Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - czacza

#1
Ogólna dyskusja o geodezji i kartografii / Odp: Jaki GPS
Niedziela 11 Grudzień 2016, 22:57:12
Osobiście nie mam/miałem. Znajomy ma Kolide a drugi Kronosa, obaj raczej chwalą, ale cały ten poradnik to zlepek informacji jakie sam posiadam i jakie oni zauważyli. Po przejsciach z chc sceptycznie podchodzę do chinoli. Także fakt, że koledzy nie tyle odradzali co sugerowali że wybrali by dziś inaczej świadczy o tym, że nie do końca sa zadowoleni z wyboru. Z racji tego, że kupiłem sprzęt stosunkowo nie dawno, a bardzo mi zależało żeby był to instrument konkretny, konkretnej firmy, która nie zniknie nagle za miesiąc dziele się z wami swoimi przemyśleniami na forum. Wszystkie te marki chińskie (płyty a'la BD970-930) przed zakupem kolejnego GPSa brałem pod uwage, jednak wole dopłacić 3-4 tysie i mieć sprzęt na który zawsze mogę liczyc, 3lata gwarancji, intuicyjne rozbudowane oprogramowanie i mocny modem. Działa moim zdaniem lepiej niz Gs14, jest lekki, obsluguję wszystkie konstelacje bez dopłat, drogich kluczy, odświeżanie pozycji 5Hz pomaga w tyczeniu. Nawet baterie pasują od Leicy:-) Na Leice, Trimbla mnie nie stać, Topcon'a nie lubię za powolność. Dzis się ciesze z wyboru bo fajnie to wszystko pracuje, a jednak nie kosztowało wagonu złota...
#2
Ogólna dyskusja o geodezji i kartografii / Odp: Jaki GPS
Niedziela 11 Grudzień 2016, 22:06:11
Temat rzeka...
Mini poradnik: Zanim kupisz GPSa
Trzeba sobie zadać kilka pytań.
a) ile mam kasy - czy mogę wziąć leasing
b) do czego mi będzie służył, jakie mam potrzeby obliczeniowe w terenie
c) jak często i jak długo będę go używał
d) technologia
e) wsparcie

ad a) kasa to bardzo istotne kryterium wyboru, ale nie najważniejsze - na starcie możemy ograniczyć swoje zainteresowanie do instrumentów w zasięgu naszych finansów. Oczywiście jak nasza firma jest perspektywiczna i wiemy że będzie nas stać na 600-800 zł miesięcznych rat leasingu sprawa jest dużo łatwiejsza.
Jeszcze są  dotacje z UP lub UE ale tu niekiedy czas rozpatrzenia wniosków to wieczność, która na kapitalistycznym rynku może zamiast nam pomóc, zostawić nas w tyle za konkurencją.
Naturalnie polecam starać się o dotację ale w przypadku gdy możemy spokojnie poświęcić kilka miesięcy na pisanie wniosku i oczekiwanie na jego rozpatrzenie.
Gdy dysponujemy kwotą rzędu 40-50 tys zł sprawa jest dość prosta i tu nie będę się rozpisywał bo nigdy nie dysponowałem taką kwotą na sprzęt - ktos mądrzejszy się wypowie. Wielu z nas zastanawia się nad zakupem markowy używany - nowy ale "chinol"
Co do chińczyków, pracowałem 5 lat na CHC x90f i powiem tylko tyle że do puki nie miałem nic lepszego dało się tym pracować, ale mylił się, błędy grube w km ale i metry mu się zdarzyły a to niekiedy ciężko wyłapać w terenie. W rękach miałem tez Kronosa i Kolide - z racji że to to samo (poza kolorem obudowy) mogę je sklasyfikować wyżej od CHC ale dalej jakoś mi te sprzęty nie "leżały". Pracowałem na Leica Gs08plus i GS14 - instrumenty oba są świetne ale jednak jak na razie dla mnie nie osiągalne.
Drugi biegun to sprzęty markowe Leica, Trimble i Topcon.
Wszystkie trzy marki są prekursorami w dziedzinie geodezji. Każda coś tworzy, rozwija swoje produkty, wyznacza trendy i nadaje bieg rzeki, którą wkrótce popłyną chińskie marki.
Nowe są piekielnie drogie, lub tanie ale technologicznie dekadę do tyłu (brak Galileo czy Beidou jest teraz nie zauważalne ale za kilka lat to bedzie przepaść). Używane tylko od sprawdzonego sprzedawcy - dużo kradzionego, uszkodzonego sprzętu jest na rynku, gdzie po zakupie zamiast się cieszyć możemy mieć problemy. Ja przekonałem się wiele razy że nie stać mnie na tani instrument - Elte pożegnałem po miesiącu użytkowania, CHC sni mi się po nocach w koszmarach...
Nawet wielka trójka produkuje jakieś komponenty w Chinach i moim zdaniem nie ma w tym nic złego, przeciwnie, chcąc zejść z kosztów produkcji trzeba zatrudnić małe, chinskie, pracowite rączki, ale też pokazać im jak mają daną część wykonać i  skontrolować wykonanie. Niektóre chińskie marki jak się tak człowiek przygląda to naprawdę mam wrażenie że te tworzywa to przetapiają z butelek pet lub gorzej...
Mimo wszystko mamy jeszcze takie wyjście - jak mnie nie stać na Leice -może kupie Geomaxa , Trimbla -może kupie Spectre itd. Obecnie na polskim rynku da sie zauważyć że wielka trójka - Leica-Trimble-Topcon ma swoje młodsze rodzeństwo Geomax , Spectra Precision, Sokkia (ta marka akurat starsza od Topcona ale podupadła nieco, traktowana jako coś drugorzędnego w Topconie), które równie prężnie pracują i się rozwijają.

b) Jeśli mój zakres prac to przeważnie podziały to szukam instrumentu, który pomoże mi na co dzień. Łatwo wyznaczę punkty, linie, dotnę linie podziałową  do granicy, oblicze powierzchnie, zaprojektuje podział itp.
Jeśli robię prace z zakresu I warto aby oprogramowanie i kontroler dobrze pracowały na Dxf'ach albo jeszcze lepiej na rastrach.
Dobrą zaletą jest możliwość podglądu WMS'ów, map googla itp. Czasem szukajac osnowy wystarczy spojrzeć  i już wiadomo gdzie można się spodziewać np.: granicznika lub osnowy.   

c) Jeśli będę instrumentem pracował codziennie po np 6h lub dłużej zwróćmy uwagę na dostępność i jakość baterii, przy zakupie często się to lekceważy a później jest się uwiązanym od dystrybutora i kupuje sie chinskie dziadostwo za 700zł za sztuke bo sprzedawca wie ze jesteśmy pod ścianą. Warto też zastanowić się nad późniejszą sprzedażą instrumentu - markowe sprzedaż zawsze, a chińczyka, jak w miarę młody technologicznie, może się uda.
Pamietajmy o serwisie, jak sprzedawca zajmuje się takim sprzętem w jakimś domu, a serwis ma ale w Chinach (gwarancja producenta) to spodziewajmy się że naprawa będzie trwała miesiącami a często w ogóle nie naprawimy takiego instrumentu. Przykład Kronosów - Horizona już nie ma w Polsce, CHC zrezygnowało z GPS.PL i też już nie jest sprzedawany jako nowy, a co za tym idzie z gwarancją, właściwie jej nie ma, chyba że wyślemy swój sprzęt do Chin. Rynek zweryfikował...
Dobrze gdy sprzedawca na okres naprawy da nam zastępczy odbiornik.

d) 72, 120, 220kanałów, 440 kanałów, 555 kanałów, 1000,2000....itd. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu płyt głównych, łączy Bluetooth, WiFi, radia, nowe systemy zasilania, nowe algorytmy, oprogramowania - i bardzo dobrze. My jako klienci musimy sobie zadać pytanie czy ważniejsze dla mnie jest ile mam kanałów czy jednak jak odbiornik zachowuje się w terenie. Ja wolałbym mieć np 100 kanałów co mi wystarczy do końca życia (obsłuży 33-50 satelitów) ala chciałbym żeby odbiornik był wiarygodny i mierzył  gdzie mam potrzebę. Naturalnie las odpada ale do tego trzeba dojrzeć. (mi  zdarzały się próby walki z leśna osnową, granicami... szybciej a przede wszystkim pewniej tachimetrem). Ważne jest by instrument obsługiwał kilka formatów poprawek, VRS, MAX(C), iMax, FKP, 4G itp. Kiedyś doczekamy sie systemów Galileo i Beidou. Gdy tylko dostawcy poprawek zaczną generować poprawki także dla tych systemów chciałbym by mój odbiornik obsługiwał te konstelacje. Bardzo istotne dla mnie było  by instrument jaki wybrałem był kompatybilny ze soba, odbiornik, kontroler, oprogramowanie zostały stworzone razem, jako jeden instrument. Nie lubie instrumentów lepianek - kontroler jednego producenta, antena drugiego, oprogramowanie trzeciego, a program do raportów czwartego. Wszystko oczywiście daje nam ten sam wynik. Ja obecnie po skończonym pomiarze generuje sobie dxf'a, raport z pomiaru i plik z pikietami od razu na majla, dysk internetowy,lub  jak chce to  na pena. Po powrocie do biura tylko czyszczę sprzęt i ładuje baterie. 
Od jakiegoś czasu pracuje na tablecie z androidem - byłem sceptyczny ale teraz już ciężko wrócić do wolniejszego Windowsa Mobile.

e) Ważne by w sytuacji kryzysowych mieć oparcie w sprzedawcy który nam pomoże. Czy to pojawi się problem ze sprzętem, mamy problem z pomiarem, potrzebujemy geoidy, aktualizacji itd. Sa firmy które robią to za darmo, lub za pieniądze. Oczywiście szukałbym pierwszej opcji.
Ważne też by przy zakupie było szkolenie i dokładnie sprzedawca omówił co do czego i jak się używa. Ja nauczyłem się robić wcięcie liniowe sam, jak i wiele innych rzeczy bo sprzedawca CHC miał mnie daleko w d....

Obecnie mam Geomaxa Zenith 25 pro z tabletem i oprogramowaniem XPAD -  polecam. Niebede sie rozpisywał bo "każda Sroka swój ogon chwali", a tu chyba nie o to chodzi.
Próbuje też pozbyć sie CHC - którego nie polecam, ale pracować się da.
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 25 marca 2015
Środa 25 Marzec 2015, 08:15:33
powodzenia wszystkim O0
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 29 Styczeń 2015, 15:57:23
Łatwo? Ty nie wiesz co piszesz kolego. Może kilka osób przyjechało nie przygotowanych, może kilku nie siadły pytania... Ale wszystkim? Nie mówię że ma być łatwo, ale niech trudność polega na rozwikłaniu jakiegoś problemu, a dziś problemem było co poeta miał na myśli, jak formułował pytanie, bo na pewno nie układał ich bezpośrednio z ustaw  jak i rozp. O ile można było odszukać odpowiedzi w tekstach ustaw i rozp. to jeszcze trzeba się zastanowić czy odpowiedzieć z tego co tam pisze czy w zgodzie ze swoją wiedzą i rozsądkiem np inspektor nadzoru pomimo uprawnień 1 i 2 może mieć 4 czy jak już takowy zakres ma to nie może zostać inspektorem, przykład może i głupi ale mniej więcej tak dziś wyglądał test. Opisówka była prosta i przyjemna wręcz ale to bez znaczenia. Wypada zadać sobie pytanie czy nie odpuścić sobie ze dwa lata, przerobić u pana za najniższą krajową i może zmieni się na lepsze, może ktoś zauważy że uprawnienia geodezyjne to nie egzamin na profesora zwyczajnego. Głowa jest w górze bo 36 pkt to i tak dobrze ale za mało...
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 29 Styczeń 2015, 15:15:52
W sumie to nie wiem co napisać, przyszedł p. Kasprzak i powiedział że nie ma listy bo testu nikt nie zdał, jeden kolega udowodnił błędy w teście i uzyskał punktami dzięki czemu przeszedł dalej, 4-5 osób zwolnionych z testu więc ustny pewnie się odbył, w drugiej grupie 5 osób zdało test. Pytania wredne długie i niejednoznaczne a na pewno podchwytliwe, nie wiem gdzie zmierza polska geodezja ale ja mam tego dość i zaczynam się rozglądać za robotą w pokrewnych dziedzinach ale nie w geodezji bo zanim się uprawnie będę starym dziadkiem któremu to już będzie wisieć....
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 28 stycznia 2015
Środa 28 Styczeń 2015, 17:50:36
Ale to nie jest pytanie o tyczenie budynku tylko czy zgłosić? Tak, co przekazać do ośrodka? Zaktualizowane opisy topo osnów z których korzystaliśmy, szkic dokumentacyjny, tyczenia kopie, wykaz zmian - aktualizacja użytku na. Bp bo nie został wcześniej zmieniony
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 28 stycznia 2015
Środa 28 Styczeń 2015, 14:34:43
Nie na takie informacje czekaliśmy, złe rokowania na jutro
#8
szczerze mówiąc - pisząc to nie bardzo widzę związek z pytaniem, ja bym opowiedział w ten sposób:
art 22 prawo budowlane
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
3.) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiekt (...)
art. 43
1.Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty o których mowa w art. 29 ust 1 pkt 20( tj. przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych  gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych), podlegają  geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie
2. Właściwy organ  może nałożyć obowiązek stosowania przepisu 1. również w stosunku do obiektów  budowlanych wymagających zgłoszenia
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych  ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa  w ust.1 podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
par. 55 standardy
1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie w terenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów  bud. wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania
1.)projektu zagospodarowania  działki lub terenu o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 - Prawo budowlane
2.)plany sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust.1 - Prawo budowlane
2.  Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania  działki lub terenu  wykorzystuję się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy ( ja np miałem szkic rozmieszczenia instalacji CNG do tankowania autobusów MPK- inaczej bym się nie połapał o co chodzi)
#9
jak oni to zrobili, stan na 13-01-2015 opublikowali 11-07-2014...ale rozporządzenia bdot nie ma
#10
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 22 Styczeń 2015, 23:58:23
mi się wydaje że  ta komisja jest dla osób zdających na dwójkę
#11
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 22 Styczeń 2015, 13:38:15
to jest może komisja na zakres I, przewidywalem że będzie jak w dniu wcześniejszym, ale jest jakaś Pani a to łagodzi obyczaje na egzaminie:-)
Cegielski to raczej Stanisław ale moge się mylić, może i Sławomir też jest jakiś
#12
Egzaminy / Odp: egzamin 5 września 2013
Czwartek 22 Styczeń 2015, 00:33:41
PN-ISO 17123-2:2005P - OPTYKAI INSTRUMENTY OPTYCZNE cz.2 - Niwelatory
normy te ciężko zdobyć w LEGALNY sposób, a nie tyle ciężko co drogo
z łatami to z tego co pamiętam ma być 80m pomiędzy nimi, czyli po 40m
#13
Egzaminy / Odp: egzamin 28 stycznia 2015
Wtorek 20 Styczeń 2015, 23:08:40
ja zwlekałem do dziś z wertowaniem tego g..., by nie mącić sobie w głowie przed egzaminem. Niestety  nie ma nic nowego, więc od jutra biorę się za kucie tego co jest/było a komisji powiem (daj Boże) że już nie obowiązuje ale robiło się to tak i tak i tyle. Nie mam innego pomysłu, jak odpowiem: nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie bo akt wykonawczy już nie obowiązuje a nie ma nowego, jak np. ze zgłaszaniem na obszarze kilku powiatów itp to tak jakbym sobie sam wyrok wydał
#14
Egzaminy / Odp: egzamin 27 listopada 2014
Wtorek 20 Styczeń 2015, 13:17:12
Rozporządzenie Mgosp przestrzennej i Budownicta w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych  oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie

rozdział2
par 5 Mapy o których mowa w par4 zwane dalej mapami do celów projektowych, powinny zawierać również obszar  otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej także teren tej strefy.
#15
Pytania testowe / Odp: Nowe zestawienie pytań testowych
Poniedziałek 19 Styczeń 2015, 13:06:28
kolega LUPUS ma racje

Kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie w sprawach rozstrzygania sporów o właściwość między:
a)przedsiębiorstwami
b)organami jednostek samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej
c)sądami
d)wojewodami

art22. KPA
6)między wojewodami oraz organami administracji zespolonej w różnych województwach - minister właściwy do spraw administracji publicznej
więc KPA normuje spory o właściwość między wojewodami także