Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - konradpw

#1
Ja pierwszy raz dysk SSD włożyłem rok temu do swojego laptopa (SAMSUNGA), który miałem 6 lat- różnica w działaniu komputera była ogromna. Ostatnio przy kupowaniu nowego komputera to był mój pierwszy wymóg- musi mieć dysk SSD. Szczerze polecam każdemu, zwłaszcza że dostępność nowych komputerów z dyskami SSD i niezłą kartą graficzną jest coraz większa. Jeżeli ktoś ma starego kompa, ale ma kartę zintegrowaną to moim zdaniem nie odczuje, aż takiej różnicy w prędkości działania programów graficznych takich jak ewmapa, czy innych konkurencyjnych programów.
#2
Cytat: sulik w Piątek 26 Czerwiec 2015, 16:20:33
Czy ktoś orientuje się ile czasu ma Główny Geodeta Kraju na sprawdzenie pod względem formalno - prawnym wniosku o nadanie uprawnień zawodowych.
.
Jak ja zdawałem to telefonicznie od jakiejś Pani uzyskałem info, że w ciągu 30 dni
#3
Cytat: support w Niedziela 25 Wrzesień 2016, 15:59:19
Napisz 50 postów lub wykup subskrypcję, pdf'y z zarysami mamy chyba od 2004 roku.

Przepraszam jeżeli miejsce jest niewłaściwe, ale nie mogę znaleźć zasad jak ewentualnie wykupić dostęp Premium do działów z pytaniami opisowymi, itp. (koszty, okres ważności, itp.)?
#4
Z swojego doświadczenia uważam, że na zakres 4 jeżeli ktoś pracował sporo przy takich pracach to wcześniej wymieniane książki nie wniosą nic nadzwyczajnego do jego życia- ale na pewno warto je przeczytać. Ja polecam poczytać normy, żeby wiedzieć co można zacytować na egzaminie bo za to są punkty. Niestety wiele osób ma sporą wiedzę- zna zasady- tylko nie wie z czego one wynikają...
#5
Cytat: Jigs w Środa 06 Lipiec 2016, 08:53:56
...ja materiały mam pokolorowane markerami+ karteczki +ręcznie opisane hasłami czego dotyczy, członkowie komisji przeglądali mi materiały al nic nie mówili tylko uśmiechali się ...wydaje mi się że z politowaniem  ;D :D ;D

Ja miałem podobnie przygotowane materiały tylko komentarz inny-  " no tutaj kolega ma ciekawie przygotowane materiały- widać, że wszystko ma przeczytane" potem chwila ciszy i ... "dużo zakreślaczy Pan zużył". Potem już na części pisemnej było super sympatycznie i komisja stwierdziła, że warto dobrze przygotować sobie materiały zwłaszcza do nowych testów.
#6
zakres 1 - 27 lat (2014rok)
zakres 4 - 28lat (2015 rok)
zakres 2- ??? Liczę, że w ciagu najbliższych 2 lat 8)
#7
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Wtorek 03 Luty 2015, 10:45:58
Z pytan testowych pamiętam jeszcze:
- danymi ewidencyjnymi miejscowości są...
- w pytaniu o to przy pomocy jakich jednostek działa GGK była jedna dziwna odpowiedz- ze statutu: Główny Geodeta Kraju Kieruje Urzędem przy pomocy  wiceprezesa, dyrektora generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych o których mowa w § 3- odpowiedzi były:
wiceprezes, dyrektor generalny, dyrektorzy komórek organizacyjnych oraz chyba było to nazwane dyrekoturzy jednostek organizacyjnych- co dziwne ostatnia odpowiedz też była prawidłowa (bo podobno to wynika z art3 bo tam są jednostki.....- nikt nie miał tego zaznaczonego dobrze)
- 6 pytan chyba było z ustawy o kontroli
- było pytanie o to kogo zawiadamiamy w przypadku zniszczenia znaku geodezyjnego
- jakie czynności kończą postępowanie rozgraniczeniowe (decyzja wójta, ugoda, decyzja sądu i coś jeszcze było)
- z konstytucji - pytanie o źródła prawa (ale nie było tym razem w pytaniu powszechnie obowiązujące)- odpowiedzi były: ustawy, rozporządzenia, akty prawa miejscowego, zarządzenia
- w jakiej postaci udostępniamy dane ewidencyjne
- jakich prac nie zgłaszamy do ośrodka (prawidłowe odpowiedzi były przemieszczenia i odkształcenia, oraz opracowanie mapy glebowej)
- jakie dokumenty wchodzą w skład PZGiK na poziomie centralnym( rozp w sprawie PZGiK)
- jakie dokumenty wchodzą w skład PZGiK na poziomie powiatu ( rozp w sprawie PZGiK)

Co do pytań opisowych nr 2 i3: to generalnie nazwałbym to trochę laniem wody- jeśli ktoś pracowałbym przy podobnych rzeczach to by  coś odpowiedział na pewno.
Odp na pytanie o dobudowanie nowego obiektu: analiza istniejących dokumentów tzn: dokumentacji powykonawczej, map tematycznych, operatów aktualizacyjnych, dokumentacji z ustawienia elementów konstrukcyjnych (geod obsługa inwestycji), dok z ustawienia maszyn i urządzeń, dok fotogrametryczna i fotograficzna o ile były wykonane, bazy danych w tym zwłaszcza baza danych osnów realizacyjnych i ewentualnie NMT jeśli był wykonany. Dalej pisałem o dowiązaniu do istniejącej osnowy naszej- o konieczności dowiązania do min 3 pkt, własciwym przeniesieniu orientacji i skali. Dodatkowo pisałem, że przed przeprowadzeniem pomiarów, należy przeprowadzić wstępną analizę dokładności aby sprawdzić czy przy pomocy posiadanego sprzętu spełnimy wymagania dokładnościowe zawarte w projekcie i warunkach o wykonywanie prac. Ja nie pisałem nic o błędzie tyczenia (pozostałe osoby pisały o wzorze na błąd tyczenia)- nie wiem czy było to potrzebne czy nie- na pewno nie zaszkodzi o tym również napisać.
Co do osnowy bud-montażowej- to na pewno definicja, rodzaje zewnętrzna i wewnętrzna- kiedy jaką możemy stosować, dalej o metodach tyczenia osi wskaźników montażowych i jaka osnowa do konkretnej metody. Dodatkowo o sprawdzeniu stanu istniejącej osnowy- o jej stałości, o jej dokładnościach, o ewentualnej konieczności założenia własnej osnowy.Trochę więcej napisałem o metodzie rzutowania, że najszybsza i najdokładniejsza. Coś napisałem o konieczności pomiarów w dwóch seriach, aby wyeliminować błąd inklinacji, który będzie miał istotne znaczenie przy budowie na wyższych kondygnacjach. No i koniecznie inwentaryzacja stanu istniejącego.
W sumie miałem 17 pktów i kilka ciepłych słów od komisji- że widać tu "dużą wiedzę i logiczny tok myślenia" więc chyba nie były to najgorsze odpowiedzi. Nie pamiętam jakie pisałem podstawy prawne, ale w obu przypadkach na pewno wpisałem rozp w sprawie standardów, normę 4463.
#8
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 29 Styczeń 2015, 21:28:19
Cytat: ecia w Czwartek 29 Styczeń 2015, 21:13:15
śmiać się czy płakać
tzn???
#9
Po raz kolejny podziękowania dla twórców i użytkowników forum- wasza pomoc bezcenna. Zakres 4 w dniu 29 stycznia 2015 zdany
#10
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 29 Styczeń 2015, 20:08:41
Witam- ja jestem tym "śmiałkiem" co dziś zdał test na całe 41 pktów:) test strasznie dziwny- dużo pytań  z ustawy o kontroli (6 pytań i wszystkie miałem w plecy bo akurat tego nie wydrukowałem....)- więc  mogło być nawet ciut lepiej. Część pisemna 17 pktów, a egzamin ustny to była formalność dla wszystkich dopuszczonych.  ZAKRES 4- ZDANY
Cztery osoby były zwolnione z testów i wszyscy przeszli część opisową - w sumie było nas piątka. Komisja chyba też miała wrażenie, że pogrom był chyba za duży, więc zadawała takie pytania na ustnym, że nie sposób było tego nie zdać- ja miałem 2 pytania dosłownie o art z rozporządzenia w sprawie standardów, trochę poopowiadać o osnowach realizacyjnych, oraz szkic dokumentacyjny- pytanie było dziwnie zadane ale sumie od razu złapałem, że o to chodzi- wynik POZYTYWNY :uglystupid2: Koledzy mieli również proste pytania- o osnowy, osoby upoważnione do wpisów w dzienniku budowy, czynności geodezyjne po zakończeniu budowy, itp. Na prawdę ustny dziś był banalny. Dodatkowo komisja była przemiła na części ustnej- serdeczne pozdrowienia.
co do opisówki - 1 pytanie banalne, dwa dziwnie sformowane
Pytań opisowych dokładnie nie pamiętam, ale mniej więcej:
1. Dziennik budowy- w jakich przypadkach geodeta dokonuje wpisu w dzienniku budowy, w jaki sposób (inaczej sformułowane, ale o to chodziło)- 7pkt
2. W terenie jest obiekt budowlany- a do niego będzie dobudowany nowy. Jakie prace będą miały wzajemne relacje (wymienić) i co powinien zrobić geodeta w terenie aby właściwie zrealizować to zadanie
3. Pytanie było o osnowie budowlano-montażowej. Mamy obiekt budowlany, który jest już częściowo wzniesiony, dodatkowo wykonawca wymaga dużych dokładności i bardzo sprawnej obsługi- w jaki sposób zrealizujemy to zadanie

Jestem mega szczęśliwy po dzisiejszym egzaminie- że się udało bo kosztowało to mnie mnóstwo pracy, ale jednocześnie mam pewien niesmak- trochę zaczyna to zmierzać w złym kierunku- cieszę się, że zawód zaczyna się bronić- ale w rok niczego nie zrobimy. Może kiedyś nie trzeba  było dawać wszystkim chętnym wszystkich możliwych uprawnień... Lepiej byłoby poszukać sensownych, uczciwych rozwiązań, bo co raz więcej fajnych, zdolnych geodetów zaczyna uciekać z zawodu. Życzę powodzenia wszystkim ludziom, którym dzisiaj się udało - po raz kolejny mogę powiedzieć - bardzo fajna ekipa!
#11
Właśnie o tym chciałem pisać- przecież GPS daje odpowiednie dokładności na budowie tylko przy podstawowych robotach- a w przypadku wiaduktów lepiej wcale go nie używać...
#12
Z SST jedyne co mi pasuje to:
W zakres robót pomiarowych, zwiazanych z odtworzeniem trasy i punktów wysokosciowych wchodza:
a) pomiar wysokosciowy w osi i w innych charakterystycznych miejscach trasy,
b) wyznaczenie dodatkowych punktów wysokosciowych (reperów roboczych),
c) wyznaczenie parametrów łuków pionowych i poziomych,
d) wyznaczenie przekrojów poprzecznych w miejscach charakterystycznych,
e) zastabilizowanie punktów w sposób trwały, ochrona ich przed zniszczeniem oraz oznakowanie w sposób ułatwiajacy odszukanie i ewentualne odtworzenie.
Co do GDDP to ja tam sumie niewiele widzę co mógłbym wykorzystać- ewentualnie Z GG.00.12.01 rozdział 5.3.2.
Jednak nie wszystkie te elementy ze względu na dość wysoką dokładność osiągniemy za pomocą GPS RTK- komisja nie zakwestionuje takiej odpowiedzi?
#13
Mam spory problem z opracowaniem tego pytania- myślałem żeby zacząć w ten sposób:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
2. 20) pomiarowej technice kinematycznej RTK — rozumie się przez to pomiar wykonywany przy użyciu zestawu pomiarowego, złożonego z odbiornika stacjonarnego, stanowiącego stację referencyjną, oraz jednego lub większej liczby odbiorników ruchomych, które mają zapewnioną bezpośrednią łączność z odbiornikiem stacjonarnym, względem którego jest wyznaczana w czasie rzeczywistym pozycja odbiorników ruchomych, na podstawie danych obserwacyjnych lub poprawek do danych obserwacyjnych przesyłanych ze stacji referencyjnej do tych odbiorników;
§ 8. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe mogą być wykonywane metodą precyzyjnego pozycjonowania, przy pomocy globalnego systemu nawigacji satelitarnej, zwanego dalej ,,GNSS", jeżeli:
1) zapewniony jest bezpośredni odbiór sygnałów
emitowanych przez satelity;
2) sygnały emitowane przez satelity nie są zakłócane przez urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne, w szczególności: nadajniki i przekaźniki radiowe i telewizyjne, linie energetyczne, stacje telefonii cyfrowej.
§ 9. Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS stosuje się pomiarowe techniki zapewniające wyznaczenie położenia szczegółów terenowych z dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2, w szczególności:
1) technikę statyczną;
2) technikę szybką statyczną;
3) technikę kinematyczną RTK lub RTN.
§ 10. Do wykonywania pomiarów metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS wykorzystuje się system ASG-EUPOS oraz inne systemy stacji referencyjnych, jeżeli dane określające położenie tych stacji włączone zostały do PZGiK, a serwisy tych systemów zapewniają osiągnięcie dokładności położenia szczegółów terenowych z dokładnością określoną w § 29 ust. 1 oraz w § 36 ust. 1 i 2.
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru
kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych
płaskich — 0,12 m (dx, dy <=0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości — 0,09 m (dh <= 0,09 m).

Pomiar powinien być wykonany przy pomocy odbiorników dwucześtliwościowych

Pytanie co dalej? Czy pisać z własnego doświadczenia?

#14
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Czwartek 22 Styczeń 2015, 23:09:58
Dziwne- bo ja mam papiery podpisane przez Romana Kasprzaka jako przewodniczącego zespołu kwalifikacyjnego- zawsze wydawało mi się że jak dostajemy ostateczne zawiadomienie podpisane przez konkretną osobę to ona jest przewodniczącym na egzaminie.
#15
Egzaminy / Odp: egzamin 29 stycznia 2015
Poniedziałek 12 Styczeń 2015, 10:26:04
Jest potwierdzenie- zakres 4- sala nr 1 piętro III. Do boju.... 8)