń zabezpieczających, w tym sygnalizujących położenie znaków.
Nie podlegają ochronie znaki ustawione na okres przejściowy, w szczególności w związku z realizowaną inwestycją oraz znaki stosowane przy zakładaniu osnów pomiarowych.

Podstawa prawna:
1.   Rozporządzenie MSWIA z dnia 15 kwietnia 1999r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.

#7
Odpowiada dr Kazimierz Bujakowski - Główny Geodeta Kraju.

Ustawa - Prawo geodezyjne i kartograficzne w art. 2  pkt 11 stanowi, że sieci uzbrojenia terenu to wszelkiego rodzaju przewody i urządzenia, które mogą być nadziemne, naziemne i podziemne. Ustawodawca stwierdza, że do sieci uzbrojenia terenu zalicza się wszelkiego rodzaju przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, a więc również przewody, które stanowią przyłącza skierowane od poszczególnych rodzajów sieci do budynków lub budowli.
Koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, o których mowa powyżej, zgodnie z art. 7d ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne została powierzona starostom, bez względu na to, czy ich lokalizacja znajduje się na nieruchomości inwestora, czy poza nią.
Zauważyć przy tym należy, że forma organizacyjna realizowania przez starostę koordynacji nie została określona w ustawie - Prawo geodezyjne i kartograficzne, jednak w zakresie niesprzecznym z powołaną ustawą pozostają obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej.
Odnosząc się do zgłoszonych przez Czytelnika kwestii, należy przywołać brzmienie § 10 ust. 1 i 2 oraz § 11 ust. 1 tego rozporządzenia, które stanowią, że wniosek, o którym mowa w § 9 ust. 1, rozpatrywany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej (...), natomiast uzgadnianie sieci będących przyłączami do budynku lub budowli, w części usytuowanej na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane (...) przysługuje wnioskodawcy, nie wymaga przedłożenia wniosku na posiedzeniu zespołu i zasięgania opinii jego członków oraz że treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii, wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu.
Wynika z tego, że w przypadku uzgadniania sieci będących przyłączami może być mowa jedynie o zwolnieniu z konieczności przedłożenia wniosku na posiedzenie zespołu i zasięgania opinii jego członków, a nie o zwolnieniu inwestora z obowiązku uzgadniania.
Z postanowień art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne wynika bowiem, że na inwestorów został nałożony obowiązek dokonywania z właściwymi starostami uzgodnień projektowanych sieci uzbrojenia terenu, o których mowa w art. 2 pkt 11 ustawy, co dotyczy również konieczności uzgadniania sieci będących przyłączami.
Przepisy rozporządzenia w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej decydują, że inwestor powinien otrzymać opinię w zakresie stwierdzenia bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku do organu, przy czym wskazany termin dotyczy dopełnienia tzw. pełnej procedury, czyli zwołania przez starostę posiedzenia całego zespołu i zasięgania opinii jego członków.

W przypadku zaś uzgadniania sieci będących przyłączami do budynku lub budowli inwestor powinien również złożyć wniosek o uzgodnienie. W ramach realizowanej koordynacji do rozpatrzenia tego wniosku organ nie zwołuje posiedzenia zespołu i nie zasięga opinii jego członków. Determinuje to przeprowadzenie tego uzgodnienia w tzw. procedurze uproszczonej i skraca okres oczekiwania inwestora na opinię z 14 dni do kilku, w zależności od stopnia trudności przedstawionego wniosku. Mamy więc do czynienia z tzw. procedurą uproszczoną oraz skróconą, jeśli chodzi o termin jej przeprowadzania.[...]
#8
Cytat: Brook w Poniedziałek 24 Marzec 2014, 15:27:11
W moim powiecie chyba starosta sobie strzelił w kolano, bo koniecznie chce wyjść przed szereg i zastosować się do rozporządzenia i właśnie wprowadzają Tubo Burbo Ewid....
Efekt?
Od dwóch tygodni ośrodek "wyjęty z życia", nawet tam nie chodzę. W ewidencji żadnych zmian nie wprowadzają..... a spraw przybywa.
Sezon się zaczyna, geodeci coraz więcej robót zgłaszają... a tu leee dooopa.
U nas nie było pełnej numeryki, a ta która była to takie masło maślane, hybryda z rastrami z symboliką i starą i nową..... Niektóre tylko obiekty w powiecie to pełna numeryka.

Totalna masakra....  :dash1:

My działamy TurboEwid od 2008 roku, a mapa prowadzona jest w TurboMapie od 2010. Na mapę numeryczną był ogłaszany przetarg, nic dobrego z tego nie wyszło ale staramy się ją aktualizować i udoskonalać. System działa dobrze, jest aktualizowany i dostosowywany do nowych przepisów, mamy nową kartotekę obiektów BDOT500, walczymy teraz z dostosowaniem ewidencji (wyświetlania funkcji budynków) do wytycznych rozporządzenia. System daje możliwość importu i eksportu GMLa ale na razie z tej możliwości nie korzystamy, mapa jest prowadzona w formacie kcd. Nie ma czego się bać, u nas też był płacz i łzy ale przed tym nie da się uciec :/
#9
Obiekty / Odp: Zasuwa czy zawór?
Piątek 16 Maj 2014, 08:47:39
W naszym ośrodku (zachodniopomorskie) symbol zasuwy kwadratowy zastępujemy symbolem zasuwy okrągłym SUUS25, zasuwa jest stosowana wtedy od głównej nitki na przyłącze, a zawór już np. wewnątrz działek prywatnych przy wodomierzach. 
#10
hej! a jak jest na ten moment? ktoś zdawał w ostatnich dniach? czy ktoś na forum wie może od kiedy te pytania wielokrotnego wyboru?
#11
Wniosek wysłany 17 lutego, dotarł 19 lutego , egzamin 25 czerwca 2014 (zakres 1), podstawa prawna - podobnie jak wyżej, co jest logiczne, ale czy na pewno testy wielokrotnego wyboru?