Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - wasilewski-marcin

#1
Chciałbym również odnieść się do sprawy powtarzalności GPS RTN. Jak wszyscy wiemy asgeupos działa jak działa. Trzeba jednak przyznać, że lepiej niż jeszcze parę lat temu.

Ale odwróćmy kota ogonem.

Tzn. Co jest owocem naszej pracy? Współrzędne... nie wektory..... nie  analiza dokładnościowa..... nie operat geodezyjny.... nie to wreszcie co jest produktem, który wychodzi z naszych rąk...

Mapa i to w wersji najczęściej papierowej. A jak z naszej mapy się korzysta...... Czy sprawdza się współrzędne tego słupa i tego Trafo... nie to mierzy się miarką. Czy sprawdza się na mapie wektory między krawężnikiem, a poboczem? nie sprawdza się miarką. Czy sprawdza się czy ta skrzynka jest naniesiona na mapę z dokładnością 10cm... nie bo nie o centymetry tu chodzi. Czy projektant chce od nas operat geodezyjny, w którym weryfikuje nasz pomiar i sprawdza nasze nawiązanie..... nie.

Trzeba stosować metodę pomiaru do potrzeb (chyba pierwsza zasada geodezyjna)

Wiadomo, że budynku nie wyniosę w terenie gpsem.
Nie sprawdzę szalunków tyczką 2m
Nie sprawdzę spadków na kanalizacji mierząc ją GPSRTK

Ale do k. nędzy mapę chyba mogę wykonać GPSEM, tzn pomierzyć szczegóły, pomierzyć osnowę, założyć osnowę.

W moim wywodzie chciałem jednoznacznie odseparować dwa zagadnienia

1. Mapę (nieważne jaką czy numeryczna, czy tradycyjną, czy ogólnogeograficzną, czy topograficzną)
2. Inżynierię lądową.

jako ogień i wodę. I takiego podejścia oczekuje w naszym pięknym kraju.

Widzę tylko jedno rozwiązanie.

Zmiana treści rozporządzenia. Bo z wiatrakami walczyć nie warto. Tylko szkoda papieru.


//edit by Lupus
możesz mapę wykonać, ale lepiej bez nędzy, tylko porządnie trzeba to zrobić. Proszę o zachowanie "języka".
#2
Ogólna dyskusja o geodezji i kartografii / przewiert sterowany
Poniedziałek 27 Styczeń 2014, 11:47:05
Mam problem z inwentaryzacją przewiertu sterowanego. Wiem, że należy do dokumentacji dołożyć raport z maszyny wiercącej. Ale jak ujawnić na szkicu/mapie załamanie takiego przewiertu. W raporcie mam tyko rzędne, brak załamań horyzontalnych, a pomiaru nie można było zrobić w wykopie przed zasypaniem (bo nie było wykopu).
#3
Gdzieś przeczytałem, że zaświadczenia pracy powinny być poświadczone notarialnie. Czy to w ogóle jest możliwe. Czy nie wystarczy oświadczenie mojego byłego pracodawcy, że prace wykonałem samodzielnie w czasie od do. Przeglądając forum znalazłem minima do stażu pracy. Było tam aż 15 tego 15 tamtego. ile tak na prawdę robót należy wpisać. bo za dużo też chyba nie warto pisać, szczególnie, że komisji nie chce się aż tyle czytać. Wpisać 15 20 30 czy może 40 robót?. Jeśli się powielają więc jaki sens powtarzać.
#4
Mam pytanie, czy można korzystać z Vademecum z własnymi notatkami? Chodzi mi o dopiski, objaśnienia, skróty myślowe? Lub wręcz dopisane całe zdania zaczerpnięte z innego źródła prawnego? To pytanie tyczy się również dodrukowanych aktów prawnych.
#5
Bardzo fajna rzecz, tylko szkoda, że jakieś pół roku temu kupiłem Vademecum 2012 przez telefon. Pytałem się Pani, czy wydawnictwo nie zamierza wydać nowego wydania w najbliższym czasie. Oczywiście udzieliła mi odpowiedzi, że nie ma żadnej wiedzy na temat nowego wydania. Hę.... a tu w styczniu bam! Już jest gotowe. Myślę, że przygotowanie takiej książki jest planowane trochę dłużej niż pół roku przed wydaniem. A kasa niemała poszłaaaaa do pieca. Złość.  >:(
#6
Luźna rozmowa o wszystkim / Odp: Windows 8/8.1
Poniedziałek 20 Styczeń 2014, 13:35:39
Jestem tradycjonalistą i baaardzo odpowiada mi XP. Jednak po paru już tygodniach korzystania z 8-semki mogę powiedzieć, że przy racjonalnym ustawieniu dodatków wydajność jest zbliżona do XP a funkcjonalność jest wyraźnie poprawiona. Dla wszystkich, którzy sparzyli się Vistą, 7-demką czy wcześniej 98 czy Millenium, chętnie namawiam do korzystania.
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 20 Styczeń 2014, 13:39:01
Aha, nie sprawdzałem w pracy (przewiduję problemy z Geomapą, Geotoolsem i innymi starszymi programami) rozwiązanie: Dwa równoległe systemy. Jeden (8) do korzystania w domu i pracy oraz Xp, do pracy na starych programach geodezyjnych lub innych. Czy ktoś ma wiedzę, jak ww. programy pracują na 8?