Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - malusia11

#1
Kochani robiliśmy ostatnio w firmie dużo wykazów synchronizacyjnych na naszym terenie. Do końca nie wiem jak je wpisywać, bo to nie były roboty zgłaszane do Ośrodka. Czy w miejsce Id mam coś wpisywać?
#2
Potocznie błędnie przyjmuje się, że prawo pierwszeństwa nabycia nieruchomości jest synonimem prawa pierwokupu. Oba te pojęcia maja nie tylko odmienne znaczenie, ale i czas realizacji od momentu zamiaru nabycia nieruchomości. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu 7 sędziów z dnia 23 lipca 1992r. wyjaśnia iż " pierwszeństwo polega przede wszystkim na eliminacji innych podmiotów ubiegających się o tę samą rzecz. Jego konstrukcja jurydyczna nie jest oparta na uprawnieniu, lecz na tkwiącym immanentnie w pierwszeństwie zakazie zadysponowania rzeczą w sposób je naruszający. Realizacja pierwszeństwa jest zatem możliwa dopiero wówczas, gdy adresat zakazu stworzy swym zachowaniem sytuację, w której zakaz staje się aktualny. te sytuacje stanowią jednocześnie granice, w jakich uprzywilejowanie pierwszeństwem, oznaczające intencjonalne pogorszenie sytuacji prawnej jednej ze stron, znajduje uzasadnienie w przyzwoleniu ustawodawcy."
Prawo pierwszeństwa aktualizuje się już w momencie powzięcia zamiaru zbycia, zanim dotychczasowy właściciel zawrze umowę sprzedaży z osobą trzecią, natomiast prawo pierwokupu wymaga uprzedniego zawarcia przez zobowiązanego z tytułu prawa pierwokupu warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości z osobą trzecią. Uprawniony z prawa pierwszeństwa zostaje zatem zawiadomiony o samym zamiarze zbycia nieruchomości, a uprawnionego z tytułu prawa pierwokupu zawiadamia się już o treści warunkowej umowy sprzedaży.
#3
Witam,
Być może już gdzieś, ktoś napisał na ten temat ale ja mimo wszystko do końca nie wiem, czy będzie błędem jeśli na egzaminie pisemnym podam podstawę prawną Instrukcje G.3 lub G.4? Czy jest to gdzieś określone?
#4
Chodzi mi o to, że np. w pytanie " Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków?" czy jeśli napiszę z Prawa geodezyjnego co to jest znak geodezyjny, art.3 i art. 7d, z rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, napisałabym coś ze standardów technicznych zakładania i utrzymania podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych, rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów.... Mam pytanie czy nie lepiej pisać konkretnie, krótko na temat czy lepiej więcej i czy w tym przypadku nie za dużo napisałam tych podstaw prawnych?
#5
W nowelizacji ustawy o scaleniu i wymianie gruntów w art. 2 ust. 3a jest mowa o umożliwieniu scalenia nieruchomości zabudowanych. Zgodnie z jego treścią zmiana granic nieruchomości zabudowanej może być dokonywana w trakcie scalenia gruntów, pod warunkiem, że nie pogorszy to warunków korzystania z takiej nieruchomości, w szczególności dostępu do budynków. Jakkolwiek przepis ten określa warunki zmiany granic nieruchomości zabudowanej, co do zasady scalenia będzie wiązało sie z wytyczeniem nowych granic, jako że stanowi to istotny sens procedury scaleniowej. Można zatem stwierdzić, że warunek ten odnosić się powinien do samej dopuszczalności objęcia scaleniem nieruchomości zabudowanej. Pozostaje to jednak w pewnej sprzeczności z przepisem art. 2 ust. 3, który dopuszcza rozbiórkę oraz przeniesienie zabudowań. Tymczasem nawet w takich wypadkach zmiana granic działki zabudowanej będzie dopuszczalna o tyle, o ile nie pogorszy dostępu do budynków objętych rozbiórką lub przeniesieniem.


//Jakieś konkluzje?
Brook
#6
W rozporządzeniu MAiC  z dnia 29 listopada 2013 zmieniono brzmienie par.10 ust. 1 pkt 2, że oprócz danych liczbowych i opisowych dotyczących gruntów i budynków oraz lokali, obejmuje również dane dotyczące właścicieli nieruchomości oraz przysługujących im wielkości udziałów w prawie własności, a także daty określające nabycie oraz utratę tego prawa. Wprowadzili to podobno po to, że w przypadku gruntów o nieustalonym właścicielu w ewidencji wykazuje się dane osób i jednostek organizacyjnych, które tymi gruntami władają za zasadach samoistnego posiadania.
Czy któś wie jak to będzie wyglądać w praktyce? mi się wydaje, że to będzie jeden wielki bałagan
#7
Bardzo istotnym zapisem w ustawie art. 53, określający jako graniczny termin 31 grudnia 2013r. na przekształcenie mapy analogowej w formę cyfrową i utworzenie baz danych opisowych. Ciekawe jak się to udaje starostwom.... z życia wiem, że nie za ciekawie to wyglada a jedyne wytłumaczenie powiatowych geodetów to brak pieniędzy na utworzenie map cyfrowych.
#8
Proponuje przeczytać artykuł w ostatnim "Geodecie" o zawieszaniu uprawnień zawodowych geodetom z absurdalnych powodów. Jednemu geodecie każą zdawać egzamin na uprawnienia tylko dlatego, że data terminu zakończenia pracy na zgłoszeniu pracy geodezyjnej była już nie aktualna, tzn. facet nie wyrobił się w terminie z robotą i nie zaznaczył tego w zgłoszeniu to mu zabrali uprawnienia.... Drugi jest zawieszony, bo podział działki, do której zostało wydane postanowienie i decyzja, która się uprawomocniła i który został przyjęty do zasobu.... zauważono w nim nie zgodności, gdyż sąsiedzi zaczęli drążyć temat i po kilku latach sprawa wróciła. Warto poczytać, bo cyrki się dzieją...