Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - MARA

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 9 maja 2014
Sobota 10 Maj 2014, 09:48:20
Witam serdecznie wczoraj ja też byłem na egzaminie na XII piętrze w sali B. z 15 osób z testu zwolnionych 6, opisowy 10 osób zdało ja wchodząc jako piąty na ustny byłem trzeci co zdał. Nie wiem co się działo dalej proszę o informację chłopaki jak poszło
moje pytania ustne
1)Jak należy dokumentować monitorowanie przemieszczeń i/lub odkształceń obiektu budowlanego?
odp. Istniejące jak i nowe obiekty budowlane (jeszcze w budowie, budynki przyległe i przemieszczenia gruntu) mogą wymagać geodezyjnego monitorowania przemieszczeń lub deformacji. Dokumentacja z tych pomiarów powinna być skompletowana w operacie z pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Operat taki składa się z:
a)   Projekty badań przemieszczeń i odkształceń składające się z:
•   Określenie celu badań oraz charakteru czynników wywołujących odkształcenia obiektu
•   Plan osnowy pomiarowej i rozmieszczenia punktów kontrolowanych oraz urządzeń pomiarowo kontrolnych
•   Metody pomiarów wraz z uzasadnieniem ich wyboru
•   Harmonogram pomiarów
•   Sposób opracowania wyników dostosowany do wymogów ich interpretacji
•   W przypadku pomiarów przemieszczeń o charakterze bezwzględnym- sposób identyfikacji stałego układu odniesienia
•   Wymagany skład dokumentacji pomiarowo- obliczeniowej
b)   Wyniki wykonania pomiarów przemieszczeń i odkształceń
c)   Obliczenia przygotowawcze i ich wyniki
d)   Zestawienie wyników pomiarów
e)   Obliczenia okresowe i ich wyniki- w postaci numerycznej i graficznej
f)   Opracowanie interpretacyjne
g)   Protokoły uzgodnień i posiedzeń dotyczących kontroli bezpieczeństwa obiektu, związane z wyznaczeniem przemieszczeń i odkształceń
finalnie przewodniczący chciał usłyszeć że należy ocenić czy zachowane są reguły bezpieczeństwa i czy budynek może być użytkowany.
2)co się mierzy podczas prac rozbiórkowych - kubaturę obiektu
3) a jaka jest podstawa prawna w/w rozbiórki - niestety niema to była podpucha, naszą jedyną podkładką prawna na te prace jest wniosek uczestników procesu budowlanego, pod warunkiem że są te prace wpisane w specyfikacje techniczną wykonywania prac.
4) jakie są kryteria określające że dana osnowa jest osnową precyzyjną podpowiedział mi członek komisji że są trzy ja wymieniłem jedną: musi być dokładniejsza od osnowy pomiarowej kolejne dwie po przemyśleniu to że musi być zastabilizowana i musi posiadać opis topograficzny. Ogólnie komisja bardzo wymagająca i stanowcza, choć bardzo sympatyczna i pozytywnie nastawiona. Finalnie było OK


pytania opisowe
1)   Proszę podać, jakie dokumenty wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych powinien otrzymać od inwestora zlecającego geodezyjną obsługę inwestycji? i kiedy możemy rozpocząć prace geodezyjne?
odp.
Inwestor zlecający obsługę geodezyjną inwestycji powinien dostarczyć wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych następujące dokumenty:
a) Pozwolenie na budowę (wraz z projektem zatwierdzonym w ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub w odrębnej decyzji zatwierdzającej projekt), - nie dotyczy to przypadków podanych w art. 29-31 prawa budowlanego , czyli obiektów nie wymagających pozwolenia na budowę lub rozbiórkę.
b) Projekt obsługi geodezyjnej montażu skomplikowanych zespołów konstrukcyjnych, opracowany w ramach projektowania technicznego,
c) Projekt badań związanych z pomiarami przemieszczeń i odkształceń, o ile występuje taka potrzeba. 
Prace geodezyjne można rozpocząć po protokolarnym odbiorze placu budowy przez kierownika budowy.

2)   Jakie obowiązki wynikające z przepisów prawa zobowiązują inspektora nadzoru inwestorskiego do współpracy z geodetą przy realizacji obiektów budowlanych i jakim zakresie? Proszę podać przykład do każdego z wymienionych obowiązków?
odp-
Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego, z których wynika współpraca z geodetą przy realizacji obiektów budowlanych należy: Prawo budowlane art. 25 i 26. Praktyczne przykłady do w/w obowiązków:
a) sprawdzenie badań kontrolnych narzędzi pomiarowych oraz kontroli położenia wytyczonych punktów obiektu,
b) sprawdzenie geometrii i wymiarów elementów do montażu elementów dostarczonych na budowę,
c) geodezyjna inwentaryzacja uzbrojenia podziemnego terenu;
d) geodezyjne inwentaryzacje i pomiary kontrolne na etapach budowy-po wykonaniu danego elementu.
e) pomiary powykonawcze do uruchomienia urządzeń przez dozór techniczny;
f) inwentaryzacja pionowości elementów konstrukcyjnych.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane art. 25 i 26


3)   Jakimi znakami należy utrwalać punkty szczegółowej poziomej osnowy realizacyjnej? Od czego to zależy i jak należy je chronić?
odp.
Punkty osnowy realizacyjnej mogą być zaznaczane w terenie w różny sposób. Stabilizuje się je znakami z trwałego materiału z jednoznacznym oznaczeniem położenia na nich punktu osnowy. Par 19.4 i 5 standardy Sposób utrwalenia punktów należy określić w warunkach technicznych wykonania prac geodezyjnych. Natomiast położenie tych punktów należy uzgodnić z głównym projektantem inwestycji i kierownikiem budowy.
Punkty osnowy realizacyjnej zakłada się na cały okres trwania budowy i żeby miały szanse pozostać na placu budowy należy umieszczać je w miejscach, w których będą najmniej narażone na zniszczenie. Należy chronić je przed przypadkowymi zniszczeniami (uszkodzenie przez maszyny, samochody budowlane) ustawiając wokół nich drewniane barierki, znaki ostrzegawcze, żerdzie itp. Jeżeli punkty poziomej osnowy realizacyjnej mają być wykorzystywane do różnych celów, sposób utrwalenia i rodzaj znaków należy dostosować do tego celu, który wymaga największej dokładności. Znak powinien być oznaczony numerem wypisanym na nim, lub na świadku, pobliskim elemencie budowlanym. Dla obsługi budowy i eksploatacji mostów, tam rzecznych preferowane jest stosowanie słupów obserwacyjnych powiązanych u podstawy ze skałą macierzystą z automatycznych procesem centrowania tachymetru. 
standardów...

#2
Egzaminy / Odp: egzamin 23 kwietnia 2014
Środa 23 Kwiecień 2014, 21:51:09
mam pytanie do zdających- był ktoś na 4kę?? jeśli tak poprosiłbym o pytania jakie się trafiły
wielkie gratki dla nowo uprawnionych! O0
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 18 marca 2014
Środa 19 Marzec 2014, 16:49:52
mam małe pytanie, zdawał ktoś dzisiaj na czwórkę?? jak tak to niech się ujawni i napisze jakie pytania były?? z góry dziękuje za każde info!
#4
Cytat: Jigs w Piątek 21 Luty 2014, 14:33:42
swoje słowa poprzyj właściwym paragrafem rozporządzenia ??? :o

jak dla mnie wyraźnie jest napisane...
z całym szacunkiem ale zrobiłem to w pierwszym wpisie  ;) paragraf 25 podlega modyfikacji ze względu na paragraf 37 nowego rozporządzenia.
#5
panowie wy widzę jeszcze się łudzicie że wam testy zaliczą hehe... w tym nowym rozporządzeniu wyraźnie jest napisane że nie ma takiej możliwości dla osób co zdawały testy w starym stylu "jednokrotnego wyboru" czekają nas wszystkich bez wyjątku!!!! nie dosyć że nowe testy, których nikt nie ma to do tego trzeba będzie czekać na nie do wakacji czyli wtedy kiedy nikt z nas nie ma na taką naukę czasu ani ochoty!!!!
to jest właśnie ta deregulacja zawodów w praktyce he he
#6
wczoraj dzwoniłem do pani Ani w sprawie terminów egzaminu. wniosek wysłałem  20 grudnia 2013r i co mi powiedziała- w marcu nie będzie żadnego egzaminu a w kwietniu może będą ale tylko dla tych co wysłali wnioski w październiku i listopadzie i nie chcieli zdawać wcześniej w grudniu. Reszta wniosków będzie rozpatrywana w miarę możliwości. Od razu zapytałem się a co z terminem 4 miesięcy od otrzymania wniosku??? Dostałem odpowiedz, że ten termin teraz liczy się od 12 lutego bo dopiero wtedy dostali te wnioski ??? Ja tu czegoś nie rozumiem??? Co jeszcze lepsze najprawdopodobniej nikt nie jest według nowego rozporządzenia zwolniony z testów,- potwierdzi to jeszcze pani Ania w następnym tygodniu na stronach GUGIKu   
"§ 25. 1. Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego wobec osoby zainteresowanej ubiegającej się o nadanie uprawnień zawodowych w jednym z zakresów, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4, 5 ustawy, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z pozytywnym wynikiem postępowanie kwalifikacyjne w jednym z powyższych zakresów, obejmuje część szczegółową egzaminu pisemnego i egzamin ustny."
"37. Przepisy § 25 stosuje się do osób zainteresowanych, które ukończyły z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia."
#7
chyba znalazłem odpowiedź
Par 2.2, 5.2-4  D-01.01.01
5.2. Zasady wykonywania prac pomiarowych
Prace pomiarowe powinny być wykonane zgodnie z obowiązującymi Instrukcjami GUGiK (od 1 do 7).
Prace pomiarowe powinny być wykonane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Wykonawca powinien natychmiast poinformować Inżyniera o wszelkich błędach wykrytych w wytyczeniu elementów drogowych i kanalizacyjnych. Wykonawca powinien sprawdzić czy rzędne terenu określone w dokumentacji projektowej są zgodne z rzeczywistymi rzędnymi terenu. Jeżeli Wykonawca stwierdzi, że rzeczywiste rzędne terenu istotnie różnią się od rzędnych określonych w dokumentacji projektowej, to powinien powiadomić o tym Inżyniera. Ukształtowanie terenu w takim rejonie nie powinno być zmieniane przed podjęciem odpowiedniej decyzji przez Inżyniera. Wszystkie roboty dodatkowe, wynikające z różnic rzędnych terenu podanych w dokumentacji projektowej i rzędnych rzeczywistych, akceptowane przez Inżyniera, zostaną wykonane na koszt Zamawiającego. Zaniechanie powiadomienia Inżyniera oznacza, że roboty dodatkowe w takim przypadku obciążą Wykonawcę.
Wszystkie roboty, które bazują na pomiarach Wykonawcy, nie mogą być rozpoczęte przed zaakceptowaniem wyników pomiarów przez Inżyniera. Wykonawca jest odpowiedzialny za ochronę wszystkich punktów pomiarowych i ich oznaczeń w czasie trwania robót. Jeżeli znaki pomiarowe zostaną zniszczone przez Wykonawce świadomie lub wskutek zaniedbania, a ich odtworzenie jest konieczne do dalszego prowadzenia robót, to zostaną one odtworzone na koszt Wykonawcy. Wszystkie pozostałe prace pomiarowe konieczne dla prawidłowej realizacji robót należą do obowiązków Wykonawcy.
D-01.01.01 Odtworzenie trasy i punktów wysokościowych 4
5.3. Repery robocze
Repery robocze należy założyć poza granicami robót związanych z wykonaniem trasy drogowej i obiektów towarzyszących. Jako repery robocze można wykorzystać punkty stałe na stabilnych, istniejących budowlach wzdłuż trasy drogowej. O ile brak takich punktów, repery robocze należy założyć w postaci słupków betonowych lub grubych kształtowników stalowych, osadzonych w gruncie w sposób wykluczający osiadanie, zaakceptowany przez Inżyniera. Rzędne reperów roboczych należy określać z taka dokładnością, aby średni błąd niwelacji po wyrównaniu był mniejszy od 4 mm/km, stosując niwelacje podwójna w nawiązaniu do reperów państwowych. Repery robocze powinny być wyposażone w dodatkowe oznaczenia, zawierające wyraźne i jednoznaczne określenie nazwy reperu i jego rzędnej.
5.4. Odtworzenie osi trasy
Tyczenie osi trasy oraz elementów drogowych i kanalizacyjnych należy wykonać w oparciu o dokumentacje projektowa oraz inne dane geodezyjne przy wykorzystaniu sieci poligonizacji państwowej albo innej osnowy geodezyjnej, określonej w dokumentacji projektowej. Dopuszczalne odchylenie sytuacyjne w stosunku do dokumentacji projektowej nie może być większe niż 5 cm. Rzędne niwelety należy wyznaczyć z dokładnością do 1 cm w stosunku do rzędnych niwelety określonych w dokumentacji projektowej. Do utrwalenia osi trasy w terenie należy użyć materiałów wymienionych w pkt 2.2
2.2. Rodzaje materiałów
Należy stosować pale drewniane z gwoździem lub prętem stalowym, słupki betonowe albo rury metalowe o długości około 0,50 metra. Pale drewniane umieszczone poza granica robót ziemnych, powinny mieć średnice od 0,15 do 0,20 m i długość od 1,5 do 1,7 m, a dla punktów utrwalanych w istniejącej nawierzchni bolce stalowe średnicy 5 mm i długości od 0,04 do 0,05 m. ,,Świadki" powinny mieć długość około 0,50 m i przekrój prostokątny.


//super że znalazłeś, tylko następnym razem wyedytuj posta by był po polsku i był przejrzysty
Brook
#8
Cytat: manio0013 w Środa 05 Luty 2014, 17:40:16
A które to pytania jak coś to zamieść te opracowania na forum
nie chce być niegrzeczny ale kiedyś już był rozpoczęty temat takich próśb, to forum jest po to stworzone by z niego brać i z nim współpracować. Nikt nie chce dawać na tacy wszystkiego co ma bo nie o to tutaj chodzi. Troszkę wysiłku, poszukaj na forum i znajdziesz odpowiedzi- https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/lista-pytania-opisowe/ tu najpierw popatrz.
#9
Moim zdaniem na pierwsze drukowanie możesz się trzymać tej listy. W miarę rozwiązywania testów i szukania odpowiedzi na pytania opisowe zaczniesz dodrukowywać, tego się nie da uniknąć... O0
sYsTEM połączył wiadomości: Czwartek 06 Luty 2014, 11:06:50
spokojnie możesz drukować z ewmapy ale tu są tylko jak widzę ustawy, twoja lista jest pełniejsza- nie przejmuj się i na początku nie analizuj tak, zacznij czytać. Niema sensu wszystkiego drukować- Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupić Vademecum 2014 i prawie wszystko będziesz miał w jednej książce.
#10
a było coś tam może o zakresie 4??
#11
Cytat: krzycho4 w Wtorek 04 Luty 2014, 19:08:04
Na rzecz ścisłej koordynacji prac geodezyjnych przy budowie funkcjonalnie powiązanych elementów przemawiają m.in. następujące względy:
•  przyjęcie uzgodnionych, jednolitych zasad podejścia do wyspecyfikowanych w projekcie tolerancji geometrycznych i wynikających stąd reguł ustalania dokładności prac pomiarowych;
•  dostosowanie formy prezentacji wyników pomiarów do wymogów stawianych przez inspektora nadzoru;
•  uzgadnianie (w miarę możliwości) terminów wykonania prac pomiarowych mających wzajemne uwarunkowania;
•  przekazywanie poszczególnym ekipom geodezyjnym wyników okresowych pomiarów podstawowej sieci realizacyjnej oraz wyników okresowych pomiarów przemieszczeń pionowych;
•  przyjęcie jednolitych zasad postępowania w przypadku wystąpienia odchyłek większych od odchyłek granicznych, nie spowodowanych jakimikolwiek błędami w "sztuce pomiarowej"
cóż za pięknie i kwadratowe zdania odnośnie tematu O0- można wiedzieć z jakiej książki to jest?? chętnie bym się doszkolił  8)
#12
Na czym polega koordynacja prac geodezyjnych w procesie budowy skomplikowanego obiektu budowlanego np. mosty, wiadukty? (Nie uwzględniać przypadku prowadzenia geodezyjnego planu koordynacyjnego)

W procesie budowy skomplikowanego obiektu budowlanego oprócz standardowych problemów z obsługą geodezyjną inwestycji, istnieje konieczność koordynacji prac geodezyjnych z innymi geodetami (równolegle obsługującym część obiektu) i projektantem. Prace te związane są z kilkoma czynnościami, które należy starannie wykonywać:
a) założenie wspólnej, jednorodnej osnowy geodezyjnej dla całego obiektu, spełniającej wymogi wszystkich wykonawców.
b) wspólne wyrównanie osnowy, w celu wykorzystywania przez wszystkich wykonawców tych samych współrzędnych i wysokości punktów osnowy realizacyjnej. W przypadku podziału obszaru budowy na kilka osobnych obiektów (np. przy budowie Autostrady) i gdy nie jest możliwe wykorzystywanie jednorodnej osnowy realizacyjnej powinno się sprawdzić skrajne punkty osnów realizacyjnych w celu uniknięcia błędów grubych (skręcenia układów, przeskalowania, złej kalibracji punktów) i dołączenie ich, jako punktów łącznych dla obu osnów.   
c) stała kontrola stałości punktów osnowy realizacyjnej dla danego obiektu
d) w przypadku mostu, czy wiaduktu nieodzowne jest powiązanie obsługi budowy tych obiektów z realizacją dróg do nich dochodzących.
e) należy dbać o jednolitość sporządzanej w trakcie obsługi dokumentacji.
f) Biorąc pod uwagę, że skomplikowany obiekt może wykonywać kilka zespołów pomiarowych należy koordynować ich prace w celu uniknięcia błędów grubych i omyłek       
g) zastosowanie jednolitych metod tyczenia.
h) jak najczęstsza kontrola wykonywanych prac.
i) W celu uzyskania wymaganej koordynacji zaleca się, aby wszystkie zespoły zaangażowane w wymiarowanie i pomiary zaczynały od tych samych linii odniesienia zarówno na etapie projektowania, (gdy określane są wymiary i położenie na rysunku), jak i na placu budowy (podczas tyczenia i wykonywania pomiarów kontrolnych).
Norma PN-ISO 4463-3.2001
I CO MYŚLICIE?? mam nadzieję że kogoś to interesuje??
#13
Proszę podać wymagane przepisami prawa odległości obowiązujące przy sytuowaniu budynku na działce budowlanej: a) odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do elementów wystających (np. balkon, schody zewnętrzne, otwór okienny w połaci dachowe

a) Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:  1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa. 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej. par 12.5 rozporządzenie o warunkach budynków
b) Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się. par 12.7 rozporządzenie o warunkach budynków
Odległości w/w mierzy się od zewnętrznego obrysu balkonu, schodów zewnętrznych, otworów okiennych w połaci dachowej pod kątem prostym do granicy prawnej działki. Granica ta powinna posiadać dokumenty jednoznacznie określające położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością. W przypadku, gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki usytuowane w odległości nie większej niż 4.0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie niema jednoznacznych danych w PZGiK wykonawca na etapie wykonywania mapy do celów projektowych ma obowiązek pozyskać niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru. 
Standardy
Rozporządzenie o warunkach budynków
co myślicie??
#14
Niezbędne geodezyjne pomiary badawcze wykonuje się w ramach obsługi inwestycji w przypadku, gdy są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego. Wniosek taki należy potwierdzić wpisem do dziennika budowy. Do podstawowych pomiarów badawczych na budowie należą:
a) pomiary przemieszczeń poziomych i pionowych obiektów budowlanych
b) pomiary odkształceń obiektów
c) pomiary przemieszczeń gruntu wokół obiektu kontrolnego (np. pomiary inklinometryczne)
Pomiary takie wykonuje się w celach bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymania. Wykonuje się je przeważnie w przypadku, jeżeli obiekt budowlany jest bardzo masywny i jest duże prawdopodobieństwo, że może wpływać na grunt pod nim lub na obiekty już istniejące w jego otoczeniu. Wczesne wykrycie przemieszczeń i jego poprawna interpretacja inżynieryjna daje możliwość podjęcia stosownych decyzji w celu zapobiegnięcia katastrofy budowlanej. Pomiary wykonuje się zgodnie z wymogami w normach, ale i także na zlecenie zainteresowanej jednostki, zgodnie wtedy ze zleceniem lub umową.
Rozporządzenie o czynnościach geodezyjnych
co myślicie???
#15
Specyfikacja techniczna określa inne wymogi dotyczące geodezyjnej obsługi inwestycji, niż określają to przepisy branżowe. Wg, jakich zasad geodeta powinien realizować pracę i jakie dokumenty powykonawcze należy sporządzić?

Podstawą wykładni prawa w Polsce są ustawy i rozporządzenia, nie inaczej sprawa kształtuje się w obszarze prac geodezyjnych. Geodeta wykonujący prace z zakresu obsługi inwestycji musi wykonywać je w dostosowaniu się do wymogów i obowiązków zawartych w
a) Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane
b) Rozporządzenie MGPiB z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133)
c) Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do pzgik (Dz. U. 263, poz. 1572))
d) ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989r
W przypadku, jeżeli w kontekście konkretnej budowy specyfikacje techniczne zawierają wytyczne obligujące wykonawcę do wykonywania pomiarów o wyższych dokładnościach niż w obowiązujących przepisach, geodeta musi się do nich zastosować. To samo tyczy się dokumentów sporządzanych w trakcie budowy i dokumentów powykonawczych. Zakres dokumentacji powykonawczej może być uzgadniana z inwestorem, ale musi spełnić też zalecenia wykazane w rozporządzeniach i ustawach w/w.
zastanawiam się czy wystarczą takie skromne dywagacje, czy może przepisać należałoby żywcem parę paragrafów ze standardów np. par 71.  :idiot2: co myślicie?