Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - adzik7

#1
Rozbieram na części pierwsze rozporządzenie ws standardów i mam wątpliwości czy dobrze rozumiem taką sprawę:

2. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej. - to jest zrozumiałe

3. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy wysokościowej nie może być większy niż 0,05 m względem  najbliższych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej - tu zaczyna się mój problem, bo to tej pory myślałam, że w liczbie 0,05 chodzi o błąd wysokości, jednak tu jasno napisane jest, że chodzi o błąd położenia, który ma definicję:

  • błędzie średnim położenia punktu — rozumie się przez to pierwiastek z sumy kwadratów błędów średnich współrzędnych płaskich prostokątnych, przy założeniu normalnego rozkładu błędów położenia punktów o prawdopodobieństwie nie mniejszym niż 0,68;
Przy warunku do pomiaru studni kanalizacyjnych jest już mowa o błędzie wysokości:
4. Błąd średni wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej wykorzystywanej do określenia wysokości szczegółów terenowych, o których mowa w § 35 ust. 2 pkt 2 lit. a i b, nie może być większy niż 0,02 m.

Czy z tego wynika, że punkty osnowy pomiarowej wysokościowej muszą spełniać warunek dokładności położenia poziomego zawsze, a położenie pionowe musi spełniać warunek tylko przy pomiarze kanalizacji?

Na logikę w w punkcie 3 powinien być błąd wysokości, bo przecież mogę założyć osnowę będącą tylko osnową wysokościową i nie przejmować się poziomym położeniem punktów (np. przy wyznaczaniu reperów roboczych)

Co o tym sądzicie? Jeśli błądzę w swoim rozumowaniu to wyprowadźcie mnie z błedu :)
#2
Mam ostatnio pewien problem w jednym z ODGIKów. Sprawa dotyczy daty przyjęcia zgłoszenia pracy oraz daty rozpoczęcia prac i wygląda to tak:

Dotychczas w sprawozdaniu technicznym, gdzie należy podać okres, w jakim wykonywane były prace wpisywałam jako datę rozpoczęcia - datę zgłoszenia, a jako datę zakończenia - datę sporządzenia operatu. Od pewnego czasu żądają, aby data rozpoczęcia prac nie była wcześniejsza niż data przyjęcia zgłoszenia. W tym ODGIK jest system WebEwid, a przyjęcie zgłoszenia pracy geodezyjnej wykonuje się po około 7-10 dniach od zgłoszenia, i na tą datę przyjęcia sporządza się licencję.

Ja do tej pory grzecznie poprawiałam w sprawozdaniu datę zgłoszenia na datę przyjęcia. Jednak usłyszałam ostatnio w ODGIK interpretację, że rozpoczęcie prac może nastąpić przed przyjęciem zgłoszenia dla prac o charakterze prawnym, a dla syt-wysów dopiero po przyjęciu zgłoszenia. Jako powód Pani Inspektor podała, że w pracach prawnych zanim nastąpi przyjęcie zgłoszenia można sobie np. badać KW, a w syt-wysach nie można zrobić nic bez licencji...

Trochę mnie zastanawia to nierówne traktowanie prac. Próbuję od jakiegoś czasu obalić tą teorię, bo przecież bez licencji na mapę i osnowę mogę sobie pomierzyć np. czołówki na budynku czy choćby jechać na rekonesans czy będzie się dało mierzyć GPSem. W PrGiK jako prace geodezyjne traktuje się już samo projektowanie pomiaru. Jak najbardziej zgadzam się z faktem, że nie można wykorzystywać materiałów bez licencji, ale jest sporo rzeczy, które można wykonać w ciągu tych 7-10 dni między zgłoszeniem a przyjęciem zgłoszenia.
Poza tym jak teoretycznie wg Pani z ODGiK można badać KW, skoro np. przy podziale numery KW działek sąsiednich otrzyma się i tak dopiero wraz z licencją?

Czym mogę się podeprzeć obalając tę teorię? W prawie GIK nie ma żadnych zapisów dotyczących przyjęcia pracy geodezyjnej. Jest jedynie informacja, że należy zgłaszać prace przed ich rozpoczęciem. W rozporządzeniach też nie znalazłam nic więcej na ten temat. Macie jakiś pomysł? A może moje myślenie nie jest prawidłowe w tej kwestii?
#3
Egzaminy / egzamin 22 czerwca 2016
Środa 27 Kwiecień 2016, 14:00:30
Właśnie dostałam zaproszenie na egzamin 22 czerwca :) (zakres 1)