Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - Hary197

#1
Współwłaściciele (A, B i C) nieruchomości, dla której został ustalony sposób korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli, pragną zgodnie dokonać jej podziału w celu zbycia wyodrębnionej przez podział działki. Działka ta wg uzgodnień współwłaścicieli ma mieć dostęp do drogi publicznej poprzez ustanowienie służebności gruntowej przechodu i przejazdu jedynie na części nieruchomości ustalonej do korzystania przez ,,C". Proszę podać, co dodatkowo powinien zawierać wniosek o podział i jak powinna zostać opracowana w tym przypadku mapa z projektem podziału nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź


czy idę w dobrym kierunku?
umowa quoad usum czyli jeśli wszyskie osoby mają ustalony sposób korzystania to jeśli przez jego część będzie przechodzić droga to on straci korzyści i choć wszyscy nadal są wspówłaścicielami to on powinien zgodziś się na przebieg przez tą część drogi służebności najlepiej to rozwiązać w formie spisania takiej samej umowy przed notariuszem i wpisania do działu III księgi wieczystej a jeżeli chodzi o mapę z projektem podziału to rozporządzenie z 9 listopada mówi o o przerywanej linii w kolorze brązowym i opisie rodzaju służebności ja ma ktoś inny pomysł to proszę o podpowiedź?

//edit by support
poprawiony temat wątku, skasowany drugi identyczny wątek.

sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 29 Marzec 2013, 09:16:25
no to mogę zakończyć sam swój temat znalazłem odpowiedź O0
W ustosunkowaniu się do zarzutów strony skarżącej należy zatem podkreślić, iż na etapie ewidencyjnego podziału nieruchomości należy zatem określić jedynie faktyczną możliwość zapewnienia tego dostępu do drogi publicznej poprzez wydzielenie drogi wewnętrznej z zastrzeżeniem w decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości warunku ustanowienia określonej służebności drogowej lub zbycia udziału w prawie do działki drogi wewnętrznej albo też poprzez zastrzeżenie w omawianej decyzji ustanowienia służebności drogi koniecznej na innych działkach gruntu, jeżeli nie wydzielono drogi wewnętrznej. Zastrzeżeń tych dokonuje się w decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości zgodnie z art. 99 u.g.n. Polega to na określeniu w formie graficznej, w kolorze czerwonym lub w formie opisowej we wstępnym projekcie podziału nieruchomości przedkładanym do wniosku propozycji sposobu zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej. Pozwala to organowi orzekającemu na ocenę spełnienia ustawowego wymogu istnienia faktycznych możliwości zapewnienia dostępu do drogi publicznej tym działkom gruntu projektowanym do wydzielenia, które nie będą przylegać do drogi publicznej (por. Jaworski, Prusaczyk, Tułowiecki, Wolanin [w:] Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz, Warszawa 2009, s. 471).
Jednakże opis ten nie jest wiążący przy zbywaniu wydzielonych działek gruntu na odrębną własność lub w odrębne prawo użytkowania wieczystego, skoro w chwili zbywania wydzielonych działek gruntu ich właściciel lub użytkownik wieczysty może postanowić o innym sposobie zapewnienia dostępu tym działkom do drogi publicznej aniżeli sposób opisany we wstępnym projekcie podziału nieruchomości. Dlatego w samej decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości umieszcza się jedynie zastrzeżenie konieczności zapewnienia dostępu do drogi publicznej wydzielonym działkom gruntu, bez wskazywania na konkretne rozwiązania projektowe w tym względzie (ibidem). Ustawowe zastrzeżenie niedopuszczalności dokonania podziału nieruchomości, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej, należy więc odnieść do chwili, w której działki te będą zbywane. Mogą być zatem wydzielone w ramach podziału nieruchomości, bez zapewnienia im prawnie odrębnego dostępu do drogi publicznej na etapie zatwierdzenia podziału, ale ich zbycie na odrębną własność lub w odrębne prawo użytkowania wieczystego jest możliwe tylko przy jednoczesnym zapewnieniu przez zbywcę prawnego dostępu do drogi publicznej.