Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Guru

#1
Chciałbym podziękować Mariuszowi za kawał dobrej roboty w stworzeniu forum, innym uczestnikom egzaminu oraz osobom udzielającym się tutaj. Bardzo potrzebna robota, nie wyobrażam sobie zdania egzaminu bez ewmapa.pl. Miło było też poznać Twórcę ;) myślę, że się jeszcze zobaczymy przy okazji środowego egzaminu Eweli85.
Mariusz napisz jak można wesprzeć forum, jest nas prawie 2tyś. osób, te dwie dychy nawet od części użytkowników mogą ułatwić pracę tak podejrzewam.
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 4 kwietnia 2013
Sobota 06 Kwiecień 2013, 08:59:06
Pytania z pisemnego są już podane, chciałbym podzielić się swoimi pytaniami z części ustnej egzaminu na zakres pierwszy. Komisja pytała o:
- Numeryczny model terenu NMT. Pytanie dodatkowe, czym różni się NMT od wysokości podanych na mapie zasadniczej. To co chciała usłyszeć komisja - że NMT jest modelem 3D, siatką trójkątów i że dla każdego punktu XY można interpolować H. Pytano też do czego wykorzystujemy NMT?
- dokumentacja tworzona po zakończeniu budowy - wiadomo.
- nadawanie numeracji adresowej i dalsze obowiązki - numer adresowy nadaje gmina i w ciągu 30 dni należy umieścić tabliczkę adresową na budynku lub ogrodzeniu od strony ulicy.
- wyrównanie ścisłe niwelacji metodą pośredniczącą - tutaj precyzyjnej odpowiedzi musi udzielić ktoś mądrzejszy. Ogólnie chodzi o dowiązanie jednostronne ciągu i wyrównanie niezależne w celu zwiększenia dokładności.
- generalizacja granic - i tutaj wynikło pewne zamieszanie, komisja narysowała dwa graniczniki i 400m granicy idącej w łuku pomiędzy nimi. Zacząłem od tego, że Zasady generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Komisja na to, że nie ma stanu prawnego i jak pan to pomierzy. Problem sprowadził się do tego, że granicę nieutrwaloną mierzymy w terenie zainwestowanym z dokładnością do 0.10m a np. grunty rolne z dokładnością do 0.30m. Należało też narysować strzałkę i wyjaśnić jak to mierzymy. Może ktoś poda dokładne podstawy prawne dla takiego rozwiązania bo komisja zbiła mnie z tropu.

Część ustna była najtrudniejszym etapem całych zawodów, było ciężko ale zgodnie z tym co powiedział Mariusz (support) dobre wyniki części pisemnej dużo pomogły na części ustnej.
Chciałbym podziękować Mariuszowi za kawał dobrej roboty w stworzeniu forum, innym uczestnikom egzaminu oraz osobom udzielającym się na forum.
PS. Inne osoby były pytane na ustnym o kontrolę tachimetru, generalizację, kontrolę pomiarów GPS, kontrolę i rektyfikację niwelatora, układy odniesienia.
Co testów to było kilka nowych pytań ale raczej prostych, możliwych do znalezienia w podstawach. Głównie dotyczyły KC, kogo można uznać za zmarłego, miejsce zamieszkania dziecka pozostającego pod opieką rodzica, gwarancja na prace geodezyjne, wady oświadczenia woli, definicja gospodarstwa rolnego, kiedy spór graniczny jest kierowany do sądu, długość ciągu, reszta testy z poprzednich lat.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę to dopiszę.
PS2. 04.04.2013 na pytanie trzecie odpowiadałem z rozporządzenia obowiązującego od 05.04.2013 ale komisja to uznała. Otrzymałem 16/21.