Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - InkwizytorBC

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Piątek 17 Maj 2013, 09:45:04
Cytat: surveyor w Czwartek 16 Maj 2013, 22:10:59
a mi się wydaje, że część zdających odpowiada niepoprawnie na pytania nie czytając dokładnie treści pytania. Nie chodzi o to żeby przepisać Vademecum geodety na egzaminie ale wydaje mi się, że głównie chodzi o to aby odpowiedzieć poprawnie merytorycznie na zadane pytanie i to jest kluczem.
Stąd pewnie tak mało punktów dlatego że, pisząc nie na temat udowadniamy swoją niewiedzę.
Po cóż pisać o bazach danych z PGiK jeśli pytanie tyczy mapy zasadniczej, należy się raczej powołać tylko na wymienione w rozp. 6 baz danych na podstawie której ta mapa jest tworzona. Jeśli pytanie tyczy pomiarów wysokościowych "terenu" to po co pisać o warunkach dla osnowy pomiarowej (wystarczy moim zdaniem tylko nadmienić, że wychodzimy z osnowy geodezyjnej wysokościowej i z pomiarowej osnowy wysokościowej), a potem przejść do pomiarów wysokościowych związanych z terenem, a nie z np. elementami naziemnymi podziemnego uzbrojenia terenu.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, bo może jestem w błędzie.
Tak samo rzecz się tyczy pytania o błędy położenia osnowy pomiarowej. Wszyscy cytują przepis, a nikt nie napisze np o błędzie średnim obserwacji, że wpierw zgodnie z rozporządzeniem wyznaczamy błędy średnie obserwacji, a potem z prawa przenoszenia się błędów średnich gaussa obliczamy błąd średni położenia punktu właśnie na podstawie danych obserwacyjnych.

Mam wrażenie, że ulubionym zadaniem niektórych osób jest przepisywanie "Vademecum", a to przecież chyba nie o to na tym egzaminie chodzi?


No właśnie myk polega na tym, że jeśli się odpowie prostą odpowiedzią na proste pytanie to się okaże że to za mało. Żeby dostać maks. punktów to trzeba napisać więcej, więc łatwiej jest zdać przepisując wszystko jak leci z Rozporządzenia, niż zastanawiać się co jest prawidłową odpowiedzią na proste pytanie.
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Czwartek 16 Maj 2013, 19:48:23
Wszyscy zdali ustny?
#3
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Czwartek 16 Maj 2013, 12:03:28
No i to wciąż mogłoby być za mało.
#4
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Czwartek 16 Maj 2013, 11:48:18
Cytat: mrB w Czwartek 16 Maj 2013, 11:38:45
nie wiem co w tym pierwszym można wrzucić. może coś o adaptacji osnów dawnych? może to ma związek z danymi archiwalnymi PZGiK?

Nie, bardziej chodziło o wagowanie. Napisałem tak, ale to było za mało. Trzeba było dokładnie opisać zależność matematyczną między obserwacjami apriori i ich wagami. Kłania się rachunek wyrównawczy, a nie Rozporządzenie. Nie wpadłem na to :) I dodatkowo też coś o "wektorach przestrzennych" danych, ale nie wiem o co chodzi.
#5
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Czwartek 16 Maj 2013, 11:16:43
Cytat: mrB w Czwartek 16 Maj 2013, 10:32:30
mówisz ze z takim czymś można było nie zdać?

Za pierwsze dostałbyś 4 punkty, bo dokładnie tak napisałem. Drugie ok. Za trzecie też dostałbyś 4 punkty, bo jeszcze trzeba było opisać rzeczy z załącznika z zasad tworzenia mapy zasadniczej (przynajmniej tak się dowiedziałem oglądając pracę), chociaż pytanie było o ogólne zasady.
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 15 maja 2013
Czwartek 16 Maj 2013, 08:22:52
Odsiew był na pisemnym. Opisówke przeszło na zakresie I 5/13 a II 1/3. Pytania były proste, ale ocenianie dość surowe. Jak się napisało konkretne poprawne odpowiedzi na pytania (tak powiedzmy stronę A4 na każde), to można było dostać 4 punkty z 7. Trzeba było pisać wszystko co przyszło do głowy, a na to niestety niektórym nie starczyło czasu.
A jeśli chodzi o uściślenie pytań, to tak:
1. Opisz w jaki sposób dokonuje się wyrównania współrzędnych i oceny dokładności punktów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych w drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich, precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o wystarczającej dokładności?
2. Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu. Co jest podstawowym kryterium dokładności pomiarów wysokościowych?
3. Proszę podać ogólne zasady tworzenia mapy zasadniczej.

Czyli tak jak pisałem wyżej - pytania niezbyt trudne, pojawiały się w przeszłości. Odpowiedź łatwo znaleźć, no ale niestety... Za poprawne odpowiedzi bez wodotrysków - 4 punkty na 7 za każde zadanie, co nie da 15 :)

Ciekawe jak kolegom poszło na ustnym.
#7
Witam,
mam takie pytanie. Bo termin egzaminu zgodnie z Rozporządzeniem musi być do 4 miesięcy od daty złożenia wniosku, ale ile czeka się na wyznaczenie daty? Wysłałem wniosek 1.5 miesiąca temu i na razie ani widu ani słychu i zastanawiam się czy go zgubili, czy dostanę np. odpowiedź dwa tygodnie przed egzaminem dopiero.
#8
Archiwalne wątki / Odp: Interaktywne testy
Środa 27 Luty 2013, 12:49:01
Swietny pomysł z tym. Taka nauka testów jest najlepsza. Wielkie dzięki wam za wysiłek.
#9
Archiwalne wątki / Odp: Interaktywne testy
Środa 27 Luty 2013, 10:38:51
radek, a w tym programiku to ile jest testów i z jakich lat? a ten program robiony przez support to jest coś innego? jak go mozna nabyć? Dzięki...