Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - mariuszk

#1
Ogólna dyskusja o Ewmapie / Odp: starostwa migrują na inne systemy
Poniedziałek 23 Wrzesień 2013, 10:39:36
Poczekajmy za ile będą z owych "ewidów" przechodzić na kolejne systemy??
Nie żebym piał za ewmapą i innymi programami geobidu z zachwytu, bo one jak każde inne, mają swoje wady i zalety. W moim mniemaniu mają jednak więcej zalet:
1. Cena - za taką cenę nie dostaniemy programu nawet w ułamku zbliżonym do funkcjonalności ewmapy - inna sprawa, że urzędnicy (decydenci) robią wszystko żeby tych funkcjonalności starać się w maksymalnym stopniu nie używać.
2. Wymagania sprzętowe - w zasadzie żadne, bo nawet podrzędny laptop bez problemu cały powiat uciągnie.
3. Prostota obsługi - odrobinę wiedzy co chcemy zrobić i jak program działa, i naprawdę da się zrobić dużo, prosto i szybko.
Inne systemy wydają się być super, ale praca w nich to koszmar (tu niestety dzięki rozporządzeniu i ewmapa trochę stanie się bardziej upierdliwa). Ceny systemów i innych elementów niezbędnych do ich uruchomienia. Bardzo często przejście z ewmapy do innego systemu musi się wiązać z zakupem: nowego mocnego serwera, serwera bazy danych, opieki technicznej, i być może innych opłat .... Wiem, że dużo urzędów na to wcale nie patrzy, bo to nie ze swoich  pieniędzy wydają. A mnie krew zalewa.... bo to ja płacę podatki. W starostwach najwygodniej byłoby zainstalować system, który średnio rozgarnięta małpa potrafiłaby obsługiwać, system który pomyśli za człowieka przed komputerem. Uważam, że urzędnik powinien coś sobą prezentować i umieć, a nie bezmyślnie napierdzielać w klawisze... Niestety, szeroko pojęty "rozwój" odbiera nam resztki intelektu i tworzy tępego konsumenta....
#2
Ja tam bym ewmapy w to nie mieszał. Bardzo często się takie coś zdarza podczas przesyłania plików via FTP lub e-mail. Z jakiegoś powodu zamieniane są znaki końca linii z właściwych dla windows na format UNIXa (linuxa). Wystarczy jakimkolwiek edytorem, który ma ciut bardziej zaawansowaną obsługę plików, przywrócić to do stanu wyjściowego.
#3
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Mailing z geobidem
Piątek 07 Wrzesień 2012, 11:18:32
Co do punktu 6, to proszę sobie wyobrazić firmę w której pracuje kilkadziesiąt stanowisk Ewmapy i każdy dostaje komunikat o nowej wersji i każdy będzie próbował ją zaktualizować :o. Po pierwsze nikomu się to nie uda, bo rzadko zdarza się, że wszyscy użytkownicy zamykają program na koniec dnia, dodatkowo, zaczną się zapytania do administratorów co z z tym komunikatem zrobić. Proszę pamiętać, że w znakomitej większości Ewmapa potrafi pracować w dość rozbudowanych sieciach, gdzie jest na ogół osoba odpowiedzialna za aktualizacje i która sobie z tym fantem sama powinna radzić  :)
#4
Podbijam, bo mam ten sam problem i przydałoby się coś w temacie, zrobić, a trudne, to to chyba nie jest ....
Trudne dla autorów oprogramowania.
#5
Cytat: alcapon w Wtorek 31 Styczeń 2012, 11:52:30
Załóżmy że w bazie prowadzonej przez PODGiK wszystkie budynki są zdublowane (identyczne współrzędne itp) a pochodzą z różnych operatów.
PODGiK wydaje dane do modyfikacji dwóm geodetom - obaj działają na tym samym obszarze.
Każdy z nich chce zrobić porządek w bazie i na całym terenie kasuje zdublowane budynki tak aby został jeden.
To samo robi drugi geodeta.
Po wgraniu obu plików modyfikujących do bazy PODGiK okazuje się, że  Z CAŁEGO TERENU ZOSTAŁY WYKASOWANE WSZYSTKIE BUDYNKI.


I w tym momencie PODGiK popełnia poważny błąd, bo nie można tak robić :)
Dany obszar w trybie modyfikacji może wykonywać tylko jeden użytkownik (albo będą problemy).

No chyba, że czegoś nie wiem... ;)

P.S.
Odnośnie kasowania "przypadkowego drzewa" to ja bym się zapytał co w momencie importu było z przyciskiem importu operatów. Czy nie był on przypadkiem odhaczony?
#6
A ja bym zadał pytanie skąd ten plik powstał (ewmapa czy inny program) i czy dane w programie źródłowym przechowywane są z dokładnością do mikrometra  :uglystupid2: (10-6) czy też powstało to w wyniku przeliczania w locie między układami podczas wydawania danych.
Nie zgadzam się z tym, że program geodezyjny powinien przechowywać dane odnośnie punktów granicznych (czy jakichkolwiek innych punktów załamania) z precyzją większą niż 1cm.
Zwróć uwagę na to co mówi instrukcja o dokładności pomiarów....
#7
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Układ Warszawa 25
Czwartek 05 Styczeń 2012, 10:08:21
hehe, u mnie za literaturę robiły skany map (różne skale) i kartka papieru którą zapełniałem notatkami i rysunkami jak co się dzieli :)
W sieci nic sensownego nie znalazłem, ale to było dobrze ponad rok temu.
#8
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Układ Warszawa 25
Czwartek 05 Styczeń 2012, 08:10:08
Widzę to tak, że zdefiniowany został opis skali 1:500 ale podane wymiary sekcji 1:2500 więc de facto jest to sekcja 2500 z opisem 500 :)
Z mojego doświadczenia wynikało, że nie da się tak zrobić podziału dla układu lokalnego w-wa, żeby podzielniki od sekcji wyjściowej (2500) dodawane były na początku (bez ingerencji autorów w program). Dlatego też ja u siebie odszedłem od sposobu opisu jak na mapach analogowych (bo tamten opis przyjmie wszystko) i przeniosłem dzielone części opisu tak, aby dodawane były na końcu (jako logika wskazuje ;)). Stąd u mnie plik wyglądałby następująco:
1:2500             & 5 lub 6 sekcja w rastrach 5x8 lub 6x8  
1500               & wymiary dx sekcji pierwotnej
2000               & wymiary dy sekcji pierwotnej
/5/2               & podział sekcji 
-                  & separator oddzielający godło arkusza pierwotnego od reszty
1 2 3 4 5          &1  nazwy arkuszy na które dzielimy arkusz pierwotny
6 7 8 9 10         &2  musi być 5 linii po 5 nazw bo podział /5
11 12 13 14 15     &3
16 17 18 19 20     &4
21 22 23 24 25     &5
.                  &
A B                &1
C D                &2
                   &
/                  & koniec podziałów sekcji pierwotnej 
N{5}O{4} 7500.00 8000.00

Bardzo ważne, jest usunięcie początkowego 21 gdyż to dodawane będzie samoczynnie po wybraniu skali niższej (tak jak to wynika z pliku). Czyli dla 500 przykładowa sekcja wyglądałaby tak: N{5}O{4}-21 a kolejny podział np. N{5}O{4}-21.A

Mam nadzieję, że to odrobinę wyjaśnia... :)

P.S.
Nie wiem czy przy ustalaniu narożników sekcji w poście wyżej nie wkradł się błąd. Z tego co widzę to zasadniczo współrzędne sekcji: N{5}O{4} powinno się uzyskać przez: 5*1500 i 4*2000 czyli 7500 8000
#9
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Układ Warszawa 25
Środa 04 Styczeń 2012, 14:47:00
warszawa75
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować


koluszki lokalny
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach, prosimy Zarejestrować się lub Zalogować
#10
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Układ Warszawa 25
Środa 04 Styczeń 2012, 12:22:56
Straciłem odrobinę sens wątku, więc postarałbym się delikatnie sprecyzować.
Aby wygodnie wpasowywać rastry w układach innych od wbudowanych (2000, 92, 65), szczególnie jeżeli chodzi o układy lokalne, należy posiadać i podpiąć do bazy plik z rozszerzeniem .DEF. W pliku tym zawarta jest definicja sposobu podziału sekcji bazowej, na mniejsze (pochodne). Bez tego pliku nie można mówić o wygodnym wpasowaniu sekcyjnym rastrów, bo wkładanie podziału sekcyjnego na warstwy pozwoli jedynie na wpasowanie typu punkt pierwotny -- > punkty wtórny (wskazywanie naprzemienne). Na ogół da się sporządzić taki plik praktycznie dla każdego układu, nie da się jednak podłączyć tego tak, że w układzie 2000 wpasowujemy rastry w układzie lokalnym bez zmiany tegoż 2000 na lokalny i wskazanie pliku .def.
Do wygenerowania obrazu podziału sekcyjnego w eksploratorze również jest wykorzystywany plik .DEF.
Taki jest mój stan wiedzy/lub niewiedzy w tym temacie ;)

Do posta załączam kolejny plik .DEF na wspomniane parę postów wyżej Koluszki (znowu tylko jakiś ograniczony obszar, który można jednak rozciągnąć dowolnie wg. potrzeb).

P.S.
Tak sobie pomyślałem, że może warto zrobić taką bazę tych pliczków, żeby nie trzeba było ich szukać po wątkach na forum.
#11
Ogłoszenia związane z Ewmapą / Odp: Układ Warszawa 25
Wtorek 03 Styczeń 2012, 15:01:33
Warszawski układ 75 jest na tyle pokierany, że aby zrobić podział dla 500, 1000, 2000 to trzeba wychodzić od innego podziału bazowego. Stąd w załączniku 3 podziały bazowe, z których da się uzyskać podziały wtórne od skal 1:250 do 1:10000.
To co włożyłem, jest z okolic Piaseczo/Góra-Kalwaria, ale myślę, że to bardzo dobre źródło do rozbudowy.

UPS. nie zauważyłem, że w temacie jest 25, a ja włożyłem tu chyba 75 ;) ...ale może komuś się przyda.

P.S.
Poszukuję natomiast jakiejś informacji w temacie podziału sekcyjnego dla układu lokalnego z okolic gm. Koluszki.
#12
Problemy z Ewmapą / Odp: Wydruki
Wtorek 05 Lipiec 2011, 11:36:07
Czy przypadkiem w sterowniku plotera nie było ustawione oszczędzanie papieru ?? (to ma na celu nie "drukowanie" pustych obszarów, które sterownik pomija, dzięki czemu zaczyna i kończy dopiero od/do treści). W takim przypadku należy w formatce dodać kropeczkę po lewej stronie wydruku w zadanej odległości od ramki rysunku (o ile przerwa ma być z lewej strony).