Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Wojesz

#1
Ja posiadam Leica TCR 403 Power i polecam sprzęt. Wcześniej miałem nowego "chińczyka" i powiem, że nie ma co porównywać. Radzę wybrać, używany markowy sprzęt, oczywiście ze świadectwem rektyfikacji. Co do Leica seria 400 to baterię radzę sprawdzić, zamienniki naprawdę różnie się sprawują a nowa bateria Leica 500 netto.

A Nikony faktycznie warte uwagi, fajnie się na nich pracuje.
#2
Dzięki, bardzo :).
Myślałem, że bez obiektowania się obejdzie :P.

Ja wybrnąłem, stosując bardziej łopatologiczną metodę, zrobiłem szrafurę użytków (B, Br, Bi itd) i wizualnie przeglądałem. W sumie od razu rzuca się w oczy budynek bez szrafury. No, ale miałem luźną zabudowę.

W każdym razie dziękuję za odpowiedz
Pozdrawiam
#3
Witam:)

Czy podpowie ktoś, w jaki sposób w EWMAPIE skontrolować z automatu, czy budynek, który jest na warstwie liniowej nie znajduje się na użytku, na którym nie powinien się znajdować (Ps, R, Ł) ?

Z góry wielkie dzięki za pomoc
#4
Problemy z Ewmapą / Odp: Obiektowanie "po nowemu"
Czwartek 03 Grudzień 2015, 16:26:59
Witam:)

Udało mi się częściowo, przy pomocy chłopaków z Geobid-u, ustalić tok postępowania by choć trochę przyśpieszyć obiektowanie budynków, które są stworzone na warstwach (EBUPP). Tak naprawdę część jak to zrobić jest opisane w instrukcji dotyczącej obiektów (podrozdział 7.1 Grupowe tworzenie obiektów powierzchniowych)

Jak robimy
1. Mamy na warstwie EBUPP budynki w formie "wektora" natomiast na założonej warstwie np. ID_BUD numery identyfikacyjne budynków, które muszą być wewnątrz budynku (ewentualnie odnośnik). Numery identyfikacyjne budynków oczywiście nie mogą się dublować

2. Korzystamy z Obiekty->Budowa obiektów powierzchniowych i tam wskazujemy warstwę liniową na której są budynki (np. EBUPP) oraz warstwę tekstową z numerami identyfikacyjnymi budynków. Tworzy się nam plik Obj.txt oraz ewentualnie plik z błędami (prawdopodobnie niedomknięte budynki)

3. Wchodzimy w Obiekty -> Konfigurację obiektów  tam dla naszego katalogu warstw, tworzymy kod obiektu np. BUD (na forum było już o tym dużo pisane)

3. Następnie Obiekty -> Przeniesienie do obiektów wybieramy tam nasz plik OBJ.txt oraz wpisujemy w pole KOD OBRYSU stworzony w pkt.3 kod obiektu (u mnie BUD)

4. Następnie Obiekty -> Konfigurację obiektów ->Import budynków do bazy EGIB Po lewej stronie wybieramy Nazwę naszej baz z stworzonym kodem obiektów (u mnie BUD) a po prawej wybieramy bazę budynków EGIB. U mnie funkcja i kondygnacja jest "ciągnięta" z EWOPISU także zaznaczyłem tą funkcję.

5. Program pracuje i tworzy obiekty. Niestety zostaje problem z KERG (nie przechodzą z wektorem) i trzeba później już doobiektować schody, tarasy, blok budynku ale przynajmniej nie trzeba obwodzić każdego budynku.

Może komuś się przyda. A jak ktoś ma jakieś triki jeszcze chętnie poczytam:)
#5
Problemy z Ewmapą / Obiektowanie "po nowemu"
Środa 02 Grudzień 2015, 15:48:00
Witam wszystkich forumowiczów:)

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, na temat EWMAPY 11FB i tworzenia obiektów bazie EGIB.
To są moje, pierwsze doświadczenia z bazami .FDB
Opis
1. Mam na warstwie budynki w postaci wektorowej, chcę je zobiektować by były częścią bazy EGIB
2. Bazę EGIB.fdb podegrałem z folderu, który dostarcza Geobit
3. Pracuje na menu aktywności EGIB.mnu - baza ma "podciągać" funkcję i kondygnacje z EWOPISU
4. Po przeczytaniu instrukcji domyślam się, że obiektować można z wyżej wymienionego menu aktywności.
- i jak wybieram z menu budynek (EBGG01) to najpierw robię obwiednie po budynkach, które są na warstwie i z później wypełniam dane opisowe, które się uaktywniają, wstawiam etykietę która również automatycznie się uaktywnia i  budynek jest :).
- i tu pytanie czy mogę w jakiś szybszy sposób stworzyć budynek?, metodą prób i błędów doszedłem, że jak przerzucę budynki w formie wektorowej na warstę (EBGG01) to wtedy poprzez Listwa->Opcje na obiektach->Dodawanie obiektów wskazując środek budynku w formie wektorowej to zaznacza mi się on na czerwono, wtedy daje zapisz obiekt i wypełniam dane opisowe, ale tutaj etykieta się nie pojawia. A wybierając ją osobno z menu aktywności, niestety nie daje się wstawić do stworzonego wcześniej obiektu.
5. Obiekty towarzyszące budynkowi (wiaty, taras, schody itp..)  Czy w EWMAPIE wykonuje się ich relacje z budynkiem ?
6.Jak najlepiej załatwić sprawę z numeracją porządkową budynków?, którą też mam jako tekst na warstwie.?

Za odpowiedz z góry wielkie dzięki :)
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 20 maja 2015
Czwartek 21 Maj 2015, 16:02:23
Zakres 4 zdobyty po powtórnej próbie ;D Także, nie poddawajcie się, tylko za ciosem iść i składać papiery.

Testy tak jak podane wcześniej (z Rozporządzenia o Zasobie było sporo pytań nowych)
Dokładne pytania opisowe podane wyżej.

Moje pytania na ustnym:
1. Kogo może powołać inwestor na budowie, jak odpowiedziałem, że inspektora to miałem powiedzieć o jego obowiązkach.
2. Czy geodeta jest uczestnikiem procesu budowlanego, kiedy wpisujemy się do dziennika budowy, i jak wygląda strona dziennika (tam gdzie geodeta wpisuje się).
3. Jakie przepisy regulują budowę urządzeń hydrotechnicznych.

Punktacja z egzaminu 52/17
Komisja (przewodniczący Pan Klocek) była bardzo przychylna, z tego co wiem zdali wszyscy co doszli do ustnego (5 zakres pierwszy i 7 zakres czwarty)
Ogólnie Komisja zadawała pytania, że tak to ujmę "paragrafowe", ja bardziej liczyłem na pytania praktyczne z zakresu obsługi budowy. Tylko chyba jedna osoba dostała pytania związane z przemieszczeniami oraz dostała projekt dobudówki i miała opisać jak wykona obsługę danego obiektu. No ale pytanka podeszły i radość wielka.

Powodzenia !!





#7
Egzaminy / Odp: egzamin 26 listopada 2014
Czwartek 27 Listopad 2014, 11:23:53
Witam
Zdawałem na 4. Potwierdzam co powiedział konradpw.

Drugie pytanie brzmiało mniej więcej:

Modernizacja sieci kontrolno-pomiarowej osnowy sytuacyjno-wysokościowej do badania przemieszczeń, wtrącone zdanie o urządzeniach kontrolno-pomiarowych (które tak naprawdę za bardzo nie pasowało do wcześniejszej części pytania) na obiektach zapór wodnych, i kto odpowiada za ocenę stanu bezpieczeństwa.

Ja również pisałem o czynnościach geodety w razie uszkodzenia punktów odniesienia, kontrolowanych, o interpretacji inżynierskiej. Napisałem również artykuł z prawa wodnego dotyczącego obowiązku badania przemieszczeń. Okazało się jednak, że sedno było w urządzeniach kontrolno-pomiarowych. I z tego co zrozumiałem przewodniczącego komisji, to mieliśmy opisać modernizację sieci kontrolnej w oparciu o szczelinomierze, klinometry, inklinometry itp.   ???

Ogólnie pytania 1 i 2 były bardzo nieprecyzyjne i wieloznaczne. Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego wszyscy zdający zinterpretowali je identycznie??

Komisja nad sprawdzeniem prac i zredagowaniem odpowiedzi siedziała powiedzmy 5 godzin (11.30 - 16.30). A my oczywiście na pytanie 20 min, i domyśl się co autor pytania miał na myśli.

Przewodniczący powiedział, że w każdym egzaminie trzeba mieć trochę szczęścia, a my dziś jego nie mieliśmy.

Trzeba zakasać rękawy, i walczyć dalej.


#8
Egzaminy / Odp: egzamin 23 maja 2014
Niedziela 25 Maj 2014, 23:12:58
Witam

sala 2 p.III, przewodniczący Pan Kłopotek

Wynik 59/16

Ustny:
- Wymienić rolne użytki gruntowe ( przede wszystkim chodziło by powiedzieć, że nowelizacja Rozporządzenia o EGIB wprowadziła "Br")
-Układy wysokościowe obowiązujące w Polsce (wymienić, do kiedy stosujemy, poziomy odniesienia, odstęp między nimi)
- Czym zakładam i jak, osnowę wysokościową o podwyższonej dokładności (to pytanie z racji mojego wykazu prac)

Generalnie:
-Komisja bardzo życzliwa i fachowa
-Ucząc się do opisowego, robić "próbne egzaminki" stoper i jechana, (na egzaminie pogubisz się i przegrywasz),
-Testy łatwe do odnalezienia w przepisach (trzeba mniej więcej wiedzieć gdzie szukać)

I tak na koniec, komisji bardzo spodobało się jak powiedziałem ile mam lat, kiedy się przedstawiałem :) Powiedzieli, że zrobiłem to jako jedyny tego dnia i odniosłem wrażenie, że tym zaplusowałem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim następnym.
Tym co nie zdali, głowa do góry, dobrze wszyscy wiemy, że tutaj szczęście też ma duże znaczenie. Następnym razem będzie dobrze:)

#9
Egzaminy / egzamin 9 maja 2014 zakres IV
Niedziela 11 Maj 2014, 22:27:07
Zdałem, wchodziłem jako 8, sala nr 4 na III pietrze.

Przede mną zdały 4 osoby, ja byłem piąty, po mnie jeszcze trzy osoby ale nie wiem jak im poszło.

Opisowe pytania już zamieszczone.

Moje ustne:
1. Kto może rozszerzyć zakres pomiarów powykonawczych po zakończeniu budowy, jakie przepisy to regulują, a potem dostałem kartkę z narysowanym szybem windowym i pytanie jakie wykonam pomiary, jakie stworzę dokumenty i komu przekażę.

2. Pionowanie słupów, jaką wybiorę metodę i omówić.

3.Szkic dokumentacyjny, co zawiera.

4.Pomiar objętości materiałów sypkich, jakimi metodami, jak obliczę.

5.Czy osnowa realizacyjna po zakończeniu budowy jest przekazywana do ośrodka.

Ogólnie z moimi odpowiedziami było różnie:), ale komisja naprawdę w porządku i udało się.

Życzę powodzenia innym i takiej samej komisji:)
#10
Cytat: aj w Niedziela 16 Marzec 2014, 19:19:57
Jeśli chodzi o § 8. 2 to  sieć musi być poza pasem drogowym, czyli przepis nie ma zastosowania.
Natomiast dla uzasadnienia konieczności uzgodnienia w ZUDP oprócz przywołanego PGiK wspomniałabym o tym, że budowla będzie wymagała pozwolenia na budowę, a do wniosku o takie pozwolenie należy dołączyć odpowiednie opinie i uzgodnienia - art. 33 ust 2 pkt. 1 PB

Chciałbym zauważyć, że telekomunikacyjne linie kablowe, nie wymagają pozwolenia na budowę (Prawo Budowlane Art. 29.1 pkt 20a), należy chęć budowy zgłosić.
Myślę, że uzgodnienie będzie konieczne, tak jak pisaliście według PGiK:
Art. 2 pkt 11
sieci uzbrojenia terenu – rozumie się przez to wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle, jak: tunele, przejścia, parkingi, zbiorniki itp.;
Art.27.2 pkt 2)
Inwestorzy są obowiązani:
uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami;
#11


Ciekawy, zabawny filmik z pracy naszych kolegów:)
Każdy z nas w terenie pewnie miewa czasami głupawkę:)
#12
Pytania testowe / Odp: Nowe zestawienie pytań testowych
Niedziela 23 Marzec 2014, 12:33:00
436.   Delegację ustawową do wydania rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów oraz określenia urzędowej tabeli klas gruntów posiada:
a)   minister właściwy do spraw rozwoju wsi,
b)   minister właściwy do spraw administracji publicznej,
c)   minister właściwy do spraw administracji publicznej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi,
d)    Prezes Rady Ministrów.

W odpowiedziach podana jest że odpowiedz znajdziemy w  "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów", Moim zdaniem delegacje ustawową podaje Art 26.1, pkt 2 ustawy PGiK
#13
Witam wszystkich forumowiczów

Przeglądam napisane przez siebie za czasów studenckich pliki .xlsx z obliczeniami i natknąłem się na jeden, który może być pomocny dla osób ubiegających się o uprawnienia z zakresu 4. Opisane jest tam obliczenie średniego błędu tyczenia, nie jest to może w pełni wyczerpany temat, ale może komuś się przyda. Zwłaszcza, że wzór ten jest zamieszczony w rozporządzeniu o standardach (par. 58)
#14
Ogólna dyskusja o uprawnieniach zawodowych / Odp: egzaminy
Czwartek 20 Marzec 2014, 18:38:22
Ja również osobiście w okolicach 10 lutego, wyznaczyli termin na 28 maja. Trzech moich kolegów złożyło w grudniu 2013 i maja 23 maja egzamin (wszystko zakres I)

Pozdrowienia
#15
23.05 piętro lll godz 9. Zakres 1. Wniosek złożony  na początku lutego. Powodzenia w nauce:)