Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - MARA

#1
wczoraj dzwoniłem do pani Ani w sprawie terminów egzaminu. wniosek wysłałem  20 grudnia 2013r i co mi powiedziała- w marcu nie będzie żadnego egzaminu a w kwietniu może będą ale tylko dla tych co wysłali wnioski w październiku i listopadzie i nie chcieli zdawać wcześniej w grudniu. Reszta wniosków będzie rozpatrywana w miarę możliwości. Od razu zapytałem się a co z terminem 4 miesięcy od otrzymania wniosku??? Dostałem odpowiedz, że ten termin teraz liczy się od 12 lutego bo dopiero wtedy dostali te wnioski ??? Ja tu czegoś nie rozumiem??? Co jeszcze lepsze najprawdopodobniej nikt nie jest według nowego rozporządzenia zwolniony z testów,- potwierdzi to jeszcze pani Ania w następnym tygodniu na stronach GUGIKu   
"§ 25. 1. Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego wobec osoby zainteresowanej ubiegającej się o nadanie uprawnień zawodowych w jednym z zakresów, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2, 4, 5 ustawy, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z pozytywnym wynikiem postępowanie kwalifikacyjne w jednym z powyższych zakresów, obejmuje część szczegółową egzaminu pisemnego i egzamin ustny."
"37. Przepisy § 25 stosuje się do osób zainteresowanych, które ukończyły z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzone na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia."
#2
Na czym polega koordynacja prac geodezyjnych w procesie budowy skomplikowanego obiektu budowlanego np. mosty, wiadukty? (Nie uwzględniać przypadku prowadzenia geodezyjnego planu koordynacyjnego)

W procesie budowy skomplikowanego obiektu budowlanego oprócz standardowych problemów z obsługą geodezyjną inwestycji, istnieje konieczność koordynacji prac geodezyjnych z innymi geodetami (równolegle obsługującym część obiektu) i projektantem. Prace te związane są z kilkoma czynnościami, które należy starannie wykonywać:
a) założenie wspólnej, jednorodnej osnowy geodezyjnej dla całego obiektu, spełniającej wymogi wszystkich wykonawców.
b) wspólne wyrównanie osnowy, w celu wykorzystywania przez wszystkich wykonawców tych samych współrzędnych i wysokości punktów osnowy realizacyjnej. W przypadku podziału obszaru budowy na kilka osobnych obiektów (np. przy budowie Autostrady) i gdy nie jest możliwe wykorzystywanie jednorodnej osnowy realizacyjnej powinno się sprawdzić skrajne punkty osnów realizacyjnych w celu uniknięcia błędów grubych (skręcenia układów, przeskalowania, złej kalibracji punktów) i dołączenie ich, jako punktów łącznych dla obu osnów.   
c) stała kontrola stałości punktów osnowy realizacyjnej dla danego obiektu
d) w przypadku mostu, czy wiaduktu nieodzowne jest powiązanie obsługi budowy tych obiektów z realizacją dróg do nich dochodzących.
e) należy dbać o jednolitość sporządzanej w trakcie obsługi dokumentacji.
f) Biorąc pod uwagę, że skomplikowany obiekt może wykonywać kilka zespołów pomiarowych należy koordynować ich prace w celu uniknięcia błędów grubych i omyłek       
g) zastosowanie jednolitych metod tyczenia.
h) jak najczęstsza kontrola wykonywanych prac.
i) W celu uzyskania wymaganej koordynacji zaleca się, aby wszystkie zespoły zaangażowane w wymiarowanie i pomiary zaczynały od tych samych linii odniesienia zarówno na etapie projektowania, (gdy określane są wymiary i położenie na rysunku), jak i na placu budowy (podczas tyczenia i wykonywania pomiarów kontrolnych).
Norma PN-ISO 4463-3.2001
I CO MYŚLICIE?? mam nadzieję że kogoś to interesuje??
#3
Proszę podać wymagane przepisami prawa odległości obowiązujące przy sytuowaniu budynku na działce budowlanej: a) odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do elementów wystających (np. balkon, schody zewnętrzne, otwór okienny w połaci dachowe

a) Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:  1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa. 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej. par 12.5 rozporządzenie o warunkach budynków
b) Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się. par 12.7 rozporządzenie o warunkach budynków
Odległości w/w mierzy się od zewnętrznego obrysu balkonu, schodów zewnętrznych, otworów okiennych w połaci dachowej pod kątem prostym do granicy prawnej działki. Granica ta powinna posiadać dokumenty jednoznacznie określające położenie punktów granicznych z wymaganą dokładnością. W przypadku, gdy przedmiotem planowanej inwestycji są budynki usytuowane w odległości nie większej niż 4.0 m od granicy nieruchomości, a jednocześnie niema jednoznacznych danych w PZGiK wykonawca na etapie wykonywania mapy do celów projektowych ma obowiązek pozyskać niezbędne dane dotyczące tych punktów w drodze pomiaru. 
Standardy
Rozporządzenie o warunkach budynków
co myślicie??
#4
Niezbędne geodezyjne pomiary badawcze wykonuje się w ramach obsługi inwestycji w przypadku, gdy są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego. Wniosek taki należy potwierdzić wpisem do dziennika budowy. Do podstawowych pomiarów badawczych na budowie należą:
a) pomiary przemieszczeń poziomych i pionowych obiektów budowlanych
b) pomiary odkształceń obiektów
c) pomiary przemieszczeń gruntu wokół obiektu kontrolnego (np. pomiary inklinometryczne)
Pomiary takie wykonuje się w celach bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymania. Wykonuje się je przeważnie w przypadku, jeżeli obiekt budowlany jest bardzo masywny i jest duże prawdopodobieństwo, że może wpływać na grunt pod nim lub na obiekty już istniejące w jego otoczeniu. Wczesne wykrycie przemieszczeń i jego poprawna interpretacja inżynieryjna daje możliwość podjęcia stosownych decyzji w celu zapobiegnięcia katastrofy budowlanej. Pomiary wykonuje się zgodnie z wymogami w normach, ale i także na zlecenie zainteresowanej jednostki, zgodnie wtedy ze zleceniem lub umową.
Rozporządzenie o czynnościach geodezyjnych
co myślicie???
#5
Specyfikacja techniczna określa inne wymogi dotyczące geodezyjnej obsługi inwestycji, niż określają to przepisy branżowe. Wg, jakich zasad geodeta powinien realizować pracę i jakie dokumenty powykonawcze należy sporządzić?

Podstawą wykładni prawa w Polsce są ustawy i rozporządzenia, nie inaczej sprawa kształtuje się w obszarze prac geodezyjnych. Geodeta wykonujący prace z zakresu obsługi inwestycji musi wykonywać je w dostosowaniu się do wymogów i obowiązków zawartych w
a) Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane
b) Rozporządzenie MGPiB z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie (Dz. U. Nr 25, poz. 133)
c) Rozporządzenie MSWiA z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do pzgik (Dz. U. 263, poz. 1572))
d) ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989r
W przypadku, jeżeli w kontekście konkretnej budowy specyfikacje techniczne zawierają wytyczne obligujące wykonawcę do wykonywania pomiarów o wyższych dokładnościach niż w obowiązujących przepisach, geodeta musi się do nich zastosować. To samo tyczy się dokumentów sporządzanych w trakcie budowy i dokumentów powykonawczych. Zakres dokumentacji powykonawczej może być uzgadniana z inwestorem, ale musi spełnić też zalecenia wykazane w rozporządzeniach i ustawach w/w.
zastanawiam się czy wystarczą takie skromne dywagacje, czy może przepisać należałoby żywcem parę paragrafów ze standardów np. par 71.  :idiot2: co myślicie?
#6
Jako jedną z pierwszych czynności przy obsłudze geodezyjnej trasy drogowej jest jej geodezyjne opracowanie, składające się z kilku etapów:
a) wyznaczenie w terenie położenia punktu początkowego i końcowego projektowanego odcinka trasy oraz położenie wszystkich punktów załamań głównych kierunków trasy, tzw. punktów wierzchołkowych.  Następnie wykonanie pomiaru długości poszczególnych odcinków kierunków głównych trasy oraz pomiar kątów na punktach załamań trasy, tzw. kątów zwrotu stycznych.
b) Szczegółowe opracowanie poszczególnych krzywych bądź ich zespołów
c) wyznaczenie kilometrażu wszystkich punktów trasy oraz określenie niezbędnych miar do realizacji obiektów towarzyszących takich jak: przepusty, wiadukty, przejazdy kolejowe i inne.
d) opracowania wysokościowego trasy, polegającego na wykonaniu projektu niwelety wraz z obliczeniem łuków pionowych oraz wykonaniu przekrojów poprzecznych projektowanej trasy będących między innymi podstawą do późniejszego obliczenia objętości robót ziemnych.
Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów  których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie
tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych punktów charakterystycznych obiektu,
punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej
sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w oparciu o punkty poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej. Przy obsłudze budowy trasy drogowej w przypadku, gdy gęstość punktów osnów geodezyjnych jest niewystarczająca do wykonania geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego i wysokościowego, osnowy te zagęszcza się osnową realizacyjną.
Geodezyjne tyczenie osi trasy wykonuje się metodami: biegunową, ortogonalną, wcięć (Kątowych, liniowych, kątowo-liniowych), precyzyjnego pozycjonowania.
Pomiary wysokościowe wykonuje się metodami niwelacji: satelitarnej, trygonometrycznej, geometrycznej i metodą skaningu laserowego.
Dokładność tyczenia elementów osi trasy musi spełniać kryteria dokładnościowe zawarte w standardach wykonywania prac i specyfikacji projektu budowy drogi. Miarą dokładności tyczenia jest średni błąd tyczenia m_t=M_t/r
M_t jest to graniczny błąd tyczenia ustalony przez wykonawcę, r jest współczynnikiem, którego wartość zależy od stopnia przypadkowości błędów tyczenia. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym: par 59 standardy.
coś nie pasuje mi to pytanie-co tu można jeszcze dodać proszę państwa? :uglystupid2:
#7
jest to pytanie z 18 grudnia 2009r i zarys odpowiedzi:
Par 2.4.3 z PN-N-02211: 2000 (cały do przepisania)  a następnie należy napisać:
Kryterium wzajemnej stałości - warunek lub zespół warunków matematycznych nałożonych na wielkości wyznaczonych przemieszczeń wzajemnych dla dwu lub więcej potencjalnych punktów odniesienia, umożliwiających wyłonienie podzbioru prawdopodobnych punktów odniesienia, których przemieszczenia wzajemne nie są większe od dokładności naszego pomiaru.
Identyfikacja układu odniesienia par reperów względem siebie polega na:
a)   Znalezienie wzajemnego przemieszczenia dla wszystkich możliwości par potencjalnych reperów odniesienia oraz błędów średnich tych przemieszczeń
b)   Wartość wzajemnego przemieszczenia dwóch punktów nie może przekroczyć wartości krytycznej( zwykle 200%-250% błędu średniego pomiaru)
c)   Punkty spełniające kryterium w/w przyjmuje się za bazę odniesienia
d)   Badamy kryterium istotności, jeżeli przemieszczenia są nie istotne to prowadzimy łącznice miedzy reperami, jeżeli są istotne to nie prowadzimy łącznicy
e)   Większa ilość łącznic pomiędzy reperami skutkuje bardziej stabilnym reperem.
PN-N-02211: 2000 Geodezja-Geodezyjne wyznaczenie przemieszczeń-Terminologia podstawowa.

mam ogromną groźbę do kolegów z większą wiedzą niż moja - co to  jest ta "łącznica"-podejrzewam że jest to przejście z punktu A do punktu B niwelacją ale zgaduje  ??? jak ktoś może to proszę o podpowiedź gdzie chociaż mogę coś znaleźć na ten temat?
#8
Art. 61.1 i 2 ze standardów (cały) a następnie napisał bym z par. 71.2:
Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych (w tym inwentaryzacyjnych) oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje do PZGiK. W skład dokumentacji po-inwentaryzacyjnej wchodzi:
a)   Dzienniki pomiarowe i szkice polowe z zamieszczeniem klauzuli o zgodności /niezgodności z projektem lub z prawnie naniesionymi zmianami projektu w toku wykonywania robót.
b)    Sprawozdanie techniczne
c)   Dokumenty zawierające wyniki pomiaru w tym przypadku mapę po-inwentaryzacyjną
d)   Pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych, zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematem GML lub zapisane w innym formacie uzgodnionym pomiędzy wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK.
e)   Wykazy zmian danych ewidencyjnych
f)   Inne dokumenty i ich uwierzytelnione kopie pozyskane wykorzystane przez wykonawcę
g)   Spis dokumentów operatu technicznego
Ustawa z dnia 07.07.1994 r Prawo budowlane
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji dnia 9.11.2011 r w sprawie standardów...
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.02.1995 r w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
prosto zwięźle i na temat
co myślicie, warto coś jeszcze dorzucić?
#9
Wymień, z jakich elementów składa się typowa dokumentacja geodezyjno-kartograficzna dla zamawiającego obejmująca prace związane z wytyczeniem obiektów wchodzących w skład zakładu produkcyjnego po zakończeniu budowy i jak należy ją skompletować?

Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjny i wysokościowych oraz wyniki opracowań tych pomiarów i kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje się do PZGiK. Operat techniczny obejmujący zakład produkcyjny będzie zawierał w swoim składzie: §71.2 standardy
a)   szkice polowe i dzienniki pomiarowe,
b)    sprawozdanie techniczne,
c)    dokumenty zawierające wyniki pomiaru, w tym kopie map do celów prawnych, kopie map do celów projektowych oraz opisy topograficzne punktów osnowy pomiarowej.
d)   Pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematem GML określonymi w przepisach lub zapisane w innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK
e)   Wykaz zmian danych ewidencyjnych
f)   Inne dokumenty lub ich uwierzytelnione kopie pozyskane i wykorzystane przez wykonawcę
g)   Spis dokumentów operatu technicznego
Dokumentacja Geodezyjno-kartograficzna przeznaczona dla zamawiającego w zależności od potrzeb może zawierać następujące materiały §44 G-3
Dokumentacja techniczna przeznaczona dla zamawiającego powinna być zbroszurowana i skompletowana jako całość, bądź wyodrębnionymi częściami w sposób z nim uzgodniony §7  O-3
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji dnia 9.11.2011r w sprawie standardów...
co myślicie? czekam na sugestie ;)
#10
Normy / lista cen norm prawnych
Środa 08 Styczeń 2014, 22:17:24
troszkę przerobiłem moją wczorajszą listę. (zgodnie z zaleceniami he he). kilka norm nie wyszukuje się w ogóle na serwisie PKN. Jestem świerzak jeśli o te tematy chodzi może ktoś wie dlaczego niemożna ich znaleźć? wycofano je?
#11
Normy / PN-B-01027:2002
Środa 08 Styczeń 2014, 22:08:07

Rysunek budowlany -- Oznaczenia graficzne stosowane w projektach zagospodarowania działki lub terenu
Zakres
Podano oznaczenia graficzne i symbole słowno-literowe dotyczące obiektów budowlanych i urządzeń z nimi związanych, urządzeń komunikacji, ukształtowania terenu, zieleni i urządzeń terenowych, granic i linii regulacyjnych oraz wymiarowania stosowane w projektach zagospodarowania działki lub terenu