Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - Surwejor

#1
Problemy z Ewmapą / Usuwanie obiektów w eksploatorze
Środa 21 Wrzesień 2022, 15:57:17
Witam wszystkich!
Czy ktoś spotkał się z problemem usunięcia całego katalogu, np bazy "Budynki" poprzez czerwony kosz?
W poprzedniej wersji ewmapa była taka możliwość, w wersji 14 wyskakuje komunikat "usuwanie zawartości niedostępne: usuwanie zablokowane dla katalogu"
Czy ktoś coś poradzi ? poniżej screen
#2
[4] Jakie dokumenty geodezyjno-kartograficzne zawiera decyzja o lokalizacji budowli przeciwpowodziowej ?

Ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych:

Tutaj przychodzą mi do głowy tylko mapy podziałowe, które są zatwierdzane tą właśnie decyzją, ale czy coś jeszcze ?
#4
[4] Jakie wymogi dotyczące obiektów mostowych o długościach nie mniejszych niż 200m przewidują przepisy prawne i techniczne odnośnie geodezyjnych pomiarów przemieszczeń i odkształceń?

Rozp w sprawie war tech drogowych obiektów inżynierskich:
§ 298. 1. Dla oceny prawidłowej pracy obiektu inżynierskiego powinny być przewidziane w szczególności:
1)   znaki wysokościowe (repery) na obiektach,
2)   wodowskazy przy mostach.
2. Znaki wysokościowe, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone:
1)   na głowicach tuneli - nie mniej niż 3 sztuki,
2)   na każdej z podpór obiektu mostowego - nie mniej niż 4 sztuki,
3)   po obu stronach przęseł:
a)   nad podporami,
b)   w środku rozpiętości przęseł dłuższych niż 21 m,
w osiach skrajnych dźwigarów lub w punktach znajdujących się nad dolnymi krawędziami ustrojów płytowych.
3. Znaki wysokościowe powinny być powiązane ze stałym znakiem wysokościowym, wykonanym z trwałego materiału i posadowionym na gruncie rodzimym poniżej poziomu przemarzania, poza korpusem drogi w niewielkiej odległości od obiektu.
4. Stały znak wysokościowy, o którym mowa w ust. 3, powinien być w miarę możliwości dowiązany do niwelacji państwowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Przy obiektach o długości większej niż 100 m powinny być wykonane dwa znaki, o których mowa w ust. 4, rozmieszczone w pobliżu końców obiektu.
6. Powinno się dążyć do tego, aby obiekty mostowe o długościach nie mniejszych niż 200 m i wymagające stałej obserwacji były wyposażone w stanowiska pomiarowe rozmieszczone poza nimi - w celu umożliwienia cyklicznych pomiarów niwelacyjnych (osiadanie, przechyły podpór, ugięcia przęseł).
#5
[4] Jakimi znakami należy utrwalać punkty poziomej osnowy realizacyjnej, od czego to zależy i jak należy je chronić ?

rozp. w sprawie standardów:

§ 54. Punkty osnowy realizacyjnej stabilizuje się znakami z trwałego materiału, o których mowa w § 19 ust. 4, z jednoznacznym oznaczeniem położenia na nich punktu osnowy.

par. 19.4. Do stabilizacji można użyć: znaków z kamienia, betonu lub tworzyw sztucznych, a w przypadku nawierzchni utwardzonych — bolców, trzpieni lub prętów, o długości zapewniającej trwałość stabilizacji.

G-3.1:2007
§ 15 Utrwalenie punktów
1. Punkty osnowy realizacyjnej stabilizuje się znakami z trwałego materiału (np. typy 30 i 80a wg G-1.9). Na gruntach o małej stabilności stosuje się znaki rurowe. Na terenach zabudowanych stosuje się znaki ścienne.
2. Punkty zakładane na okres trwania budowy utrwala się palami drewnianymi z gwoździem, zacementowanymi śrubami, wstrzeliwanymi kołkami stalowymi itp. lub znakami z tworzyw sztucznych (typ 17 wg G-1.9). Znaki punktów, które mają pozostać na placu budowy przez cały czas realizacji inwestycji umieszcza się w miejscach najmniej narażonych na zniszczenie, osłaniając je barierkami lub innymi znakami ostrzegawczymi.
3. Znaki punktów osnowy oznacza się numerem wypisanym na znaku lub na świadku, albo też na pobliskim elemencie budowlanym lub konstrukcyjnym. Jako repery robocze mogą służyć charakterystyczne pod względem wysokościowym elementy konstrukcyjne lub montażowe, np. górne powierzchnie zakotwiczonych śrub, wystające elementy zbrojenia, które maluje się farbą i opisuje numerem.
5. Na znakach punktów o nominalnych współrzędnych umieszcza się kwadratowe płytki ze stali nierdzewnej o wymiarach 10x10 cm lub 8x8 cm z kreskami wyrytymi równolegle do układu osi współrzędnych.
6. Dla trwale stabilizowanych punktów osnowy realizacyjnej, pozostających w terenie po zakończeniu prac realizacyjnych, sporządza się opisy topograficzne.
#6
[4] Jakie obowiązki wynikające z przepisów prawa zobowiązują inspektora nadzoru inwestorskiego do współpracy z geodetą przy realizacji obiektów budowlanych i jakim zakresie. Proszę podać przykład do każdego z wymienionych obowiązków?

Ustawa prawo budowlane:
Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
1)   reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej- np. stosowanie sprawdzonych narzędzi pomiarowych oraz kontrolna położenia wytyczonych elementów obiektu
2)   sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie; np. sprawdzenie geometrii i wymiarów elementów dostarczonych na budowę
3)   sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania; np. geodezyjna inwentaryzacja podziemnego uzbrojenia terenu

Art. 26. Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo:
1)   wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych; np. pomiary powykonawcze do uruchomienia urządzeń przez dozór techniczny
2)   żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę. np. inwentaryzacja pionowości elementów konstrukcyjnych

#7
[4]Kto jest właścicielem dróg i kto zarządza drogami publicznymi w Polsce oraz jakie zasady obowiązują w zakresie usytuowania przy drogach, budynków i budowli oraz umieszczania przy nich naziemnych urządzeń liniowych?
Ustawa o drogach publicznych:

Art. 2. 1. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:
1)   drogi krajowe;
2)   drogi wojewódzkie;
3)   drogi powiatowe;
4)   drogi gminne.

Art. 2a. 1. Drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.

Art. 19. 1. Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3, 5 i 8, są dla dróg:
1)   krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2)   wojewódzkich - zarząd województwa;
3)   powiatowych - zarząd powiatu;
4)   gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Art. 42. 1. Zabrania się umieszczania nadziemnych urządzeń liniowych, w szczególności linii energetycznej, telekomunikacyjnej, rurociągu, taśmociągu, wzdłuż pasów drogowych, poza terenem zabudowy, w odległości mniejszej niż 5 m od granicy pasa, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

tutaj tabela patrz ustawa.

#8
Wtam, czy ktoś wie gdzie można dostać/zakupić "Specyfikacje Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych" potrzebne do zakresu 4 uprawnień ??
#9
Witam,
dzisiaj dostałem pismo od komisji, ze zostałem dopuszczony do egzaminu pod warunkiem uzupełnienia dat przy podpisach geodety uprawnionego (stary wykaz prac). Czy ktoś spotkał się z takim problemem, czy tworzyć nowy wykaz praz z podpisami i datami. Jeżeli nowy wykaz to jakie daty, bo teoretycznie powinny być późniejsze zgodnie z datą wykonywania prac,a może wpisać datę teraźniejszą ? Proszę o pomoc.
#10
Propozycja odpowiedzi:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych:
§ 51. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych, pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów budowlanych wykonuje się w oparciu o osnowę geodezyjną, pomiarową lub realizacyjną.

Rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie:
§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
2. Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.

Czy coś można jeszcze dodać ?

//podaj pełną treść pytania w treści wątku, w temacie skrót myślowy
Brook//