Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - monika_wyc

#1
Słuchajcie, tak czytam sobie wpisy w różnych wątkach i tak powoli ...zaczyna mnie to delikatnie mówiąc hmm denerwować:)
Bez urazy:) ale jeśli ktoś wpisuje coś w stylu - ja też jeszcze nic nie wiem... ja też czekam... itp. podobne to tak się zastanawiam pewnie robione to jest
w celu zebrania tych wymaganych postów.
mam propozycje na stronie GUGIk jest zestaw 1500 pytań testowych niech każdy kto chce uzbierać posty w jednym poście wpisze np.
5 pytań - z odpowiedziami i zacytowaniem podstawy prawnej - trochę się tych pytań uzbiera i te posty będą miały jakiś pożytek, będą poprawne odp. i podstawy prawne w jednym miejscu a i sam zainteresowany skorzysta:) bo "ruszy" z nauką;)jeśli zaczyna dopiero

Co do terminów to cierpliwości- pojawi się z pewnością informacja na stronie Gugik-u.
Zostało potwierdzone przez kilka maili jakie dostaliśmy że wnioski przynajmniej te złożone do 12.02.2014 zostały przekazane komisji = zdają po staremu
Jak zostaną ustalone terminy to dostaniemy informacje.
pozdrawiam
#2
Egzamin 20 grudnia 2013

3. Zakładanie osnowy pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania metodą GNSS - opisać.

Tutaj zasadniczą kwestią jest czy mamy uwzględniać zarzuty dwóch WING w sprawie niemożliwości zakładania osnów pomiarowych metodą RTK/RTN czy bardziej wyjaśnienie GGK:

,,Pomiarowe techniki kinematyczne RTK i RTN stosowane w systemie ASG-EUPOS zapewniają wyznaczenie punktów z dokładnością wymaganą dla punktów sytuacyjnej osnowy pomiarowej oraz wysokościowej osnowy pomiarowej, z zastrzeżeniem, że wyznaczona tymi technikami wysokościowa osnowa pomiarowa nie będzie wykorzystywana do pomiaru przewodów i urządzeń kanalizacyjnych."

Chciałabym abyśmy podyskutowali jeśli możliwe o tym pytaniu i fajnie gdyby ktoś ze zdających wtedy podzielił się do którego stanowiska się przychylił1.

Ze standardów mamy przepisy:

§ 16. 1. Osnowy pomiarowe zakłada się w postaci:
1) pomiarowej osnowy sytuacyjnej;
2) pomiarowej osnowy wysokościowej;
3) pomiarowej osnowy sytuacyjno-wysokościowej (dwufunkcyjnej).
2. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej.
3. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy wysokościowej nie może być większy niż 0,05 m względem najbliższych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej.
4. Błąd średni wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej wykorzystywanej do określenia wysokości szczegółów terenowych, o których mowa w § 35 ust. 2 pkt 2 lit. a i b, nie może być większy niż 0,02 m.

§ 17. 1. Pomiarową osnowę sytuacyjną wyznacza się w nawiązaniu do poziomej osnowy geodezyjnej w postaci:
2) sieci punktów wyznaczonych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS;
2. Przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych należy zapewnić:
1) wielopunktowe nawiązanie do punktów poziomej osnowy geodezyjnej;
2) co najmniej dwukrotny pomiar każdego mierzonego elementu;
3) wykonanie obserwacji nadliczbowych;
4) wykonanie pomiarów: c) wektorów przestrzennych technikami, o których mowa w § 2 pkt 18—21.


§ 18. 1. Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej.
2. Miarą dokładności założonej osnowy pomiarowej są błędy średnie położenia wyznaczanych punktów, przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania.

§ 23. Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej, metodami:

3) niwelacji satelitarnej wykonywanej metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS.

To z rozp o Standardach- teraz należy podjąć decyzję czy piszemy tylko o metodzie statycznej, 3 punktach sieci i pomiarze 2 odbiornikami czy uwzględniamy stanowisko GGK cyt. powyżej i wtedy można w odpowiednim kierunku rozbudować odpowiedź :)

Co myślicie?