Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Niwelator1983

#1
Też o tym myślałem. Nic nie wymyśliłem.
Napisz dwie podstawy, zwłaszcza,że ustawa o przenoszeniu kw zmieniła częściowo  treść ustawy o księgach wieczystych  i hipotece.
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 23 sierpnia 2013
Sobota 24 Sierpień 2013, 22:59:10
Witam ja też coś niecoś napiszę o egz.
Najpierw test. Sporo pytań z testów z lat 2010-2011. Pytania: m.in.: zasób przejściowy definicja, po ilu latach zasób użytkowy traci wartość, współwłasność jak liczyć większość udziałów, cechy wg jakich zostają wyłączone materiały z pzgik, linia pomiarowa, generalnie normalne pytania ale miałem odczucie,że trochę inne... ale jak wiecie test zdali wszyscy więc trudne nie były.
Opisówka zakres 2
o współwłasności łącznej pisałem wg zarysu
o rozgraniczeniu wg zarysu
o czynnościach technicznych geodety  przy scaleniu i podziale napisałem z rozp. o scaleniu i podziale paragraf 9,10
wg kolejności
zgłoszenie pracy
geodezyjne opracowanie granic zewn
wyznaczenie i wskazanie granic nowo wyznaczonych (niestety poleciałem hurtem i przepisałem całe zdanie z rozp. również o stabilizacji- a stabilizacja  jest robiona po uchwale rady gminy??)
mapa z geodezyjnym projektem podziału
rejestr nieruchomości
klauzula operatu
tak wiem, odpowiedź nie jest najlepsza ale więcej i tak bym nic nie dopisał brakło mi czasu.
Łączna ilość punktów-17

Ustny:
co to jest rozgraniczenie, wznowienie, przyjęcie, ustalenie
Generalnie chodziło o dosłownie o jedno zdanie na te tematy. I to mnie denerwowało, że jak zacząłem coś mówić to od razu przewodniczący wtrącał się i mówił, że nie o to chodziło. Przez to jego wtrącanie tylko się wkurw... ale coś powiedziałem. Mają członkowie komisji parę zdań na kartce napisane i chcą akurat takie odpowiedzi usłyszeć.
Przy ustaleniu  granic to trzeba powiedzieć, że przy mapie zasadniczej też się ustala granice.
Przy wznowieniu pamiętać, że nie robi się rozgraniczenia!
Drugie pytanie  było od posła o użytkowanie wieczyste, ale tak to pytanie zadał, że musiałem się go dopytać o co chodzi, ale nie powiedział o co chodzi tylko drugi raz powtórzył pytanie:)
generalnie w skrócie powiedziałem szybko o opłatach, budynkach, okresie, umowie i tutaj chodziło mu o termin zaczęcia i ukończenia budowy budynku. Jeszcze mnie męczył o jedną ważną rzecz, myślałem, że chodzi o wpis konstytutywny- to wyjaśniam, ale gdzieee tam nikt z komisji chyba nie wiedział o czym mówię:)
Po jakimś czasie powiedział, że chodziło mu, że użytkowanie gruntu musi być zgodne z mpzp.
3 pytanie i sympatyczny członek komisji( nie pamiętam nazwiska) użytek Bp miałem omówić. Jedno zdanie i po sprawie.
Jeszcze odniosę się do tego posła. Rzeczywiście nieprzyjemny, arogancki facet. Może i ma wiedzę ale wydaje mi się,że już nieobowiązującą.
Raz wyszedł i zadał pytanie do myślenia. Jak pomierzyć granice w lesie. W ciągu jednego dnia!! Gdzie osnowa ponad 8 km od miejsca roboty, brak szczegółów grupy I, żadnych polan, więc gps odpada. Długo myślałem i stwierdziłem,że jak mi zada to pytanie to odpowiem tak" zgodnie z stanowiskiem GGK, w Polsce nie ma takich obszarów gdzie nie byłoby punktów osnowy w promieniu 5km"
Ale wiecie jaka odpowiedź wg niego była słuszna?
Wyjść przed las, nawiązać się na kościoły i z wcięcia pomierzyć. A założeniem przecież było, że wszędzie dookoła las:) skoro można wyjść przed las to dlaczego nie statyka?:)
Naprawdę dziwny koleś!

#3
Egzaminy / Odp: egzamin 4 marca 2013
Sobota 24 Sierpień 2013, 22:19:27
Witam. Źle odczytujesz zapis. To są wg mnie dwa oddzielne pytania, Jedno o rozgraniczenie a drugie o tą spółdzielnię.
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 23 sierpnia 2013
Piątek 23 Sierpień 2013, 21:55:17
Ktos zostawil vademecum. Do odebrania portierni.
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 23 sierpnia 2013
Piątek 23 Sierpień 2013, 21:12:28
Witam. Zdalem mialem 60 pkt oraz 17 z pisemnego. Zakres 2. Zle sie pisze z tel. jutro podam szczegoly.
#6
Uwłaszczenie ww. jest na tych samych zasadach co  w ustawie o gospodarce nieruchomościami art. 200?

W sprawach stwierdzenia nabycia, z mocy prawa, na podstawie ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nie-ruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 83, poz. 373, z 1992 r. Nr 91, poz. 455, z 1994 r. Nr 51, poz. 201, Nr 80, poz. 369, Nr 84, poz. 384 i Nr 123, poz. 601, z 1996 r. Nr 5, poz. 33 oraz z 1997 r. Nr 106, poz. 675), z dniem 5 grudnia 1990 r. prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne oraz Bank Gospodarki Żywnościowej, które posiadały w tym dniu grunty w zarządzie, niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,


Mam problem aby znaleźć podstawę prawną na to pytanie.
#7
A art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami ma coś wspólnego z tym pytaniem?
#8
Zgadza się ale...
"Samorządowe kolegia odwoławcze natomiast, będące -  w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego organami wyższego stopnia, rozstrzygają kwestie proceduralne wynikające w trakcie toczących się postępowań administracyjnych, dotyczące przewlekłego prowadzenia postępowania (art. 37 Kpa), a także dotyczące wydanej przez organ decyzji ostatecznej; nie rozstrzygają jednak o istocie sprawy, a więc o rozgraniczeniu nieruchomości"
#9
W jednostkach ewidencyjnych obejmujących miasto i gminę N. istnieje obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego określający m.in. przebieg i granice projektowanego obejścia drogowego tego miasta w ciągu istniejącej drogi krajowej. Projektowany odcinek drogi krajowej ma przebiegać przez grunty miasta N. oraz przez kilka sąsiednich obrębów wiejskich z gminy N. Burmistrz miasta N., w porozumieniu z wójtem gminy N. i w oparciu o .odpowiednie uchwały rady miejskiej i rady gminy, chce wystąpić do Rady Ministrów o zmianę granic miasta N. oraz gminy N. w taki sposób, aby włączyć z gminy do miasta grunty od strony miasta odcięte z obrębów wiejskich przez obwodnicę. Przy założeniu, że Rada Ministrów wyda odpowiedni akt normatywny, proszę wymienić w punktach, jakie kolejne czynności ma wypełnić geodeta uprawniony, który otrzymał zlecenie na przeprowadzenie całości postępowania formalnego i prac technicznych związanych ze zmianą granic jednostek podziału terytorialnego Państwa.

Zarys odpowiedzi stary, co warto dodać wg was aby był aktualny.
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142, poz. 1591
z późn. zmianami) w art. 4, 4a i 4b reguluje m. in. postępowanie w sprawach: tworzenia, łączenia dzielenia i znoszenia gmin oraz ustalania ich granic na drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wydanie przez RM odpowiedniego rozporządzenia na w niosek rady gminy/miasta o zmianę granic wymaga dołączenia m. in. niezbędnych dokumentów , map i informacji potwierdzających zasadność wniosku. Tym samym , geodeta uprawniony musi przygotować dla poszczególnych obrębów wiejskich mapy i rejestry powierzchni działek gruntu podlegających wyłączeniu z terenu gminy i przekazywanych do miasta. W tym konkretnym wypadku musi też opracować geodezyjnie projektowaną linię rozgraniczającą drogi i przygotować projekt podziału nieruchomości wzdłuż nowej granicy miasta. Czynności geodety uprawnionego są więc następujące:
1) zgłoszenie do PODGiK. wykonania mapy d/c prawnych w tym, projektu podziału nieruchomości, z zastrzeżeniem etapowania prac.
2) wykonanie mapy d/c prawnych i opracowanie projektu podziału nieruchomości, a w tym:
a) ustalenie stanu prawnego nieruchomości, sprawdzenie i ustalenie na gruncie granic istniejących działek, przygotowanie dokumentów do ew. uzgodnienia stanu prawnego nieruchomości w księgach wieczystych i w ewidencji gruntów, opracowanie geodezyjne projektu podziału oraz sporządzenie wykazów zmian gruntowych oraz map i rejestrów gruntów przekazywanych z poszczególnych obrębów wiejskich do miasta
b) wyłożenie operatu technicznego i dokumentów z 1 etapu prac w PODGIK  celem uzyskania klauzuli przyjęcia ich do zasobu materiałów geodezyjnych i kartograficznych, a następnie dostarczenie burmistrzowi miasta dokumentacji geodezyjnej jako załącznika do wniosku o zmianę granic miasta N.
3) po wydaniu przez RM i wejściu w życie odpowiedniego rozporządzenia geodeta:
a) przeprowadza wyznaczenie i stabilizację na gruncie nowej granicy pomiędzy miastem i gminą oraz okazuje ją protokolarnie zainteresowanym właścicielom gruntów oraz przedstawicielom samorządu terytorialnego,
b) składa w PODGiK operat techniczny z II etapu prac wraz z dodatkowym i egzemplarzami map i rejestrów gruntów w celu przyjęcia ich do zasobu i nadania im cech
dokumentów służących do działań prawnych.
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 N r 142, poz 1591 zpóźn. zmianami).
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651ze zmianami.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. N r 268, poz. 2663)
#10
Podaj jakie organy administracji i jakie akty administracyjne wydają te organy
w I instancji w sprawach :
rozgraniczeń ,
- podziałów,
- scaleń,
- wprowadzania zmian w ewidencji gruntów i budynków,
oraz wymień organy odwoławcze w tych spawach.

Dawno, dawno temu było takie pytanie, z zarysem odpowiedzi, może warto zaktualizować ten zarys.
Zarys odpowiedzi, trochę już zmieniony, ale kilku odpowiedzi brakuje.

Organem I instancji właściwym w sprawach rozgraniczeń i podziałów jest: wójt (burmistrz, prezydent), z następującymi wyjątkami:
a) przy rozgraniczeniach:
- terenów objętych scaleniem i wymianą gruntów - starosta,
- terenów objętych scaleniem i podziałem nieruchomości - rada gminy,- -wg PGiK art 35.1???
- rozgraniczenie z wodami:
•   właściwy terenowy organ administracji morskiej – dla morskich wód wewnętrznych wraz z morskimi wodami wewnętrznymi      Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego;
•   właściwy marszałek województwa – dla wód granicznych oraz śródlądowych dróg wodnych;
•   właściwy starosta realizujący zadanie z zakresu administracji rządowej – dla pozostałych wód.
- w postępowaniu sądowym ,

b) przy podziałach:
- terenów objętych scaleniem gruntów - starosta,
- terenów objętych scaleniem i podziałem - rada gminy,
- orzeczeń sądowych.
Organem I instancji właściwym w sprawie scaleń gruntów oraz w sprawie wprowadzania zmian w ewidencji gruntów jest starosta.
Aktami administracyjnym i są:
- postanowienia (o wszczęciu postępowania, sprostowania pomyłek, opinie w formie postanowienia),
- decyzje,
- uchwały (rada gminy).
Organami odwoławczymi są:
- w sprawach rozgraniczeń (za wyjątkiem ustalenia linii brzegu), podziałów i scalenia
gruntów - samorządowe kolegia odwoławcze (nie dotyczy postanowienia o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego),
- w sprawach wprowadzania zmian do ewidencji gruntów i budynków -WINGiK,
-w odwołaniu od decyzji starosty  w sprawie rozgraniczenia wód- dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej
a co z pozostałymi wodami????
- każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia zaskarżyć uchwalę do sądu administracyjnego

Podstaw a prawna:
Ustawa Kodeks postępowania administracyjnego z 1960 r
Ustawa o samorządzie gminnym z 1990 r.,
Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne 1989r.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 r.
Ustawa o scalaniu i wymianie gruntów z 1982 r.
Ustawa prawo wodne z 2001r.
Jak macie jakieś propozycję to proszę uzupełnijcie odpowiedź.
#11
Art. 27. 1. W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje - na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika - sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.
Skoro w pytaniu pisze, że stan w KW jest nie zgodny z EGIB  oraz z rzeczywistością to nie jest to do końca dobra odpowiedź. Tak mi się wydaje.
Do wniosku gdzie będzie np.: akt notarialny sprzedaży, powinien być aktualny wypis z RG. Żeby była zmiana w EGiB , powinien być najpierw sporządzony   dokument coś w formie wykaz synchronizacyjnego . Najpierw trzeba poprawić dane w ewidencji. A dopiero jak ewidencja będzie O.K. można poprawić wpis w KW. Ale czy mam rację to sam nie wiem:)
Z pewnością wnioskodawca musi najpierw poprawić ewidencję. Chodzi o nieprawidłowy numer działki, powierzchnię. A dopiero złożyć wniosek do KW.
#12
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2013
Czwartek 15 Sierpień 2013, 17:15:31
Ktoś już wie jak to jest z tą wspólnotą gruntową. Jaki powinien być klucz odpowiedzi?
#13
Cytat: agniechaa.k w Czwartek 15 Sierpień 2013, 12:03:36
a co jesli spółdzielnia nie jest włascicielem....??
Wydaje mi się ,że w tym pytaniu chodzi o spółdzielnie. W każdym razie  warto wspomnieć o tym na egzaminie, że może być taki przypadek
#14
Masz rację specustawa o Euro już nie obowiązuje. Trybunał orzekł, że nie można jej przedłużyć ponieważ Euro zakończone.
Ale jak będzie trochę czasu to warto o niej napisać
#15
   Proszę wymienić w jakim postępowaniu (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cale publiczne. Podać zasadnicze różnice miedzy tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji. (chyba tak brzmiało pytanie)
Istnieje gdzieś dobrze opracowany klucz do tej odpowiedzi?
Jak zacznę się rozpisywać to jedno pytanie zajmie mi godzinę.
Bo rozumiem, że wszystkie specustawy (drogowa, gazoport, lotniska, koleje, przeciwpowodziowa, jądrowa,euro) można tutaj wymienić ale na szczęście te specustawy mają podobną zasadę działania. Ustawę o autostradach można też wrzucić do tego pytania chociaż zapewne teraz wszelkie wywłaszczenia dokonuje się specustawą "drogową"
Może ma ktoś dobry klucz odpowiedzi?