Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - aneczka843

#1
Hej
Mam pytanie jak postąpilibyście w mojej sytuacji.
Ostatnio teść miał zawiadomienie o czynnościach terenowych (podział u sąsiada), pojawiłam się na tych czynnościach i jakież było moje zaskoczenie jak okazało się że czynności terenowe wykonuje inspektor z tego samego ośrodka do którego ten operat powędruje do kontroli.
Operat już jest po klauzuli, podpisany przez Panię Geodetkę, żadnej Pani geodetki w terenie nie było.

Otóż ten inspektor ma zlecenie od miejscowego architekta,  robi obsługę rozbudowy krakowskich przedmieści
(Podziały, mapy do celów projektowych, inwentaryzacje).
Czy coś z tym można zrobić ??? Jeszcze po takim spotkaniu jakie miało miejsce na czynnościach terenowych, oprócz nas było jeszcze sporo innych sąsiadów, gdy protokoły zostały podpisane przez Panią geodetkę a wszyscy co byli w terenie żadnej Pani nie widzieli.
Macie jakieś pomysły?
Pozdrawiam
#2
Wspólnota gruntowa nie ma spółki, zarządu - generalnie jest nieuregulowana - co można zrobić jeżeli wspólnota ma jakąś tam powierzchnię lasu. Czy można utworzyć taką wspólnotę, czy można powołać zarząd.

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=2598

chyba takie pytanie padło ostatnio na egzaminie



proszę dostosuj tytuł wątku do obowiązującej formy.... inaczej wątek będzie usunięty
#3
Jaką klauzule tajności posiada Egib. W jakiej formie udostępniany jest Egib. Komu są udostępniane dane zawierające dane osobowe?

Starosta udostępnia dane ewidencyjne w formie:
1) komputerowych wydruków mapy ewidencyjnej, rejestrów, kartotek, zestawień, wykazów i skorowidzów, o których mowa w § 22-32,
2) wypisów z rejestrów i kartotek,
3) wyrysów z mapy ewidencyjnej,
4) plików komputerowych,
5) informacji przekazywanych ustnie i wizualnie.

5.  Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane osobowe, na żądanie:
1) właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
2) organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
3) innych podmiotów niż wymienione w pkt 1 i 2, które mają interes prawny w tym zakresie.

klauzula tajności - poufne  ????

prawo geodezyjne i kartograficzne
w sprawie ewidencji gruntów i budynków

#4
Komu przysługuje uprawnienie do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź.

Ponieważ w Prawie geodezyjnym i kartograficznym brak jest szczegółowego uregulowania tego zagadnienia a postępowanie rozgraniczeniowe toczy się przed organem administracji jakim w tym wypadku jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), będą tu miały zastosowanie przepisy k.p.a. który mówi że stroną jest każdy, kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Uprawnienie takie będzie zatem przysługiwało:
1. właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości
2. użytkownikowi wieczystemu
3. użytkownikowi, jako osobie której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe, wykonywanie którego jest jednak związane z określeniem granic tego prawa
4. posiadaczowi samoistnemu, jeśli przemawia za tym domniemanie co do zgodności posiadania ze stanem prawnym (art.341 k.p.c.)
5.osobom, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, polegające jednak na korzystaniu z gruntu, a których realizacja zależna jest od rozmiaru (wielkości gruntu), np dzierżawcom.

pkt 3 i 5 nie będą strona postępowania, będą miały tylko prawo uczestnictwa w postępowaniu.
Co z posiadaczem samoistnym?? czy może on być stroną postępowania, czy trzeba przeprowadzić postępowanie o zasiedzenie ?? Wiem że nie o to chodziło w pytaniu ale jak z tym jest ?? Czy w ogóle może złożyć wniosek o rozgraniczenie osoba która nie jest stroną?Na razie nie znalazłam jednoznacznych informacji na ten temat, w niektórych opracowaniach wymieniane są osoby które mogą złożyć wniosek nie będąc stroną, a w innych że nie mogą i że tylko i wyłącznie właściciel i użytkownik wieczysty.  Uważam że tylko właściciel i użytkownik mają interes prawny, reszta ma interes faktyczny, nie wiem tylko co z tym posiadaczem :/

Wszczęcie postępowania przez osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości nie ogranicza uprawnień wynikających z prawa własności. Po wszczęciu postępowania, stronami tego postępowania będzie właściciel.

Podstawa
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Kodeks cywilny
Kodeks postępowania administracyjnego
#5
Proszę podać zasady ustalania i generalizacji oraz zasady pomiaru krzywolinijnych granic
działek. Jak należy postąpić jeżeli załamanie granicy działki ujawnione w ewidencji gruntów
wynosi 0,05m.

4. Zasady generalizacji, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków, punkt ten należy pomierzyć.

§ 30. 1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.
2. W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, o której mowa w ust. 1, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:
1) opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
2) współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznej transformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
3. Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę
sytuacyjną.
Wyniki wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych zamieszcza się w protokole, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy

podstawa prawna
w sprawie standardów
prawo geodezyjne i kartograficzne

Ale nie wiem czy dopisać coś do pierwszej części pytania  ,,Proszę podać zasady ustalania" .
Czy z prawa geodezyjnego i kartograficznego art. 39, czy coś z rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków??
Jakieś propozycje ??
#6
Jaką treść powinna zawierać mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe? Kto i jakim dokumentem zatwierdza podział w oparciu o taką mapę? Kiedy i na czyj wniosek wyznacza się i utrwala na gruncie nowe punkty graniczne znakami granicznymi?

w sprawie standardów technicznych
§ 76. Przy opracowywaniu tej mapy wykorzystuje się:
1) materiałach PzGiK, w tym ewidencji gruntów i budynków;
2) księgach wieczystych oraz w aktach ksiąg wieczystych;
3) orzeczeniach sądowych;
4) aktach notarialnych;
5) decyzjach administracyjnych;
6) dokumentach geodezyjnych i kartograficznych przechowywanych w archiwach państwowych;
7) dokumentach geodezyjnych i kartograficznych będących w posiadaniu zainteresowanych stron.
§ 77. 1. Na treść mapy mapa z projektem podziału nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, składają się:
1) dane określające przebieg granic działek ewidencyjnych, w powiązaniu z granicami działek sąsiednich, oraz konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych zgodnie z mapą ewidencyjną;
2) numery działek ewidencyjnych, a także oznaczenia konturów użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych;
3) opis zawierający:
a) nazwę miejscowości,
b) identyfikator i nazwę jednostki ewidencyjnej,
c) identyfikator i nazwę obrębu ewidencyjnego,
d) numer księgi wieczystej, jeżeli prowadzona jest dla nieruchomości,
e) tytuł mapy i jej skalę,
f) imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, który zgłosił prace geodezyjne dotyczące mapy, oraz podpis osoby reprezentującej ten podmiot,
g) imię i nazwisko oraz numer świadectwa nadania uprawnień geodety, który sporządził mapę,
h) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej,
i) datę opracowania mapy;
4) istotne dla przedmiotu opracowania szczegóły terenowe, stanowiące treść baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy.
2. Mapa do celów prawnych może zawierać także dane określające zasięg i rodzaj służebności gruntowych.

w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
7) powierzchnię nieruchomości podlegającej podziałowi oraz przedstawione w kolorze czerwonym powierzchnie projektowanych do wydzielenia działek gruntu;
8 ) przedstawione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu;
9) przedstawione w kolorze czerwonym oznaczenia projektowanych do wydzielenia działek gruntu;
10 ) szkic orientacyjny w skali umożliwiającej zlokalizowanie nieruchomości podlegającej podziałowi;
11) wykaz zmian gruntowych;
12) wykaz synchronizacyjny, w przypadku gdy w księdze wieczystej - lub w razie jej braku - w innych dokumentach określających stan prawny nieruchomości, nieruchomość podlegająca podziałowi posiada inne oznaczenia i inną powierzchnię niż w katastrze nieruchomości;
13) niezbędne do projektu podziału nieruchomości elementy zagospodarowania terenu, a w szczególności:      ogrodzenia, budynki, obiekty małej architektury, studnie, szamba, przyłącza, drzewa stanowiące pomniki przyrody, elementy sieci uzbrojenia terenu przebiegające przez nieruchomość podlegającą podziałowi;

Czy wystarczy przepisać tylko z rozpo w sprawie podziałów, bez uwzględniania standardów technicznych ??

O gospodarce nieruchomościami 
Art. 96. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział.
1a. W odniesieniu do nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków decyzję, o której mowa w ust. 1,  wydaje się po uzyskaniu pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podział tej nieruchomości.

w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
§ 14. Ostateczna decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stanowi podstawę do:
2) wyznaczenia i utrwalenia na gruncie nowych punktów granicznych znakami granicznymi, według zasad określonych w przepisach dotyczących geodezji i kartografii, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości.

Można dodać coś jeszcze ?
#7
Pytania testowe / wykaz przepisów ze strony GUGiK
Środa 21 Sierpień 2013, 16:32:43
Czy można uznać że nie będą już obowiązywać na testach pytania z kodeksu pracy, BHP??? Nie ma tych przepisów wymienionych w wykazie.

Czy wie ktoś może czy pojawiają się te pytania na testach ???
#8
Witam
Pytanie nie jest trudne, "Kiedy w ewidencji gruntów i budynków ujawnia się działki będące przedmiotem władania tych samych właścicieli", ale nie rozumiem go za bardzo.
Autor ma na myśli że w ewidencji nie są wpisani właścicele bo brak danych dotyczacych właścicieli, i są wpisane osoby które władają tymi działkami,czy ma na myśli że są wpisani do ewidencji właściciele, którzy rzeczywiście władają tymi działkami, i jest więcej tych właścicieli czyli jest współwłasność ?? Czy może trzeba pisać coś na temat par. 11, ust 1 pkt 2 dane dotyczące osób i jednostek organizacyjnych,które władają gruntami na podstawie umów dzierżawy, zwanych dalej ,,dzierżawcami", zgłoszonych do ewidencji stosownie do art. 28 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników z rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.  Może ktoś wie o co chodziło autorowi, bo nie mogę znaleść jego toku myslenia.
#9
Witam
Mam taki problem, może ktoś będzie mi w stanie pomóc.
Egzamin mam 20 grudnia, muszę dojechać z Krakowa, czy macie pomsł jak bedzie najlepiej biorąc pod uwagę pogodę ????
Dzień wcześniej samochodem i nocleg, czy w nocy lub rano jest pociąg z Krakowa o 5, jedzie podobno 3:15 minut, można zdążyć na ezamin będąc po 8 na dworcu???
Macie może ewentualnie jakiś nocleg do polecania ???