Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - The V

#1
Witajcie,
wykonując podział działki zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji
w zakresie dróg publicznych kontrolujący operat w PODGiK zażądał abym podał przepisy, o których wspomina tytułowy paragraf, który cytuję poniżej.

Art. 11d. 1. Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji
drogowej zawiera w szczególności:
...
3)  mapy zawierające projekty podziału nieruchomości, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami;

Czy wiecie może co tutaj wpisać? Mi przychodzą do głowy przepisy związane z geodezją i ew. budownictwem (ustawa prawo geodezyjne, rozporządzenie o EGiB, rozporządzenie o podziałach,  ustawa prawo budowlane). Kontrolujący jednoznacznie powiedział, że mam to znaleźć sam, a on też sprawdzi o co może chodzić, bo póki nie wie.
Będę wdzięczy za sugestie doświadczonych osób. Pytałem okolicznych geodetów i zaskoczył ich mój problem. Dodatkowo przyznam, że gdy robiłem tego typu podział w innym powiecie, wystarczyła informacja, że podział jest wykonywany zgodnie z ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r.
#2
Chciałbym zapytać was jak rozwiązać taką sytuację? Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił podział działki bdącej własnością Gminy, a oddanej we współużytkowanie wieczyste kilku osobom. Jeden ze współużykowników wieczystych nie żyje i nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe gdyż nie ma kontaktu ze spadkobiercami, którzy wyjechali za granicę nie pozostawiając po sobie śladu (brak adresu za granicą, brak adresu w Urzędzie Gminy, brak adresu w KW, brak adresu w EGiB).
Próbowałem rozwiązać sprawę rozmawiając z dyrektorem PODGiK. Powiedział, żebym wpisał na projekcie, że ta osoba nie żyje i brak jest postępowania spadkowego, a to jest problem wojewody, który uwzględni tę sytuację w decyzji o lokalizacji drogi. Nie jestestem co do tego przekonany, bo po rozmowie z przedstawicielem Dróg Wojewódzkich utwierdziłem się w przekonaniu, że po naszej stronie jako geodetów przyjmujących granice do podziału leży prawidłowe zawiadomienie stron. Nadmienię, że PODGiK akceptuje wyłącznie przyjęcie granic w formie zawiadomienia stron i okazania granic w terenie, niezależnie od aktualności stanu prawnego i zgodności stabilizacji w terenie z danymi z materiałów źródłowych.

Oto moje pytania:
1. Czy można podzielić działkę będącą we współużytkowaniu wieczystym, a stanowiącą własność Gminy na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (11b i 11d ust. 1 pkt. 3)?
2. Czy przyjęcie granic można przeprowadzić bez odszukiwania spadkobierców (brak adresu w EGiB i Urzędzie Gminy) zmarłego współwłaściciela i pozostawić powiadomienie o fakcie podziału w związku z ustaleniem przebiegu drogi wojewodzie (11d ust. 5 ww. ustawy), który po wydaniu decyzji o lokalizacji drogi jednocześnie zatwierdzi projekt podziału?
3. Jeżeli trzeba zawiadamiać spadkobierców zmarłego współwłaściciela, a ich zlokalizowanie nie jest możliwe i nie ma żadnego adresu w EGiB, Urzędzie Miejskim i sądzie (aktach KW) to czy w tym wypadku należy stosować się do zawiadomienia w drodze ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 97a), czy można w drodze rozporządzenia o EGiB (38 ust. 3) traktując podział jako aktualizację operatu EGiB (45 ust. 2)?
4. Jeżeli należy przygotować zawiadomienie zgodnie z rozp. o EGiB, to na jakie przepisy powołać się w zawiadomieniu, skoro w rozp. o EGiB jest mowa o ,,ustaleniu przebiegu granic", a nie o ich ,,przyjęciu"?

Będę wdzięczny za każdą merytoryczną odpowiedź.

Dodatkowo miałbym pytanie, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Czym różni się w praktyce ustalenie przebiegu granic od rozgraniczenia? Chodzi mi o praktyczny przykład oprócz przypadku modernizacji EGiB kiedy należy/można zastosować ustalenie granic wg rozporządzenia o EGiB, a kiedy należy wykonać rozgraniczenie?
#3
Witajcie.
Miałbym do was zapytanie. Wykonuję inwentaryzację samego budynku na wsi, dla praktycznego rolnika. Dodatkowo z budynku wyprowadzona jest kanalizacja w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków ze zbiornikiem i rozsączkami w komplecie. Pod samym budynkiem jest użytek RIVa i teraz zmieniam go na Br-RIVa. Tymczasem kanalizacja (zinwentaryzowana wcześniej, przez kogoś innego) w całej swojej rozciągłości po przejściu przez zmieniany RIVa przechodzi również na użytek PsIV i ośrodek domaga się zmiany użytku na Br-PsIV.
Czy według was w takim przypadku uzasadniona jest zmiana PsIV na Br-PsIV?

Jeśli tak, bądź nie, byłbym wdzięczny za podanie podstawy prawnej, bądź wiążącej interpretacji przepisów :)