Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - nowapocalipse

#2
To działa niestety tak że każdy szuka i drąży temat w stresie przed egzaminem "czasem ktoś blokuje tematy" Później po zdanym egzaminie cel zdobyty i zapomina się o obietnicach. Dlatego lepiej nie obiecywać. Niekażdy jest tak zaangażowany jak ty. Wielki podziw..
#3
Zdałem ja i też. Nie było łatwo ale to wie każdy zdający. Natomiast komisja nie była zbytnio przychylna. Powiem inaczej, jak się ktoś spodobał komisji to zdał po odpowiedzeniu 1 pytania, a jak nie, to po maglowaniu 40 min nie zdawali. Forum przydatne chociaż z zakresu 2 mało jest informacji, oraz niewielu jest drążących temat. Ni jak się to ma do wiedzy praktycznej zdobytej podczas wieloletniej pracy zawodowej.
#4
A kto niby nie podzielił się pytaniami z tych egzaminów? Ja tu widzę pytania i odpowiedzi, może poza 2 zakresem dnia 19 marca. Nikt nie zdał wtedy 2?
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 18 marca 2013
Wtorek 19 Marzec 2013, 19:07:43
Pytanie 3 zakres drugi nie napisze dokładnie, ale chodziło o opisanie oraganów i jednostek oraz właścicieli na wniosek których wprowadza sie zmiany do ewidencji.
Co do ustnego mogę tylko powiedzieć że trochę podyskutowałem z komisją , ale nie był zadowolony z tego tytułu pan Marzec. Warknął z oburzeniem że to komisja jest od zadawania pytań. Niewiedza komisji jest szokująca, niby specjaliści ale nie potrafili odpowiedzieć na pytanie zadane z mojej strony :) Chodziło o rozgraniczenie,  w którym są dokumenty stwierdzające położenie granicy, ale strony są sporne i nie zgadzają się na nią.Daje do myślenia paragraf Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego mówiący że geodeta nakłania do aktu ugody. Komisja się nie zgodziła z moją odpowiedzią, ale zapytana jak interpretują ten pragraf fuknęli z oburzeniem. Było pytanie jeszcze o decyzję w spec ustawie,co zatwierdza i kto do kogo się możńa odwołać i coś tam o uwłaszczeniu jakiś gospodarstw państwowych, ale nie rolnych.
Ważne że zdałem
#6
Pytania opisowe / Odp: kłopotliwe pytania zakres 2
Poniedziałek 11 Marzec 2013, 13:35:05
To, że są to takie akty prawne to ja wiem, natomiast znaleźć różnice już nie jest takie proste. Natomiast te pdf wklejane nie chcą się wczytywać .
#7
Pytania opisowe / kłopotliwe pytania zakres 2
Poniedziałek 11 Marzec 2013, 13:09:13
Witam ponieważ w poniedziałek mam egzamin, próbuje znaleźć odpowiedzi na kilka nurtującym mnie pytań.
Spróbuje zaproponować odpowiedzi natomiast nie do końca wiem czy słuszne.

1.Proszę wymienić w jakim postępowania (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cale publiczne. Podać zasadnicze różnice miedzy tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji..

propozycja to tryb umowy cywilno prawny albo z mocy prawnej
pierwsze to UoGN mówiąca o rokowaniach zanim zostanie wszczęte postępowanie,
drugie to specustawa.Wniosek składa zarządca drogi w specustawie,
decyzja wydawana jest  przez wojewodę lub starostę,
odwołania do wojewody lub ministra właściwego,
nie wiem co ze skargami na decyzję w II instancji

w UoGN organem jest starosta
wniosek składa starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta
co więcej można napisać o trybie umówy cywilno prawnej?
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 11 Marzec 2013, 13:15:01
2.Burmistrz miasta X, uchwałą rady miejskiej, został zobowiązany do podjęcia inwestycji polegającej na budowie domu kultury w tym mieście. Miasto nie dysponuje jednak gruntem na obszarze przeznaczonym na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W zasobie nieruchomości miasto ma grunty, ale na obszarach przeznaczonych w planie miejscowym na inne cele. Jakie działania może podjąć burmistrz, aby miasto mogło pozyskać grunty pod realizację zamierzonej inwestycji?


Czy chodzi tutaj o zmiane planu miejscowego poprzedzoną zmianą studium w gminie? zgodnie z rozp o planowaniu i zagospodarowaniu i w rozporządzeniu w sprawie zakresu planu miejscowego?
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 11 Marzec 2013, 13:18:52
3.Proszę wyjaśnić, w jakich przypadkach podział nieruchomości na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne lub przy braku tych planów wykorzystywanych na te cele wymaga zastosowania przepisów zobowiązujących do wydania w tej sprawie decyzji zatwierdzającej podział.

Tutaj natomiast zaproponował bym UoGN art.93.2a, tylko czy aby napewno i czy to jest pełna odpowiedź?
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 11 Marzec 2013, 13:25:06
4.W czasie przyjmowania granic nieruchomości podlegającej podziałowi wystąpił spór graniczny. Według jakich zasad należy w tym przypadku przyjąć granice tej nieruchomości?


Nie wiem jak porawnie odpowiedzieć. Moim zdaniem jeżeli przyjmujemy według stanu prawnego to nie musimy zawiadamiać sąsiadów, a wtedy mogą sobie mówić że się nie zgadzają. Natomiast według danych z EGIB musimy zawiadomić strony i wtedy się zaczynają schody. Jak się nie zgodzą to nie zrobimy podziału. Jedyne słuszne rozwiązanie to rozgraniczenie. Ale czy aby napewno tak jest.
#8
Pytania opisowe / Odp: zniesienie współwłasności
Piątek 08 Marzec 2013, 10:26:30
A jaka będzie podstawa prawna?
#9
Treść pytania brzmi.

Proszę podać w jaki sposób można dokonać fizycznego podziału nieruchomości obejmującej działkę o pow. 1000 m kw. Zabudowaną usytuowanym na jej środku jednym domem mieszkalnym, w celu sądowego zniesienia współwłasności na rzecz dwóch spadkobierców w sytuacji gdy:
a) konstrukcja budynku pozwala na przebudowę ścian działowych i jego podział funkcjonalny wzdłuż płaszczyzn pionowych na dwa odrębne budynki mieszkalne,
b) konstrukcja budynku pozwala na wydzielenie odręnych lokali mieszkalnych w układzie: parter-piętro, ze wspólnym użytkowaniem piwnic, strychu i klatki schodowej,
c) konstrukcja budynku nie pozwala na funkcjonalne wyodrębnienie lokali mieszkalnych, ale szerokość frontu działki od strony drogi pozwala na zachowanie normatywu przy ewentualnym podziale nieruchomości na dwie działki budowlane.


Na podpuknt a dałbym pragraf 4.1 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów, oraz art. 93.3b , art 96.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami

czy ktoś wie co w przypadku punktów b i c?


Moja propozycja "b" to KC art 212.

Proszę o pomoc.