Cześć Konrad ponownie widzimy się 29.01.2015 na czwórce.
Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.
Pokaż wiadomości MenuCytat: Roland w Czwartek 27 Listopad 2014, 11:45:15
Moje podejście do odpowiedzi:
1. Piszę z własnego doświadczenia na wielu budowach jako wykonawca i inspektor nadzoru. Podstawowym wymogiem przy mostach jest wymóg dokładnościowy na każdym etapie realizacji:
- przy tyczeniu wstępnym (na przykład na chudym betonie),
- przy ustawianiu szalunków (to geodeta ostatecznie dopuszcza szalunek do betonowania),
- przy betonowaniu (geodeta musi być obecny i monitorować przebieg betonowania w zakresie kontroli, czy szalunki się nie rozjeżdżają),
- po rozkręceniu szalunków (sprawadznie, czy jest ok względem zadanych tolerancji).
Parametry dokładnościowe określa Projekt Budowlany/Wykonawczy ze specyfikacjami technicznymi, które z kolei odnoszą się do stosownych norm. Geodeta zatem musi przeanalizować projekt, naliczyć stosowne dane, dobrać odpowiednią technikę pomiarów/tyczeń, którą musi zachować na każdym etapie prac z listy powyżej.
Sprawa założenia osnowy jest moim zdaniem pochodną ..., gdyż obsługę - tyczenie rozpoczyna się już po założonej osnowie. Podkreśliłbym konieczność przeanalizowania zadanych tolerancji i trzymania się jednej techniki pomiarowej podczas całości budowy obiektu.
ERGO - geodeta realizuje wymogi stawiane obiektom poprzez dobór odpowiednich technik pomiarowych (skorelowanych z wymogami dokładnościowymi ze specyfikacji) i trzymanie się ich przez cały czas realizacji budowy.
Choć nie jestem przekonany, czy to miała na myśli Komisja.
2. Hmmm - odpowiedzialność za całość obiektu (w tym za pomiary okresowe i ocenę stanu bezpieczeństwa np. na podstawie okresowych pomiarów kontrolnych) niewątpliwie ciąży na zarządcy obiektu w interwałach czasowych określonych przez Projektanta kartę obiektu lub np. po klęskach żywiołowych (tutaj: powodziach, trzęsieniach ziemi). Można by dodać, iż np. Nadzór Budowlany może zobowiązać zarządcę obiektu do przeprowadzenie częstszych kontroli.
Resztę pisałbym na chłopski rozum, czyli tak:
Skupiłbym się się na uwydatnieniu, iż punkty kontrolne to punkty "zewnętrznego układu odniesienia", względem układu samego obiektu ("układu wewnętrznego - badanego"), który to układ/obiekt się przemieszcza/odkształca. Pytanie odnosi się ewidentnie do punktów układu zewnętrznego, który z definicji musi być układem stałym, czyli modernizacja polegałaby na sprawdzeniu stałości tych zewnętrznych punktów w celu określenia, czy można dalej z nich korzystać do badania obiektu.
Czyli:
- pomiar wzajemnych elementów sieci (kąty, boki) z zadanymi dokładnościami (nie mniejszymi niż te, które były zachowane przy wyjściowym pomiarze sieci zewnętrznej),
- obliczenia podobne do tych, które przeprowadzono podczas wyrównywania pierwotnego,
- i NAJWAŻNIEJSZE - analiza wyników względem danych wyjściowych,
- wynikiem analizy byłoby stwierdzenie stanu ogólnego sieci i kwalifikacja, które punkty pozostały nienaruszone, a które należy wyeliminować (lub nadać nowe współrzędne). Za wartość graniczną, która kwalifikowałaby, czy punkt "się ruszył" przyjąłbym podwójna wartość błędu instrumentu pomiarowego,
- dodatkowo sprawdziłbym, czy moja pojedyncza obserwacja (np. długość pomierzona przy pomiarze pierwotnym i pomiarze "modernizacyjnym") nie przekracza podwójnej wartości błędu instrumentu.
3. pytanie na forum, nie będę się rozpisywał.
Ogólnie pytania trudne z wielką wtopą z podstawą jednego pytania. I mało czasu na napisanie.
Cytat: Roland w Czwartek 27 Listopad 2014, 11:18:05
Czytam wykaz (chyba, że mam nieaktualny) i widzę, że znajomość ustawy Prawo Wodne obowiązuje na zakresy 1,2,5 i tylko w zakresie tematyki własności i ustalania granic. Stąd wnioskuję, że całe pytanie jest skonstruowane o podstawy prawne nie ujęte w wykazie (ustawa i rozporządzenie), czyli kandydat obiegający się o "4" nie musi ich znać przy ubieganiu się o nadanie uprawnień. Jeśli nie brakuje wam hartu ducha, to całą szóstką odwołajcie się od decyzji odmownej.
Cytat: support w Poniedziałek 06 Styczeń 2014, 21:39:02
ehh co bym dał na mojej budowie za tego TS30 ale to nie wątek o czym marzymy lecz co mamy