Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - kaskagra

#1
Pytania ustne / [2] Szerokość drogi koniecznej
Poniedziałek 05 Maj 2014, 21:19:23
Na ustnym pojawiło się pytanie:

198.   Wszystko na temat drogi koniecznej (co to jest, kto ustanawia, na jakich zasadach, w jaki sposób, jak ma ona przebiegać, odpowiednie szerokości takich służebności, tzn. chodziło o możliwość przejścia bądź też przejazdu jednego pojazdu lub równocześnie dwóch pojazdów i jakie minimalne szerokości takiej drogi powinny być oraz w jakim dziale KW się wpisuje taka służebność i jak się ja wpisuje)

Mam problem ze znalezieniem odpowiedzi na część tego pytania zaznaczoną na czerwoną. Szukałam odpowiedzi w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 12 kwietnia 2002r. Dział II Rozdział II Dojścia i dojazdy
Znalazłam artykuł poniższy:

[xquote]§ 14. Zapewnienie dojścia i dojazdu do działek budowlanych
1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.
[/xquote]

Ale raczej nie jest to odpowiedź na powyższe pytanie. Proszę o pomoc i naprowadzenie, w jakim akcie prawnym mogę to znaleźć.
#2
[2] Rozgraniczenie i sytuacja gdy jedna ze stron nie żyje.

Zagadnienie to pada na egzaminie ustnym. Pozwoliłam sobie rozwinąć szczególnie drugą część tego zagadnienia, gdyż ona sprawia zdającym najwięcej problemu.

Jeżeli jedna ze stron (z reguły sąsiad rozgraniczanego gruntu) wskazana w postanowieniu o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego nie żyje, to wówczas stronami postępowania są spadkobiercy wskazani w postępowaniu sądowym o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli takiego postanowienia nie ma, to za stronę działa osoba sprawująca zarząd majątkiem masy spadkowej albo kurator wyznaczony przed sąd na wniosek organu przeprowadzającego rozgraniczenie. (art. 30 par.5 kpa).
Bez udziału spadkobierców albo kuratora czy zarządcy majątkiem masy spadkowej rozgraniczenia nie można przeprowadzić, bo decyzja o rozgraniczeniu, a przede wszystkim ugoda będzie nieważna, bo nie była skierowana do wszystkich stron postępowania.

Śmierć zapisanego w księdze wieczystej właściciela nieruchomości podlegającej rozgraniczeniu nie stanowi powodu zawieszenia postępowania rozgraniczeniowego na podstawie art. 97 par. 1 pkt 4 Kpa, może natomiast skutkować koniecznością zastosowania art. 30 par. 5 Kpa.
Organ administracji publicznej obowiązany jest ustalić, czy w sprawie nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 30 par. 5 Kpa. Wyliczone w art. 30 par. 5 Kpa okoliczności obejmują dwie odrębne sytuacje, które różnie kształtują obowiązki organu administracji publicznej i w konsekwencji odmiennie wpływają na następstwa prawne w zakresie zawieszenia postępowania w sprawie.
Artykuł 30 par. 5 Kpa bowiem wyraźnie wskazuje na:
- po pierwsze, ustalenie, czy występuje osoba sprawująca zarząd majątkiem masy spadkowej. W razie gdy organ administracji publicznej ustali osobę faktycznie sprawującą zarząd majątkiem masy spadkowej, osoba ta działa jako strona w postępowaniu. W takiej sytuacji nie ma podstaw prawnych do zawieszenia postępowania;
- po drugie, w przypadku gdy organ administracji publicznej nie ustalił osoby faktycznie sprawującej zarząd majątkiem masy spadkowej, jako strona działa kurator wyznaczony przez sąd na wniosek tego organu. Wystąpienie tej drugiej okoliczności nie wyłącza zawieszenia postępowania, a wprost rodzi obowiązek jego zawieszenia do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora. Ta druga okoliczność zatem wyliczona w art. 30 par. 5 Kpa musi być rozpoznawana w związku z art. 97 par. 1 pkt 4 Kpa.

Polecam do przeczytania artykuł i orzeczenie sądowe, gdzie znalazłam informacje na te tematy:
http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/rozgraniczenie-nieruchomosci-w-przypadku-smierci-wlasciciela/
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2000040112