Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - kaskagra

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 7 maja 2014
Czwartek 08 Maj 2014, 14:19:53
Ja pisałam w Sali 1 na III piętrze u Pana Marca.

Pytania testowe nie były standardowe, ale do odszukania bez większego problemu, co potwierdza mój wynik 60/60. Więc bez obaw, test do zdania.

Część opisowa już w miarę dokładnie opisana, w szczególności pytanie drugie o wspólnoty gruntowe. Ja pisałam na niego z zarysu, który pojawił się w wątku:
https://ewmapa.pl/pytania-opisowe/wspolnoty-gruntowe-egzamin-29-11-2013/.
To była poprawna odpowiedź na to pytanie, chociaż treść pytania z 7 maja trochę różniła się od tego w zarysie, ale sens był ten sam. Na ustnym powiedziano mi, że na to pytanie odpowiedziałam prawie zgodnie z zarysem odpowiedzi, ale ile za to pytanie dostałam punktów to nie mam pojęcia.
Pozostałe dwa pytania to:
1.Jakie dokumenty powinna załączyć do wniosku osoba występująca do wójta (burmistrza, prezydenta) o podział nieruchomości, którego celem jest wydzielenie działki budowlanej niezbędnej do korzystania z budynku mieszkalnego.
Tutaj komisja odejmowała punkt za brak definicji działki budowlanej.

3.Proszę podać jakie przepisy i wynikające z nich działania mają zapewnić aktualność ewidencji gruntów i budynków?
Tutaj podobno trzeba było dopisać o okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych oraz o WINGIKu.

Na ustnym miałam wymienić grunty rolne i powiedzieć  co takiego kontrowersyjnego  w gruntach rolnych wprowdziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków – chodziło im o zaliczenie nieużytków do gruntów rolnych.
Kolejne pytania były od baaaaardzo wymagającej Pani z komisji, niestety nazwiska nie pamiętam: kiedy wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe ( chodziło o wymienienie 5 warunków, które muszą być łącznie  spełnione; do każdego warunku pytania dodatkowe: co to jest dobre sąsiedztwo, co rozumiemy przez dostęp do drogi publicznej, co to jest projektowane uzbrojenie terenu, decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi – co przez to rozumiem, podać przykład odrębnego przepisu), co to jest działka siedliskowa, które z powyżej wymienionych warunków nie muszę być spełnione przy zabudowie działki siedliskowej – chodziło o to, że nie wymagane jest przy zabudowie dzialki siedliskowej dobre sąsiedztwo. I pytanie od Pana Marca podział po budynku. I koniec pytań, egzamin zakończony wynikiem pozytywnym. Na końcu powiedziano mi, że zadano mi mniejszą ilość pytań niż innym oraz nieco łatwiejsze ze względu na maksymalną ilosć punktów na teście. To taki bonus od komisji.

Ja wchodziłam jako przedostatnia. Ostatni był gadatliwy kolega z Torunia :), który również zdał. Z 15 osób do części ustnej dotarło 9 osób. I ostatecznie w Sali 1 na III piętrze zdało egzamin 5 osób z 15.
#2
Pytania ustne / [2] Szerokość drogi koniecznej
Poniedziałek 05 Maj 2014, 21:19:23
Na ustnym pojawiło się pytanie:

198.   Wszystko na temat drogi koniecznej (co to jest, kto ustanawia, na jakich zasadach, w jaki sposób, jak ma ona przebiegać, odpowiednie szerokości takich służebności, tzn. chodziło o możliwość przejścia bądź też przejazdu jednego pojazdu lub równocześnie dwóch pojazdów i jakie minimalne szerokości takiej drogi powinny być oraz w jakim dziale KW się wpisuje taka służebność i jak się ja wpisuje)

Mam problem ze znalezieniem odpowiedzi na część tego pytania zaznaczoną na czerwoną. Szukałam odpowiedzi w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002r. Dział II Rozdział II Dojścia i dojazdy
Znalazłam artykuł poniższy:

[xquote]§ 14. Zapewnienie dojścia i dojazdu do działek budowlanych
1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.
[/xquote]

Ale raczej nie jest to odpowiedź na powyższe pytanie. Proszę o pomoc i naprowadzenie, w jakim akcie prawnym mogę to znaleźć.
#3
Pytania opisowe / Odp: Wspólnoty gruntowe...egzamin 29.11.2013
Poniedziałek 05 Maj 2014, 08:34:06
Znalazłam źródło tego zarysu...
Chyba trzeba było zostać prawnikiem.

http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/dzialke-wchodzaca-w-sklad-wspolnoty-gruntowej-mozna-podzielic
#4
Chodzi to  o uchylenie się od skutków ugody rozgraniczeniowej w wyniku błędów oświadczenia woli.
KC art 82-88
#5
44.   działka w prostokącie o wymiarach 120m na 80m wg czołówek
i kazał narysować wstępny projekt podziału na docelowo 6 działek, chodziło żeby narysować środkiem drogę wewnętrzną z zatoczką i wydzielić 6 działek oraz opisać wszystko jak należy na czerwono ( nowe granice , nowe numery, nowe powierzchnię, przekreślić stary numer, napisać nr KW, opisać że to jest droga wewnętrzna)


Mam pytanie do powyższego zagadnienia. Czy są jakieś przepisy prawa, które wykazują jakie minimalne wymiary powinna mieć zatoczka?
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 04 Maj 2014, 15:32:59
Cytat: cehania w Piątek 25 Kwiecień 2014, 12:54:44
Proszę o pomoc w pytaniach:
88.   co jeżeli wróci zwrotka z adnotacją adresat nieznany - czy uznajemy, że to właściciel jest zobowiązany do powiadomienia organu o miejscu zamieszkania, czy poszukujemy go w jakiś sposób? na jakich podstawach prawnych?

Polecam do przeczytania artykuł:
http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?action=showNews&idn=54744#gura
#6
Zgadzam się z Tobą esgeo. Tylko teraz się zastanawiam czy jeśli zostanie wyznaczony kurator spadku lub przedstawiciel to czy mogą oni podpisać akt ugody. Wg mnie tak, a Ty co na ten temat sądzisz?
#7
Komisja Cię poinformuje o tym w dniu egzaminu o godz.9, gdy wyproszą Cię z sali, ponieważ jesteś z części testowej egzaminu zwolniony.
#8
Mnie również zdziwiła odpowiedź ninia_2009 na temat braku możliwości podpisania aktu ugody przez pełnomocnika i braku możliwości spisania aktu ugody w przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym.
Ja uważam, że pełnomocnik może podpisywać akt ugody.
W książce Felcenlobena "Granice nieruchomości i sposoby ich ustalania" znalazłam informacje, że pełnomocnik może podpisać akt ugody, tylko niezbędne jest do tej czynności pełnomocnictwo rodzajowe lub szczególne.

Niestety nigdzie nie znalazłam informacji , czy można w przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym spisać akt ugody, czy nie można. Ale osobiście uważam, tak jak esgeo, że "zawsze jakaś druga strona jest, choćby kurator spadku czy przedstawiciel danej strony".
#9
Egzaminy / Odp: egzamin 7 maja 2014
Wtorek 29 Kwiecień 2014, 10:27:28
Ja zdaję na III piętrze w sali 1, zakres 2, a jako Przewodniczący Zespołu Kwalifikacyjnego p.Zenon Marzec 
#10
Cytat: magda20 w Niedziela 27 Kwiecień 2014, 10:14:34
Pytanie 568.
Organem nadzoru geodezyjnego i kartograficznego miedzy innymi jest:
a  Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii
b  Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
c  wojewoda
d  marszałek województwa


Jako poprawna wskazana jest odpowiedź b, a według mnie, poprawna powinna być c  WOJEWODA ( Prawo Geodezyjne i Kartograficzne art.6a pkt 1 ust 1b
PZDR

sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 27 Kwiecień 2014, 11:10:46
Pytanie 446
Kontrole instytucji publicznych i przedsiębiorców są przeprowadzane w zakresie:
c   wykonywania zadań dotyczących zakładania i aktualizacji mapy zasadniczej ( 3.2.7a)
d  wypełniania obowiązku ochrony informacji niejawnych w działalności geodezyjnej i kartograficznej (par 3.2.15)

Rozporządzenie z dn. 28 sierpnia 2001 w sprawie kontroli urzędów, instytyucji publicznych i przedsiębiorców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii.

Nie będą musieli za długo pracować nad pytaniami wielokrotnego wyboru;P
Co do pytania 568 to AKKA poprawiła się i podała poprawną odpowiedź w poście powyżej Twojego.

A co do pytania 446 to poprawną odpowiedzią jest tylko D, ponieważ wg wspomnianego przez Ciebie Rozporządzenie z dn. 28 sierpnia 2001 w sprawie kontroli urzędów, instytucji publicznych i przedsiębiorców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii w §4.2 czytamy:

§ 4.2. Kontrole instytucji publicznych i przedsiębiorców są przeprowadzane w zakresie, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1—3, 8 i 15.

Czyli odpowiedź C odpada.
#11
Skoro jest to podział dokonywany niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, proszę wytłumaczcie mi, jaki jest sens dołączenie do wniosku pozycji 3) decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania, jeżeli była wydana przed dniem złożenia wniosku o podział, obowiązującą w dniu złożenia wniosku?
#12
Uwierz mi, że te pytania pomocnicze komisji, często są w taki sposób formułowane, że przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Zamiast naprowadzić Cię na poprawną odpowiedź to "zatapiają Cię". Przekonałam się o tym osobiście. Nota bene wtedy przewodniczącym Komisji był Pan Cisek i to jego pytanie "pomocnicze" wcale bym takim nie nazwała.
#13
W odpowiedzi na to pytanie należy pamiętać o mocy wstecznej wpisu.

Art. 29 Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu od chwili wszczęcia tego postępowania.
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
#14
Komunikat ze strony WINGiK Województwa Wielkopolskiego (http://geo.bip-i.pl/zmiany-w-ustawie-o-scalaniu-i-wymianie-gruntow-0)

"Zmiany w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów
W Dzienniku Ustaw pod poz. 1157 została opublikowana ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.

Ustawą dokonano zmian w ustawie z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz.U. z 2003 r. Nr 178, poz. 1749, z późn. zm.), w tym między innymi zmieniono brzmienie art. 3 ust. 1.

Zgodnie z nowymi przepisami postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta, jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku starosty w sprawach z tego zakresu jest wojewoda (według przepisów przed zmianą – samorządowe kolegium odwoławcze).

Ustawa wchodzi w życie 16 października 2013 r."

Od 16 października 2013 r. należy odpowiadać, że organem odwoławczym w sprawach scalenia i wymiany gruntów jest wojewoda [Art. 3 ust. 1 ustawa o scalaniu i wymianie gruntów].
#15
Egzaminy / Odp: egzamin 17 grudnia 2013
Niedziela 23 Marzec 2014, 19:32:34
Cytat: karo w Niedziela 23 Marzec 2014, 12:12:42
Pytania na ustnym:
3. Ustalenie granic w trybie administracyjnym

Pytanie do karo.
Czy komisji chodziło w tym pytaniu o rozgraniczenie???