Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - AniaMarek

#1
Sytuacja ma się następująco:
B darował A działkę, zanim darował podzielił i wydzielił 2 paski szerokości 2m na tzw. drogę dojazdową. X i Y są innymi niż A i B właścicielami. I korzystali bezspornie z drogi dojazdowej do dwóch nieruchomości. Problem pojawił się gdy A postanowił stare ogrodzenie (kolor bordowy) przebudować (kolor zielony). Wówczas B ma za wąski wjazd na swoją działkę z powodu umiejscowionego garażu. B się pyta jak zmusić A do zaprzestania przebudowy ogrodzenia w ten sposób by B miał szerszy wjazd na swoją działkę (mówię, że nie może bo B może ogrodzić w swoich granicach). B nie chce przestawiać garażu (hmmmm...). ale chce odwołać darowiznę ;-) bo A wykazuje się "niedbałością" o wspólny wjazd do dwóch działek. Co polecić takiemu B??
#2
Przychodzi do geodety klient, który ma dużo pieniędzy. Posiada działkę, której jest współwłaścicielem. Chce znieść tę współwłasność, gdyż nie dogaduje się z drugim współwłaścicielem. Nie ma żadnych przepisów pozwalających na podział tej działki, a współwłaściciel, który ma dużo pieniędzy chce za wszelką cenę omijając drogę urzędową dokonać podziału tej działki. Orzeczenie sądu o zniesieniu współwłasności odpada, bo współwłaściciel nie chce załatwiać to przez sąd. Jak zrobić taki podział?

Nasuwają mi się dwa rozwiązania:
1) skoro ma dużo pieniędzy to niech odkupi od drugiego współwłaściciela jego część
2) podział nieruchomości do korzystania

ma ktoś inny pomysł?
#3
Spadkobierca nieruchomości X w trakcie regulowania spraw własnościowych zauważył, że zaginęła księga wieczysta dla tej nieruchomości oraz dokumenty potwierdzające nabycie nieruchomości. Proszę wyjaśnić, czy właściwy sąd rejonowy odtworzy zaginioną księgę czy założy nową i w związku z zaistniałą sytuacją jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku składanym do sądu.

§ 23. 1. Przy zakładaniu księgi wieczystej dla nieruchomości, która nie miała księgi wieczystej albo której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu, bierze się z urzędu pod uwagę w szczególności zbiory dokumentów, dokumenty należące do zaginionej lub zniszczonej księgi wieczystej oraz zachowane części takiej księgi, a także dane z ewidencji gruntów i budynków.
2. Jeżeli zbiór dokumentów prowadzony jest przez sąd, który nie jest właściwy do założenia księgi wieczystej, sąd właściwy zażąda niezwłocznie nadesłania tego zbioru.
3. Ksiąg wieczystych zaginionych lub zniszczonych nie odtwarza się.

Rozp. z 17.09.2001r. w sprawie prowadzenia kw i zd

i dalej "..i w związku z zaistniałą sytuacją jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku składanym do sądu?"

jakieś pomysły?
#4
Pytania ustne / [2] Zasada numeracji budynków po podziale.
Czwartek 24 Kwiecień 2014, 08:31:54
Jaka jest zasada numeracji budynków po podziale?

WWPPGG_R.XXXX.NDZ.Nr_BUD
Punkt 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie EGiB – NDZ nie ulega zmianie w wyniku podziału działki ewidencyjnej lub połączenia sąsiadujących ze sobą działek w jedną działkę ewidencyjną.

Jaki dokument wykonujemy aby wprowadzić zmiany w ewidencji?

Wykazy zmian danych ewidencyjnych dot. działek i budynków


czy to są wystarczające odpowiedzi?