Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - mrB

#1
Linie i symbole / komin przemysłowy
Niedziela 30 Październik 2016, 13:46:52
Cześć, jeśli macie chwilę to proszę, wytłumaczcie początkującemu jak w EWmapie v.11.25 ze zobiektowanym BDotem i Gesutem wstawić na mapę symbol komina przemysłowego?
jak wybieram z menu aktywności komin przemysłowy (BUBT02) to włącza mi rysowanie linią, założyłem, że to do obrysu fundamentu pod kominem, tak też zrobiłem, narysowałem fundament, zapisałem obiekt i teraz nie wiem co dalej bo nie wiem jak wstawić symbol komina na środku?
Z góry dzięki za pomoc i srry za laickie tłumaczenie problemu, jestem kompletnie początkujący jeśli chodzi o EWM.
#2
Problemy z Ewmapą / teksty zamiast symboli
Poniedziałek 07 Grudzień 2015, 09:52:19
Cześć, znalazłem kilka tematów o tym tutaj na forum, jednak żadnej nie rozwiązał mojego problemu, wszystkie były do tego dosyć stare, więc może coś się zmieniło od tamtego czasu. Oto jak sprawa wygląda u mnie:
-dostałem plik wsadowy z ośrodka, mają u nas zobiektowane tylko bdot500, więc oprócz tego resztę dostałem w tekstowych plikach.
-import bdot500 przebiega bez problemu, przy imporcie tekstowych warstw zaczyna się problem, zamiast studzienek i punktów z rzędnymi terenu wyskakują mi napisy: RTPW01 i SUUS25, a także z tego co teraz zauważyłem SUSM04_01. być może jest tego więcej.
-przeczytałem dostępne tematy, nie miałem w katalogu z warstwami pliku "katalog", dostałem dzisiaj plik z definicjami symboli z ośrodka niestety po podgraniu go nic się nie zmieniło.
-nie tworzyłem pliku "katalog" bo niebardzo wiem jak mam to zrobić, tzn czy wystarczy plik tekstowy w którym będzie ściezka do pliku z definicjami?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, zaznaczę też, że jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o EWM.
pozdrawiam Bartek
#3
Hej, znajomość EWM oceniam u siebie na 2%, więc z góry przepraszam za wszystkie głupoty, albo brak istotnych informacji.
mam problem z moją pierwszą robotą którą chciałem opracować w tym programie. Robota polega na aktualizacji m zasadniczej poprzez sporządzenie nowego pomiaru. ze starostwa dostałem katalogi z "czystymi warstwami" oraz plik dxf z konturami i granicami z aktualizowanego obszaru.
założyłem nową bazę, katalogi z warstwami przegrałem do katalogu tej bazy, stworzyłem menu aktywności BDot500 i GESUT na podstawie plików mnu które były w katalogu głównym programu. Następnie udało mi się zaimportować w.w. dxfa, potem również plik txt z pomierzonymi współrzędnymi. następnie chciałem przejść do przerzucania poszczególnych punktów na konkretne warstwy i tu zaczynają się schody. Cokolwiek bym nie wybrał z menu aktywności wyskakuje mi od razu informacja "nie znaleziono bazy obiektów dla podanego kodu obiektu...".
Nie wiem czy jest to istotne w moim problemie czy nie, ale zaznaczę, że starostwo nie wymaga ode mnie obiektowania ( tylko rozwarstwienia). a przynajmniej ja tak ich zrozumiałem  ;]

z góry dzięki za pomoc i za wyrozumiałość! ;]
#4
Cześć, na początku zaznaczę, że wiem, że zły dział, ale nie oszukujmy się, reszta działów tutaj nie grzeszy liczbą odwiedzin. Mam w związku z tym prośbę do moderatora, pozwólcie temu tematowi powisiec tutaj z tydzień zanim zostanie przeniesiony. z góry dzięki

No i przechodzę do sedna tematu, mam 2 pytania:

1. Nasza firma dostała poraz pierwszy zlecenie na sprawdzanie pionowości słupów pod budowę centrum handlowego, słupów jest 55. czy ktoś ma doświadczenie w tych robotach i wie jaka jest średnia cena od słupa przy tej ilości? Czy standardem przy tej robocie jest sporządzanie operatów na koniec? jeśli tak to może ktoś ma jakiś wzór szkiców/dokumentów z operatu? Przy okazji spytam się też o wytyczanie pod pale betonowe (utwardzające podłoże) było ich 500, możecie określić jaka jest średnia cena u Was od pala (za wytyczenie) bo z tego co się orientowałem od znajomych to widełki są naprawde śmieszne, od 5 zł do 90 zł ;]

i pytanie 2gie

na jednym z for geodezyjnych czytałem, że wytyczenia osi budynków z jednoczesnym przeniesieniem ich na ławy ciesielskie (podobno nawet nieistotna jest odległość ławy od tyczonych osi, chociaż jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić) można dokonać z jednego stanowiska za pomocą jakiegoś programu w tachimetrze, tam mowa była o leice, ja co prawda pracuję na topconie, ale leice też mam dostępną. Czy ktoś wykonuje tak wytyczenia? jeśli tak, to gdybyście mieli cierpliwość wytłumaczyć mi jak to zrobić krok po kroku jak dla amatora to byłbym wielce wdzięczny ;]

z góry wielkie dzięki
#5
Hej, możecie polecić mi jakiś hostel niedaleko al Jerozolimskich 44 (miejsce egzaminu ofc)
#6
Hej, wrzucam Wam zbiór opracowanych pytań z zakresu I, około 150 z tego co pamiętam. Haczyk jest taki, że są to pytania które pojawiały się jeszcze przed wejściem standardów w 2011 roku, czyli na oko można powiedzieć, że są to pytania z 2008-2010/11.

Pytania były opracowywane na tym forum, większa część zasług pewnie należy się supportowi, bo wtedy tak "dużego" ruchu tutaj nie było, ale za to często GUGiK wypuszczał klucz odpowiedzi, więc wiadomo, że większość opracowana jest dobrze.

Większość pytań jest nieaktualna, albo trzeba odpowiedzi dopasować pod nowe przepisy, ale na pewno można tu znaleźć sporo pytań o których GUGiK może sobie "przypomnieć" i które warto mieć w swojej bazie.

pozdrawiam

LINK: http://speedy.sh/5Qnu8/pyt-odp1.rar
#7
Hej, czy moglibyście podzielić się zmianami jakie zaszły u Was w ośrodkach po wejściu w życie rozporządzenia o BDGESUT, OT500 i mapie zasadniczej? chodzi mi konkretnie o formę kompletowania operatu oraz pomiarów terenowych (mdcp i inwentaryzacyjnych) doszły mnie słuchy o zakładaniu kartotek dla każdego z mierzonych obiektów topograficznych (takich jak schody, skarpa, wylewka betonowa itp).
z góry dzięki za informacje