Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - Beduin

#1
Pytanie z 2011r.
W wyniku podziału nieruchomości zabudowanej budynkiem w zabudowie bliźniaczej, położonej na obszarze zurbanizowanym, dokonanego na zgodny wniosek współużytkowników wieczystych, w celu zniesienia współużytkowania wieczystego, znacznie wzrosła wartość tej nieruchomości. Burmistrz miasta postanowił ustalić z tego tytułu opłatę adiacencką. Czy i do kogo współużytkownicy mogą wnieść odwołanie od tej decyzji? Jaki skutek prawny wywoła to odwołanie i jaki może być wynik odwołania? Proszę uzasadnić odpowiedź.


częściowa odp. ze strony: http://www.budownictwo.abc.com.pl

Strona winna wnieść odwołanie od decyzji ustalającej opłatę adiacencką do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od doręczenia lub ogłoszenia tejże decyzji stronie. Skutkiem prawidłowo wniesionego odwołania jest rozpatrzenie sprawy przez organ II instancji i wstrzymanie wykonania decyzji I instancji do tego czasu. W zależności od okoliczności sprawy organ odwoławczy na mocy art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego  - dalej k.p.a. wydaje decyzję, w której utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję – umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, albo umarza postępowanie odwoławcze.
Zgodnie z u.g.n. opłata adiacencka ustalana jest w drodze decyzji, którą wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W myśl art. 127 § 1 i 2 k.p.a. od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Właściwym do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia. Organem wyższego stopnia w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego jest samorządowe kolegium odwoławcze (art. 17 pkt 1 k.p.a.).


zastanawiam się czy to by była cała odpowiedz jaką komisja chciałaby uzyskać. Może dopisać jeszcze o tym że taki podział mógłby być wykonany niezależnie od ustaleń planu miejscowego czyli Art.95.ust.1. W takim przypadku  wójt [burmistrz, prezydent] nie może ustalić w drodze decyzji opłaty adiacenckiej. A SKO w całości uchyli zaskarżoną decyzje.
#2
[2] Gmina chce kupić nieruchomość, na której powstał spór. Czy jest sensowne rozgraniczenie? pytanie z czerwca 2014

na pewno w odpowiedzi będą informacje z art. 26 uGN:

Art. 26. 1. Granice między nieruchomościami nabywanymi na własność Skarbu Państwa lub na własność jednostki samorządu terytorialnego przyjmuje się według istniejącego stanu prawnego, a jeżeli stanu takiego nie można stwierdzić, według stanu uwidocznionego w katastrze nieruchomości.
2. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, o których mowa w ust. 1, nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nieruchomości, co nie wyłącza roszczeń
pomiędzy właścicielami nieruchomości, których granice zostały ustalone w sposób, o którym mowa w ust. 1.


według mnie gmina nie ma obowiązku wszczęcia z urzędu postępowania rozgraniczeniowego, ale sensowne było by sprawdzenie czy istnieje dokumentacja pozwalająca na odszukanie/wznowienie znaków granicznych, jeżeli nie ma takiej dokumentacji to wszcząć postępowanie rozgraniczeniowe z urzędu lub na wniosek strony, która jest stroną w sporze. Może się okazać po czynnościach ustalenia granic, że powierzchnia nabywanej działki diametralnie się zmieni od tej wynikające z EGiB.

Ktoś coś poprawi/dopisze??
#3
Pytanie, które pojawiło sie w czerwcu 2014:
Geodeta chce wznowić znaki graniczne. Wysłał zawiadomienie wszystkim stronom i to zawiadomienie wraca do niego w dniu wznowienia z adnotacją, że nie odebrano w terminie (nie dostarczono) i 3 dni temu wyszło z poczty. Co ma zrobić geodeta?

geodeta sprawdza na liście kiedy był pierwszy raz awizowany i od tego momentu musi minąć 14 dni aby uważano list za doręczony.
podstawa KPA
Art. 44.
§ 1. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43:
1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej – w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;

§ 2. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.
§ 3. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.
§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu [ 14 dni], o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

według ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne do zawiadomień dotyczących wznowienia stosuje sie przepisy:
Art. 32. 1. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym
poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
2. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa.
3. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do
czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres
jednego miesiąca.


Co ma zrobić geodeta?:
a) jeżeli moment doręczenia nastąpił najpóźniej 7 dni przed terminem wznowienia, to nie wstrzymuje to czynności wznowienia pkt. granicznych

b) jeżeli moment dostarczenia był później niż 7 dni przed terminem wznowienia to geodeta wstrzymuje czynności wznowienia i wyznacza nowy termin

tak bym odpowiedział, pozdrawiam :)