Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - angeo

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 8 listopada 2013
Poniedziałek 11 Listopad 2013, 19:48:43
Ja na ustnym miałam dwa pytania:
metody pomiaru sytuacyjnego
powiedzieć i narysować jak będę zakładać reper roboczy (należało zacząć od tego że sprawdzam niwelator).

Dostałam tylko dwa pytania, wydaje mi się że dlatego że pisemny był na 19/21 punktów.
Komisja tego dnia była super ;D
I udało się!
Dziękuję serdecznie Twórcom tego forum :)
#2
Ogólna dyskusja o uprawnieniach zawodowych / Odp: Daty egzaminów 2013
Poniedziałek 30 Wrzesień 2013, 20:24:31
Główny Urząd Geodezji i Kartografii uprzejmie informuje, że w związku ze złożonym przez Panią/Pana wnioskiem o nadanie uprawnień zawodowych, została ustalona jesienna sesja egzaminacyjna.
- 8 listopada 2013 r. część sprawdzająca (egzamin pisemny: część ogólna i szczegółowa oraz egzamin ustny).


//edit by Brook
data przeniesiona do pierwszego postu, dziękujemy za informacje
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 23 maja 2013
Piątek 24 Maj 2013, 08:33:19
Cytat: mrB w Czwartek 23 Maj 2013, 22:26:51
Gratulacje ;]
Nie znam się na pytaniach z zakresu II, więc jakbyś mogła, to oceń je pod kątem trudności, głównie w stosunku do ostatnich miesięcy? Ciekawi mnie czy po popizganym tescie dali dla odmiany łatwe pytania opisowe, czy pojechali jednak do końca po bandzie?
I jak możesz to napisz czy panowie z komisji mieli jeszcze jakieś komentarze odnośnie testu? Planują może w jakiś sposób wpłynąć na przyszłe pytania testowe?
Tak, opisówka już była łatwa, znaczy się stare pytania, ustny też w porządku.Później przyszedł GGK by wręczyć świadectwo i był bardzo zszokowany że tak poszło, ale czy zamierzają coś z tym zrobić to nie wiem.
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 24 Maj 2013, 08:54:42
Cytat: Jigs w Piątek 24 Maj 2013, 06:34:14

po takiej rzeźi z 23 ciekawe jak będą weryfikować wyniki testu - b.trudny test czy nieprzygotowana grupa  :o

Komisja chyba sama miałaby problem by ten rozwiązać, jedno pytanie wycofali bo nie było żadnej dobrej odpowiedzi...Śmiech na sali.miejmy nadzieje że to był ich jednorazowy wybryk...
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 23 maja 2013
Czwartek 23 Maj 2013, 22:00:07
To ja jestem ta szczęściarą, która zdała dziś test i potem resztę:))
Test-masakra, nie wiem jakim cudem udało mi się to zdać.Pytania z kosmosu i nawet ciężko przytoczyć ich treść.
Pytania z zakresu 2:

1. Proszę wymienić w jakim postępowaniu (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne. Podać zasadnicze różnice między trybami itd.

2. Aktualizacja danych zawartych w ewidencji...Wymienić dokumenty na podstawie których są wprowadzane zmiany z urzędu.

3. Kto i w jakim trybie rozstrzyga o rozgraniczeniu.Wymienić wszystkie znane przypadki.

czyli nic nowego

ustny:
Prawa związane ujawnione w ewidencji gruntów.
Co rozumiem przez dostęp do drogi publicznej.Czy działka położona bezpośrednio przy autostradzie ma dostęp do drogi publicznej?
Jakie dokumenty dołącza się do wniosku o podział.
Jakie prace wykonuje geodeta przy wywłaszczaniu gruntów.
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 18 grudnia 2012
Środa 22 Maj 2013, 08:08:34
Cytat: kantor09 w Środa 19 Grudzień 2012, 09:13:48

- co jeżeli wróci zwrotka z adnotacją adresat nieznany

Czy wtedy trzeba odroczyć rozprawę graniczną i ustalić jeszcze raz adres (np. w urzędzie gminy)?
A co jeśli zwrotka z informacją że adresat nie żyje?wtedy trzeba czekać aż odbędzie się postępowanie spadkowe?
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 10 kwietnia 2013
Wtorek 21 Maj 2013, 22:29:29
A może pomożesz mi z pytaniem:
Czy możliwe jest wydanie decyzji o odmowie zatwierdzenia przebiegu granicy ustalonej w protokole granicznym, w tym także na podstawie zgodnego oświadczenia stron?
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 10 kwietnia 2013
Wtorek 21 Maj 2013, 21:10:28
Cytat: geodetka84 w Czwartek 11 Kwiecień 2013, 08:30:30
Uzupełnię trochę o co chodziło w pytaniu 2 na zakres 2. Treść brzmiała mniej więcej tak: Pan X i Pan Y, będący we współwłasności łącznej chcą znieść współwłasność nieruchomości zabudowanej 3 budynkami w świetle art. 95 u.1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami. We wniosku do organu prowadzącego postępowanie dołączyli mapę z projektem podziału z załącznikami. Jakie jest dalsze postępowanie organu w tej sprawie?

Chodziło o to, że współwłasności łącznej, (czyli np. małżeństwo, a w tym przypadku Spółka Cywilna) nie można podzielić i wobec tego organ powinien wydać decyzję odmowną. O współwłasnościach mówi Kodeks Cywilny, chyba Art. 196 był tutaj kluczowy.
Czy organ może wydać decyzję odmowną?Który artykuł kpa o tym mówi?
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 16 maja 2013
Wtorek 21 Maj 2013, 18:23:44
Cytat: juli2000 w Wtorek 21 Maj 2013, 11:33:19
A co do zasad sporządzania map do zasiedzenia - czy wystarczy napisać, że wg przepisów rozporządzenia w sprawie standardów?
Wydaje mi się że tak.
#9
Egzaminy / Odp: egzamin 16 maja 2013
Poniedziałek 20 Maj 2013, 22:02:51
Cytat: Azja w Sobota 18 Maj 2013, 09:29:31
pytanie 2 zakres 2 mniej więcej
Co to jest zasiedzenie, terminy, kto może wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie, kto i jak przeprowadza postępowanie, przypadki szczególne zasiedzenie, wg jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia.
wydaje mi się ze oprócz KC i KPA trzeba tez było z nowego rozporządzania napisać, ja ta k zrobiłam i chyba było ok

A jakie są przypadki szczególne zasiedzenia?
#10
I jesteś pewny że na podstawie zgłoszenia mi je udostępnią a nie trzeba upoważnienia?
#11
A czy nie trzeba właśnie przy rozgraniczeniu do tych akt zajrzeć? jakieś mapy z danymi do ustalenia granic tam mogą być przecież..
#12
Przed każdym rozgraniczeniem czy podziałem należy zbadać stan prawny nieruchomości, czyli trzeba zbadać Księgę Wieczystą lub zbiór dokumentów.Wiadomo, że księga internetowa nie zawiera wszystkich informacji.Czyli trzeba udać się do Sądu. Na jakiej podstawie w sądzie udostępniają Księgi? czy musi to być za każdym razem upoważnienie właściciela?
#13
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2013
Poniedziałek 20 Maj 2013, 14:46:22
Znalazłam pewien artykuł:
"...Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć  wymienionych wyżej  finansowych i proceduralnych obciążeń jest odłączenie i wyodrębnienie udziałów Skarbu Państwa z gruntów Wspólnoty.

Podstawą prawną tego rozwiązania jest art.10 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z dnia 29.06.1963r (Dz. U Nr 28 poz 169 – brzmienie od 1.08.2009r):  ,,w razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość  tę określa się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych".

Z tego zapisu wynika, że wyłączenie udziałów Skarbu Państwa polegać będzie na geodezyjnym wydzieleniu takiej powierzchni lasu, której wartość będzie wynosiła 7,248% całkowitej wartości ,,Wspólnoty Leśnej Rolników wsi Wohyń" określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Zgodnie ze Statutem spółki ,,Wspólnoty gruntowej wsi Wohyń" przyjęcie tego rozwiązania wymaga podjęcia uchwały przez ogólne zebranie członków spółki.

Od decyzji zebrania ogólnego zależeć będzie jaki fragment lasu przeznaczony zostanie do wyłączenia.  Jeżeli będzie to  las młodszy o mniejszej wartości to dla równoważności wartościowej wyłączeniu podlegać będzie większa powierzchnia niż wynikające z udziału 33,57ha. Jeżeli będzie to las o większej wartości (starszy) wówczas wyłączeniu podlegać będzie mniejsza powierzchnia."

Czyli podział można przeprowadzić w ten sposób że trzeba obliczyc wartość całego gruntu wspólnoty i proporcjonalnie wartość udziału Skarbu Państwa i wtedy wydzielić geodezyjnie taką powierzchnię, która będzie odpowiadać tej wartości.Ale nie wiem co z resztą gruntu wspólnoty, czy można ją tak podzielić pomiędzy wszystkich członków, bo przecież art.5 mówi wyraźnie że wspólnoty nie mogą być dzielone (oprócz udziału Państwa), a skoro wspólnota ma być rozwiązana to co się stanie z resztą gruntu?
#14
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2013
Poniedziałek 20 Maj 2013, 12:24:50
Cytat: Azja w Piątek 10 Maj 2013, 20:46:50
Podaję treść pytania nr 3 na zakres 2 trochś dokładniej
ANR (chyba?) podjęła decyzję ze chce grunty SP odłączyć od wspólnoty gruntowej. Na zebraniu wspólnota podjęła uchwałę ze chce (zgodzili się wszyscy) rozwiązać wspólnotę. W jaki sposób przeprowadzić ten podział?
Powiem szczerze dla mnie pytanie killer. Nie do końca rozumiem (albo nawet w ogóle) przytoczone wcześniej art 7, 10, 26.
Art 26 mówi coś o sprzedaży wiec nie wiem czy ma w ogóle coś wspólnego z pytaniem. Może oprócz art 10 (razie wydzielenia udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty ... Watro dodać art 9 Udział poszczególnych uprawnionych we wspólnocie określa się w idealnych (ułamkowych) częściach, ale czy to ma coś wspólnego z odpowiedzią to nie wiem, a jak to połączyć jeszcze z "w jaki sposób przeprowadzić ten podział" tak żeby powstało choć jedno logiczne zdanie? Może znajdzie się ktoś mądrzejszy ode mnie, bo ta wiedza jest pilnie mi potrzeba.

//edit by support
bardzo proszę o edytowanie własnego postu, poprawienie tekstu o polskie znaki, oraz stosowanie się do zasady że po przecinku lub kropce dajemy spację.
Jeżeli masz problemy polecam dodatek do FireFoxa https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/polish-spellchecker-dictionary/

Czy nikt z forum, kto posiada uprawnienia z zakresu 2, nie pokusi się o rozwikłanie tego pytania?
#15
Twoje stwierdzenie że
"to jeśli przez jego część będzie przechodzić droga to on straci korzyści i choć wszyscy nadal są wspówłaścicielami to on powinien zgodziś się "
trochę mnie zmyliło...ale ok, juz teraz rozumiem: wszyscy współwłaściciele muszą iść do notariusza i spisać akt notarialny i potem wpisać służebność do KW.