Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - all1990

#1
Witam,
Chciałem zapytać czy archiwalne instrukcje i wytyczne techniczne GUGiK są obowiązującymi aktami prawnymi w kwestiach w których obecne przepisy nie obejmują?
Chodzi mi głównie o obsługę inwestycji. Obecne standardy nie zawierają zbyt wiele informacji np. na temat osnowy realizacyjnej i pomiarów realizacyjnych. Czy powinniśmy wykorzystywać treść starych aktów prawnych do zagadnień których nie opisują istniejące rozporządzenia?
Jeśli tak czy jest na to jakaś podstawa prawna? Lub może stanowisko GGK?
#2
 Witam,
Ostatnio ktoś poprosił mnie o zinwentaryzowane drogi żwirowej która została wykonana na działce prywatnej (wydzielona działka o szerokości 5 m).
Zostałem poproszony o wykonanie wykazu zmian z zmiana użytku na dr.
Działka znajduje się na terenie przeznaczonym pod produkcję rolna w MPZP. Nie ukrywam że nigdy nie wykonywałem takiej inwentaryzacji czy coś stoi na przeszkodzie aby to wykonać ?
#3
Witam,
Proszę o informację z jaką waszym zdaniem dokładnością należy wyznaczać wysokości zasuw wodociągowych oraz innych naziemnych elementów uzbrojenia terenu. W standardach jest paragraf mówiący o tym, że elementy kanalizacji powinny być wyznaczone z dokładnością 2 cm jednak czy pod ten przepis należy podciągnąć również inne sieci?
#4
Witam,
Mam zapytanie odnośnie zgłaszania pracy do PKP dotyczącej wyznaczenia sieci uzbrojenia terenu.  Chciałem zgłosić tę prace jednak w KODGK dowiedziałem się, że nie podlega ona zgłoszeniu. To tak to w końcu jest, możemy wykonywać pomiary na terenie zamkniętym tylko za zgodą lub  na zlecenie zarządcy, a nie musimy zgłaszać im pracy?
#5
Witam,
Mam pytanie odnośnie osnowy realizacyjnej na terenie zamkniętym. Będę obsługiwał inwestycję, gdzie bezpośrednio obok znajduje się obiekt zamknięty (tereny koleji). Jak na złość jedyne miejsce na stabilizaję osnowy realizacyjnej to właśnie ten teren. Czy ktoś ma doświadczenie co robić w tym wypadku? Czy zarządca tego terenu może nie wyrazić zgody na stabilizację osnowy? Jakim trybem starać się o zgodę na wykonanie prac? Zgłoszeniem czy w jakiś inny sposób?
#6
Witam,
Proszę o pomoc w następującej sprawie. Obsługuję budowę kanalizacji w miejscowości w której niedawno została wykonana modernizacja egib w wyniku której zostały zmienione granice działek ewidencyjnych. Na PZT widnieją jeszcze stare granice. Przy prawidłowym wyznaczeniu położenia studni będą one leżeć na niewłaściwej działce (po modernizacji). Jaki powinien być tok postępowania? Czy powinienem wyznaczyć studnie zgodnie z projektem i dokonać inwentaryzacji wykorzystując stare położenie granic czy przesunąć wyznaczane studnie w położenie na właściwej działce ewidencyjnej?
#7
Witam wszystkich,
Czy może ktoś rozjaśnić mi zapis w instrukcji G-3.1 (1997) dotyczący założenia osnowy realizacyjnej?
[xquote]6. Pozioma osnowa realizacyjna może być zakładana jako:
1/ sieć w której na wartość współrzędnych punktów nie nałożono warunków równości z wartościami projektowanymi
2/ sieć w której wartości współrzędnych punktów równe są założonym w projekcie wartościom nominalnym[/xquote]

Czy wyróżnione są tutaj osnowy, gdzie jedna nie jest związana z układem współrzędnych wznoszonego obiektu, a druga z nim związana?
Ponad to czy może ktoś wyjaśnić mi sens stabilizacji osnowy nieregularnej słupami z płytkami do poprawek trasowania? Rozumiem takie rozwiązanie przy sieci regularnej, gdzie najpierw tyczymy osnowę odkładając kąty proste i odległości, a po pomiarze obserwowanych wartości i wyrównaniu obserwacji wprowadzamy wartości przyrostów. W przypadku osnowy nieregularnej chyba ją po prostu mierzymy i wyrównujemy nadając jej ostateczne współrzędne?
#8
Witam,
Czytając ostatnio PGiK zainteresował mnie art. 44 pkt. 3 cytuję : "Osoby posiadające w dziedzinie geodezji i kartografii tytuł naukowy profesora albo I lub II stopień specjalizacji
zawodowej, nadane w trybie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku spełnienia wymagań
określonych w ust. 1 pkt 4 i 5"

Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć czym jest I lub II stopień specjalizacji zawodowej? Czy dla przykładu ukończenie studiów magisterskich o specjalizacji związanej z obsługą inwestycji może być przepustką do zwolnienia z postępowania sprawdzającego?
#9
Witam,
Czy potrafi ktoś wytłumaczyć mi różnicę pomiędzy Geodezyjną obsługą procesu inwestycyjnego na każdym etapie, a pomiarami realizacyjnych budynków oraz budowli? Zgodnie z IT G 3.2 pomiary realizacyjne to między innymi opracowanie projektu, tyczenie (lokalizujące, szczegółowe), pomiary kontrolne, pomiary przemieszczeń oraz pomiary powykonawcze. Problem w tym, że ja tam samo interpretuję geodezyjną obsługę inwestycji na każdym etapie i nie bardzo rozumiem czemu te dwie pozycje są osobno wymagane jako niezbędne prace dla osoby ubiegającej się o uprawnienia w zakresie 4.