Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - bloff

#1
Położenie obiektów przestrzennych w pomiarach przy użyciu GPS określa się za pomocą układów współrzędnych:
1) układu współrzędnych geocentrycznych kartezjańskich XYZ, którego osie są oznaczane literami: X, Y, Z, a wartości współrzędnych podawane w metrach [m], lub
2) układu współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h, którego osie są oznaczane literami:
a) szerokość geodezyjna – literą B,
b) długość geodezyjna – literą L
– wartości tych współrzędnych są podawane w stopniach
  • , minutach ['] i sekundach [''],
    c) wysokość elipsoidalna – literą h, wartość tej współrzędnej jest podawana w metrach [m].

    Cytat: Wikipedia
    WGS-84 (ang. World Geodetic System '84) – zbiór parametrów (z 1984) określających wielkość i kształt Ziemi oraz właściwości jej potencjału grawitacyjnego. System ten definiuje elipsoidę, która jest generalizacją kształtu geoidy, wykorzystywaną do tworzenia map.

    System ten jest wynikiem pewnej niewielkiej modyfikacji systemu GRS-80 (Geodetic Reference System '80), starszego od WGS-84 o 4 lata. Ze względu na fakt, iż parametry elipsoid tych dwóch systemów różnią się o nieistotną wartość ok. 0,1 mm więc w praktyce nazwy elipsoid (tak jak nazwy modeli) przyjmuje się niekiedy wymiennie.

    //edit by Lupus
    Jeśli cytujemy czyjeś wypowiedzi, zaznaczmy to w swoim poście.
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 21 maja 2014
Sobota 24 Maj 2014, 08:35:13
Dodam pamiętne pytania z komisji sąsiedniej z 3 piętra bo widzę że ich nie ma:
- segmentacja sieci uzbrojenia terenu ( groźnie brzmi ale chodzi o podział odcinka przewodu ze względu na zmianę średnicy przewodu, albo gdy dochodzą kolejne kable)
- przedsiębiorca a wykonawca
i co jeszcze pamietam to dziewczyna miała do opisania transformację Helmerta z poprawkami Hausbranta, nie odpowiedziała ale zdała bo przewodniczący uznał że to za trudne pytanie :)
Pytania z mojej komisji podałem wcześniej

//popraw post o polskie znaki
Brook
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 21 maja 2014
Środa 21 Maj 2014, 21:03:27
A teraz moje pytania ustne:
- co wymaga tyczenia przy drogach?
- porównanie szkicu tyczenia ze szkicem dokumentacyjnym, co robie ze szkicem tyczenie po tyczeniu, co zaznaczam na szkicu tyczenia kolorem czarnym?
- pomiar punktów 1 grupy dokonałem z taką samą dokładnością jak te same szczegóły z PZGiK co przekaże do ośrodka ( chodziło tutaj o zestawienie współrzednych pomiaru i katalogowych, obliczyć odchyłkę i jeśli większa niż 15 cm to przekazuję wyniki pomiaru jak nie to dane z ośrodka - patrz standardy przy tworzeniu robnoczej bazy danych)
Pytania proste wiec egzamin zdany :D
ogólnie to do ustenego przystąpiło 9 osób a zdało 7
Pamiętne pytania z ustnego:
- co zawiera baza danych EGiB
- podano liczbę 62.12.03 co to jest? może w tym jest jakiś błąd? związane z obowiązującym układem, - chodziło o godło ale nie było powiedziane ze myślą pytającego jest godło, należało domyślić się samemu
- ile reperów założę przy budowie, czy wznowię reper jak koparka wykopie reper
- kronsztadt86 jak pomierze GPS to jak przeliczyć na kronsztad 60
- wysokościowy pomiar statyczny
- jakie dodatkowe elementy mierzymy przy budynkach
- jak się tworzy gesut pod względem administracyjnym
- jak sie nadaje nr porządkowe i w jakim trybie
- co stanowi służbę geodezyjną
- jak sie mierzy kraweznik
- pomiar fotogrametryczny, czy jest oplacalny?
- niwelacja satelitarna
- RTK/RTN
- sieci modularne
- obowiązujące układy wysokościowe, jakie są różnice między nimi
- co zrobić podczas wykonanej inwentaryzacji powykonawczej i inwestor nie chce zapłacić za zleconą robotę
- podczas pomiaru powykonawczego budynku z przyłączami jakie aktualizujemy bazy danych
- jakie bazy danych prowadzi starosta
To tyle co pamietam razem z przyjaciółką, spytalismy sie przewodniczacego przed ustnym jakich pytan mozna sie spodziewac to nam odpowiedzial ze w komisji jest WINGiK, przedsiębiorca, prezes firmy wiec caaaały wachlarz wiedzy
Powodzenia dla tych co maja to przed soba
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 21 maja 2014
Środa 21 Maj 2014, 20:42:30
Witam!!
Właśnie wracam z egzaminu, test jak dla mnie nowość, z tego co mi świta to może 2 3 punkty potórzyło sie z zestawu 1560 ale mogę już nie kojarzyć, opisowe:
1. jakie podstawy prawne regulują możliwość wejścia geodety na teren sąsiedniej nieruchomości?
2 jakie podstawy prawen i co mówią o wytyczeniu obiektów budowlanych. Jakie dokumenty geodeta przekazuje do PZGiK przy pomiarze inwentaryzacyjnym?
3. Generalizacja sieci uzbrojenia terenu przy pomiarze i przy mapie zasadniczej
moje wyniki test 56, opisówka 18
pisałem:
Ad1. prawo Gik i prawo budowlane
Ad2. Prawo budowlane, prawo Gik, standardy, ja nie napisałem o tym że sie nie zgłasza tyczenie do ośrodka co było błędem bo według komisji był to jeden z kluczy tego pytania
Ad3. Standardy, mapa zasadnicza, Prawo GiK (definicja sieci uzbrojenia terenu)
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 17 marca 2014
Środa 16 Kwiecień 2014, 22:19:13
Po pierwsze gratulacje dla uprawnionych  :)
Ciekawi mnie czy podczas pytań opisowych pisaliście stricte to co mówi przepis prawa, czyli wszystko jak jest napisane na temat w ustawie/rozporządzeniu czy staraliście się pisać własnym zdaniem, pytam bo czesto opisując jeden paragraf jego treść odsyła do innego i czy w takiej sytuacji opisywać należy paragraf do którego jesteśmy odsyłani, jakie macie doświaczenia i jak na egzaminie pisaliście?
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 18 marca 2014
Środa 16 Kwiecień 2014, 22:07:56
z tego co wiem to instrukcji i wytycznych nie powinno się wymieniać w podstawach prawnych ale jako źródło uzupełniające
#7
to w jakim stanie musi przyjść facet aby jemu odpuścili?  ;)
#8
Rozumiem że pytasz o poprawianie przyjętego już operatu do PZGiK, no musze powiedzieć że to ciekawe, ja się z czymś takim nie spotkałem ale bardziej mnie zastanawia czy spotkaliście się może z sytuacją ukarania geodety za źle wykonywaną pracę a jak tak to za co został ukarany?
#9
Archiwalne wątki / Odp: Quiz
Środa 16 Kwiecień 2014, 20:23:09
Ciekawi mnie jedno, rozumiem że przy poprawnej odpowiedzi pojawia się podstawa prawna a jak wygląda to przy złej odpowiedzi? czy pojawia się ustawa/rozporządzenie wskazujące gdzie można znaleźć odpowiedz na pytanie?
#10
Uważam że wszystko zależy od dnia, można uczyć się kilka miesięcy i polec przez stres, a można poświęcić krótki okres na naukę i "przelecieć" przez egzamin, ogólnie jak ktoś już ma za sobą zdany pozytywnie egzamin to raczej wspomina go miło inacze wygląda to od strony negatywnie ocenionego ( ocenionej) ja egzamin mam przed sobą a stres mnie już zjada, mam wielu znajomych co za pierwszym razem zdali egzamin i w pewnym momencie pomyślałem że te uprawnienia to nie mogą być takie straszne jednak z tego co widzę po komentarzach innych osób ustnego można bać się najbardziej, tylko Ty i komisja, jednak należy się pocieszać bo mamy 50% szans na zdanie: albo się nie zda, albo sie zda  :)
#11
Wykaz zamieszczony na stronie wedlug mnie nie jest wystraczajacy, nawet jesli odpowiedzi na pytania odnosnie testow i pytan opisowych beda znajdowaly sie w ustawach i rozporzadzeniach z wykazu, to nigdy nie wiadomo a nawet z tego co wiem to na ustnym zawsze moga Nas spytac z przepisow nawet nie obowiazujacych, bo co powiesz na ustnym jak dostaniesz pytanie: prosze o scharakteryzowanie układów 1942, 1965, 2000..... prosze o kolejne pytanie bo uklady 1942 i 1965 i instrukce je opisujace nie sa obowiazujace? Nie, musisz odpowiedziec, mimo ze to historia, pamietajmy ze mimo iz instrukcje nie obowiazuja to sa zalecane



//popraw post o polskie znaki
Brook