Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - ALQUA

#1
Problemy z Ewmapą / Multiimport z formatu tekstowego
Czwartek 30 Styczeń 2020, 15:20:11
Cześć,
jestem świeżym użytkownikiem EwMapy. Wszystkiego uczę się sama,  na podstawie informacji w necie i instrukcji proszę więc o wyrozumiałość.
Przeczytałam zawartość forum.

Mam problem z funkcja multiimportu.

Na czystej bazie importuje plik wsadowy [pow. otwocki] zgodnie z instrukcjami uzyskanymi z osrodka Mapa -> Multiimport danych z formatu tekstowego
wybieram odpowiedni plik, zaznaczam opcje rodzaj importu do modyfikacji,
zaznaczam importuj operaty
układ współrzędnych Aktualny - bez transformacji
następnie po lewej stronie okienka wybieram odpowiednie "umiejscowienie" importów
przy wyborze dla działek, i konturów wszystko jest ok
jak wybieram "ścieżkę" dla warstw lub dla plików eob. odznacza się kwadracik przy imporcie operatu, i przestaje być aktywny.

Raz mi się udaje a raz nie.
Czy to wynika z tego, że jakoś źle założyłam bazę.
Z góry dziękuję za pomoc
#2
Hej dodalibyście coś do odpowiedzi na to pytanie? z góry dziękuję za odpowiedź   

Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać swój ewentualny komentarz do zapisów ustawowych.
Ustawa prawo budowlane
Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
4. Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje i zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 43. Uprawnienia zawodowe nadaje się w następujących zakresach:
1) geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne,
Podstawa prawna:
Ustawa prawo budowlane
Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne


#3
Ogólna dyskusja o uprawnieniach zawodowych / Pytania zakres I
Niedziela 27 Kwiecień 2014, 18:27:13
Witam, jestem na etapie opracowywania odpowiedzi na pytania na zakres pierwszy.

Znalazłam takie pytanie:
Po zakończeniu budowy niedużego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tę budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o trwale stabilizowana osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Proszę podać, jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z podstawowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy zaktualizować w wyniku pomiaru powykonawczego i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy) przyjmując, że na cały nowo zbudowany obiekt składają się:
1.   Budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłowania lokalna portiernia),
2.   Urządzone place składowe, trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach,
3.   Uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c.o.),
4.   Nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu.

Odnalazłam taką odpowiedź:
Rozporządzenie MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
§ 19. 1. Operat geodezyjny wchodzący w skład dokumentacji budowy powinien zawierać dokumentację geodezyjną sporządzoną na poszczególnych etapach budowy, a w szczególności szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
2. W wypadku pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektu lub jego podłoża, do dokumentacji budowy należy dołączyć operat z tych pomiarów.
§ 20. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Ustawa Prawo budowlane
Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
§ 61. 1. Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
1) ustalenia danych:
a) określających położenie i kształt wybudowanych obiektów budowlanych w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
b) niezbędnych do wprowadzenia zmian w:
– bazie danych ewidencji gruntów i budynków – w zakresie użytków gruntowych oraz budynków,
– bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu – w zakresie sieci uzbrojenia terenu,
– bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy – w zakresie budowli;
2) sporządzenia operatu geodezyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, w szczególności:
a) mapy obrazującej położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego,
b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.
ROZPORZĄDZENIE Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
§ 15. Mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:
1) bazie danych EGiB;
2) bazie danych GESUT;
3) bazie danych PRG;
4) bazie danych PRPOG;
5) BDOT500;
6) BDSOG.


Niestety nie jestem pewna czy w ogóle zabrałam się do tego pytania od dobrej strony. Dlatego chciałam zapytać o Wasze opinie na ten temat.
#4
Jestem w trakcie praktyki geodezyjnej. Dwa lata pracy mam udokumentowane według zasad określonych starą ustawą. Więc brakuje mi jeszcze roku do możliwości ubiegania się o uprawnienia według starych zasad, stąd moje pytanie czy dalszy przebieg praktyki powinnam dokumentować w nowym dzienniku praktyk, czy normalnie starym systemem.

Jeśli mam ubiegać się o nowy dziennik praktyki, to jakie dokumenty mam dołączyć do wniosku. Czy mogę o wniosek ubiegać się w Warszawie czy muszę u odpowiedniego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.