Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - pitter

#1
Zdałem na zakres 1 z pomocą forum i zamieszczonych tu opracowań. Dziękuję Mariuszowi i wszystkim, którzy dzielą się tutaj wiedzą.
Teraz czas na zakres 2, żeby wykorzystać te testy zdane na nowych zasadach :knuppel2:
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 27 czerwca 2014
Piątek 27 Czerwiec 2014, 23:00:36
Ja też zdałem dziś na "jedynkę" na XII piętrze.

Test napisałem na 53 punkty. Tu duże podziękowania dla "nusi", która wczoraj wrzuciła 29(!) pytań ze swojego testu. Ja miałem zaznaczone wszystkie odpowiedzi 20 min. przed końcem i sprawdzałem większość z przepisami ale jak widać pytania są tak formułowane, że nawet mając przepis przed sobą czasem nie wiadomo które odpowiedzi będą uznane za prawidłowe.

Pytania opisowe podali koledzy. Tak jak było już pisane, nikt w naszej grupie nie przekroczył minimalnego progu 15 punktów.

Pytania na ustnym:
- etapy utworzenia bazy danych GESUT (przyznam, że to mnie całkowicie zaskoczyło i zbiło z tropu już na samym początku) - chodziło o par. 7.2. rozp. w sprawie baz GESUT BDOT i mapy zasadniczej
- elementy szkicu polowego wg rozp. o standardach (p. Myłka)
- co mierzymy wysokościowo w studni telekomunikacyjnej
- jakie jest kryterium wykorzystania mapy do pomiarów kartometrycznych - chodziło o dokładność 0,3mm (p. Klocek)

Na dole opisowe też zdała połowa czyli 5 osób. Kiedy wychodziliśmy, tam ustne jeszcze się nie zaczęły (u nas uwinęli się ze wszystkim przed obiadem) ;) Napiszcie jak się skończyło.
Pozdrowienia dla wszystkich dziś zdających i dla Mariusza.
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 25 czerwca 2014
Środa 25 Czerwiec 2014, 23:35:36
Ja mam pytanie do użytkownika "Dziku" albo kogoś innego, kto jest zorientowany: czy te 2 dodatkowe punkty, które udało się "wykłócić" wynikały z błędnego klucza, czy z błędu przy sprawdzaniu konkretnego egzemplarza testu?
#4
Cytat: aj w Czwartek 19 Czerwiec 2014, 13:20:35
... Zdaje się, że przez położenie należy rozumieć położenie pionowe punktu względem osnowy wysokościowej...
Ale na początku rozporządzenia mamy:
Cytat
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
...
3) błędzie średnim położenia punktu - rozumie się przez to pierwiastek z sumy kwadratów błędów średnich współrzędnych płaskich prostokątnych, przy założeniu normalnego rozkładu błędów położenia punktów o prawdopodobieństwie nie mniejszym niż 0,68;
#5
Czy tylko ja mam wrażenie, że w par. 16.3. rozporządzenia w sprawie standardów... autorom z rozpędu napisało się "średni błąd położenia" zamiast "średni błąd wysokości"? Czytając treść tak jak jest, to dla pomiarowej osnowy wysokościowej nie ma żadnych wymagań co do dokładności pionowej jeżeli ta osnowa nie będzie wykorzystana do pomiaru kanalizacji (wtedy wchodzi par. 16.4.).
#6
Cytat: Grzechotnik w Środa 04 Czerwiec 2014, 16:25:33
http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0005/55904/Wykaz-przepisow-stan-na-22-02-2014-r.-v.1.1.pdf

w aktualnym wykazie aktów prawnych nie ma śladu instrukcji

Nie szukałeś wystarczająco dokładnie;) Na samym końcu mamy tam:
"Przepisy, które utraciły moc obowiązującą, stanowiące - w czasie ich obowiązywania, podstawę wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, których dokumentacja została włączona do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Znajomość tych przepisów jest niezbędna do oceny wartości technicznej dokumentacji państwowego zasobu, udostępnianej przez ODGiK do zgłoszonych prac geodezyjnych lub kartograficznych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 1999 r. w sprawie standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie (Dz. U. nr 30, poz. 297),
Znajomość standardów technicznych, wymienionych w rozporządzeniu, jest wymagana od osób ubiegających się o uprawnienia z zakresu 1, 2, 3, 5 i 6."

Jest to rozporządzenie, które wprowadza instrukcje:
1. O-1, O-2
2. O-3
3. O-4
4. G-1
5. G-2
6. G-3
7. G-4
8. K-1 z 1979 r.
9. K-2
10. K-3
11. K-1 z 1995 r.
12. K-1 z 1998 r.
13. G-7
#7
Cytat: OLI w Poniedziałek 02 Czerwiec 2014, 19:51:09
...  mały segregator instrukcji i wytycznych. Niby nie obowiązują a jednak należy wiedzieć gdzie co można znaleźć. :)
Nie obowiązują ale znajdują się nawet w wykazie opublikowanym przez GGK. Na samym końcu mamy tam:
"Przepisy, które utraciły moc obowiązującą, stanowiące - w czasie ich obowiązywania, podstawę wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, których dokumentacja została włączona do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Znajomość tych przepisów jest niezbędna do oceny wartości technicznej dokumentacji państwowego zasobu, udostępnianej przez ODGiK do zgłoszonych prac geodezyjnych lub kartograficznych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 1999 r. w sprawie standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie (Dz. U. nr 30, poz. 297),
Znajomość standardów technicznych, wymienionych w rozporządzeniu, jest wymagana od osób ubiegających się o uprawnienia z zakresu 1, 2, 3, 5 i 6."

Jest to rozporządzenie, które wprowadza instrukcje:
1. O-1, O-2
2. O-3
3. O-4
4. G-1
5. G-2
6. G-3
7. G-4
8. K-1 z 1979 r.
9. K-2
10. K-3
11. K-1 z 1995 r.
12. K-1 z 1998 r.
13. G-7
#8
Cytat: hellios w Czwartek 29 Maj 2014, 09:10:13
dokumentacja do celów prawnych, czyli między innymi ustalanie przebiegu granic na podstawie rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków (nie mylić z modernizacją), sporządzenie wykazów synchronizacyjnych. Generalnie dokumentacja powodująca wprowadzenie zmian w ewidencji.
Chciałbym żeby to była prawda ale niestety "prace związane z ustalaniem granic w trybie przepisów dotyczących ewidencji gruntów i budynków" znajdują się już w punkcie drugim. Zmiany w EGiB powodują praktycznie wszystkie prace wymagane na zakres 2, chyba z wyjątkiem właśnie wymienionych przez Ciebie wykazów synchronizacyjnych. ;)
Ja oprócz wykazów synchronizacyjnych zaliczyłbym tu np. regulacje stanu prawnego (czyt. dopasowywanie granic na ewidencji i katastrze), ale może wypowiedziałby się ktoś, kto złożył wniosek i mu go przyjęto lub kazano uzupełnić (to by najwięcej wyjaśniło).
#9
Cytat: franco w Środa 28 Maj 2014, 16:22:14
Z rozporządzenia MAiC:

[xquote]§ 29. W przypadku gdy osoba zainteresowana nie została dopuszczona do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego
lub postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się wynikiem negatywnym, dokumenty potwierdzające spełnienie
wymagań, o których mowa w art. 44 lub art. 44a ustawy, wraz z fotografiami, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, dołączone
do wniosku o nadanie uprawnień zawodowych, są zwracane tej osobie.[/xquote]
Nic nie ma o części sprawdzającej, zatem w przypadku porażki na egzaminie nie mają obowiązku zwrotu dokumentów. :(
Część sprawdzająca zawiera się w wyrażeniu postępowanie kwalifikacyjne. Jeżeli postępowanie kwalifikacyjne zakończy się wynikiem negatywnym (na jakimkolwiek etapie: czy nie będą spełnione wymagania, czy porażka na egzaminie) dokumenty są zwracane.
#10
Cytat: pawel87 w Środa 28 Maj 2014, 22:11:35
A czy trzeba dokonać opłaty za egzamin 940 zł i dołączyć dowód wpłaty do wniosku czy opłatę dokonujemy tak jak to było do tej pory?
45 ust. 3 pgik
Do wniosku o nadanie uprawnień zawodowych dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w art. 44 lub art. 44a, oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego.

Również we wzorze wniosku na stronie GUGiK mamy załącznik
b) potwierdzenie wniesienia opłaty, o którym mowa w art. 45 ust. 3 ustawy **)
**) Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 z późn. zm.)

Jeżeli ktoś nie wierzy przepisom tylko urzędnikom z GUGiK to mojemu znajomemu kazali oni uzupełnić wniosek o potwierdzenie wniesienia opłaty  ;)
#11
Cytat: rob.aczek w Środa 28 Maj 2014, 20:39:47
W związku z powyższym śmiem twierdzić, iż egzamin, w którym uczestniczyłem odbył się zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 7.02.2014r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz. 176).
Wydaje mi się, że urzędnicy nie mogą podawać jako podstawy prawnej aktu, który już nie obowiązuje. Podają obowiązujące rozporządzenie, a z niego ewentualnie (konkretnie z przepisów przejściowych i końcowych) wynika, że trzeba zastosować rozporządzenie dotychczasowe.
#12
Cytat: Lupus w Środa 28 Maj 2014, 10:32:34
Czy ten wykaz został ogłoszony? Czy on jest przez kogokolwiek podpisany? Czy to jest przepis prawa?
3 x NIE

a skoro nie jest to przepis, tylko sugestia ułatwiająca naukę, stworzone wyłącznie w celach uporządkowania, nakierowania zdających,...
Należałoby jednak zauważyć, że opublikowanie tego wykazu wynika z wyraźnej delegacji w przepisie prawa, z resztą potwierdza to tytuł wykazu "Wykaz aktów prawnych stanowiących źródło pytań egzaminów pisemnego i ustnego, o którym mowa w §22 ust. 5 rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. 2014 poz. 176)".
Zgadzam się, że wg stanu sprzed 22.02.2014 wykaz był tylko wskazówką dla zdających. Natomiast dla mnie ciekawe jest pytanie, czy od czasu opublikowania tego najnowszego wykazu (wynikającego już z delegacji) pojawiły się na egzaminach pytania wykraczające poza zakres w nim przedstawiony. Jeżeli ktoś takie pytania zauważył to proszę o informację.
#13
Moim zdaniem dokumentację przebiegu praktyki zawodowej według przepisów dotychczasowych stanowią
- Wykaz prac wykonanych w ramach praktyki zawodowej
- Opis prac, uznanych przez osobę zainteresowaną za najważniejsze, wykonanych w ramach praktyki zawodowej
- Dokumenty potwierdzające staż pracy zawodowej
- Inne dokumenty mające wpływ na ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego

Trzeba by je chyba umieścić wraz z oświadczeniem o niekaralności (już nie tylko za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów - porównaj art. 44 i 44a pgik) i odpisem lub kserokopią dyplomu / świadectwa szkolnego jako załącznik "a) dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w art. 44 lub art. 44a ustawy".

Co do zamieszczania CV we wniosku to nie wiem skąd ten pomysł :)
#14
Cytat: mhoryzont w Środa 14 Maj 2014, 16:06:09
Jak wykonać pomiar studni teletechnicznej?

Sytuacyjnie przekrój większy niż 0,5 m więc obrys, a jak wysokościowo? Tylko góra studni czy trzeba otwierać ten 30 kg beton? z jaka dokładności pomiar wysokości?
Mam wątpliwości przez zapis w standardach art 35 ust 2 pkt 2 d
- wierzchy i dna kanałów przewodów kanalizacyjnych, komór i studni sieci uzbrojenia terenu
Nie napisałeś w jakim celu wykonujesz ten pomiar. Czy to mdcp, inwentaryzacja, jeszcze coś innego? Co do dokładności to jest określona w § 36 ust. 1 rozporządzenia w sprawie standardów. Studnia teletechniczna jest urządzeniem budowlanym nie-kanalizacyjnym więc zawiera się w punkcie 1, czyli 0,05 m względem najbliższego punktu wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej. :)
#15
Cytat: Jigs w Środa 14 Maj 2014, 19:33:55
...nic się nie zmieniło. Obecnie obowiązujące przepisy również mówią egzamin do 4 miesięcy od złożenia wniosku..a raczej od przekazania go komisji  :D  i tu GUGiK możne nas troszeczkę przetrzymać dłużej.  :o
Może przetrzymać i przetrzymuje, a przynajmniej przetrzymywał w okresie przejściowym, na co skargę wniosło np. PTG. http://www.ptg-org.pl/index.php/page,Przedbiegi-kwalifikacyjne,-czyli-%C5%BCeby-wszcz%C4%85%C4%87-post%C4%99powanie-to-najpierw-trzeba-przekaza%C4%87-wniosek.-A-z-tym-s%C4%85-du%C5%BCe-problemy%E2%80%A6.html
W odpowiedzi GGK napisał mniej więcej tyle, że nie łamał prawa, a z terminami poprawi się w przyszłości. http://www.ptg-org.pl/index.php/page,Reakcja-GGK-na-skarg%C4%99-wniesion%C4%85-przez-PTG-ws.-przekazywania-wniosk%C3%B3w-na-uprawnienia-zawodowe-do-Komisji-Kwalifikacyjnej.html
Moim zdaniem tym przepisem (art. 45c ust. 2 pgik) GUGiK został w pewnym sensie postawiony ponad prawem (konkretnie ponad kpa). Dlaczego nie można było zostawić wszczęcia w dniu doręczenia wniosku jak w przypadku innych postępowań administracyjnych?