Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - delfinserfing

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 20 grudnia 2013
Sobota 21 Grudzień 2013, 20:14:49
Cytat: aneczka843 w Sobota 21 Grudzień 2013, 10:07:52
witam
pytania na 2
1.  Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki winien być dalszy tok postępowania geodety i organu prowadzącego postępowanie rozgraniczeniowe?
2.  Jaką treść powinna zawierać mapa do ustalenia służebności gruntowych? Proszę uzasadnić odpowiedź.
3. Proszę wymienić w jakim postępowania (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cale publiczne. Podać zasadnicze różnice miedzy tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji.

1. Def działki ew i jednostki ew
2. Jakie mamy w Polsce rejestry publiczne, co zawierają, który jest ważniejszy.
3. Od Pana Marca rysunek rzeki, i innych elementów i zaznaczyć gdzie pomierzę linie brzegu.

inne pytania z 2 również bez nowości.
Ogólnie komisja baaaaaaaaaaaaaaaaaaadzo przyjazna, naprowadzała i pomagała. Egzamin zakończył się ok 18.
Ustnego wydaje mi się że nie zdały 2 osoby, po jednej z każdego zakresu. Kolega na 3 zdał pisemny i ustny.
Na 2 uprawnienia otrzymało 5 osób z 7
Na 3 jedna osoba
A na jedynkę chyba 7, ale nie jestem pewna.

Co do forum, co tu dużo pisać, nic więcej co wszyscy piszą, NIEZASTĄPIONE, można zrobić milion operatów, przeczytać tony książek, ale relacje, opinie i wskazówki które można znaleźć na forum co do egzaminu są bezcenne.

Pozdrawiam i dziękuje, zakres 1 i 2 zdobyty :)

Miałem coś napisać po egzaminie ale widzę, że moja bardzo dobra znajoma już umieściła wszystkie informację. :D
Dziękuję moderatorowi za tą stronę....  bardzo pomocna dla zdających...:)
Mnie też udało się uzyskać podstawowy komplet uprawnień (1 i 2) również dzięki forum... z 2 zakresem nie było tak łatwo jak z 1 zakresem ale grunt to dążyć do celu ( 2 zakres kosztował trochę zdrowia bo dopiero za 3 razem...ale i tak  nie żałuję... to co się powtarzało i douczyło na dłużej zostanie). Komisja w tym dniu super...może była w świątecznym nastroju... :) Odnośnie pytań na ustnym dostałem
1) Definicja nieruchomości
2) UW
3) Warunek konieczny podziału .... ---- dziękuję .... zdał Pan :)
Jedyne co mnie zdziwiło to punktacja z części opisowej... otrzymałem 16 pkt a dosłownie napisałem wszystko z zarysów i jeszcze na trzecie napisałem wszystkie Specustawy... może za pismo dostałem jakieś ujemne punkty bo zapisać 6 stron A4 w godzinę było ciężko..... Pozdrawiam i do zobaczenia za kilka lat jak postanowię uzupełnić może 4 lub 3 zakres ;-)
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 17 grudnia 2013
Środa 18 Grudzień 2013, 11:54:03
Cytat: bodzio_Kr w Środa 18 Grudzień 2013, 00:13:27
Kolego z Poznania widzę że się udało........???mówiłem że tak będzie;)

Ja również tego dnia do zakresów uprawnień dołożyłem dwójkę :)
Już większość informacji została podana przez kolegów. Na pisemnym pytania proste i już były. Mój wynik to 20 pkt:-), z testów zwolniony . Jutro podam moje odpowiedzi bo po 350 km drogi trochę już padnięty człowiek.
Pomimo dobrego wyniku na ustnym pytanie którego chyba jeszcze nie było na forum:
Przychodzi do pana strona i chce zrobić podział. Bada pan dokumenty i okazuje się że występuje tu PODWÓJNE HIPOTEKOWANIE. Co to jest? co pan dalej robi? i najważniejsze czy można taki podział dokonać?
Jak to usłyszałem to poczułem kubeł zimnej wody na głowie;) : ale zacząłem kombinować i wyjąkałem że:
nie można wykonać tego podziału, należy uregulować stan prawny, ujednolicić zapisy w KW i coś jeszcze zacząłem bredzić ale już sam nie wiem co. Najważniejsze dla pana z komisji (o co mnie zapytał ponownie) czy mogę wykonać ten podział, moja odpowiedź że w tym momencie  nie można

Ale czy Twoja odpowiedź była prawidłowa? Zastanawiam się czy w tym przypadku nie dałoby się zamknąć jednej KW.
Ponieważ po zbadaniu dokumentów mogłoby okazać się, że w 1KW jest 1 ha ziemi pochodzącej z zasiedzenia a w 2KW np ten sam 1 ha ziemi z AWZ...  Ale chyba bez regulacji stanu prawnego przez sąd podział nie przejdzie tak czy owak... Macie jakieś pomysły?
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 16 grudnia 2013
Środa 18 Grudzień 2013, 10:44:42
Cytat: am1 w Środa 18 Grudzień 2013, 07:21:11
Zakres2:
1.  W celu wykonania podziału nieruchomości na obszarze zurbanizowanym, geodeta uprawniony powinien dokonać przyjęcia granic tej nieruchomości. Mając na uwadze istniejące i możliwe do wykorzystania materiały, dokonuje tego przyjęcia w wyniku badania danych wykazanych w katastrze nieruchomości (ewidencji gruntów i budynków). Proszę opisać jakie czynności wykonuje geodeta podczas tego przyjęcia granic i jakie tworzy dokumenty
2. W celu zachowania aktualności danych objętych ewidencją gruntów i budynków (katastrem nieruchomości) istnieje obowiązek zgłaszania wszelkich zmian danych zawartych w tej ewidencji. Proszę wymienić osoby, organy i jednostki, na wniosek których dokonywana jest aktualizacja tych danych.
3 nie pamiętam dokładnie chodziło o podział – wydzielenie działki 0,3000ha z 1,2500ha –  jak nie ma dokumentów określających stan prawny nieruchomości

Ustny:
Ogólnie pytania dotyczące ustalenia granic
1. kiedy wykonywane jest ustalenie granic – wszystkie przypadki
2. omówić ustalenie linii brzegowej
3. kiedy jest przeprowadzane administracyjne ustalenie granic  z urzędu
4. kiedy jest przeprowadzane ustalenie w trybie egib
5. nieruchomość budynkowa, nieruchomość lokalowa

sYsTEM połączył wiadomości: Środa 18 Grudzień 2013, 07:23:51
jeszcze jedno z ustnego zakres 2 - zaproponować wstępny projekt podziału działki - narysowana działka chyba 120x60 jak podzielić na 6 działek

A może to było 3 pytanie?

Geodeta uprawniony, w trakcie opracowania projektu podziału nieruchomości zurbanizowanej o powierzchni 1,2500ha, polegającego na wydzieleniu działki o powierzchni 0,3000ha, dokonuje przyjęcia granic. Jak powinien postępować ten geodeta, jeśli w wyniku przeprowadzonego badania stwierdził brak dokumentów określających stan prawny nieruchomości.

#4
Egzaminy / Odp: egzamin 19 września 2013
Środa 27 Listopad 2013, 02:07:34
Cytat: Kmicic w Piątek 20 Wrzesień 2013, 20:38:15
Pytania egzamin pisemny zakres 2, 19.09.2013
1.   Zasady opracowania mapy do ustalenia służebności gruntowych
2.   Kto kontroluje dokumentację z rozgraniczenia nieruchomości?
3.   Aktualizacja Egib. Jakie zasady i na podstawie  jakich przepisów?
Pytania na ustnym z zakresu 2
1. Narysowane działki(3) w poprzek ,gdzieś u góry kartki droga publiczna, linią przerywaną narysowany pas terenu przeznaczony pod drogę w mpzp. Przychodzi właściciel jednej z działek (narysowanej na samej dole) i chce dokonać podziału. Jak to zrobić?
2. W przypadku sporu przy rozgraniczeniu strony zawarły ugodę. Pan Malinowski zobowiązał się panu Nowakowi, że przeniesie płot w inne miejsce na swój koszt. Co robi geodeta spisując taki akt ugody?
3. Przychodzi do geodety klient, który ma dużo pieniędzy. Posiada działkę, której jest współwłaścicielem. Chce znieść tą współwłasność, gdyż nie dogaduje się z drugim współwłaścicielem. Nie ma żadnych przepisów pozwalających na podział tej działki, a współwłaściciel, który ma dużo pieniędzy chce za wszelką cenę omijając drogę urzędową dokonać podziału tej działki. Orzeczenie sądu o zniesieniu współwłasności odpada, bo współwłaściciel nie chce załatwiać to przez sąd. Jak zrobić taki podział?
4. Co robi geodeta jeżeli punkt graniczny wypada na środku dużej jamy w której stoi woda  lub jest jakieś bagno, mokradło?
5. Działka będąca współwłasnością gminy, oddana w użytkowanie wieczyste. Wymienić dane ewidencyjne dotyczące tej sytuacji
6. Prawa związane (służebność gruntowa, współwłasność nieruchomości wspólnej przy odrębnej własności budynków, własność budynku przy użytkowaniu wieczystym
7. Wymienić działy KW
8. Warunki podziału gdy jest budynek
9. Nie można ustalić  strony przy rozgraniczeniu. Co robi geodeta  w takiej sytuacji?
10. Jak podzielić działkę na cel publiczny, jeżeli ma ona nieuregulowany stan  prawny

Witam, macie może jakieś zarysy odpowiedzi na te ustne pytania (1-5)?
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 3 października 2013
Piątek 04 Październik 2013, 13:25:03
Ma ktoś może informacje odnoście 2 zakresu?
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 2 październik 2013
Piątek 04 Październik 2013, 13:07:07
Podaję pytania zakresu 2.

1)Geodeta uprawniony, w trakcie opracowania projektu podziału nieruchomości zurbanizowanej o powierzchni 1,2500ha, polegającego na wydzieleniu działki o powierzchni 0,3000ha, dokonuje przyjęcia granic. Jak powinien postępować ten geodeta, jeśli w wyniku przeprowadzonego badania stwierdził brak dokumentów określających stan prawny nieruchomości.

2)Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki winien być dalszy tok postępowania geodety i organu prowadzącego postępowanie rozgraniczeniowe?

3)Komu przysługuje uprawnienie do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź.

Test wydawał się łatwy ale gdzieś za mało punktów miałem bo 46 (prawdopodobnie klucz komisji był trochę nieaktualny bo wszyscy mieli takie odczucie, że coś za mało punktów mieli na teście a to raczej nie przypadek)

Z pytań na opisowym przynajmniej ja się ucieszyłem 18 pkt.

Niestety na ustnym odpadłem (już przed samą metą...) Na dzień dobry dostałem pytanie od P.Przewodniczącego o zaprojektowanie wstępnego projektu 6 działek. Pytanie niby proste i dla mnie wcześniej znane gdyby nie fakt, że P.Przewodniczący poinformował mnie że na brązowo narysowana z boku działki jest służebność drogowa na nieruchomości która ma być przedmiotem podziału. I to mnie zmyliło bo myślałem, że powinienem się do niej ustosunkować. Zrozumiałem to pytanie w sten sposób, że dostęp do drogi publiczny ma przebiegać tą służebnością a prawidłową odpowiedzią było że powinienem tą służebność odrzucić i zaproponować wydzielenie drogi wewnętrznej po środku by nowo wydzielone nieruchomości miały lepszą geometrię. Kolejne pytania to:
1) wygaszenie służebności drogowej
2) podział rolny
3) rozgraniczenie i sytuacja gdy jedna ze stron nie żyje.
4) jednostki powierzchniowe podziału kraju.

Pozdrawiam i wysyłam ponownie wniosek ;-)

#7
Egzaminy / Odp: egzamin 10 kwietnia 2013
Wtorek 21 Maj 2013, 22:40:16
Cytat: angeo w Wtorek 21 Maj 2013, 22:29:29
A może pomożesz mi z pytaniem:
Czy możliwe jest wydanie decyzji o odmowie zatwierdzenia przebiegu granicy ustalonej w protokole granicznym, w tym także na podstawie zgodnego oświadczenia stron?



W świetle przepisów rozdziału 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz.U. nr 30 poz. 163 ze zm./ organ administracji państwowej wydaje w postępowaniu rozgraniczeniowym trzy rodzaje decyzji: decyzję o rozgraniczeniu /art. 33 ust. 1/, decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego w przedmiocie rozgraniczenia w związku z zawarciem przez strony ugody przed upoważnionym geodetą /art. 105 par. 1 Kpa w związku z art. 31 ust. 4 ustawy/ albo decyzję o umorzeniu postępowania i przekazaniu sprawy z urzędu do rozpatrzenia sądowi /art. 34 ust. 2 ustawy/. Nie jest natomiast możliwe wydanie decyzji "o odmowie zatwierdzenia" przebiegu granicy ustalonego w protokole granicznym, w tym także na podstawie zgodnego oświadczenia stron. Dla takiego orzeczenia nie ma podstawy prawnej /art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa/.
SA/Ka 2492/95 - Wyrok NSA oz. w Katowicach z 1997-06-09

Pozdrawiam
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 16 maja 2013
Piątek 17 Maj 2013, 17:33:21
Cytat: angeo w Piątek 17 Maj 2013, 11:23:48
A jakie były pytania opisowe z zakresu 2??

1.Proszę określić w jakich przypadkach o rozgraniczeniu nieruchomości decyduje sąd, wymienić w kolejności ważności kryteria, jakie zastosuje sąd przy ustalaniu granicy oraz podać jakie warunki może lub musi uwzględnić sąd przy rozstrzygnięciach o rozgraniczeniu nieruchomości. Proszę podać podstawy prawne udzielonych odpowiedzi.
2. Nie pamiętam całej treści ale chodziło o Zasiedzenie w nieruchomościach, właściwie wszystko o zasiedzeniu. - Nowe pytanie bo nie znalazłem go w spisie pytań z zeszłych lat. Dlatego nie podaje całej treści.
3.Proszę wymienić w jakim postępowaniu (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne. Podać zasadnicze różnice między tymi trybami, w szczególności dotyczące : wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji.

Niestety ja nie dotarłem do ustnego. Zdążyć napisać wszystko w 60 min na te pytania to wyczyn. Ogólnie pytania bardzo obszerne. Pierwsze proste ale i tak pochłonęło sporo cennego czasu. Ogólnie szczęścia nie miałem bo opracowane i nauczone miałem około 70% pytań z zeszłych lat i tylko pierwsze wskoczyło. A żeby w ogóle mieć nadzieje na zdaną część opisową to lepiej zapomnieć o jakiś brakach w odpowiedziach. Na 3 pytanie nie napisałem tylko/aż "odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji) i za to pytanie dostałem 2 pkt. ;-) Pozdrawiam i do zobaczenia za 4 miesiące w Warszawie;-)
#9
Egzaminy / Odp: egzamin 18 marca 2013
Niedziela 12 Maj 2013, 16:41:35
Cytat: justyna w Środa 20 Marzec 2013, 21:43:12
Zakres 2.
1.Pytanie
Geodeta przeprowadzający rozgraniczenie stwierdził, że granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia, jednak mimo to obydwie strony postępowania pozostawały w sporze, którego nie udało się zakończyć aktem ugody. Jaki winien być dalszy tok postępowania geodety?
Ustny: Jak opisuje się przebieg granicy w protokole granicznym.
W takim przypadku sam nie wiem jak geodeta powinien się zachować. Jeżeli granice istniejące na gruncie pokrywają się z dokumentami stanowiącymi podstawę do ich ustalenia tzn. przebieg granicy może zostać ustalony na podstawie zebranych dowodów geodeta powinien zachować się zgodnie z par.11. Rozporządzenia w sprawie rozgraniczania nieruchomości, następnie przekazać dokumentacje organowi i w związku z treścią art.  33 Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami organ wydaję decyzję o rozgraniczeniu  i dopiero strona niezadowolona może żądać w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej decyzji przekazania sprawy sądowi. 
Wydaje mi się, że niedopuszczalne jest dążenie do spisania aktu ugody w przypadku konfliktu jeżeli posiadamy wystarczające dokumenty na podstawie których możemy zlokalizować granicę w terenie (należałoby chyba stwierdzić które dokumenty są wystarczające a które nie - ale nie znalazłem podstawy prawnej która to określa). Dokumenty, znaki i ślady graniczne powinny być dla geodety priorytetowe w tej sprawie. Wyobraźmy sobie sytuację, że strona chciałyby przenieść własność np.40cm swojej działki sąsiadowi i dogaduje się z nim, że przy rozgraniczaniu będzie z nim w "konflikcie" i geodeta sporządzi akt ugody tak jak będą chciały strony pomimo istniejących dokumentów na podstawie których mógłby wynieść granicę w terenie. Oczywiście ugoda spisana przed geodetą posiada moc ugody sądowej. Uchylić ją można dopiero w sądzie powszechnym a zainteresowanych wystąpienia do sądu powszechnego nie będzie. (pominięta byłaby sprawa notariusza podatków od wzbogacenia itp. itd w przypadku chęci przeniesienia 40cm swojej działki sąsiadowi). Dlatego myślę, że nie zawsze geodeta powinien dążyć do sporządzenia aktu ugody.
Odnośnie pytania, spotkałem się z taką sytuacją, że geodeta wykonuje czynności zgodnie z par. 15 rozporządzenia o rozgr., przekazuję dokumentację organowi, organ umarza postępowanie rozgraniczeniowe i przekazuje sprawę do sądu. Niby jedna i druga droga postępowania wydaje się być słuszna. (Jedna zgodnie z par 11 rozp. i art. 33 Ustawy) a druga ( par.15 rozp. i art. 34 Ustawy.)
Tylko mam wątpliwości co do drugiej ponieważ wydaję mi się, że jeżeli są wystarczające dokumenty na podstawię których geodeta może zlokalizować granicę w terenie to powinien zachować się zgodnie z 1 procedurą a druga może nastąpić jeżeli posiadamy niewystarczające lub sprzeczne dokumenty otrzymanych z ośrodka. Co o tym myślicie i może gdzieś się mylę?
#10
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2013
Piątek 10 Maj 2013, 15:29:39
Cytat: wiedzmy23 w Piątek 10 Maj 2013, 09:41:20

Agencja Nieruchomości Rolnych chce wydzielić udział Skarbu Państwa w gruncie wspólnoty gruntowej ... (nie wiem w czym rzecz)- zdający też nie wiedzieli :) - generalnie w jaki sposób wydzielić udział SP ze wspólnoty gruntowej - ja odpowiedzi udzielonej przez komisje nie zrozumiałam ale chyba chodzi o to, że przy okazji wydzielenia udziałów SP mogą podzielić swoje udziały pozostali uczestnicy - podstawa ustawa o wspólnotach gruntowych


Może chodzi o to, że wspólnoty gruntowe nie mogą być przedmiotem podziału pomiędzy uprawnionych. Ustawodawca uniemożliwia zniesienie wspólnoty i zmusza uczestników do utrzymania jej istnienia. Jedynym sposobem zniesienia wspólnoty jest scalenie gruntów, za zgodą bezwzględnej większości uprawnionych. ( art. 5 Ustawy z dnia 29 czerwca 1963r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych)
#11
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2013
Czwartek 09 Maj 2013, 22:28:30
Cytat: juli2000 w Czwartek 09 Maj 2013, 21:48:29
Widzę, że w GUGiKU nie śpią. Na drugi zakres wszystkie pytania nowe >:(

Witam, czy mógłby ktoś napisać dokładnie o co chodziło w pytaniach (2,3) na 2 zakres. Egzamin zdaję 16 maja i wizja zmiany nastawienia komisji do pytań z zeszłych lat nie napawa optymizmem :-(.  Egzamin 16 maja ( dla informacji : sala nr A XII piętro).
Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie to napisałbym:
par. 19 ( bez pkt. 8 i aktu ugody) i par 24
ROZPORZĄDZENIA MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI ORAZ ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
w sprawie rozgraniczania nieruchomości z dnia 14 kwietnia 1999 r. (Dz.U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453).
Jakby starczyło czasu możnaby było dopisać z czego się składa protokół graniczny par 20. ale to już chyba wychodzi poza zakres pytania. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki dotyczące pytania 2 i 3. Pozdrawiam