Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Marlena

#1
A ja uważam, że taki obowiązek istnieje :
CytatOmawiany obowiązek właściciela nie powstaje jedynie w sytuacji, w której do nabycia własności dochodzi przez czynność prawną, wtedy bowiem obowiązek taki zgodnie z art. 92 § 4 pr. o notariacie obciąża notariusza. Obowiązek właściciela dotyczy nabycia własności w drodze dziedziczenia, zasiedzenia, uwłaszczenia, odzyskania wywłaszczonej nieruchomości.
#2
i jeszcze
Art. 19 ust. 5 ustawy o drogach publicznych:
5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 16 grudnia 2015
Piątek 18 Grudzień 2015, 20:14:02
art. 37 należy traktować jako przepis szczególny, przynajmniej ja tak to rozumiem.

A tak w ogóle to zapomniałam o najważniejszym podziękować Mariuszowi i innym administratorom (także Lupusowi ;), bez tego forum na pewno nie udałoby mi się zdać z tak dobrym wynikiem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam
sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 18 Grudzień 2015, 20:18:11
a i jeszcze jedno generalnie pisałam swoimi słowami, na koniec podając podstawę prawną.
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 16 grudnia 2015
Czwartek 17 Grudzień 2015, 20:45:13
Cytat: kuba12310 w Czwartek 17 Grudzień 2015, 11:30:32
Gratulacje!!!!! Szczególnie wynik z części opisowej wprawia w podziw!!!!  :o. Może koleżanka poda odpowiedz na te pytania :) I będziemy mieli 3 pytania opracowane idealnie pod klucz:)

Może poda ;), jutro napiszę w dzień odpowiedzi.
Pozdrawiam
sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 09:00
Zakres 2 odpowiedzi - Generalnie przyjęłam zasadę, że odpowiadam tylko na pytania:
AD.1
Przypadki kiedy sąd rozstrzyga o rozgraniczeniu:
1.Strona niezadowolona z przebiegu granicy ustalonej w decyzji o rozgraniczeniu może żądać, w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o rozgraniczeniu, przekazania sprawy do rozpatrzenia sądowi.
2.Jeżeli nie można ustalić przebiegu granicy w oparciu o dowody bądź zgodne oświadczenia stron i strony nie zawarły ugody, (wójt burmistrz, prezydent miasta) umarza postępowanie i przekazuje sprawę do rozpatrzenia sądowi.
Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.
3.Sąd, przed którym toczy się sprawa o własność lub o wydanie nieruchomości albo jej części, jest właściwy również do przeprowadzenia rozgraniczenia, jeżeli ustalenie przebiegu granic jest potrzebne do rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy. Sąd w orzeczeniu zamieszcza również rozstrzygnięcie o rozgraniczeniu nieruchomości.
Wykonanie orzeczeń sądowych o rozgraniczeniu nieruchomości odbywa się z udziałem geodety.
Prawomocne orzeczenia ustalające przebieg granic nieruchomości sąd przesyła z urzędu w terminie 30 dni do właściwych starostów, w celu ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków. Starosta, niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia wprowadza zmianę.

Zasady wg jakich sąd rozgranicza:
Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Rozliczenie kosztów, w postępowaniu przed sądem: Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To sdotyczy drzew i krzewów na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.
Podstawa prawna: Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, Ustawa Kodeks Cywilny, Ustawa Kodeks Postępowania Cywilnego
sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 09:38
Ad. 2
§ 6. 1. Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
  1)   księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
  2)   danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami.
Z powyższych czynności sporządza się protokół przyjęcia granic, który stanowi załącznik do wniosku o podział. W przypadku określonym w pytaniu protokół będzie zawierał dodatkowo listę i podpisy osób obecnych przy czynnościach przyjęcia granic.

Zawiadomienie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem. należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.

Ze względu na fakt, iż wydzielana działka gruntu ma powierzchnię mniejszą niż 33 % działki pierwotnej należy przyjąć tylko te granice do których dochodzą projektowane odcinki granic.
Należy wyznaczyć minimum 5 punktów granicznych, zgodnie z zasadą, że znaki graniczne umieszcza się w odległości dobrej widoczności z punktu na punkt, w odstępach nie większych niż 200 m.

Podstawa prawna: Gospodarka nieruchomościami (delegacja ustawowa), Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów, Rozporządzenie w sprawia rozgraniczania nieruchomości, Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

sYsTEM połączył wiadomości: 18 Grudzień 2015, 12:55
Ad. 3
Jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, przy jej wywłaszczeniu przyjmuje się inne dokumenty stwierdzające prawa do nieruchomości oraz służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
5. W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, przy jej wywłaszczeniu, przyjmuje się służące do jej oznaczenia dane z katastru nieruchomości.
6. Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe.

1.W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym informację o zamiarze wywłaszczenia starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych starostwa powiatowego, a także przez ogłoszenie w prasie o zasięgu ogólnopolskim. Jeżeli wywłaszczenie dotyczy części nieruchomości, ogłoszenie zawiera również informację o zamiarze wszczęcia postępowania w sprawie podziału tej nieruchomości.
2.Jeżeli w terminie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, o którym mowa w ust. 3, nie zgłoszą się osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, można wszcząć postępowanie w sprawie podziału i postępowanie wywłaszczeniowe.
3.Wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego następuje z dniem doręczenia z dniem określonym w ogłoszeniu o wszczęciu postępowania, wywieszonym w urzędzie starostwa powiatowego, po upływie dwumiesięcznego terminu.
4.Jeżeli w ww. terminie, nie zostały ustalone osoby, które wykażą, że przysługują im prawa rzeczowe do nieruchomości, starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje decyzję o nabyciu własności nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego, wnioskującą o wywłaszczenie. Nabycie prawa własności następuje z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna.
2. Decyzja podlega ogłoszeniu w sposób określony w art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.

E-Ws użytek ekologiczny zagospodarowany jako wody powierzchniowe stojące
Definicja użytku ekologicznego:
Kontury użytków ekologicznych określa się w ewidencji na podstawie uchwały właściwej rady gminy, podjętej na podstawie przepisów o ochronie przyrody, z uwzględnieniem uwidocznionych w tej ewidencji konturów użytków gruntowych, które zostały ustalone na podstawie cech gruntów wynikających ze sposobu zagospodarowania lub użytkowania.

Podstawa prawna: Ustawa o gospodarce nieruchomościami, KPA, Rozporządzenie EGiB


sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 18 Grudzień 2015, 12:55:55
A i jeszcze z ustnych, które miałam to definicja działki ewidencyjnej.
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 16 grudnia 2015
Czwartek 17 Grudzień 2015, 09:54:17
Witam, zdałam wczoraj zakres 2
podaje pytania opisowe, tak jak je pamiętam, może ktoś ewentualnie poprawi:
1. W jakich przypadkach o rozgraniczeniu orzeka sąd. Jakie zasady sąd stosuje przy rozgraniczeniu? Na jakiej podstawie starosta wprowadzi zmiany w ewidencji gruntów i budynków?
2. Działa ma powierzchnię 1, 78 ha, wydzielona zostaje działka pod poszerzenie drogi o szerokości 7m i powierzchni 0,5438 (nie pamiętam ile dokładnie, ale na pewno mniej niż 33% z 1,78 ha). Geodeta do podziału przyjął granice wg katastru. Kogo powinien zawiadomić? Ile punktów powinien wyznaczyć?
3. Burmistrz miasta chce zrealizować cel publiczny, aby to zrobić musi wystąpić do starosty o wywłaszczenie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i użytku ekologicznym E-Ws. Podaj definicję tego użytku, definicję nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Jakie czynności musi podjąć starosta, aby nieruchomość wywłaszczyć?

Punktacja z testu 51 - sprawdziłam wszystkie odpowiedzi
Punktacja z opisówki 21

Ustny, wchodziłam, jako 3, dwie osoby przede mną na zakres 1 zdały.

Moje ustne:
1. Terminy przy modernizacji.
2. Czy grunty nierolne i nieleśne można objąć scaleniem i podziałem.
3. Nieruchomość w sensie wieczystoksięgowym.

Pozdrawiam wszystkich i gratuluję tym którzy zdali i życzę powodzenia tym, którym się nie udało, z tego co pamiętam, to 2 osoby nie zdały testów, a 2 opisówki.
#6
dziękuje za odpowiedź nie przeczytałam tej ustawy, tylko tak pobieżnie przejrzałam.

Wiesz co Lupus rozbawiłeś mnie tekstem: "Koleżanka Marlena widzę nieprzyzwyczajona do tego, że ktoś może się nie zgadzać z jej interpretacją." ja nie mam 10 lat, żeby się foszyć, że ktoś nie chce zrobić, tak ja chcę.  Żeby już nie kontynuować tej zbędnej dyskusji, jeszcze raz dziękuje za odpowiedź.
#7
a ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa? sam podział nieruchomości rolnej przez użytkownika wieczystego nie ma i tak sensu, bo on podzielonej nieruchomości np. nie sprzeda. Moje pytanie jest czysto teoretyczne.
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 10 Sierpień 2015, 20:29:17
Cytat: Lupus w Poniedziałek 10 Sierpień 2015, 19:19:32
staram się nie czepiać, ale wg jakich standardów post mający w sobie: "użytkownik wieczysty?" to jest rzeczowa i precyzyjna odpowiedź?

odnośnie powyższego, faktycznie odpowiedź: "użytkownik wieczysty?", do pytania: Odp: [2] Kto decyduje o sposobie podziału nieruchomości rolnych?.... dla niektórych może być mało rzeczowa i precyzyjna, jednak myślę, że nieliczni, którzy mają podobny sposób myślenia po przeczytaniu zrozumieli, co autor miał na myśli. Mam tendencję do monologu wewnętrznego, którego efektem w tym przypadku był "użytkownik wieczysty?" . Przepraszam za "fo pa". Reasumując i tak uważam, że Panie Lupus ma Pan tendencję do czepiania się.
#8
Cytat: Lupus w Poniedziałek 10 Sierpień 2015, 17:25:46
Święty Mikołaj?

a skracając kolejne 3-4 posty do jednego

- Ale co "święty Mikołaj"?
- Ale co "użytkownik wieczysty"?
-
tutaj się domyślam że obok "właściciel" koleżanka Marlena pyta czy powinien być też "użytkownik wieczysty"...
a ja się zapytam: Kto zna przypadek ustanowienia UW dla działki rolnej, taki nie w celu jej zabudowy?

Panie Lupus po pierwsze, jakby Pan czytał uważniej i ze zrozumieniem, to już w samym temacie jest wyraźnie sformułowane pytanie, do którego napisałam swoją "odpowiedź" i nie widzę potrzeby go powielać.

Po drugie, odnośnie Pana pytania: "Kto zna przypadek ustanowienia uw dla działki rolnej, taki nie w celu zabudowy", ja zapytam: który przepis prawa zabrania oddania nieruchomości rolnej w użytkowanie wieczyste?
Nie jestem specjalistką od użytkowania wieczystego, dlatego proszę wyłącznie o rzeczowe odpowiedzi, myślałam, że temu służy to forum.

Po trzecie na Św. Mikołaja to chyba jednak za wcześnie.
#9
użytkownik wieczysty?
#10
Cytat: Brook w Poniedziałek 15 Wrzesień 2014, 21:15:05
Dokładnie tak jak pisze MichalW.
Do tego:
W Akcie Własności Ziemi nie można dokonać żadnych zmian, Akt taki nie podlega też wzruszeniu ani w postępowaniu administracyjnym, ani też sądowym. Ustawa z 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Uchylenie ostatecznej decyzji, niezależnie od przyczyn, a także stwierdzenie nieważności decyzji, nie może nastąpić jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 10 lat (art. 146 i 156 KPA) a ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, w myśl której możliwa była regulacja stanu prawnego (uwłaszczenie) gospodarstw rolnych, została uchylona 26 marca 1982 r. (weszła w życie 12.04.1982 r.) więc ostatnia decyzja w tej sprawie mogła być doręczona w 1982 r. Gdy na skutek upływu terminu, o którym mowa wyżej, nie można uchylić decyzji ani stwierdzić jej nieważności, organ ograniczy się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa, natomiast stronie, która poniosła szkodę służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę.

ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych - weszła w życie 4.11.1971 r. - rozumiem, że chodzi o ustawę?
#11
25. ABC
#12
A ja oddam WAŻNY, BARDZO WAŻNY  :)
#13
dane dotyczące podmiotów, czyli powinien być:
§ 73. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi podmiotów ewidencyjnych oraz osób, jednostek organizacyjnych i organów, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1 i 2, są:
1)   dla osób fizycznych:
a)  nazwisko i imiona oraz imiona rodziców,
b)  adres miejsca pobytu stałego,
c)  informacja, czy osoba fizyczna jest cudzoziemcem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 1996 r. Nr 54, poz. 245, z 1997 r. Nr 140, poz. 939, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 2001 r. Nr 16, poz. 166),
2)   dla Skarbu Państwa - nazwa "Skarb Państwa",
3)   dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków:
a)  nazwa jednostki lub związku,
b)  siedziba ich organów,
4)   dla organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych:
a)  nazwa organu lub jednostki organizacyjnej,
b)  siedziba organu lub jednostki organizacyjnej,
5)   dla osób prawnych niewymienionych w pkt 2 i 3:
a)  nazwa osoby prawnej - pełna i skrócona,
b)  siedziba,
c)  informacja, czy osoba prawna jest cudzoziemcem w rozumieniu przepisów ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków

Czy się mylę?
#14
1. b?
#15
na pewno nie wojewodę jak już to marszałka