Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - kaak_k

#1
Egzaminy / Odp: egzamin 22 maja 2014
Niedziela 25 Maj 2014, 08:45:10
Witam ponownie:)
Chciałam jeszcze coś powiedzieć na temat testów. Ja przerabiałam tylko te ze strony GUGiKu i tak naprawdę wg mnie tylko kilka pytań się powtórzyło. Ale pytania były układane na teście grupami, tzn kilka pod rząd były z tego samego aktu prawnego. Było kilka z ustawy o księgach wieczystych (np. w jakim terminie właściciel ma obowiązek ujawnić swoje prawo w KW albo kto ma wgląd do akt KW) i z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Najbardziej zaskoczyły mnie pytania o wspólnoty gruntowe (bodajże czy można dzielić działki należące do wspólnot, a drugie to komu przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży działek wspólnot). Było też pytanie kiedy można zamienić las na B. Moje wrażenie było takie... pierwszych 20 pytań luz a potem zaczęły się schody:P
#2
Egzaminy / Odp: egzamin 22 maja 2014
Piątek 23 Maj 2014, 15:38:09
Hej:) byłam wczoraj w grupie B/XII piętro przewodniczący p. Cegielski - wynik pozytywny:):):)
w sumie komisja bardzo fajna i przyjazna (przynajmniej wobec mnie), jak się zawiesiłam to ciągnęli za język.
miałam pytania:
1. co się znajduje w bazie danych osnów szczegółowych i dla jakiego obszaru się prowadzi
2. wyrównanie osnowy pomiarowej i co jest miarą dokładności
3. obiekty na mapie zasadniczej

ad. 1 dla obszaru powiatu oczywiście, a co się znajduje to zaczęłam mówić że numery punktów, ich położenie (może błąd że nie użyłam słowa współrzędne), opisy topograficzne... no i zawias:P członek komisji który zadał mi pytanie zaczął ciągnąć mnie za język a chodziło o słowo klucz "dane obserwacyjne". potem jeszcze zapytał jakie te dane były by dla osnów wysokościowych i jak usłyszał że przewyższenia to był zadowolony

ad. 2 wyrównanie metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej, miarą dokładności średni błąd położenia punktów przy założeniu bezbłędności punktów nawiązania - pełna zadawalająca odpowiedź

ad. 3 zaczęłam wymieniać: dane dotyczące ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu, osnowa, zaczęłam o granicach ale się z tego wycofałam bo pomyślałam że to w egib już jest przecież, ale pociągnął mnie że dobrze zaczęłam bo chciał żebym wymieniła Państwowy rejestr granic, i zapytał co to jest bdot - odpowiedziałam i też było ok.

Co do testu to miałam 56 a na pisemnym 18, i tylko 3 osoby chciały mi zadać pytanie na ustym:)

#3
co do osnowy realizacyjnej:
Rozp. w sprawie Standardów z 9.11.2011r
"§ 51. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych, pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów budowlanych wykonuje się w oparciu o osnowę geodezyjną, pomiarową lub realizacyjną.
§ 52. 1. Osnowę realizacyjną zakłada się, gdy:
1) bezpośrednio z istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej nie można dokonać tyczenia;
2) dokładność istniejącej poziomej osnowy geodezyjnej i osnowy pomiarowej jest zbyt niska do potrzeb inwestycji;
3) istniejąca pozioma osnowa geodezyjna i osnowa pomiarowa podczas realizacji inwestycji może zostać zniszczona.
2. Osnowę realizacyjną nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i wyrównuje metodą najmniejszych kwadratów z obliczeniem błędów średnich położenia punktów
§ 54. Punkty osnowy realizacyjnej stabilizuje się znakami z trwałego materiału, o których mowa w § 19 ust. 4, z jednoznacznym oznaczeniem położenia na nich punktu osnowy."
#4
W przypadkach, gdy wymagana jest wysoka dokładność i wysoka pewność tyczenia, można do wytyczenia punktu zastosować metodę trygonometryczną.
Metoda ta polega na wstępnym wyznaczeniu położenia punktu tyczonego i późniejszym pomiarze kątów i odległości w trójkącie, którego jednym z wierzchołków jest tyczony punkt, a dwoma pozostałymi punkty osnowy. W oparciu o pomierzone kąty i długości oraz o współrzędne punktów osnowy oblicza się - poprzez wyrównanie - współrzędne wstępnie wytyczonego punktu, który przez wprowadzenie poprawek trasowania przesuwa się w położenie zgodne z projektowanym.
1/ Kolejność czynności przy tyczeni, punktów metodą trygonometryczną jest następująca:
a/ wstępne wytyczenie punktu P', utrwalenie punktu,
b/ pomiar kątów /?, ß, ?/ i /lub/ długości boków /AP', BP' /, liczba elementów podlegających pomiarowi powinna być większa od 2, ci wyrównanie obserwacji metodą ścisłą,
d/ obliczenie z wyrównanych kątów współrzędnych punktu P',
e/ obliczenie i wprowadzenie poprawek trasowania dx, dy,
f/ utrwalenie punktu P, który jest właściwym wytyczonym punktem.
2/ Dokładność wyznaczenia tyczonego punktu metodą trygonometryczną należy wyznaczać, wykorzystując metodę analizy dokładności przy wyrównaniu spostrzeżeń pośredniczących.
aha bo zapomniałam - to oczywiście G-3.2 par. 13.7
#5
Cytat: podrygi w Niedziela 18 Maj 2014, 22:42:10
ja też jestem za zdrowym rozsądkiem - dlaczego ktokolwiek ma mi narzucać metodę badania prawidłowości warstwic - jakbym dał ciała to po kilku razach wypadłbym z rynku bo nie miałbym zleceń i tyle...(tak jak w UK)
w związku z egzaminem wbijam sobie teraz do głowy jakieś metody wieloetapowego tyczenia to ogarnia mnie pusty śmiech...teraz przybywasz na budowę i masz 0,5 h na wytyczenie szalunku fundamentu bo za 2 h jest zamówiony beton i gdzie tu "wyrównanie ścisłe i poprawki do trasowania"!!Teraz dobry sprzęt musi zastąpić instrukcje z lat 70 kiedy na wszystko był czas.
a czy ten paragraf nie odnosi się do fotogrametrycznych pomiarów rzeźby terenu??
#6
Egzaminy / Odp: egzamin 21 maja 2014
Poniedziałek 19 Maj 2014, 08:42:40
ja też jestem sala B piętro XII - p. Cegielski
#7
Ja też mam pytanie właśnie w związku z tymi krótkimi odpowiedziami. Chodzi np o pytanie "Czy inwestor winien dokonywać uzgodnień usytuowania projektowanych przyłączy, instalacji wewnętrznych zlokalizowanych na działce inwestora z właściwymi starostami? Proszę uzasadnić odpowiedź"
No i co tu pisać? tylko podstawę prawną i treść artykułu?
Odp. "Uzgadnianie sieci będących przyłączami do budynku lub budowli, w części usytuowanej na nieruchomości, w stosunku do której prawo do dysponowania na cele budowlane, przysługuje wnioskodawcy, nie wymaga przedłożenia wniosku na posiedzeniu zespołu i zasięgania opinii jego członków." - art. 10.2 Rozp. ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów dokumentacji projektowej
Możliwe to żeby tylko tyle wystarczyło?
#8
A czy to nie jest tak że wszyscy który na starych zasadach złożyli papiery będą mieć testy jednokrotnego wyboru? ja papiery składałam po staremu, mam egzamin na dniach i wolałabym nie być królikiem doświadczalnym testów wielokrotnego wyboru:( może ktoś z Was kiedy i w jakich okolicznościach mają wejść testy wielokrotne?
#9
wg mnie mimośród studni kanalizacyjnej to niecentryczne położenie włazu względem komory