Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Zygmunt Dziąsło

#1
Nie do końca wiem jak to zrobić. Chodziło mi raczej o plik fdb, w którym będą wszystkie definicje linii, symboli, warstw z 3 BD: GESUT, EGiB i BDOT. Chciałbym tam wgrywać exporty z ośrodka żeby na podstawie tego szybko zrobić mapę porównania z terenem. Wiem, wiem można sobie założyć dodatkowe trzy katalogi .fdb, ale wygodniej mieć to w jednym.
#2
Linie i symbole / Bazy BDOT, EGiB, GESUT w jednym pliku.fdb
Czwartek 28 Styczeń 2021, 14:51:26
Dzień dobry.
Czy ktoś wie czy istnieje plik .fdb, ze wszystkimi danymi z baz (plików .fdb) BDOt, EGiB i GESUT.
Jeżeli nie ma, to czy ktoś wie jak szybko go zrobić?
#3
Ogólna dyskusja o pozostałych programach / Turbo Mapa zakup grupowy
Poniedziałek 10 Czerwiec 2019, 14:31:17
Dzień dobry.
Czy ktoś organizuje lub wie kto organizuje zakup grupowy Turbo Mapy.
Pilna sprawa.
#4
Dzięki Panowie za odpowiedź.
Dla uściślenia w punktach 1 i 2 napisałem propozycję przyspieszenia tworzenia obiektów tej samej klasy.
Wiem, że można przypisać atrybuty z poprzedniego obiektu, ale to jest dodatkowa czynność. Przy tworzeniu mapy o powierzchni 1 ha i kilku urządzeniach to nie ma znaczenia
ale przy 50 ha i wielu  elementach sieci już ma. Zachowując automatycznie atrybuty z poprzedniego obiektu zaoszczędziłoby się dużo czasu. Dzięki za podanie skrótu ctrl+a i PPM na przycisku przypisania atrybutów. Używając tej kombinacji robi się to dwa razy szybciej, ale i tak będzie dużo niepotrzebnych kliknięć.
Opcja budowy obiektów punktowych to nie do końca to co jest potrzebne, ponieważ najpierw trzeba ręcznie wstawić symbol na warstwę. Potrzebna jest opcja w której wybieramy symbol, ustawiamy atrybuty a później importujemy współrzędne i gotowe. Zupełnie tak jak w przypadku importu rzędnych do baz BDOT i GESUT.
Dodawanie podobiektów z markera lub z bloku byłoby wygodniejsze niż wybieranie obiektu nadrzędnego podczas importu do baz BDOT i GESUT. Ale każde dodatkowe rozwiązanie będzie usprawnieniem obecnego.
Nie chodziło mi o możliwość wstawienia dodatkowego numeru działki/użytku narzędziem wydruk numeru działki/użytku tylko wyboru w panelu drukowania automatycznego numeru działki/użytku.
Jest taka opcja w eksploratorze-zaznaczanie elementów na warstwach, przydałaby się możliwość wybierania elementów (pojedynczych lub z bloku) także wskazując je na mapie.
Przyspieszyłoby to tworzenie np mapy wywiadu terenowego.
Tak z ciekawości się spytam, czy sugestie z tej części forum trafiają do Geobidu?
#5
Popieram.
Należy spojrzeć przez pryzmat kogoś kto ma tych obiektów do usunięcia/edycji kilkaset lub więcej. Wtedy każde niepotrzebne kliknięcie to jest strata czasu, która się kumuluje.
#6
Dzień dobry.
Ostatnio musiałem się zmierzyć (w sumie to cały czas to robię) z dosyć sporą mapą w EWMAPIE
(łącznie około 100 km różnych sieci, kilka tysięcy rzędnych, około tysiąca obiektów punktowych)
Miałem też okazję poklikać w innym konkurencyjnym programie i mam kilka propozycji zmian:

1. Po zapisaniu obiektu i kliknięciu byle gdzie pojawia się możliwość utworzenia opisu obiektu(etykiety) bez przypisania do obiektu.
Uważam, że powinno się po kliknięciu byle gdzie automatycznie uruchamiając opcja dodania kolejnego obiektu takiego samego co poprzedni.
2. Po edycji sytuacyjnej obiektu, i edycji atrybutów, powinny one być automatycznie skopiowane z obiektu poprzedniego, ewentualnie
powinno sie pojawić dodatkowe pole wyboru, które atrybuty będą przenoszone na kolejne.
3. Masowe tworzenie obiektów punktowych, na podobnej zasadzie co import rzędnych do baz BDOT i GESUT.
4. Możliwość przypisania rzędnych podczas importu do baz BDOT lub GESUT do wybranego obiektu
5. Poprawienie wdrukowywania numerów działek i użytków przy zaznaczeniu opcji automatyczne numery działek i konturów.
Obecnie numery działek i konturów często nachodzą na siebie.
6. Możliwość zaznaczenia kolorem elementów na warstwach wybierając je bezpośrednio z mapy.

Uważam, że te zmiany mocno przyspieszą tworzenie obiektów a co za tym idzie całej mapy, nawet dla kogoś kto tworzy lub edytuje małe obiekty.
Dla przykładu w konkurencyjnym programie utworzenie 10 takich samych obiektów (np studnia) po kolei bez ustawiania atrybutów to 10 kliknięć
a w EWMAPIE to będzie 80.
#7
Propozycje zmian w programie Ewmapa / Odp: Rzutowanie na linie
Piątek 13 Styczeń 2017, 08:00:45
Przykładów do wykorzystania tej funkcji jest mnóstwo, ostatnio były mi potrzebne odległości budynku względem granicy działki oraz odległości punktów na prostej.
Przy podziałach się nie przyda? Właśnie przy projektowaniu podziału potrzebne mi były te informacje.
Zastanówcie się o ile szybciej można byłoby to zrobić gdyby była dostępna funkcja rzutowania na linie w porównaniu do dostępnych teraz narzędzi.
#8
Propozycje zmian w programie Ewmapa / Odp: Rzutowanie na linie
Poniedziałek 09 Styczeń 2017, 14:19:43
Mi bardzie chodziło o narzędzie dostępne w np MikroMapie, Winkalku w C-geo pewnie też jest, w którym określam linię bazową i następnie po kliknięciu w jakiś punkt podana zostanie wartość bieżącej i domiaru względem tej linii. Owszem można to zrobić pomiarem odległości, ale zostanie nam podana tylko wartość bieżącej, no i przy dużej ilości punktów jest to kłopotliwe i przede wszystkim czasochłonne.
#9
Propozycje zmian w programie Ewmapa / Rzutowanie na linie
Środa 04 Styczeń 2017, 09:50:54
Dzień dobry.
Wg mnie bardzo przydałoby się rozbudowanie narzędzia pomiary o możliwość rzutowania na linie. Bardzo przyspieszyłoby to pracę.
Czy mógłby ktoś napisać, w jaki sposób nasze sugestie trafiają do Geobidu, czy w ogóle trafiają i czy Geobid odnosi się do nich w jakikolwiek sposób.
#10
Obiekty / Odp: Kolorowanie operatem na obiektach
Środa 04 Styczeń 2017, 09:43:20
Przy imporcie powinieneś mieć zaznaczone zmiany bezpośrednie w bazach fdb. Wtedy nie trzeba włączać operatu i przypisane zostaną operaty określone w pliku .eob. Niedawno sam się o tym dowiedziałem stąd: https://ewmapa.pl/obiekty/imoprtowanie-operatow-do-baz-fdb/
#11
Obiekty / Imoprtowanie operatów do baz fdb
Czwartek 01 Grudzień 2016, 09:27:42
Dzień dobry.
Czy można przy imporcie warstw i obiektów do baz fdb zaimportować przypisane do nich operaty. U mnie podczas wybierania baz fdb do importu, wyłącza się możliwość zaznaczenia "importuj operaty" (jak na zdjęciu). To samo dzieje się w EM 12 podczas zakładania baz konturów i działek i zaznaczenia aby były bazami FB. Jeżeli kontury i działki są założone "klasycznie" jako katalogi a nie pliki fdb, podczas importu można wybrać opcję "importuj operaty". Tu pojawia się też pytanie dodatkowe: jaka jest różnica pomiędzy bazami działek i konturów założonych jako katalogi a bazami fdb.
#12
Dodzwoniłem się Geobidu i niestety bez zmniejszenia jakości wydruku nie wydrukuję tak dużego rastra. Ewmapa ma dostęp tylko do 4 GB pamięci RAM.
#13
Próbowałem zmienić i niestety na każdym pojawia się ten sam problem. Na każdym z trzech komputerów były Windowsy od 7 w górę i nie mam gdzie spróbować z Windowsem XP.
Rastra przyciąłem do rozmiaru wydruku i też nie pomogło.
#14
Zamawiający mapę określił jakość wydruku. Zmieniłem dpi do 300 ale nie pomogło. Wydaję mi się, że problem pojawia się przy tworzeniu wydruku w Ewmapie, zanim cokolwiek dojdzie do PDF Creatora lub innego programu.
#15
Problemy z Ewmapą / Problem z wydrukiem dużego rastra do pdf. Error K7008
Poniedziałek 10 Październik 2016, 14:41:29
Witam.
Mam problem z wydrukiem mapy do pdfa z dość dużym rastrem w tle.
Chodzi o mapę w skali 1:25000, podkład rastrowy składa się z 10 arkuszy map topograficznych w skali 1:25000, połączonych w jeden przy użyciu programu GIMP. Rastry zostały połączone przed wpasowaniem ponieważ, mapa do wydruku musi być skręcona, a wtedy na stykach arkuszy pojawiają się białe paski, pisałem o tym w wątku:
https://ewmapa.pl/problemy-z-ewmapa/problem-ze-skreconym-rastrem/new/#new.
Wymiary plików TIFF przed połączeniem to ok 3800x2400 pikseli, po połączeniu to około 11300x9450 pikseli, jednak wydruk ogranicza się do arkusza 841x1650 mm(powiększony A0) w skali 1:25000 - około 500 km^2 i nie można zmniejszyć jakości/roździelczości rastrów. Bez rastrów druk do pdfa wykonuję się bez problemów.
Próbowałem kilku programów:
Przy wydruku PDF Creator pojawiał się błąd/komunikat Error K7008, Nazwa Bazy, Rastry, Brak Pamięci i cały proces się kończył.
Przy wydruku Bullzip PDF Printer program buforował wydruk, ale po wybraniu miejsca do zapisu pliku pdf proces się kończył a plik się nie pojawiał.
Zastanawiam się czy problem jest sprzętowy tj. fizycznie brakuję pamięci RAM lub czegoś innego, albo programowy tj. EWMAPA ma ograniczenia w korzystaniu/dostępie do Pamięci RAM lub innych zasobów systemowych.
Wydruk robiłem na służbowym komputerze: Athlon FX 8350 8x4GHz, 8 GB RAM, Radeon R7 250 2 GB, Windows 10 Home 64 Bit.
Spróbowałem tez wydrukować na mocniejszym komputerze: Intel I7 12x3,2 GHz, 32 GB RAM, Windows 7 64 Bit.
Próbowałem zrobić jak w wątku:
https://ewmapa.pl/problemy-z-ewmapa/blad-error-k7008/msg5987/#msg5987
nie pomogło.
Z góry dzięki za pomoc.