Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - sfl

#1
Jakie wymagania powinna spełniać mapa pod projekt budowy sieci wodociągowej

Rozporządzenie ws czynności geodezyjnych w budownictwie
CytatMapę do celów projektowych należy sporządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej. Dopuszcza się dwukrotne pomniejszenie lub powiększenie tej mapy. W szczególnych przypadkach dopuszcza się wykonanie mapy jednostkowej. Mapa do celów projektowych powinna obejmować również obszar otaczający teren inwestycji w pasie co najmniej 30 m, a w razie konieczności ustalenia strefy ochronnej - także teren tej strefy.
Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), powinna zawierać:
1)   opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
2)   usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
3)   usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.
2. Skalę map do celów projektowych należy dostosować do rodzaju i wielkości obiektu lub całego zamierzenia budowlanego, przy czym:
1)   skala map działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,
2)   skala map zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1:1000,
3)   skala map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi może wynosić 1:2000.
Wielkość obszaru otaczającego oraz skalę mapy ustala w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.

Rozporządzenie ws standardów
CytatInformacje określające rodzaj aktualnych użytków gruntowych, jeżeli mają znaczenie dla projektanta, mogą być dodatkowo wykazane na mapie do celów projektowych, oprócz informacji zgodnych z operatem ewidencyjnym, bez
uprzedniej aktualizacji baz danych EGiB. W przypadku wykazania na mapie do celów projektowych konturów użytków gruntowych nieujawnionych w bazie danych EGiB, na mapie zamieszcza się informację o treści: ,,kontur użytku gruntowego oznaczony symbolem (wzór symbolu) nie jest ujawniony w bazie danych ewidencji gruntów i budynków".
Treścią mapy do celów projektowych mogą być miary liniowe pozyskane w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych określające w szczególności odległości między charakterystycznymi punktami sytuacyjnymi mającymi znaczenie w procesie projektowania.
Na mapie do celów projektowych, w granicach projektowanej inwestycji budowlanej, wyróżnia się linią przerywaną w kolorze brązowym grunty obciążone służebnościami gruntowymi ujawnionymi w księgach wieczystych oraz umieszcza się skrótowy opis treści lub sposobu wykonywania tych służebności. W przypadku gdy mapa do celów projektowych
została wykonana bez ustalenia obciążeń, o których wykonawca zamieszcza na tej mapie stosowną informację w tej sprawie.
Jeżeli na mapie będą umieszczone inne obiekty nieobjęte katalogiem obiektów baz danych należy na mapie umieścić legendę z oznaczeniem występujących obiektów.

Rozporządzenie ws GESUT i ZUD
CytatMapa do celów projektowych powinna zawierać dodatkowo przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych dotychczas przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.
Mapa może być sporządzona także na komputerowych nośnikach informacji.
Mapa do celów projektowych powinna zawierać klauzulę o przyjęciu do PZGiK
#2
Jakie obiekty podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz w jakim zakresie (jaki ich elementy są tyczone)

PGiK
CytatInwestorzy są obowiązani zapewnić wyznaczenie, przez jednostki uprawnione do wykonywania prac geodezyjnych, usytuowania obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.

Prawo budowlane
CytatObiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz przyłącza elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe, ciepłownicze podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie.
Właściwy organ może nałożyć obowiązek wyznaczenia w terenie również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.

Rozporządzenie ws czynności geodezyjnych w budownictwie
CytatWytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego, podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe budowlanych obiektów, a w szczególności:
-główne osie obiektów budowlanych naziemnych i podziemnych
-charakterystyczne punkty projektowanego obiektu
-stałe punkty wysokościowe - repery
Wykonanie ww czynności geodeta stwierdza przez dokonanie stosownego wpisu w dzienniku budowy. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje również kierownikowi budowy szkic tyczenia.
#3
Na wniosek projektanta należy opracować mapę do celów projektowych w skali 1:1000 wraz z warstwicami. Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego takiej mapy dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?

W celu kontroli dokładności opracowania rzeźby terenu należy przeprowadzić pomiary kontrolne. Dla terenów przedstawionych za pomocą warstwic należy wykonać pomiar sposobem niwelacji profilów podłużnych i poprzecznych. Odległości między pikietami na przekroju podłużnym nie powinny przekraczać 50m, natomiast odległości między przekrojami poprzecznymi nie powinny być większe niż 100m. Dla każdego sprawdzonego w ten sposób profilu należy określić średni błąd rzeźby terenu wkreślonej na danym pierworysie wysokościowym.
Średnie błędy warstwic nie powinny przekraczać:

1/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu do 2 stopni
2/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu od 2 stopni do 6 stopni
3/3 zasadniczego cięcia warstwicowego dla terenów o nachyleniu większym od 6 stopni

W przypadku map w skali 1:1000 cięcie warstwicowe wynosi 1,0m więc błędy nie powinny przekraczać (w zaokrągleniu do 0,1m):

0,3m dla terenów o nachyleniu do 2 stopni
0,7m dla terenów o nachyleniu od 2 stopni do 6 stopni
1,0m dla terenów o nachyleniu większym od 6 stopni

Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie ws standardów

Pytanie opracowane głównie na podstawie G-4. Nie uwzględniłem zapisów par. 36 ust. 2 rozp ws standardów ze względu na to iż odnosi się on do standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000 -1:100 000, a w pytaniu mamy mapę w skali 1:1000.
#4
Jakie bazy aktualizujemy po pomiarze powykonawczym jeśli zmiany wprowadzono w budynkach, ekranach, ogrodzeniach, zieleni wysokiej, drogach, placach, a pomiar oparty był na osnowie realizacyjnej

Bazy danych, które będą podlegały aktualizacji:

  • baza danych ewidencji gruntów i budynków
  • baza danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów
  • bazy danych obiektów topograficznych zapewniających tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500-1:5000 takich jak mapa zasadnicza oraz mapa ewidencyjna

Podstawa prawna:
Prawo Geodezyjna i Kartograficzne
Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej
Rozporządzenie ws standardów

A co z informacją o osnowie realizacyjnej czy jakaś baza będzie podlegała aktualizacji? Jedyne co mi przychodzi na myśl to rozporządzenie ws zgłaszania prac gdzie jest informacja, że jeżeli podczas prac niepodlegających zgłoszeniu (np. tyczeniu) zastabilizujemy osnowę to praca taka w części podlega zgłoszeniu a powstała dokumentacja jest przekazywana do PZGiK. Jeżeli chodzi o osnowy to PGiK wyróżnia jedynie bazy osnów podstawowych i szczegółowych.
#5
Proszę wymienić urzędowe dokumenty, w jakich osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy mogą dokonywać wpisów oraz jakie ich opracowania się dołącza?

Urzędowymi dokumentami w jakich geodeci na terenie budowy mogą dokonywać wpisów są:
-dziennik budowy
-dziennik montażu
-dziennik rozbiórki

Geodeta stwierdza wykonanie poszczególnych czynności geodezyjnych na budowie poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w ww. dokumentach. Wpisy są dokonywane przy następujących czynnościach (chociaż o to chyba nie pytają dopisałem jednak żeby odpowiedź nie była za krótka):
-wytyczeniu głównych osi oraz charakterystycznych punktów projektowanych obiektów budowlanych
-wytyczeniu oraz założeniu stałych punktów wysokościowych - reperów
-wytyczeniu i pomiarze kontrolnym elementów obiektów budowlanych, których dokładność usytuowania jest wymagana do prawidłowego wykonania obiektu (dziennik montażu)
-wykonaniu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz podłoża
-wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
-stwierdzeniu rozbieżności pomiędzy wynikami pomiarów geodezyjnych a ustaleniami projektu
-stwierdzeniu zgodności lub rozbieżności realizacji sieci uzbrojenia terenu z uzgodnionymi projektami

Geodeta do dokumentacji budowy dołącza:
-szkice dokumentacyjne
-szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrole wyznaczenia
-szkice przedstawiające rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru a ustaleniami projektu budowlanego
-operat z ewentualnie przeprowadzonych pomiarów przemieszczeń lub odkształceń obiektów budowlanych
-kopie mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Podstawa prawna
-Prawo budowlane
-Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  Przestrzennej  i  Budownictwa  z  21  lutego  1995 r  w  sprawie  rodzaju  i  zakresu  opracowań  geodezyjnych
-Rozporządzenie w sprawie dziennika budowy
-Rozporządzenie w sprawie GESUT oraz ZUDP