Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - ms

#1
Czy jesteście w stanie przedstawić swoje stanowisko w przypadku wykonania wyznaczenia i stabilizacji trwałymi znakami punktów granicznych, których linie graniczne działek ewidencyjnych zostały ustalone na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania na gruncie a protokoły podpisane przez wszystkich współwłaścicieli?
Czy w takim przypadku stabilizujecie granic nie zważając na zapis Rosporządzenia ws EGIB 39 u.4
"39.4. Ustalane punkty graniczne wykonawca oznacza na gruncie w sposób umożliwiający ich pomiar. Trwała stabilizacja tych punktów może nastąpić wyłącznie z inicjatywy i na koszt zainteresowanych i może dotyczyć wyłącznie punktów ustalonych w oparciu o zgodne oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 "
Zgodnie z prawem geodezyjnym "Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy".
Jeżeli natomiast zgodnie z REGIB 39 u.4 stabilizacja nie jest dozwolona to czy możemy ustalać granicę ponownie na podstawie zgodnych oświadczeń właścicieli działek sąsiednich, tak by móc ja zastabilizować zgodnie z 39.4 REGIB  ????
Zadałem pytanie do WINGIKa, ale póki co nie dostałem żadnej odpowiedzi stąd moje pytanie o waszą opinię tutaj.

#2
Witam,
Proszę o informację w jaki sposób mogę usunąć rzędną z obiektu powierzchniowego typu droga, chodnik, czy skarpa?
Podczas próby usunięcia podobiektu typu rzędną obiektu powierzchniowego ewmapa zwraca informacje o potrzebie uaktywnienia przodka, a jeżeli uaktywnię przodka to usunięcie dotyczy całego obiektu typu droga/ chodnik skarpa. Jak usunąć pojedynczą rzędną chodnika/drogi/sparpy krok po kroku? Z góry dziękuję za pomoc.
#3
Macie może jakieś przykłady mapy do ustalenia służebności przesyłu?

#4
Pytanie: Jakie prawa posiadają osoby wykonujące terenowe prace geodezyjne i kartograficzne?  Kto może wykonywać takie prace na terenach zamkniętych?  Czy właściciel nieruchomości może nie zgodzić się na wykonywanie w/w prac na swoim terenie?

Odpowiedz:

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Art. 11. Podmioty wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne
Prace geodezyjne i kartograficzne wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania obejmuje prowadzenie tych prac.

Art. 12. Obowiązek wykonawcy prac geodezyjnych
Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 państwowy zasób geodezyjny, ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Art. 13. Prawa wykonawców prac
1. Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:
1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki;
4) umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyjnych.
2. Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie naruszają:
1) przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o ochronie środowiska, o lasach i o drogach publicznych;
2) przywilejów i immunitetów przysługujących obcym przedstawicielstwom dyplomatycznym, misjom specjalnym i urzędom konsularnym, a także członkom ich personelu oraz innym osobom korzystającym z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
3. Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu, lub za ich zgodą.

Art. 14. Obowiązek właściciela nieruchomości
Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić podmiotom i jednostkom organizacyjnym, o których mowa w art. 11 podmioty wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne, wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych określonych w art. 13 prawa wykonawców prac, ust. 1.

Uważacie że to wystarczy?
#5
Jakie jest wasze stanowisko odnośnie pomiaru całego budynku przy inwentaryzacji powykonawczej przyłącza do nowego budynku? Czy wykonawca zgłaszający inwentaryzację przyłącza wodociągu/gazociągu/kabla energetycznego itp. w ośrodku powinien obowiązkowo pomierzyć cały nowy budynek? - a może wystarczy tylko ściana, na której jest przyłącz danego urządzenia? Podkreślam, że zgłoszona praca geodezyjna (inwentaryzacja przyłącza) polega na inwentaryzacji przyłącza, a sam przyłącz jest wykonany zgodnie z uzgodnionym projektem w ZUDP.
Ośrodek z moich stron dzisiaj właśnie takie zajął stanowisko (pomiar całego budynku) i tak się zastanawiam jaka może tego podstawa prawna? Co o tym myślicie?