Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - Atol

#1
Egzaminy / Egzamin 15 grudnia 2016
Środa 26 Październik 2016, 15:00:08
To termin części sprawdzającej.

Piszą, że godz i nr sali wyznaczą po części wstępnej. Mam rozumieć że może być taka sytuacja, iż będę musiał coś uzupełnić ?
#2
[2] Przy opracowaniu mapy pod drogę wojewódzką dla nowej obwodnicy miasta ujawnił się spór graniczny pomiędzy właścicielami dwóch sąsiednich nieruchomości. Jeden z właścicieli nie zgodził się na przyjęcie granic do podziału wg. stanu w ewidencji gruntów (stanu prawnego nie udało się ustalić) stwierdzając że w efekcie otrzyma on zbyt małe odszkodowanie za przejęty grunt, a jego sąsiad zbyt wysokie. Jak należ postępować w tej sprawie.

Podstawa Prawna:

-USTAWA z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych

-Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
-Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
-Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.


rozp. ws. podziałów

§ 6.1.Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
1)księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
2)danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2.W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3.W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4.W przypadku, o którym mowa w ust. 3, o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami.

specustawa drogowa

Art. 11a.
1. Wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta w odniesieniu
do dróg powiatowych i gminnych wydają decyzję o zezwoleniu na realizację
inwestycji drogowej na wniosek właściwego zarządcy drogi.

Art. 11f.
1. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zawiera w szczególności:
6) oznaczenie nieruchomości lub ich części, według katastru nieruchomości,
które stają się własnością Skarbu Państwa lub właściwej jednostki samorzą-
du terytorialnego;

Art.12

4. Nieruchomości lub ich części, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 6, stają się z
mocy prawa:
1) własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych,
2) własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu
do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych
– z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
stała się ostateczna.

4a. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania za nieruchomości, o których mowa
w ust. 4, wydaje organ, który wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji
drogowej.

5. Do ustalenia wysokości i wypłacenia odszkodowania, o którym mowa w ust. 4a,
stosuje się odpowiednio przepisy o gospodarce nieruchomościami, z zastrzeżeniem art. 18.

uogn

Chyba nie ma sensu pisać o odszkodowaniu

Art. 26. 1. Granice między nieruchomościami nabywanymi na własność Skarbu Państwa lub na własność jednostki
samorządu terytorialnego przyjmuje się według istniejącego stanu prawnego, a jeżeli stanu takiego nie można stwierdzić,
według stanu uwidocznionego w katastrze nieruchomości.
2. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, o których mowa w ust. 1, nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nieruchomości, co nie wyłącza roszczeń pomiędzy właścicielami nieruchomości, których granice zostały ustalone w sposób, o którym mowa w ust. 1.




KPA

Art. 129.
§ 1. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem
organu, który wydał decyzję.
§ 2. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji
stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie.
§ 3. Przepisy szczególne mogą przewidywać inne terminy do wniesienia odwołania.


Pewnie pobłądziłem, ale może ze 4 punkty bym dostał :)


w skrócie: w przypadku braku zgody nie wstrzymuje to czynności geodety, strona może odwołać się od decyzji zarówno o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej  jak i tej o odszkodowaniu. Ewentualnie wysuwać jakieś roszczenia w stosunku do sąsiada.  Czy to dobry kierunek myślenia ?

Właściwy minister w sprawie odwołana to chyba Minister właściwy do spraw budownictwa lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Zapraszam do dyskusji
#3
[2] Jakie grunty podlegają wyłączeniu z produkcji do kogo wniosek w jaki sposób, kiedy faktycznie następuje wyłączenie, kto wydaje decyzję?

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338, 1695. (tekst jednolity + 2 zmiany ustawy).

Jakie grunty podlegają wyłączeniu z produkcji ?

Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
11) wyłączeniu gruntów z produkcji – rozumie się przez to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów; nie uważa się za wyłączenie z produkcji gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3, jeżeli przerwa w rolniczym użytkowaniu tych obiektów jest spowodowana zmianą kierunków produkcji rolniczej i trwa nie dłużej niż 5 lat;

Art. 2.
1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
1) określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne;
2) pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa;
3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu;
4) pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych;
5) parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi;
6) rodzinnych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych;
7) pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi;
8) zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa;
9) torfowisk i oczek wodnych;
10) pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.
2. Gruntami leśnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
1) określone jako lasy w przepisach o lasach;
2) zrekultywowane dla potrzeb gospodarki leśnej;
3) pod drogami dojazdowymi do gruntów leśnych.
3. Nie uważa się za grunty rolne gruntów znajdujących się pod parkami i ogrodami wpisanymi do rejestru zabytków.

Do kogo wniosek, w jaki sosób?, kto wydaje decyzję?

Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,
2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
3) (uchylony)
4) (uchylony)
5) pozostałych gruntów leśnych
– wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych – opinię dyrektora parku.
3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).


Czyli na tym etapie Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta zbiera wnioski od właścicieli gruntów o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów w MPZP i przedstawia je organom wymienionym powyżej. Po pozytywnm rozpatrzeniu wniosków są wprowadzane zmiany do MPZP uchwałą rady gminy


Art. 11. 1. Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne – może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.
1a. W decyzji dotyczącej wyłączenia z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2–10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne określa się obowiązki związane z wyłączeniem.
1b. Wniosek o wyłączenie z produkcji użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego jest wiążący, a decyzja ma charakter deklaratoryjny.
2. W odniesieniu do gruntów wchodzących w skład parków narodowych decyzje, o których mowa w ust. 1 i 1a, wydają dyrektorzy tych parków, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 5.
3. Decyzje, o których mowa w ust. 1–2, dotyczące gruntów wymienionych w art. 8, mogą być wydane po dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
4. Wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1–2, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.


Na tym etapie natomiast składamy kolejny wniosek, tym razem do:

Art. 5. 1. Jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej, właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych jest starosta, a gruntów leśnych – dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, z wyjątkiem obszarów parków narodowych, gdzie właściwym jest dyrektor parku.

Chyba To oni wydają decyzję.


kiedy faktycznie  następuje wyłączenie?
Art.11
3. Decyzje, o których mowa w ust. 1–2, dotyczące gruntów wymienionych w art. 8, mogą być wydane po dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
4. Wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1–2, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Faktyczne wyłączenie następuje dopier po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę ??

dodatkowo znalazłem na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=02A35910  :

" Faktyczne wyłączenie gruntów z produkcji następuje z chwilą rozpoczęcia realizacji inwestycji. Za dzień rozpoczęcia inwestycji zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane przyjmuje się dzień rozpoczęcia budowy odnotowany w dzienniku budowy."


Proszę o komentarz, może razem wspólnie to jakoś ułożymy. Dużo brakuje mi takich dosłownych aktykułów dotyczących tego pytania. :/
#4
Czy ktoś mógłby przedstawić mi zasadniczą różnicę w oparciu o którą można zdecydować czy daną pracę wykonamy jako ustalenie czy jako rozgraniczenie ?

Czy takim głównym czynnikiem jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości ? Ustalenie wtedy zrobimy a rozgraniczenia nie ?
#5
Pytania opisowe / [2] Pytania opisowe w jednym dokumencie
Poniedziałek 10 Sierpień 2015, 16:14:50
Myślę, że już czas zacząć przygotowania do zakresu 2. Podobnie jak  w przypadku [1]  postaram się połączyć w całość pytania i odpowiedzi z egzaminu pisemnego. Zacząłem opracowywać już pytania, które zacznę wrzucać od jutra. Oczywiście proszę o pomoc użytkowników ewmapy, którzy zechcą pomóc w opracowaniach lub mają jakieś gotowce, które mogli by udostępnić. Pozdrawiam
#6
Egzaminy / egzamin 16 lipca 2015
Poniedziałek 01 Czerwiec 2015, 18:44:58
Dostałem informacje o moim terminie i cały jestem roztrzęsiony na samą myśl o egzaminie.
Jestem z Katowic i planuje pojechać pociągiem dzień wcześniej. Być może jest ktoś kto wybiera się autem ? złożył bym się oczywiście na wachę.

Walczymy z materiałami bo zostało mało czasu

pozdro
#7
2. Jakie czynności przed wytyczeniem obiektu budowlanego powinien wykonać geodeta oraz jaki dokument powstaje przed wytyczeniem.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 55. 1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie

§ 8. 
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
2. Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.
3. W wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.
#8
1.   Geodeta podczas pomiarów pod mapę do celów projektowych pomierzył narożnik budynku, którego położenie różni się od danych pozyskanych z PZGiK.  Co powinien zrobić geodeta w takiej sytuacji. Jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna posiadać mdcp.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 67. 1. Przy tworzeniu roboczej bazy danych porównuje się wartości współrzędnych punktów granicznych ustalonych na podstawie pomiaru z wartościami współrzędnych tych samych punktów uzyskanych przez wykonawcę z PZGiK.
2. W roboczej bazie danych ujawnia się współrzędne ustalone na podstawie pomiaru, jeżeli:
1) pomiar punktów granicznych oznaczonych na gruncie wykonany został z większą dokładnością niż pomiar tych samych punktów będący źródłem danych ewidencyjnych pozyskanych z PZGiK;

5. Jeżeli pomiar będący przedmiotem opracowania oraz pomiar będący źródłem danych PZGiK wykonane były z tą samą dokładnością, a odchylenie liniowe między matematycznym przedstawieniem tego samego punktu granicznego ustalonym na podstawie danych z pomiaru oraz danych pozyskanych z PZGiK nie przekracza dopuszczalnych wartości określonych w ust. 6, w roboczej bazie danych ujawnia się dane pozyskane z PZGiK.
6.  Dopuszczalne wartości odchylenia liniowego wynoszą:
1) dla punktów stabilizowanych — 0,15 m;
2) dla punktów niestabilizowanych — 0,25 m.
7.  Faktyczną wartość odchylenia liniowego (dl), o którym mowa w ust. 5, ustala się według wzoru:

w którym:
?x = Xp - Xd a ?x = Yp — Yd
przy czym:
Xp i Yp — to współrzędne płaskie prostokątne uzyskane na podstawie pomiaru,
Xd i Yd — to współrzędne płaskie prostokątne pozyskane z PZGiK.
8. Przepisy ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 5, ust. 6 pkt 1 oraz ust. 7 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do innych niż punkty graniczne szczegółów terenowych I grupy.


Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
§ 6. 
1. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
2) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
3) usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 79.
4. W przypadku wykazania na mapie do celów projektowych konturów użytków gruntowych nieujawnionych w bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy, na mapie zamieszcza się informację o treści: ,,kontur użytku gruntowego oznaczony symbolem (wzór symbolu) nie jest ujawniony w bazie danych ewidencji gruntów i budynków".

§ 80. 1. Przy redakcji mapy do celów projektowych stosuje się oznaczenia i symbole ustalone przepisami wydanymi na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 7 ustawy.
2. Treścią mapy do celów projektowych mogą być miary liniowe pozyskane w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych określające w szczególności odległości między charakterystycznymi punktami sytuacyjnymi mającymi znaczenie w procesie projektowania.
3. Jeżeli na mapie będą umieszczone inne obiekty nieobjęte katalogiem obiektów baz danych, o których mowa w ust. 1, należy na mapie umieścić legendę z oznaczeniem występujących obiektów.
4. Na mapie do celów projektowych, w granicach projektowanej inwestycji budowlanej, wyróżnia się linią przerywaną w kolorze brązowym grunty obciążone służebnościami gruntowymi ujawnionymi w księgach wieczystych oraz umieszcza się skrótowy opis treści lub sposobu wykonywania tych służebności.
5. Przepisu ust. 4 nie stosuje się, gdy charakter projektowanej inwestycji budowlanej nie wpływa na sposób zagospodarowania gruntów objętych mapą do celów projektowych.
6. W przypadku gdy mapa do celów projektowych została wykonana bez ustalenia obciążeń, o których mowa w ust. 4, wykonawca zamieszcza na tej mapie stosowną informację w tej sprawie.
§ 81. Treść opisu mapy do celów projektowych stanowią:
1) tytuł mapy ,,Mapa do celów projektowych";
2) skala mapy;
3) nazwa miejscowości;
4) identyfikator i nazwa jednostki ewidencyjnej;
5) identyfikator i nazwa obrębu ewidencyjnego;
6) imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, który wykonał mapę, oraz podpis osoby reprezentującej ten podmiot;
7) imię i nazwisko, numer świadectwa nadania uprawnień geodety, który sporządził mapę, oraz jego podpis;
8) oznaczenie kancelaryjne zgłoszenia pracy geodezyjnej;
9) nazwa układu współrzędnych prostokątnych płaskich oraz układu wysokości;
10) oznaczenie granic obszaru, który był przedmiotem aktualizacji;
11) data opracowania mapy.
#9
Pytania ustne / [1] Opracowane pytania ustne
Środa 29 Kwiecień 2015, 19:41:41
podzielę się tym co mam. Może ktoś pomoże w opracowaniu. Jesli ktoś rzeczywiście chciałby pomóc niech najpierw napisze w tym temacie by się nie dublować z pytaniami, razem bazę pytań można opracować szybko.

w załączmiku przesylam :

-Baza pytań opracowanych 1 - jest to baza ze 144 opracowanymi pytaniami (nie przeze mnie)

Baza pytań ATOL - Baza którą Ja tworzę, jest tam na razie opracowanych około 50 pytań z lat 2011-2015. Na pozostałych stronach w tym dokumencie wkleiłem pytania, które się pojawiały na egzaminie (wg relacji uczestników) ale jeszcze nie opracowane. Częściowo są tam odpowiedzi ale trzeba to uporządkować. Jeśli ktoś chciałby pomóc i nie zachowa się chytry lis :) będę wdzięczny.
#10
Proszę opisać sposób składania operatów w postaci elektronicznej. Jak się opisuje dokumenty, jakie są  przekazywane bazy danych, w jaki sposób identyfikowany jest wykonawca prac geodezyjnych,  co jest podstawą przyjęcia dokumentacji do PZGiK. (Kwiecień 2015)



Sposób oznaczenia dokumentów:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 71. 1. Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje się do PZGiK
W skład operatu technicznego wchodzi m.in.:

71. 2 .
6) pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych, o której mowa w § 63 ust. 1 pkt 2, i zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematami GML określonymi w przepisach wydanych odpowiednio na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 6, 7, 9, 10 oraz art. 26 ust. 2 ustawy lub zapisane w innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK;

71. 4.  Oznaczenie plików zawierających dokumenty elektroniczne operatu technicznego składa się z dwóch członów rozdzielonych podkreślnikiem dolnym, z których:
1) pierwszy jest numerem kancelaryjnym zgłoszenia pracy geodezyjnej lub kartograficznej albo numerem zamówienia publicznego, w ramach którego wykonywana jest praca geodezyjna lub kartograficzna;
2) drugi jest skróconą nazwą bazy danych PZGiK, do którego odnoszą się zawarte w pliku dane:
a) EGiB — w przypadku bazy danych ewidencji gruntów i budynków,
b) GESUT — w przypadku bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
c) BDOT500 — w przypadku bazy danych obiektów topograficznych, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy,
d) BDSOG — w przypadku bazy danych szczegółowej osnowy geodezyjnej,
e) BDOT10k — w przypadku bazy danych obiektów topograficznych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 ustawy,
f) BDOO — w przypadku bazy danych obiektów ogólnogeograficznych,
g) BDZLiS — w przypadku bazy danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych,
h) BDNMT — w przypadku bazy danych numerycznego modelu terenu,
i) BDORTO — w przypadku bazy danych ortofotomapy,
j) PRG — w przypadku bazy danych państwowego rejestru granic.

71. 8. Obiekty zawarte w plikach GML, o których mowa w ust. 2 pkt 6:
1) zachowują identyfikatory infrastruktury informacji przestrzennej, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 6, 7, 9, 10 oraz art. 26 ust. 2 ustawy, jeżeli obiekty te ujawnione były w bazach danych PZGiK;
2) otrzymują identyfikatory nadawane przez wykonawcę wyróżniające te obiekty w poszczególnych plikach GML.

71. 9.  Operat techniczny, w którego skład wchodzą wyłącznie dokumenty elektroniczne, może być przekazywany do PZGiK za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§ 29.5.  Dokumenty elektroniczne zawierające wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych sporządza się w jednym z formatów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm. 2) ).

Podstawą przyjęcia dokumentacji do PZGIK jest:

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art 12b.4 Podstawę do przyjęcia zbiorów danych lub innych materiałów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stanowi pozytywny wyniki weryfikacji albo dokument potwierdzający odbiorów tych zbiorów danych lub innych materiałów jako przedmiotu zamówienia publicznego realizowanego w związku z wykonywaniem zadań Głównego Geodety Kraju lub organów administracji geodezyjnej i kartograficznej.

Identyfikacja Wykonawcy prac:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI  z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

§ 29.6. Wykonawcy przekazują do PZGiK dokumenty elektroniczne opatrzone podpisem elektronicznym

USTAWA z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym

Art. 3. Użyte w ustawie wyrażenia oznaczają:

1) podpis elektroniczny – dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.




Wydaje mi się, że powinno wystarczyć na 6 a nawet 7 punktów.
#11
Pytania opisowe / [1] Pytania Opisowe w jednym dokumencie
Środa 28 Styczeń 2015, 11:21:55
Założyłem wątek by pomóc i szukać pomocy w uzupełnianiu - tworzeniu takiego dokumentu z pytaniem i odpowiedzią.

w załączniku przedstawiam o co mi chodzi, jest tam 8 pytań z tego działu, na które odpowiedzi udzielili użytkownicy forum. Jeśli admin uzna, ze jest to tworzenie gotowca i nijak ma się do nauki polegającej na indywidualnym szukaniu odpowiedzi niech usunie temat.
#12
Pytania ustne / [1] Numeracja punktów osnowy szczegółowej
Niedziela 11 Styczeń 2015, 14:51:37
ktoś pisał o takim pytaniu na ustnych więc chciałem rozwinąć troszkę wątek.

Ostatnio dostaje skrócone numery punktów osnowy z pzgik i trochę się pogubiłem z tą numeracją. Prosił bym o sprostowanie.

podstawą prawną jest załącznik do Rozporządzenia MAiC w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.

numer punktu nad którym pracuje, który akurat miałem  w ręce to : 662125900 o współrzednych x=5559998.60,  y=6567094.31

teraz zgodnie z rozporządzniem:

6 - wartość południka osiowego
62 - ? (to już skrócona wersja nie wiem czego)
1 - punkt osnowy poziomej
2590 - numer punktu
0 - centr punktu (poboczniki były by tu jako 1, 2, 3 )


wg mnie powinien ten numer wyglądać tak:

61282925900


proszę o jakieś rady skąd w numerze z ośrodka cyfry 62 ?
#13
Ogólna dyskusja o uprawnieniach zawodowych / Wykaz Prac / Opis Prac
Poniedziałek 21 Lipiec 2014, 15:09:58
Witam mam pytanie do osób, które mają już za sobą kompletowanie dokumentów. W wykazie prac mam 58 pozycji ile z nich powinienem bardziej opisać w "opisie prac" ?