Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - aj

#1
Czy ktoś z ostatnio zdających dostał informację o tym, że wykaz prac ( rodzaj i liczba) jest niezgodna z nowymi wymogami? Czy jeśli nie uzupełnie wykazu to nie zostanę dopuszczona do egzaminu?
Dokumenty wysłałam 17 lutego i 19 były w GUGik-u. Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby robić wykaz pod nieobowiązujące jeszcze wtedy przepisy.
#2
Pytania ustne / [1] Tyczenie budynku - krok po kroku
Środa 18 Czerwiec 2014, 18:05:06
Pytanie banalne, ale jak słyszę można się na nim wyłożyć, zwłaszcza jak kogoś zgubi rutyna.
Poniżej moja propozycja odpowiedzi. Wszelkie uwagi, zwłaszcza od tych, którzy egzamin mają za sobą, bardzo mile widziane.

Tyczenie budynku – krok po kroku
1.Otrzymujemy zlecenie od inwestora. Inwestor przekazuje nam projekt zagospodarowania terenu  lub działki – zatwierdzony ostateczną decyzją  o pozwoleniu  na budowę. Upewniamy się czy zleceniodawca ma dziennik budowy i czy zgłosił rozpoczęcie budowy na 7 dni przed przewidywanym terminem pierwszych prac – tyczenie obiektu wg Prawa Budowlanego jest równoznaczne z rozpoczęciem budowy
2.Tyczenie nie podlega zgłoszeniu do ODGiK, więc potrzebne z PZGIK materiały należy zamówić z ośrodka. Potrzebujemy:
   a.danych o osnowie - wykazy współrzędnych, opisy topograficzne,
   b.dane z EGiB odnośnie granic działki – niezbędne zwłaszcza jeśli budynek będzie posadowiony w odległości nie większej niż 4 m od granicy nieruchomości
   c.mapę zasadniczą,
   d.mogą być przydatne także dane z operatu, którym powstała mapy do celów projektowych( w przypadku mapy jednostkowej w układzie lokalnym)
3.W terenie odszukujemy osnowę, sprawdzenie stanu i oceniamy przydatności osnowy, ewentualnie zakładamy osnowę realizacyjną, jeśli z istniejącej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej nie mam możliwości wytyczenia obiektu. Osnowę realizacyjną zakładamy również w przypadku kiedy istniejąca osnowa nie zapewni nam odpowiedniej dokładności tyczenia, a także wówczas kiedy może ona ulec zniszczeniu podczas realizacji inwestycji.
4.Wykonujemy pomiar kontrolny granic nieruchomości (miary czołowe), jeśli istnieją zastabilizowane punkty graniczne. Jeśli pkt były uprzednio ustalone, ale zostały przemieszczone, zniszczone lub uszkodzone, to należy dokonać ich wznowienia w oparciu o tą samą osnowę geodezyjną i pomiarową oraz na podstawie tych samych miar, które posłużyły kiedyś do określenia ich położenia. Wznowienie jest osobnym asortymentem robót i polega zgłoszeniu do właściwego ODGiK, a powstała w toku czynności dokumentacja podlega przekazaniu do zasobu.
5.Sprawdzenie projektu zagospodarowania terenu pod względem jednoznaczności wymiarowej i geometrycznej, a także wewnętrznej zgodności miar i współrzędnych
6.Geodezyjne opracowanie sprawdzonego projektu i pozyskanie danych do wytyczenia metoda biegunową, ortogonalną, metodą wcięć lub metodą precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS, sporządzenie szkicu dokumentacyjnego,
7.Wytyczenie pkt. głównych projektowanego obiektu, osi obiektu oraz punktów charakterystycznych. Podczas tyczenia prowadzimy szkic tyczenia, a po zakończeniu tyczenia wykonuje pomiar kontrolny, którego wyniki również wnosimy na szkic oznaczając kolorem czarnym w nawiasie. Kontrolnie mierzymy długości i przekątne między wytyczonymi pkt, jak również sprawdzamy miary do elementów już istniejących.
8.Po wytyczeniu punktów obiektu przenosimy te punkty na ławy budowlane zlokalizowane w odległości ok. 1.5 – 2 m od planowanego wykopu,
9.Dla właściwego posadowienia wysokościowego obiektu zakładam co najmniej dwa repery robocze np. na trwałych szczegółach terenowych, ale w takim miejscu, aby podczas przyszłej inwestycji punkty nie zostały naruszone. Dwa repery są niezbędne dla tyczenia i dla kontroli tyczenia. Przed pomiarem sprawdzamy niwelator. Repery wyznaczamy metodą niwelacji geometrycznej, trygonometrycznej lub satelitarnej.
10.Na szkicu tyczenia powinna być adnotacja o przyjęciu tyczenia przez kierownika budowy i o sposobie utrwalenia wytyczonych punktów. Po zakończeniu tyczenia dokonujemy wpisu w dzienniku budowy i przekazujemy szkic tyczenia kierownikowi budowy. Kopia szkicu, uwierzytelniona przez kierownika pozostaje w naszej dyspozycji.
#3
Czy ma ktoś bardziej konkretne informacje kiedy egzaminy na uprawnienia będą znów odbywały się również poza Warszawą? Pan z SGP mówił, że GGK przymierza się do wskazania 6 lokalizacji, ale nie potrafił podać szczegółów.
Może ktoś wie coś więcej?