Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - chawratka

#1
Problemy z Ewmapą / Odp: Ewmapa się zawiesza
Wtorek 12 Listopad 2024, 15:15:38
Cytat: support w Poniedziałek 28 Październik 2024, 19:42:40Czy tak się działo od zawsze? Czy od pewnego czasu?
Ile masz otwartych baz i jak duże są.
Dysk jest HDD czy SSD?
Ilość ram'u oraz czy karta graficzna jest zintegrowana czy dedykowana jak tak to jaka?

Nie działo się tak od zawsze i nie dzieje się to cały czas. Myslę ze od maja mi sie tak dzieje, ale z przerwami. Mapa po prostu np. tydzień, że źle działa i potem wraca do normy. Może być nawet jedna baza tylko otwarta i tak bedzie zacinało.
Dysk SDD 1TB
Karta graficzna NVIDIA GEForce RTX 2070-nie mam pijecia czy zintegrowana..ale chyba nie.
Ram 64GB
#2
Problemy z Ewmapą / Odp: Ewmapa się zawiesza
Poniedziałek 28 Październik 2024, 11:38:10
Antywirek po przeskanowaniu nie wykrywa żadnych wirusów   :P  , procesor wg programów nie przegrzewa się, dysk nie ma nawet roku (co nie znaczy ze nie uszkodzony, ale wszystko inne mi działa), pamięć tez nie jest wykorzystywana w 100% tylko rzędu ok 30%, bo żadko mam włączone 10 programów na raz. Firewall'a nie wiem jak sprawdzić  :P .
Nie zawiesza mi się to cały czas, tylko są po prostu okresy np tygodniowe ze załozenie bazy trwa 1.5h a jedno kliknięcie uruchamia kółeczko kóre kręci się 5 minut.
Restarty kompa, reinstalacja firebirda nic nie dają.
 Może ktoś inny już miał tak?
#3
Problemy z Ewmapą / Ewmapa się zawiesza
Poniedziałek 28 Październik 2024, 08:56:27
Witam,
Od dłuższego czasu zawiesza mi się Ewmapa- podczas pracy zacina się, odswieżanie trwa bardzo długo lub całkowicie po chwili przestaje odpowiadać. Ewidentnie problem dotyczy firebirda: np podczas modyfikacji obiektu jak klikam na obiekt to kółeczko pot5rafi sie kręcić nawet i 5 minut, lub całkiem zawiesci ewmape i potrzeby jest restart programu. Przy zakładaniu bazy, przy otwieraniu i przy odczytaniu to samo. Dosłownie nie da sie na tym pracować.
Ewmapa 14, Firebird 2.5 system Windows 11 Home.
Ewmapa jak i bazy tworzone lokalnie, nie sieciowo.
Ktoś wie na czym może polegać problem?
#4
To tylko rozwiązuje problem z klepaniem punktów do obliczania powierzchni działki pierwotnej. A co z rozliczaniem powierzchni użytków w działce, gdzie mamy długą linię użytku, a punkty przecięć użytku z działkami trzeba liczyć? A potem wrysować działki po podziale i dalej każdą z osobna eksportować?
A po drugie, tym sposobem, muszę dla każdej działki importować za każdym razem plik z Ewmapy (1000 działek??)- bo przy eksporcie z całości, importuje od razu całość- nie można wybrać tylko konkretnej działki.
#5
Cytat: alcapon w Czwartek 29 Kwiecień 2021, 15:38:40
Po co przeklikac z palca. Przecież działki można zaimportować z ewmapy do winkalka.

Wyjdę teraz na blondynkę pewnie, ale możesz mi łopatologicznie wytłumaczyć jak to zrobić? Łącznie z eksportem bazy działek z Ewmapy, poprzez import do Winkalka i pokazać jak odczytać obwodnice działki w Winkalku?
#6
Cytat: Lupus w Czwartek 29 Kwiecień 2021, 12:21:41
A czy do Winkalka da się wczytać działki z formatu tekstowego ewmapy?

Da się zaimportować plik *.edz i *acs,  ale importuje tylko dane punktowe, a potem przy obliczaniu powierzchni i tak trzeba każdą obwodnice przeklikać z palca, a tego chcę właśnie uniknąć bo jest pracochłonne.
#7
Witam,
Dostałam zlecenie na dużą ilość działek pod podziały na poszerzenie pasa drogowego. Czy istnieje jakaś możliwość wydrukowana raportów z powierzchni działek i konturów przed i po podziale, które by wyglądały podobnie jak wyplute z winkalka?  Przy pojedynczych podziałach, klepałam obwodnice ręcznie, ale przy takiej ilości (w sumie kilka zleceń się uzbiera ok 1000 działek) szybciej śmierć mnie dopadnie niż to policzę. Wiem że dla każdej działki da się wyeksportować raport poprzez wydruki, ale jest to zbyt uproszczone- brak tych wszystkich poprawek które występują w raporcie winkalka. Może jakiś inny program do obliczeń?
Sądzę, że osoby które pracują przy modernizacjach i innych większych opracowaniach mają to jakoś inaczej ogarnięte..
#8
Cytat: wfor w Środa 20 Luty 2019, 09:19:34
1. Rysunek mapy tworzony jest z precyzją do dwóch miejsc po przecinku, dlatego zatrzask do linii często wskazuje miejsca obok rzeczywistego przecięcia w odległości 0.01 lub 0.014 - I tak trzeba rysować. Nie wygląda to tak dobrze (miejsca zatrzasku) jak w Ewmapie. (można zmienić precyzję rysunku do trzech miejsc klikając na dole okna programu na XY współrzędne x,y)
2. Formatkę rysujesz jako oddzielny plik KCD i wklejasz do katalogu z zainstalowanym programem : \Szablony\Formatki. W programie powinno być parę przykładowych formatek. Teksty do uzupełnienia wpisujesz z "@" np. @AktualnaNaDzień. Importujesz do rysunku w panelu Wydruku (ctrl+p) klikasz na zakładkę "ołówek" i wybierasz "pieczątkę" - tu masz listę formatek z w/w folderu programu.
3. Program na sztywno ma przypisane odpowiednie warstwy do rysowania. A pikiety importujesz zgodnie z instrukcją.  Ośrodek włącza twoje pikiety do zasobu, także muszą być przekazane w pliku RBD albo w pliku do modyfikacji.

Mimo że Ewmapę znam od 10 lat, a turbomap od 3 uważam że do obiektowania turbomapa jest dużo lepsza. Powodzenia, nie ma czego się obawiać.


Dziękuję za odpowiedź  :)
W związku z tym nasunęły mi się kolejne dwa pytania
1. Czy da się uwidocznić przyciąganie na zasadzie jak to działa w programach Cadowskich (zazwyczaj podświetla się jako kwadracik punkt w którym to wstawimy) lub tak jak w Ewmapie włączyć widoczność punktu wstawienia i końce linii (widać tam wtedy taką jakby malutką gwiazdkę)?
2. Plik RBD? rozumiem że chodzi o zmodyfikowany plik KCD, który przekazuję do ośrodka? Tylko jak i gdzie to zapisać bo nie widzę takiego formatu?
#9
Witam,
Moja firma własnie zakupiła program Turbomapa i przydało by się coś do niego łyknąć. Ktoś ma jakiś porządniejszy podręcznik niż to co na ich oficjalnych stronach? Może jakieś oficjalne forum?
Kilka napotkanych głównych problemów:

1. Podczas rysowania nie działają mi snapy tak jak powinny- nie ważne jaki mam zaznaczony nie działa tak jak powinien, np. mam zaznaczony żeby snapował tylko do punktu wstawienia obiektu to rysując linie nie przyciąga mi linii do pikiety tylko tam gdzie klikne (nie ważne jak blisko klikam).

2. Ma ktoś może gotowe szablony na formatki do mcdp, inwentaryzacji itp. w formacie kcd? A jak nie to jak łopatologicznie je stworzyć?

3. Jak wczytywać pikiety by nie były potem one zapisane w pliku kcd? W Ewmapie można założyć własny katalog warstw i w nim rysować wszystko co pomocnicze (formatki, szablony, pikiety do dorobienia  ;))- znalazłam opcje wczytywania pikiet (tak jak w podstawowej instrukcji ), ale one wczytują się na jakąś warstwę Egib-ową..

Wiem, że wątek już istnieje, ale jest nie aktywny, może od tego czasu znalazło się więcej osób które pracują na Ewmapie i Turbomapie i już potrafią co nieco wyjaśnić? Albo podadzą linki do innych forum na których można znaleźć jakąś rzetelna pomoc?
#10
Witam,
Moja firma własnie zakupiła program Turbomapa i przydało by się coś do niego łyknąć. Ktoś ma jakiś porządniejszy podręcznik niż to co na ich oficjalnych stronach? Może jakieś oficjalne forum?
Kilka napotkanych głównych problemów:

1. Podczas rysowania nie działają mi snapy tak jak powinny- nie ważne jaki mam zaznaczony nie działa jak powinien, np. mam zaznaczony żeby snapował tylko do punktu wstawienia obiektu to rysując linie nie przyciąga mi linii do pikiety tylko tam gdzie klikne (nie ważne jak blisko klikam).

2. Ma ktoś może gotowe szablony na formatki do mcdp, inwentaryzacji itp. w formacie kcd? A jak nie to jak łopatologicznie je stworzyć?

3. Jak wczytywać pikiety by nie były potem one zapisane w pliku kcd? W Ewmapie można założyć własny katalog warstw i w nim rysować wszystko co pomocnicze (formatki, szablony, pikiety do dorobienia  ;))- znalazłam opcje wczytywania pikiet (tak jak w podstawowej instrukcji ), ale one wczytują się na jakąś warstwę Egibową..

Wiem, że wątek stary, ale może od tego czasu znalazło się więcej osób które pracują na Ewmapie i Turbomapie i już potrafią co nieco wyjaśnić?
#11
Obiekty / Odp: Segmentowanie obiektu powierzchniowego
Niedziela 07 Październik 2018, 14:16:07
Przydało by się konkretne informacje na temat segmentacji obiektów.
U mnie ośrodek karze scalać obiekty o tych samych atrybutach. Czyli jak np. "dr m.b." to scalamy obiekty, w efekcie czego otrzymujemy potem jedną wielka pajęczynę obiektów. 22 km drogi wojewódzkiej plus wszystkie boczne połączone w jedną, razem z pod obiektami. Data pomiaru zostaje oczywiście obiektu starego. I w takim wypadku jak jeden geodeta robi mapę na jednym końcu tej drogi, tak drugi nie może dopóki pierwszy nie odda plików, bo potem ośrodek ma problem z importowaniem zmodyfikowanych obiektów.

Cezaryk dobrze wiedzieć, że aktualizacja Ewmapy to wprowadziła. Mój ośrodek tego chyba nie wie, jeszcze w piątek odmówili wydania mi materiałów teraz,gdyż zakresy dwóch geodetów się pokrywają.

Wg mnie powinno być tak jak Bozenadr, odcinek który modyfikuje powinien być osobnym obiektem.
#12
Obiekty / Odp: Desktopowa aplikacja kontrolna plików GESUT/GML
Czwartek 13 Wrzesień 2018, 15:21:09
Cytat: CezaryK w Czwartek 13 Wrzesień 2018, 07:29:56
Jest identyczne. Nie myl IIP z identyfikatorem obiektu. IIP tworzy się przy pierwszym eksporcie bazy do gml i na stałe jest przypisane do obiektu, razem z identyfikatrorem ewmapowym.

Próbowałam szukać po IIP i w bazie z której eksportowałam gml nie znajdywało takiego obiektu, dopiero w zaimportowanej na czysto bazie znajdywało mi obiekt po IIP i po ID.
#13
Obiekty / Odp: Desktopowa aplikacja kontrolna plików GESUT/GML
Środa 12 Wrzesień 2018, 21:27:48
Cytat: CezaryK w Środa 12 Wrzesień 2018, 08:07:17
Ale możesz uaktywniać lub wyszukiwać w ewmapie obiekty po IIP. Nie trzeba robić eksportów do czystej bazy.

Ale IID które jest w raporcie jest inne niż to w Ewmapie- bo raport wypluwa IDD z gml, a ono jest inne jak z baz fbd.
#14
Obiekty / Odp: Desktopowa aplikacja kontrolna plików GESUT/GML
Wtorek 11 Wrzesień 2018, 18:24:00
Dziękuje za cenne odpowiedzi, ale mam dalej pytania do tego programu.

Otóż robię to tak: mam bazę w Ewmapie jako fdb, wiec muszę eksportować do gml . Daje "Eksport baz BDOT i GESUT do formatu gml" (parametry zapisy w rysunku 1).
Następnie za pomocą tej aplikacji chce zrobi raport.
Wczytuje pilik i najpierw robię walidację zbioru, a następnie walidacje oraz kontrole atrybutowe. (poczytane pliki do weryfikacji to te dołączone do programu). 
Otwierając raport w nagłówku jest napisane: pozytywny, ale w przejrzeniu każdej kontroli : status nieprzeprowadzona.

Zalezy mi by wyszła ta kontrola by pobrać w csv IID obiektów. Bo te z tego raportu są niezgodne z tymi co mam w bazie- nie wyszukuje mi takich. Wina programu, moja, bazy, czy jaki czort?
Mogę podesłać moją bazę komuś może to wina mojego komputera?

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

RoBoCIK połączył wiadomości: Wtorek 11 Wrzesień 2018, 22:23:54

Jednak udało mi się poradzić samej :)

Ale jakby ktoś miał podobny problem to wyjaśniam: niepotrzebnie eksportowałam tez bdot, sam gesut trzeba to raz.
I wtedy w tym programie wychodzi dobrze. Trzeba zaznaczyć też CSV i będziemy mieli wszystkie ID ale a gml, a nie fdb.
Dlatego naszego gml importujemy do czystej bazy i wtedy zrobi nam się raport z przenumerowanymi ID (ID gml>iD EwMapy).
I tego własnie potrzebowałam, by wyszukać wszystkie błędy po ID by je poprawić :)
#15
Obiekty / Odp: Desktopowa aplikacja kontrolna plików GESUT/GML
Poniedziałek 10 Wrzesień 2018, 21:59:41
Cytat: CezaryK w Poniedziałek 10 Wrzesień 2018, 18:45:41
Średnicy czy wymiarów poziomego i pionowego nie jesteś w stanie pozyskać, szczególnie za starych opracowań. Często geodeci pokazywali rurę osłonową, nie podając wymiarów. Administrator Systemu Zarządzania K-GESUT jedyne co może zrobić, to westchnąć, i takie dane przyjąć.
Co do wiązki, nie wszystkie ośrodki wymagają wartości 1 i wiązka = nie. Liczba jeden w tej sytuacji nie powinna występować nigdy. Jeśli wiązka = nie, pole liczba przewodów zostaje niewypełnione, co w Ewmapie wizualizowane jest jako "0". W przypadku wiązki liczka przewodów powinna wynosić 2 lub więcej. Wprowadzenie liczby przewodów = 1 i wiązki = nie skutkuje błędem w walidatorze.


Dziękuję ślicznie,

a co z błędem
Kontrola k_269: Kontrola wypełnienia atrybutu 'idMaterialu' w klasie
GES_PunktOOkreslonejWysokosci
Status kontroli: Przeprowadzono kontrolę
Wynik kontroli: Negatywny
Szczegóły kontroli:
Atrybut 'idMaterialu' nie może być pusty.


każda wysokość ma operat, wiec nie wiem o co chodzi..